Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#1
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006
Cred ca e interesant subiectul.

Pt inceput, o poza.

Attached Files



#2
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006
Nu se mai anunta nimeni?

#3
elenushu

elenushu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.06.2007

 Dex., on Jul 15 2007, 23:17, said:

Nu se mai anunta nimeni?


:) Buna!Am si eu un Dendrobium care dupa ce l-am cumparat a stat o perioada inflorit.Apoi s-au uscat si tija si florile.Am taiat tija si astept sa dea alta.
Intre timp daduse o frunzulita mica ce se dezvolta din alte frunze mai mari.Acum 2 zile m-am uitat cu atentie la ghiveci sa vad ce mai face frunzulita.Doar ca nu mai era nici o frunza.M-am uitat inca o data atenta...nimic...cand imi dau seama cu uimire ca frunzulita s-a transformat intr-o frunza adevarata l afel ca cea din care a dat.Iupiiii!!!
Cum sa ii asigur conditiile sa infloreasca?Acum are din radacina 3 tulpinite mici si una mai matura.Atasez in curand si poza cu orhideea mea.La revedere si spor la crescut floricele!

#4
carolin

carolin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.11.2007
buna,

ma poate ajuta cineva cu informatii despre cum sa o ingrijim?

Attached Files



#5
anomis

anomis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 18.08.2006
Am si eu una fix la fel :rolleyes:. Eu o am de 1 an si un pic si iti zic ce am observat:
- nu-i trebuie multa apa, eu ii pun foarte putina o data la 3,4 zile mai ales acum ca s-a mai si racit afara
- e bine sa-i scurgi apa care se stange in vas dupa ce o uzi
- mie mi-a inflorit in primavara si m-au tinut florile vreo 2 luni cred(deja ma saturasem de ele)
Nu mi se pare o floare pretentioasa, singura grija este sa nu o uzi prea mult.

#6
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
@carolin, daca e vorba de o Phalaenopsis (cum pare a fi dupa frunze), pe langa cele indicate de anomis, ti-as recomanda sa-i pulverizezi din cand in cand frunzele sir adacinile care au crescut pe langa ghiveci. Daca temperatura spatiului in care este orhideea depaseste 24 grade Celsius, ar fi bine sa pulverizezi la fiecare 3-4 zile. Daca e ceva mai rece, doar o data pe saptamana, pe timpul iernii.
La primavara, ar fi indicat sa-i schimbi ghiveciul, caci radacinile au crescut si vor mai creste destul de mult... Pana atunci, o poti ajuta cu un ingrasamant special (pentru orhidee), pe care sa-l diluezi si sa-l administrezi in apa de udare, la interval de 18-20 de zile.

#7
carolin

carolin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.11.2007
Multumesc pentru raspunsuri.. :kisstogether:

ma ingrijoreaza putin ca la varf unde a fost floarea incepe sa se ingalbeneasca;este normal?

mentionez ca planta este la birou si am recuperat-o dintr-un departament unde era cam ignorata, deci nici nu stiu foarte multe despre istoricul ei...

Attached Files



#8
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Aerul foarte uscat si probabil ceva curenti de aer, au facut sa se ingalbeneasca acel varf... mai ales ca frunzele nu par a fi afectate. Taie varful ingalbenit, sub partea galbena, chiar la nodul urmator, folosind un forfecel ascutit (dinc acela de unghii) sau cu o lama si pudreaza imediat locul taiat cu carbune pisat sau cu praf de scortisoara. Pentru a pudra sectiunea taiata cu scortisoara, poti folosi un betisor cu vata in capat, din acela pentru urechi.

#9
ina1910

ina1910

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.03.2007
Orhideele se pun in pamant? Poate vi se pare stupida intrebarea, insa eu am vazut prin Mall ca le tin in vaze cu apa.... ca pe bambus.

#10
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007

 ina1910, on Jan 4 2009, 23:52, said:

Orhideele se pun in pamant? Poate vi se pare stupida intrebarea, insa eu am vazut prin Mall ca le tin in vaze cu apa.... ca pe bambus.

din câte știu eu există un pământ special pt orhidee, care este de fapt scoarță de copac. orhideele cresc pe copaci, sunt plante care parazitează copacul la ele acasă (așa am citit eu) iar ce se găsește la florărie pt ele încearcă să fie cât de cât asemănător  mediului lor natural. din câte știu nu sunt mare iubitoare de apă, deci nu știu cum le-ai văzut tu așa puse în apă.... toate informațiile de aici le-am citit, nu am avut orhidee în casă, dar valentina sigur îți va informațiile cele mai precise.
o seară bună,

Edited by criss_65, 05 January 2009 - 00:12.


#11
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
In completare la informatiile utile oferite de criss_65, voi preciza ca acel "pamant" pentru orhideele epifite este un amestec special de scoarte, polistiren, vata minerala (sau spuma poliuretan), radacini uscate de feriga, turba sfagnum. Ingredientele mentionate sunt folosite in proportii variate, in functie de speciile de orhidee.
Orhideele terestre contin, pe langa componentele enumerate mai sus, si o parte consistenta de turba rosie/roscata.
De regula pamantul obisnuit de flori din comert, retine foarte multa apa, iar ohideele sunt foarte sensibile in privinta excesului de umiditate la nivelul radacinilor... deci nu tolereaza pamantul imbibat cu apa.

#12
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Cu mentiunea ca orhideea nu paraziteaza copacul, ci doar traieste agatata de el, adica e epifita. Copacul ii serveste doar ca sprijin, nu o hraneste cu seva lui  :) .

#13
Roxana2one

Roxana2one

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.06.2008
Buna ziua! De mult nu am mai trecut pe aici...
Am primit o orhidee pusa intr-o sticluta cu apa (asa a fost cumparata de la magazin) si nu stiu ce sa fac cu ea. Dupa ce se ofileste floarea o arunc, sau se poate pune in pamant? Mi-ar parea tare rau sa trebuiasca sa o arunc. Daca cineva are vreo idee cu privire la ce ar trebui sa fac cu floarea mea va rog sa ma ajutati.
Merci.

Attached File  DSC00736.JPG   255.97K   225 downloads                            Attached File  DSC00738.JPG   261.86K   195 downloads

#14
karmenutza01

karmenutza01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.07.2007
Trebuie sa o arunci. Orhideea nu se inmulteste prin butasi.

#15
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Unele specii de orhidee se inmultesc si prin butasi, dar in conditii stricte (controlate) de caldura, umiditate si lumina.
Oricum florea ta de orhidee, desi minunata de altfel, nu este butas...
Cu siguranta ti-a fost oferita din dragoste... :) Bucura-te de ea! si dupa ce se ofileste arunc-o. Nu ai cum sa o faci sa inradacineze.

#16
Roxana2one

Roxana2one

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.06.2008
Merci mult karmenutza01 si Valentina30.

#17
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 carolin, on Nov 5 2008, 14:23, said:

Multumesc pentru raspunsuri.. :kisstogether:

ma ingrijoreaza putin ca la varf unde a fost floarea incepe sa se ingalbeneasca;este normal?

mentionez ca planta este la birou si am recuperat-o dintr-un departament unde era cam ignorata, deci nici nu stiu foarte multe despre istoricul ei...
Am o plantă exact ca a ta. Am primit-o cam prin luna august, dacă nu mă-nșel, floricelele au ținut destul de mult iar după ce s-au ofilit, acel peduncul pe care crescuseră,  s-a uscat. Am continuat s-o ud când vedeam ca stratul acela suport - că nu pot să-i spun pământ - era uscat, atât cât sa se mențină umed. Pe la începutul acestei luni a înflorit din nou, pedunculul crescând din același nod ca și cel care se uscase. A făcut 3 floricele și mai aștept să înflorească înca 2-3 bobocei. :)

#18
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Bebeluska, ai o orhidee si o tii doar pentru tine?!  :unsure:
O orhidee reinflorita, dovedeste ca a fost ingrijita corect si cu dragoste. Fa-o vedeta! Delecteaza-ne cu poze... pls. :worthy:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate