Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Alegere casti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3742 replies to this topic

#2827
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
I le-am recomandat si eu ,alaturi de ATH50x. Stiu ca sunt bune dar el vrea si izolatie fata de exterior.
Se mai pot cauta si copiile alea facut de Superlux dupa DT 770 pro. Sunt chiar ieftine ,pt. o urgenta isi merita pe deplin banii. HD 662 ,HD 662 EVO(32 ohmi), HD 662 B. Le gasesti aici.

#2828
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014

View Postalexx20alexx, on 03 august 2016 - 10:27, said:

Dintre toate castile din clipurile alea cel mai mult imi plac M40x, fara discutie, si asta pentru ca sunt aproape identice cu sursa. Poti spune, te rog, daca e diferenta mare intre M40x si M50x(ma indoiesc ca nu le-ai ascultat) si care sa justifice diferenta de bani dintre ele? Acum am M20x si le simt limitarile, dar parca nu as vrea sa iau ceva din aceeasi serie pentru ca ma gandesc ca M40X/50X devin la fel de incomode dupa o purtare mai indelungata, fiind construite practic pe acelasi "sasiu" ca si M20x. Imi amintesc ca am citit pe undeva ca ai ascultat si AT AVC500. Alea au aceeasi "acuratete" fata de sursa ca si M40x? Pentru ca sunt sigur ca sunt mai confortabile decat actualele.

#2829
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Da, este diferenţa între M40X şi M50X, dar nu neapărat în bine. Incontestabil M40X sunt mai neutre decât M50X ( care au un sunet puţin ''tunat'' ). Personal aş merge pe M40X pentru că sunt mai ieftine şi bineînţeles mai neutre. Dar să ai în vedere că aceste modele la capitolul soundstage nu prea excelează, totul se petrece mai mult în capul tău ( eşti suit pe scenă, nu este cum ai sta pe scaun undeva în primele rânduri ).

ATH AVC500 sună chiar mai diferit, ideal ar fi să le asculţi înainte...

Dacă ai o placă de sunet decentă, dar si cu ceva rezervă de putere, şi nu te deranjează că sunt căşti deschise, îţi recomand să asculţi AKG K612 ( http://www.senia.ro/...=k612&results=1 ). La 590 lei, în materie de fidelitate/precizie/detaliu/soundstage, sunt foarte greu de egalat ( joasele nu mai sunt la fel de prezente, cel puţin nu la fel de prezente cum te-au obişnuit căştile închise, dar ăsta este un foarte mic sacrificiu pe care trebuie să îl faci... ).

Edited by alexx20alexx, 03 August 2016 - 22:38.


#2830
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cum greutate neta 0.956 kg ? Doar n-oi sta cu 1 kilogram pe cap.

#2831
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014

View Postalexx20alexx, on 03 august 2016 - 22:33, said:

Dacă ai o placă de sunet decentă, dar si cu ceva rezervă de putere, şi nu te deranjează că sunt căşti deschise, îţi recomand să asculţi AKG K612 ( http://www.senia.ro/...=k612&results=1 ). La 590 lei, în materie de fidelitate/precizie/detaliu/soundstage, sunt foarte greu de egalat ( joasele nu mai sunt la fel de prezente, cel puţin nu la fel de prezente cum te-au obişnuit căştile închise, dar ăsta este un foarte mic sacrificiu pe care trebuie să îl faci... ).
M-am gandit foarte serios la ele. Sunt convins ca nu ar fi nimic care sa nu imi placa pe partea de sunet si confort, dar problema e ca sunt deschise  si am avut destule discutii cu prietena mea deranjata de sunetul care iesea afara din castile semi-deschise avute inainte de M20x. Si apoi ar mai fi placa de sunet. Am un Xonar DX care ma indoiesc ca poate sa conduca AKG-urile. Ramane sa merg intr-un showroom si sa decid daca iau M40x sau daca imi plac AVC500. Multumesc mult pentru clarificari!

#2832
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View PostIon_de_la_Raion, on 03 august 2016 - 23:32, said:

Cum greutate neta 0.956 kg ? Doar n-oi sta cu 1 kilogram pe cap.

Au greşit cei de la senia, K612 sunt căşti foarte uşoare ( 238 g ). Posted Image

#2833
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Cred ca sunt specificatiile luate de pe vreun site american, iar 0.956 sunt de fapt pounds(parca livre le zice in romana)

#2834
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Ce parere aveti de Sennheiser CX 300 II ?

Sunt prea flat/analitice, are cineva sau umfla anumite frecvente ca sa "dea bine"?

Edited by estropy, 04 August 2016 - 16:00.


#2835
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Sennheiser CX 300 II sunt doar nişte căşti ieftine la un preţ bun, căşti fără pretenţii, asta in orice aspect. Merită luate în calcul doar dacă le găseşti pe la ~100 de lei.
Nu, nu sunt căşti ''flat''.

Edited by alexx20alexx, 04 August 2016 - 19:54.


#2836
mihai134

mihai134

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 17.11.2006

View Postedigee, on 01 august 2016 - 21:51, said:

Nu zi
Am vazut un Dell si cu subwoofer in elPosted Image
@mihai 134
Daca vrei casti cu adevarat inchise si izolante de exterior iti trebuie casti din alea de monitorizare in studio ,mai bine zis din cele ce le folosesc artistii in studio pt. voce sau alte instrumente. Ele sunt concepute in asa fel incat sa nu se auda si negativul sau restul orcestratiei prin microfonul prin care se face inregistrarea. Ar fi AKG k 271 si Beyerdynamic DT 770(unele modele). Akg-urile nu cred ca ar fi pe gustul unui ascultator de muzici ,ele sunt liniare si nu au bas ca la castile obisnuite HI-FI.
Ai putea incerca si Audio-Technica ATH-M40 X ,de preferat ar fi 50X dar ies din gama de pret. Astea nu sunt chiar izolante dar sunt niste casti foarte OK la banii aia.
Uite inca un model

View PostSA-HE75, on 03 august 2016 - 19:15, said:

Audio Technica ATH40x

Mi-am luat ATH m50x, chiar daca au depasit un pic bugetul mentionat :)

Ca prim feedback dupa cele cateva ore de cand le am (comparativ cu magnat-urile):
- se aud mai tare (nu ca as fi avut neaparata nevoie).
- stau ceva mai bine pe urechi si izoleaza mai mult dar si strang mai tare. Cu siguranta se mai lasa in timp.
- imi pare ca frecventele inalte sunt cam prea puternice pentru gusturile mele.
- nu ar fi stricat sa abe un pic mai mult bass out-of-the-box.
- constructia e superioara.

Overall sunt multumit de ele. multumesc pentru sugestii!

#2837
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Sa le folosesti sanatos! Ia fa un burn-in, sa testam daca teoria sta in picioare. :)

#2838
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Un mini review pentru ath-m50, dupa 6 ani de utilizare. They rock. Calitatea audio neschimbata. Am inlocuit pad-urile acum un an, cu o pereche identica, originala.
Am incercat recent o pereche de skullcandy crusher. Se aude surprinzator de bine. Le are cineva?

Edited by mofone, 05 August 2016 - 02:27.


#2839
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

View PostSA-HE75, on 04 august 2016 - 21:46, said:

Mi-am luat ATH m50x, chiar daca au depasit un pic bugetul mentionat Posted Image

Ca prim feedback dupa cele cateva ore de cand le am (comparativ cu magnat-urile):
- se aud mai tare (nu ca as fi avut neaparata nevoie).
- stau ceva mai bine pe urechi si izoleaza mai mult dar si strang mai tare. Cu siguranta se mai lasa in timp.
- imi pare ca frecventele inalte sunt cam prea puternice pentru gusturile mele.
- nu ar fi stricat sa abe un pic mai mult bass out-of-the-box.
- constructia e superioara.

Overall sunt multumit de ele. multumesc pentru sugestii!

Sa le folosesti cu placere. Eu am ATH m40x, le folosesc pentru ascultat muzica, productie muzicala si mix, le folosesc de obicei seara si noaptea in felul asta nu deranjez pe nimeni cand ma ia inspiratia de dat in clape. Castile se aud pe cat de buna e sursa, placa de sunet. Eu am o vechitura de la M-Audio (are deja 10 ani) care are integrat in ea si amplificator de casti.

#2840
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Daca dai tare in clape, poti deranja si asa. Zicem ca esti un pianist patruns. :D

#2841
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostIon_de_la_Raion, on 04 august 2016 - 23:13, said:

Ia fa un burn-in, sa testam daca teoria sta in picioare.
Teoria cui? N-am auzit pe nimeni să susţină că toate căştile din lume ar fi la fel de susceptibile la burn-in. HD668B sunt un exemplu de la una dintre extreme. La cealaltă extremă ai căştile care vor suna şi după 50 de ani ca-n prima zi. :P

Edited by donjoe, 05 August 2016 - 12:01.


#2842
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Teoria fanilor burn-in-ului.

#2843
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Am prins pe amazon.de beats studio 2.0 cu 130 eur + 17.5 transport(express) ... si inca alea albastre care de obicei erau mai scumpe... comandat rapid, n-am stat sa le mai ascult o data.. Posted Image ... Posted Image

mai sunt o pereche la 130 ... pt. doritori, grabiti-va! Posted Image transp. normal e vreo 11 eur, dar ajunge in cam 1 sapt jumate...

Attached Files


Edited by MrReason, 05 August 2016 - 18:15.


#2844
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nici 100 nu dau pe asa ceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate