Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#2503
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Isi revine.

#2504
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 10.02.2017
Una dintre orhidee s-a gandit sa dezvolte doua frunzulite pe tija pe care au fost flori.
De regula, tai tijele dupa ce cad toate florile, insa de aceasta data s-au "sincronizat" cumva incat ultima floare sa ramane pe tija si simultan sa dezvolte aceste frunzulite.
Pe cealalta tija s-a intamplat la fel, doar ca in loc de frunzulite creste o noua ramura pe care se vad clar vreo 6 boboci de floare.

Acum, ce fac cu aceste frunzulite, pentru ca forma lor este asemanatore cu frunzele mari ale plantei. Sa fie un pui?
Daca da, de unde sa tai tija cu el cu tot, sau cum sa fac si mai ales cand sa il plantez in alt ghiveci?

Multumesc!

PS - scuze pentru fundalul nepotrivit la pozelor.... se anvelopeaza blocul.

Attached Files



#2505
un_strain_123

un_strain_123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.11.2016
Buna seara,

Imi puteti spune va rog unde gasesc in Bucuresti orhidee cu 3 tije?
Nu prea mai gasesti in aceasta perioada in magazine sau poate nu am cautat eu unde trebuie. :)

Multumesc!

#2506
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007
Neata, ma ajutati va rog sa mentin aceasta floare ? Ce sa-i fac in continuare? A fost achizitionata inflorita, au cazut florile , apoi a inflorit din nou pe aceeasi tija - 6-7 flori si acum au cazut. Am citit bine, sa ii tai tija? Cat de sus/jos fata de baza sa o tai?  Sa o mut intr-un ghiveci mai mare? Multumesc!

#2507
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Taie tija de jos de la bază și pune-o întrun ghiveci mai mare.Pe locul tăieturii presară un pic de scorțișoară măcinată.

#2508
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007
Ok, am mai citit 30-40 minute topicul. Ghiveci si scoarta noua ii trebuie...o avem cam de 6 luni, a inflorit o singura data. Cred ca am exagerat cu udatul...dar remediem pe parcurs . Suspendam toate radacinile sanatoase in scoarta si udam prin scufundare in functie de starea radacinilor. Asteptam o tija noua sau din cea taiata va creste alta ? Multumesc!

#2509
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Va crește o tijă nouă peste câteva luni.Udatul mai rar la 6-7 zile.

Edited by ioonell, 01 August 2021 - 08:54.


#2510
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006

View Postaddumi, on 08 martie 2021 - 11:10, said:

Una dintre orhidee s-a gandit sa dezvolte doua frunzulite pe tija pe care au fost flori.
De regula, tai tijele dupa ce cad toate florile, insa de aceasta data s-au "sincronizat" cumva incat ultima floare sa ramane pe tija si simultan sa dezvolte aceste frunzulite.
Pe cealalta tija s-a intamplat la fel, doar ca in loc de frunzulite creste o noua ramura pe care se vad clar vreo 6 boboci de floare.

Acum, ce fac cu aceste frunzulite, pentru ca forma lor este asemanatore cu frunzele mari ale plantei. Sa fie un pui?
Daca da, de unde sa tai tija cu el cu tot, sau cum sa fac si mai ales cand sa il plantez in alt ghiveci?

Banuiesc ca de atunci si pana acum puisorul a crescut bine; daca l-ai transplantat e ok.

View PostDodo03, on 01 august 2021 - 08:06, said:

Neata, ma ajutati va rog sa mentin aceasta floare ? Ce sa-i fac in continuare? A fost achizitionata inflorita, au cazut florile , apoi a inflorit din nou pe aceeasi tija - 6-7 flori si acum au cazut. Am citit bine, sa ii tai tija? Cat de sus/jos fata de baza sa o tai?  Sa o mut intr-un ghiveci mai mare? Multumesc!
Indicat era sa o tai deasupra primului ochi care nu a fost inflorit, cam la 1-2 cm; taietura sa fie oblica. Nu e obligatoriu sa o muti intr-un ghiveci mai mare, oricum operatiunea asta: mutare/schimbare substrat se face in principiu primavara.

#2511
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 10.02.2017

View PostSkiuc, on 27 august 2021 - 14:28, said:

Banuiesc ca de atunci si pana acum puisorul a crescut bine; daca l-ai transplantat e ok.

Din pacate nu. Am lasat multa vreme sa vad daca mai cresc acele doua frunze, insa nimic.
Intr-un final am taiat si am si mutat-o intr-un ghiveci mai mare cand nu mai avea nicio floare pe cealalta tija.
Sper sa-i fie bine si sa dea alta tija si sa ne incante cu flori.

#2512
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Pai pe langa frunze trebuia sa apara si radacini; cand sunt cel putin 3 cu o lungime de macar 5 cm se taie puisorul (keiki) si se muta intr-un vas nou. Se taie la aprox 1 cm distanta in ambele parti.

#2513
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 10.02.2017
Nici vorba de radacini. A "intepenit" asa de luni de zile. Mi-a fost mila sa atunc tija cu frunzulite si am infipt in ghiveciul nou. Sta acolo... vedem ce se intampla.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate