Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#1009
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 Gordisi, on 03 februarie 2013 - 16:40, said:

Buna Diorama,
Eu am cumparat o Zygometalum, care avea un singur bulb, pe care l-am separat de restul plantei (crezand ca sunt doua flori diferite), iar intrebarea mea este daca vor suprevietui cele doua plante rezultate, sau ar trebui sa le pun la loc intr-un ghiveci. Precizez ca nu am facut nicio incizie, le-am desfacut relativ usor, avand fiecare radacini.  
Am facut si niste poze, dar nu m-am priceput sa le atasez.
Multumesc anticipat.
Nu stiu daca vor supravietui. Tocmai am scris mai sus ca nu se despart in grupuri de mai putin de 3. Sa le pui inapoi e inutil, nu se sudeaza sau ceva :) Zi si tu trei rugaciuni si spera sa traiasca :)

#1010
irina_d

irina_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.11.2009
Multumesc Diorama pentru raspuns. Pana le pot muta (acum au flori si miros fff frumos) ce sa le fac sa le placa la mine. Starea in care sunt acum nu mi se pare chiar ok. Majoritatea pseudobulbilor nu mai au nici o frunza, doar ceva uscaciune in varf.
Le place aceeasi scoarta ca pentru Phalaenopsis sau trebuie alt fel de substrat?

Edited by irina_d, 05 February 2013 - 08:35.


#1011
Gordisi

Gordisi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.01.2013
Multumesc pentru raspuns. Cum nu-mi ramane nimic altceva de facut, o sa ma rog Posted Image , pentru ca imi doresc tare mult ca aceasta floare sa traiasca.
Avand in vedere cele spuse de tine, ca ar trebui sa fie cel putin 3 bulbi, supararea mea este ca, atunci cand am cumparat-o, era in ghiveci cu un singur bulb. De ce oare? Posted Image
Oricare va fi evolutia, va tin la curent....
Si cat de curand voi pune si eu niste poze cu phalaele mele,care sunt parte inflorite, parte sunt gata-gata sa infloreasca.

#1012
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 irina_d, on 05 februarie 2013 - 08:34, said:

Multumesc Diorama pentru raspuns. Pana le pot muta (acum au flori si miros fff frumos) ce sa le fac sa le placa la mine. Starea in care sunt acum nu mi se pare chiar ok. Majoritatea pseudobulbilor nu mai au nici o frunza, doar ceva uscaciune in varf.
Le place aceeasi scoarta ca pentru Phalaenopsis sau trebuie alt fel de substrat?
M-am uitat la poze, intr-adevar, arata dezolant. Ti-as zice sa verifici si radacinile, dar daca zici ca florile arata bine, nu cred ca asta e problema. Nu a suferit de deficiente de udare?

 Gordisi, on 05 februarie 2013 - 20:58, said:

Multumesc pentru raspuns. Cum nu-mi ramane nimic altceva de facut, o sa ma rog Posted Image , pentru ca imi doresc tare mult ca aceasta floare sa traiasca.
Avand in vedere cele spuse de tine, ca ar trebui sa fie cel putin 3 bulbi, supararea mea este ca, atunci cand am cumparat-o, era in ghiveci cu un singur bulb. De ce oare? Posted Image
Oricare va fi evolutia, va tin la curent....
Si cat de curand voi pune si eu niste poze cu phalaele mele,care sunt parte inflorite, parte sunt gata-gata sa infloreasca.

Eu tot nu am inteles cum erau doua plante la un singur pseudobulb. Sunt doi pseudobulbi din care cresc doua tulpinite, care-s unite undeva la baza. Nu altfel. Se recomanda despartirea lor in grupuri de cate 2-3 pseudobulbi, dar e bine sa-ti iei si o rezerva de inca unul. Ca se vand cate doi... Na, sunt indopati cu fertilizanti si traiesc. Ii trebuie un sol usor acid, mai retentiv decat cel pentru phalaenopsisi dar nu excesiv.

#1013
irina_d

irina_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.11.2009
Probabil a suferit deficiente de udare ca de aceea le-a dat colega mea , ca pleaca destul de des de acasa pe perioade lungi si nu are cine sa le ingrijeasca.


Ai vreo recomandare pentru sol?

#1014
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Pai am zis mai sus, pt zygopetalum trebuie un sol usor acid, putin mai retentiv decat cel destinat phalaenopsisilor. Nu pamant, in niciun caz. Eu am gasit la un moment dat substrat pt orhidee cu pH 4.5 si avea scoarta si ceva fibros prin el. Cauta prin magazine.

#1015
irina_d

irina_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.11.2009

 diorama, on 06 februarie 2013 - 19:03, said:

Pai am zis mai sus, pt zygopetalum trebuie un sol usor acid, putin mai retentiv decat cel destinat phalaenopsisilor. Nu pamant, in niciun caz. Eu am gasit la un moment dat substrat pt orhidee cu pH 4.5 si avea scoarta si ceva fibros prin el. Cauta prin magazine.

Mersi mult, am vazut ca ai scris mai sus un sol usor acid si nu am stiut daca trebuie amestecata scoarta cu sol sau gasesc de cumparat. O sa ma uit prin magazine. MS

#1016
Gordisi

Gordisi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.01.2013
Buna dimineata,
Cu scuze pentru intarziere, revin si incerc sa explic mai clar. Intru-un ghiveci pe care l-am cumparat de la Hornbah, cu o Zygopetalum, era un bulb cu doua frunze laterale si lipit de el, ceva ca un colet, cu mai multe frunze. Cele doua "elemente", eu le-am despartit, crezand ca sunt doua plante diferite, si le-am plantat in doua ghivece, cele din pozele postate. Acum bulbul este zbarcit, iar planta din celalalt ghiveci, cel care are doar frunze, pare sa se simta bine. Cum vor evolua, nu stiu. Inteleg ca nu mai e nimic de facut, asa ca astept si ma rog sa traiasca, macar una din doua.
Postez si cateva poze cu cateva din phalaele care au inflorit.
Si o intrebare: in ultima poza este o "pitica"? pentru ca bobocii se desfac, desi sunt foarte mici.
Precizez ca pe toate le-am cumparat in timp, fara flori, la pret redus.
Sa aveti parte de flori frumoase, care sa va incante!  (pentru mine sunt o adevarata terapie).

Attached Files



#1017
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Ce ai despartit tu acolo sunt doi pseudobulbi. Ca unul e mai grasan iar celalalt e "slab", e pur si simplu din cauza ca unul e batran si plin de apa iar  celalalt e tanar. De-aia le si zice pseudobulbi, ca nu-s chiar bulbi per se. Deci nu exista un pseudobulb cu inca o planta langa el, ci sunt doi pseudobulbi din care cresc doua plante.

#1018
Gordisi

Gordisi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.01.2013
Multumesc Diorama pentru raspuns. Acum m-am lamurit. Plantutele arata acum asa. Ce ma sfatuiesti sa fac, in special cu cea cu bulbul zbarcit, la care incep sa se usuce frunzele?

Attached Files



#1019
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Din pacate, nu stiu ce sa te sfatuiesc mai departe. Ti-am zis care-s sansele lor de supravietuire. Ingrijeste-le ca la carte, ca si cum ar fi plante normale, sanatoase si spera sa-si revina.

#1020
marga83

marga83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.02.2013
Buna ziua,am primit o orhidee phalaenopsis de o luna,avea doar 2 flori deschise restul boboci.Cei mai mici boboci au cazut iar ceilalti s-au deschis foarte repede unul dupa altul,dar florile sunt comparativ mai mici si mai firave.Am citit mai multe discutii despre orhidee dar nu sunt lamurita :trebuie sa stea la racoare cat sunt inflorite?se aplica fertilizant in timpul infloririi?are inceput de ramificatii pe tijele existente dar nu au crescut deloc sunt la fel ca in ziua cand am primit-o.Ce-i lipseste pentru ca mi se pare ca nu se dezvolta bine,este suparata.Acum este pe pervaz are lumina de soare 2 ore pe zi,radacinile sunt ok deci nu stiu........pareri va rog.Demult voiam o orhidee dar nu aveam curaj asa ca nu vreau sa dau gres din prima.Multumesc

#1021
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu are nevoie de racoare neaparat, tine-o la temperatura camerei, dar fereste-o de curenti reci, respectiv caldura de la calorifer. Are nevoie de lumina, insa vara sa o feresti de razele soarelui, care ii ard frunzele. Acum e ok, soarele nu-i asa de puternic. Uneori phalaenopsisii isi mai scuipa cativa boboci cand schimba mediul in care au fost obisnuiti. Nu-ti face griji. Nu o fertiliza, nu are nevoie, cel mai probabil e deja indopata. ce te sfatuiesc totusi e sa o cauti la radacini, chiar daca par ok. In mijlocul coletului, acolo unde nu se vede prin ghiveci, sta un smoc de muschi shpagnum care e imbibat cu apa si va duce la putrezirea radacinilor. Desfa-o si caut-o de smocul ala, precum si de orice bucatica de burete, cat de mica. Nu te speria ca are flori, nu va pati nimic, phalaenopsisul e rezistent.

#1022
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
m-a intrebat cumnata-mea ce are orhideea ei, de s-a pleostit si nu-si mai revine.
mi-a zis daca are ceva ca a lasat-o vreo doua nopti pe balconul deschis, la munchen.
am intrebat-o daca munchenul e in hauai si a zis ca e un oras in germania, langa alpi.
i-am zis sa se ia de mana cu ma-sa, care a pus un paharel de tuica la orhidee crezand ca-i apa sfintita.

si eu imi las copilul pe mana ei, cat lipsesc de la servici!

#1023
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Nu e asa grav, macar nu iti lasa copilul afara, ii da tuica!

#1024
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
nu mai reuseste sa il pacaleasca.
si-a format deja gusturile inca de acum 3 ani, de la 1 an jumate.
e demult axat doar pe bere si pe vin rosu de tara, depinde ce are la masa.

#1025
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Va  urez un sincer si calduros "get a room" si lasati-mi topicul de orhidee in pace! Posted Image

#1026
JSAmalia

JSAmalia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.02.2013
Buna ziua, as avea si eu nevoi de sfaturi si ajutor din partea voastra Posted Image
Am o orhidee de vreo 3 ani. Anul trecut s-au uscat tijele, asa ca le-am taiat de jos. De atunci, nu au mai crescut tije noi. Unele frunze s-au ofilit, au dat altele noi, totul bine si frumos, pana in aceasta toamna. A fost mutata intr-un alt ghiveci, mai mare si de atunci a mai dat o singura frunza, insa nu e deloc stabila in ghiveci am scos-o, am curatat-o de radacinile putrede, am mutat-o intr-un alt ghiveci mai micut, insa nu e total transparent.Problema de acuma este ca a inceput sa i se inmoaie frunzele Posted Image  plus nu stiu cat de ok arata radacina?!

ultima poza este facuta cum 2 minute.. se vede diferenta intre primele 3 si ultime (ca frunzele incep sa se lase, precum si noul ghiveci )

Astept un raspuns..

Attached Files


Edited by JSAmalia, 12 February 2013 - 21:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate