Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#1027
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Radacinile sunt putrede, dar vad ca are cateva viabile. Taie tot ce e negru si ingroapa-le in scoarta pe cele sanatoase. Grija mare la udat.

#1028
JSAmalia

JSAmalia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.02.2013
Multumesc, deci noul ghiveci e ok? SA pun scoarta noua, cea in care este acum sa o arunc? "Grija la udat" sa o ud mai rar? ca de cand am vazut cum sunt radacinile am evitat sa o ud saptamanal, oo ed cam la 10-12 zile.

O sa mai revin cu aceasta bolnavioara orhidee dupa ce o sa o tartez.

P.S. am urmarit discutiile si sugestiile tale. Apreciez ajutorul tau.

O seara placuta :)

#1029
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Ghiveciul este ok si scoarta este la fel atat timp cat nu este sfaramicioasa. Nu uda floarea cu program. Avand in vedere ca are radacini putine acum nu mai trebuie asa des udata mai ales ca a suferit si un soc prin taierea unor radacini fie ele putrezite. Ca sa iti dai seama cand trebuie sa o uzi te poti lua dupa 2 indicatori: ghiveciul este mai usor ca atunci dupa ce ai udat-o, cam la fel de usor ca atunci cand ai pus floarea sau pe pereti vasului nu se vede nici o picatura de apa. In general e mai bine cu mai putina apa decat cu mai multa pentru ca apa multa in timp o va omora.

#1030
JSAmalia

JSAmalia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.02.2013
Multumesc de raspuns. Azi o sa tai ce este putred, si o sa revin cu poza.insa o sa raman numai cu vreo 2 radacini sanatoase. O sa isi mai revina? Am vazut ca daca are radacina 'saraca' ar trebui pusa intr-o punga cu apa si lasata la intuneric vreo 2 saptamani.. Si care ar fi motivul pt care se lasa frunzele, si devin moi? Se vede in prima poza ce drepte stau ultimele 2 frunze crescute. Iar in ultima poza se vede cum cea mica parca se ofileste..si sunt mult mai moi, la consistenta.

O zi frumoasa va doresc!

#1031
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Cantarirea ghiveciului e pentru experimentati. Cel mai simplu pentru crescatorii de orhidee e sa vada starea radacinilor. Daca sunt albe/sidefii, au nevoie de o udare. Daca-s verzi, nu au nevoie. Acum nu stiu cat de bine se vede prin peretii ghiveciului tau. Dar e mai bine mai pe uscaciune decat sa balteasca in apa. O udare la doua saptamani nu o omoara, in schimb prea multa apa sigur ii pune capac.

#1032
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

View PostJSAmalia, on 13 februarie 2013 - 12:26, said:

Multumesc de raspuns. Azi o sa tai ce este putred, si o sa revin cu poza.insa o sa raman numai cu vreo 2 radacini sanatoase. O sa isi mai revina? Am vazut ca daca are radacina 'saraca' ar trebui pusa intr-o punga cu apa si lasata la intuneric vreo 2 saptamani.. Si care ar fi motivul pt care se lasa frunzele, si devin moi? Se vede in prima poza ce drepte stau ultimele 2 frunze crescute. Iar in ultima poza se vede cum cea mica parca se ofileste..si sunt mult mai moi, la consistenta.

O zi frumoasa va doresc!

Atat timp cat are macar o radacina 2 merge pusa in scoarta. Nu te grabi sa tai mai ales daca radacinile au fost udate. Dupa ce umbli la ea poti astepta si o ora si apoi vezi care radacini sa le tai (ca orice planta nu umbla des la ea ci o data si bine si apoi rabdare multa uneori si 2-3 luni la cum arata planta ta sa de-0a un semn de revenire). Se taie cele care sunt putrede sau goale. Restul trebuie lasat pentru ca desi nu arata bine pe acolo se va hrani. Daca tai mult trebuie un vas cat mai mic. Frunzele sunt moi pentru ca planta nu o duce bine si nu se hraneste cum trebuie... e posibil daca sunt multe frunze si putine radacini una sau doua sa si ingalbeneasca si sa cada sau sa isi schimbe culoarea intr-un verde mai galbui sau sa nu mai fie lucioase  ... nu e problema ... eu am luat acum vreo 2 ani o orhidee de la o florarie care urma sa fie aruncata ... avea vreo 2-3 frunze care nu aratau foarte bine dar care le are si in ziua de azi desi nu s-au mai refacut au fost functionale. La fel e si in cazul radacainilor care nu se vor reface dar vor da ramificatii. Si ca un ultim sfat orhideelor le place sa fie ignorate si se dezvolta greu mai ales dupa operatiunea care vrei sa o faci ... prea multa "grija" si udare le omoara.

#1033
twinkleeflow

twinkleeflow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.02.2013
Ceau,nu stiti cumva daca in substratul pentru orhideea din ghiveci se poate pune si scoarta naturala de pin? prelevata direct de la copac prin raclare?

#1034
twinkleeflow

twinkleeflow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.02.2013
Mi-am achizitionat zilele trecute o orhidee phalenopsis, de marime medie,are 2tije cu boboci si o floare pe una din tije,si ii mai da o tija mica ce i-o aparut deja un boboc. cand am cumparat-o,arata foartebine,insa ieri dupa masa,am observat ca deja floarea si bobocul mare incep sa se usuce si tulpinile lor sa se ingalbeneasca.[ http://s18.postimage.org/x74fc8yll/DSC_0621.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ].nu am udat-o inca. i-am pus azi o farfuriuta cu pietricele umede. radacinile sunt verzi. trebuie sa ii schimb ghiveciul si scoarta?  Ceea ce s-a intamplat  s-a datorat schimbului de temperatura din magazin cu cel de acasa cat si a celui datorat transportului?
[ http://s3.postimage.org/bw2l92hj7/DSC_0620.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by twinkleeflow, 16 February 2013 - 11:21.


#1035
carmen_14m

carmen_14m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 01.02.2012
Si eu am patit la fel acum cativa ani. Cauza: temperatura scazuta de afara. Drumul magazin-masina, masina -casa i-a daunat. De atunci impachetez in hartie daca e cumparata pe frig.

Cred insa ca tija din stanga, jos, a "supravietuit".

Edited by carmen_14m, 16 February 2013 - 16:30.


#1036
twinkleeflow

twinkleeflow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.02.2013
da,si asta cred, dar m-am uitat cu atentie la ghiveci,si e cam putred, si e umed tot,si am fugit in dedeman si am gasit un substrat numai cu scoarta si o sa scot plahe de acolo sa inspectez exact cum is radacinile,c-am vazut si ceva muschi inauntru si ceva urma verde in dreptul partii cu muschiul,si sigur balteste in apa. am tot citit in urma, si am prins ceva pasi, dar oare frunza aia care se ingalbeneste sa o indepartez?

#1037
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Frunza aia galbena o sa se usuce intr-un final si o sa pice singura. Nu trage acum de ea. Nu recomand sa folosesti scoarta de pin jupuita direct de pe copac, rasinile si taninurile pe care le contine nu fac bine orhideei. Daca totusi ai de unde sa iei (si nu jupoi bietul pin), atunci macar marunteste-o, fierbe-o de cateva ori si schimba apa si apoi usuc-o la cuptor vreo 15 minute.

#1038
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

View Posttwinkleeflow, on 16 februarie 2013 - 09:40, said:

Ceau,nu stiti cumva daca in substratul pentru orhideea din ghiveci se poate pune si scoarta naturala de pin? prelevata direct de la copac prin raclare?
Se poate pune scoarta naturala dar trebuie sa fie intreaga nu numai invelisul ... asa cum s-a spus mai sus prin tratare la cuptor ca sa se distruga alti balauri. Bucatile le maruntesti si mai mari si mai mici. O orhidee cumparata a avut un mediua de crestere, a fost transportata uneori si cateva zile, a stat pe raft in cine stie ce conditii cine stie cate zile, a venit la tine si ai pus-o intr-un mediu nou ... e cam stresanta pentru o planta lucrul asta si de multe ori unii boboci cad. Eu nu iti recomand sa umbli imediat la ea asa cum am spus mai demult ... dar poti face asta ca si asa e stresata numai ca toate florile vor cadea. La ea poti umbla si ulterior dupa ce vor cadea florile  pentru ca si asa din primavara va intra in stare de crestere. Frunza las-o asa ... probabil a fost udata aiurea si a ramas apa la baza ei ... e posibil sa cada singura sau sa ramana asa mult timp. Daca tot ai luat-o o poti lasa o saptamana neudata dupa cum arata a fost udata intens in magazin/florarie.

Edited by rogue80, 16 February 2013 - 19:39.


#1039
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
La cum povesteste ca stau lucrurile prin ghiveci pe-acolo, eu as recomanda sa umble acum, nu mai tarziu. Pana la urma ce e important? Sa ii vezi florile pe creanga inca o saptamana-doua, dupa care sa te chinui sa o salvezi, sau sa umbli acum, sa o cureti de tot ce e ud la radacini si sa o salvezi la momentul potrivit? O sa aiba timp sa infloreasca destul dup-aia. Plus ca phalaenopsisii sunt rezistenti, nu pica florile asa de usor, doar pentru ca ii schimbi scoarta.

#1040
twinkleeflow

twinkleeflow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.02.2013
am facut transplantarea,radacinile nu erau asa putrede,dar vreo 2 aveau niste pete mici albe,de la prea multa apa asa-i? si pamantul ala cu scoarta ce  se afla inauntru,arata ingrozitor,am gasit si ceva burete si o bucata de vata,si mirosea a statut,am observat si o musculita ce se tot preumbla,am spalat-o cu grija sa nu ajunga apa la frunze,am taiat cateva resturi de radacini neviabile pe care le-am dat cu scortisoara si am pus-o in scoarta noua. in dreptul frunzei galbene la nivelul trunchiului era ca o mica eroziune inchisa la culoare si la palpare era moale, cred ca tot de la apa??,am dat cu putina apa,si am sters bine cu un servetel. In timp ce fierbeam scoarta am facut tot procesul asta, si pana cand am pus-o in ghiveci radacinile nu or mai fost atat de umede ca la inceput  . am procedat ok?

#1041
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Da, e in regula. Nu o uda vreo saptamana jumate, dupa care poti sa incepi sa o uzi normal, o data e saptamana, prin scufundare. Bafta!

#1042
twinkleeflow

twinkleeflow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.02.2013
deja cred ca ii merge mai bine,ca o dat un boboc pe o tija!Posted Image  sper sa fie ok si dupa udare. Mersi mult de sfaturi dioarama!

#1043
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.09.2009
Este adevarat ca orhideele atrag "energii" negative?
Daca DA, nu cred ca se recomanda cresterea lor in locuinta.

Edited by vasile59, 22 February 2013 - 18:26.


#1044
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate