Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Butelii de GPL, propan, butan gaz, Sobe cu butelie, etc

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#19
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postis-yzy, on Feb 25 2008, 19:49, said:

corect, in cazul butanului/propanului calculul consumului se face in Kg. raportul (kg-mc) poate fi dedus, vezi pag 13

stiu doar la gaz metan,unde 0,707kg=1 mc.la propan este ceva mai mare.

#20
is-yzy

is-yzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.11.2007
@peche

daca raportul kg-mc poate fi dedus, si daca stim ca 1mc = 3 l, poti afla cate kg are 1000L. Apoi din cate am aflat o "butelca" se umple in proportie de 80% (prima data) si nu se depaseste aceasta valoare la reumplerile viitoare (care pot fi de orice marime, in sensul ca nu esti obligat sa umpli din nou la 80%, ci la cat te tine punga)

spor

#21
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postis-yzy, on Feb 25 2008, 20:17, said:

@peche

daca raportul kg-mc poate fi dedus, si daca stim ca 1mc = 3 l, poti afla cate kg are 1000L. Apoi din cate am aflat o "butelca" se umple in proportie de 80% (prima data) si nu se depaseste aceasta valoare la reumplerile viitoare (care pot fi de orice marime, in sensul ca nu esti obligat sa umpli din nou la 80%, ci la cat te tine punga)

spor

1 mc=3l....e sora cu aia din teoria relativitatii ? :mellow:

#22
is-yzy

is-yzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.11.2007
1l = 0,27 mc

#23
peche

peche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 12.09.2007

View Postcaldut, on Feb 25 2008, 19:15, said:

asta nu stiu,dar tre sa precizez ca nu-s un tip agresiv,numai ma minunam,ca-i prea mult 28 kw,ptr. ce ai tu.
asa am fost sfatuiti. ideea e ca avem doo bai si un wc de serviciu, plus 14 radiatoare (ici, dar... 14). nu stiu ce sa zic...

Edited by peche, 28 February 2008 - 22:08.


#24
lucky_strike27

lucky_strike27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.03.2008
Rezervorul de propan(skid se numeste)se umple in proportie de 80%deoarece functie de temperatura creste in volum.Tot 80%ar trebui si dni soferi sa isi umple rezervorul de Gpl auto dar omit acest fapt si s-ar putea vara sa faca bum....
Propanul e mai scump decat gazul metan,lucru normal de altfel tinand cont de faptul cum se obtine si datorita eficientei sale.in tarile din Eu propanul este aproape egal cu metanul;la fel se va intapla si la noi in anii urmatori,problema e ca metanul v-a ajunge la pret propanul :)
Sunt mai multe firme ce comercializeaza propan:Crimbo,Shellul,Rompetrolul.in momentul de fata pe piata,cel mai bun gaz il are Rompetrolul ;)

#25
rll

rll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.04.2007
Aveti ceva informatii noi despre consumul unei centrale de 28KW in condensatie? Am vrut sa-mi fac incalzire pe gaze , dar cei de la gaze mi-au cerut cam 500 de milioane lei vechi pentru 150-200 de metri. Si-a pus cineva butelie cu propan si are ceva impresii? Este multumit?

#26
peet

peet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.08.2005
Buna ziua,

Am tot cautat si nu am gasit nimic pe net despre debitul maxim de GPL ce poate fi furnizat de o butelie de aragaz fara probleme.

Am facut o casa si pentru ca urmeaza sa ma bransez la gaz metan la primavara (chestiune de buget), trebuie sa gasesc o varianta sa fac ceva caldura peste iarna, fara a fi nevoie sa fac mari investitii (cos, ...) si nici optiunea electrica nu e fezabila din cauza puteri instalate, ma gandesc sa utilizez in acest sens convector pe GPL alimentat de la butelie, ideea este ca sunt diferite tipuri de la 2kw la 5 kw ce au un consum (debit necesar de GPL) de la 0,17 la 0,44 kg/h.

Ca urmare in functie de debitul maxim de GPL ce poate fi asigurat de la butelia de aragaz fara probleme, vreau sa ma decid daca achizitionez de 5 kw care consuma 0,44 kg/h (mai economic) sau mai multe mai mici care consuma mai putin si pot fi alimentate fiecare de la cate o butelie (mai scump :thumbdown: ).

Am vazut ca la un consum de 1,5 kg/h, experimentat cu un generator de aer cald, butelia incepe sa inghete cam in 30 - 45 min, ca urmare nu face fata.

Va multumesc.

#27
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 15.10.2006

View Postpeet, on Nov 21 2008, 10:29, said:

Buna ziua,


Ca urmare in functie de debitul maxim de GPL ce poate fi asigurat de la butelia de aragaz fara probleme, vreau sa ma decid daca achizitionez de 5 kw care consuma 0,44 kg/h (mai economic) sau mai multe mai mici care consuma mai putin si pot fi alimentate fiecare de la cate o butelie (mai scump :thumbdown: ).

Va multumesc.

Un aragaz consuma pana la 6..7 kW.
Butelia noua face fata, cand e pe terminate, mai greu.

Centrala ai?

Daca e casa izolata, cred ca face fata curentul electric o iarna. E mai ieftin. Oricum nu incalzesti tu tot.

#28
peet

peet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.08.2005
Multumesc.

Centrala inca nu am si nici cos de fum.

Ideea e ca trebuie sa fac un pic de caldura si sus (casa e P+M), sa nu ingete instalatia de apa de la masarda (acoperisul nu este izolat inca si nici compartimentarea nu este facuta sus, pentru a putea incalzi numai zona unde este instalatia de apa) si nu imi permite puterea disponibila pe electric sa incalzesc tot ce trebuie (45mp jos cam pe la 20 grade, plus 80 mp sus cat sa nu ingete) si ca urmare imi trebuie si un aport de caldura din alta sursa (foc ~ 5 kw).

#29
sidd

sidd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.05.2009
Unde se mai gasesc butelii de aragaz Shell in Bucuresti?

Si mai exista servicii care sa faca livrarea?

#30
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postsidd, on May 22 2009, 16:08, said:

Unde se mai gasesc butelii de aragaz Shell ..
din cate stiu afacerea cu GPL a fost preluata de catre Petrom de la Shell.

#31
sidd

sidd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.05.2009

View Postscheleton, on May 22 2009, 16:19, said:

din cate stiu afacerea cu GPL a fost preluata de catre Petrom de la Shell.

Am fost la Petrom, si vinzatorii stiu ca s-ar putea sa fie, dar la alte benzinarii. Cele care aveau butelii au disparut toate.

In alta ordine de idei nu e prea inteligent cel care a mutat subiectul. Thread-ul asta era legat de Iasi. Si se vorbeste mai mult de centrale. Dar probabil ca imi vei gasi tu o solutie la problema deci nu trebuie subiect separat.

#32
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postsidd, on May 22 2009, 16:34, said:

In alta ordine de idei nu e prea inteligent cel care a mutat subiectul. Thread-ul asta era legat de Iasi. Si se vorbeste mai mult de centrale. Dar probabil ca imi vei gasi tu o solutie la problema deci nu trebuie subiect separat.
daca e vorba de mutat mesajul, eu am facut-o: asta e datoria mea.
Datoria ta e respecti regulamentul cu care ai fost de acord de la inceput. Daca n-o s-o faci, o sa ramai cu butelia in mana.
Propunerea ta de infiintare a unui topic despre distributia de butelii pt. fiecare oras in parte nu se aproba.

Desi nu meriti, am sa trec totusi datele de contact la cei care dirijeaza operatiunile astea. Nu de alta, dar tu azi esti pe forum, maine ..nu, insa poate datele vor folosi altor persoane.

Attached Files


Edited by scheleton, 22 May 2009 - 16:26.


#33
arthur_cda

arthur_cda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.04.2007
Stie cineva cat costa o butelie cu propan/gpl la Butan Gas si la Petrom? Pe site nu exista nici o informatie legata de pret ...

#34
sidd

sidd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.05.2009

View Postarthur_cda, on 6th August 2009, 15:22, said:

Stie cineva cat costa o butelie cu propan/gpl la Butan Gas si la Petrom? Pe site nu exista nici o informatie legata de pret ...
Petrom: 30lei alea mici (9l) si 40lei alea mari (12l)

#35
habibuw

habibuw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 03.01.2007
si-a mai pus cineva butelie mare de gpl ? rompetrol... petrom.. oricare.. se monteaza oriunde in tara? ( pe mine ma intereseaza langa iasi)
cat e litrul ?..ce costuri mai apar?

#36
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
La Butangas in Constanta, butelia de propan care are 67L este 205 RON.

Edited by laufer, 03 September 2009 - 22:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate