Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Alegere casti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3742 replies to this topic

#2791
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostMrReason, on 01 august 2016 - 14:15, said:

Adica producatorii nu iau in considerare unele dintre cele mai vandute casti din lume? Posted Image Ma cam indoiesc.


Explica tu de ce orice sistem audio de masina premium, ca vorbim de B&O, ca de Burmester, ca de Harman Kardon, toate au niste DSP-uri care "coloreaza" muzica. De ce le-ar mai pune daca lumea prefera sunetul gandit de artist/inginer/samd?

Din aceleasi motive pentru care exista setarile vivid sau mai stiu eu ce de la video.

View PostMrReason, on 01 august 2016 - 14:17, said:

Si cum apreciezi soundstage-ul cu sunetul ala? Sau nivelul de bass atins?

Am spus ca le diferentiez. O casca proasta va suna infundat sau cu ecou produs de plasticul in care sta driverul, pe cand de la o casca buna voi auzi doar frecventa de 1 KHz.

#2792
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostIon_de_la_Raion, on 01 august 2016 - 14:17, said:

Din aceleasi motive pentru care exista setarile vivid sau mai stiu eu ce de la video.
Eu nu prea cred. Eu cred ca lumea prefera sunetul "colorat" de un DSP bunicel.

View PostIon_de_la_Raion, on 01 august 2016 - 14:20, said:

Am spus ca le diferentiez. O casca proasta va suna infundat sau cu ecou produs de plasticul in care sta driverul, pe cand de la o casca buna voi auzi doar frecventa de 1 KHz.
Oare daca o casca sa zicem grado sr60i trece "testul" tau, va fi apreciata si de un ascultator de hip hop? Sau va fi catalogata drept porcarie?

Edited by MrReason, 01 August 2016 - 14:27.


#2793
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,181
  • Înscris: 16.10.2008

View PostMrReason, on 01 august 2016 - 14:15, said:

Adica producatorii nu iau in considerare unele dintre cele mai vandute casti din lume? Posted Image Ma cam indoiesc.


Explica tu de ce orice sistem audio de masina premium, ca vorbim de B&O, ca de Burmester, ca de Harman Kardon, toate au niste DSP-uri care "coloreaza" muzica. De ce le-ar mai pune daca lumea prefera sunetul gandit de artist/inginer/samd?
La prima intrebare raspuns NU. Intreaba pe orice inginer de sunet de Beats si vei obtine un zambet condescendent cel mult ,Nu crezi? ,incearca.
Sistemele audio de masina sunt cel mai departe de orice punct de reper sau referinta in aria audio. Chiar alea de mii si zeci de mii de euro. Sunetul acolo e conceput din start pt. acel habitaclu mic si inchis si se cauta anumite caracteristici care sa coloreze puternic sunetul.
Cat priveste traba cu DSP-urile e mult mai complicata decat crezi tu la o prima vedere. Rolul lor e altul. Ele trebuie sa compenseze imperfectiuni ale acusticii incaperii (habitaclului -in cazul auto) ,se folosesc de exemplu pt. a integra un bas(subwoofer)  ,etc. Ma refer la rolul DSP-urilor in momentul cand asculti muzica. La productia muzicala e cu totul altceva ,au un cu totul alt rol.
Orice amplificator stereo chiar scump are o anumita coloratura ,nu da un sunet perfect liniar ,adica chiar echipamentele HI-FI induc coloraturi si devieri de la sunetul original.
Alta chestie e ca si la productie inregistrari din genurile tehno ,electronica ,hip-hop au din start exagerate anumite caracteristici de frecventa si compresie dinamica pentru un anumit tip de sunet. Ca fapt divers ,dupa toate legile si normele elementare ale ingineriei de sunet marea parte din muzica actuala mainstream(in care intra si genurile amintite) e incorect produsa si mai ales masterizata. Asta ca sa nu folosesc cuvantul "prost".
Deci o muzica masterizata necoresounzator ascultata pe niste jucarele care coloreaza si mai mult sunetul nu duce in niciun caz la o auditie de calitate. Se poate spune cu 1000 de voci ca asta cere publicul. Asta n-are nicio relevanta ,notiunile si legile acusticii/audio sunt stricte si bine stabilite.

Edited by edigee, 01 August 2016 - 14:41.


#2794
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View PostMrReason, on 01 august 2016 - 14:26, said:

Eu nu prea cred. Eu cred ca lumea prefera sunetul "colorat" de un DSP bunicel.

Poate doar cei care nu au ascultat ceva de calitate cu care să facă comparaţie, persoane care nu au un punct bun de referinţă. Dacă nu ai mâncat niciodată un măr, de unde să şti ce gust trebuie să aibă un suc de mere... Posted Image

Cu mai multi ani in urma AKG K701, DT880 si HD600/650 ( Old School Trio ) erau considerate aproape casti high-end, doar pentru că în acea perioada lumea nu ascultase ceva cu mult mai bun, pentru ca nu prea erau ( cel puţin nu la îndemâna oricui ), acum sunt considerate ''doar'' Mid-Fi Trio ( pentru că au apărut variante mai bune, dar şi bineînţeles mult mai scumpe ).

Cam asta este şi în cazul de faţă, lumea consideră un lucru foarte bun doar pentru că nu au ascultat ceva superior. Majoritatea posesorilor de căşti Beats, skullcandy...etc, sunt probabil la prima lor pereche de căşti mai scumpe de 30$ ( cel puţin asta cred eu... ).

Edited by alexx20alexx, 01 August 2016 - 14:55.


#2795
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostMrReason, on 01 august 2016 - 14:26, said:

Oare daca o casca sa zicem grado sr60i trece "testul" tau, va fi apreciata si de un ascultator de hip hop? Sau va fi catalogata drept porcarie?

Nu stiu si nu conteaza. Eu nu sint o referinta. Nu am ascultat acele Grado, dar din cate am citit, sint casti foarte laudate in gama lor de pret.

View PostMrReason, on 01 august 2016 - 14:26, said:

Eu nu prea cred. Eu cred ca lumea prefera sunetul "colorat" de un DSP bunicel.

Fiecare cu ce-i place. In ceea ce ma priveste, niciodata EVER nu voi folosi un DSP. Nici macar egalizor sau obisnuitele inalte/joase, loudness, etc.

View Postedigee, on 01 august 2016 - 14:39, said:

Ca fapt divers ,dupa toate legile si normele elementare ale ingineriei de sunet marea parte din muzica actuala mainstream(in care intra si genurile amintite) e incorect produsa si mai ales masterizata. Asta ca sa nu folosesc cuvantul "prost".

Cel mai trist e ca acest lucru e facut cu buna stiinta, nu din nepricepere.

#2796
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postalexx20alexx, on 01 august 2016 - 12:45, said:

Eu sunt de părere că toată treaba asta cu, căşti pentru Rap, căşti pentru House, casti pentru bla-bla, a fost inteleasa putin gresit ( unde probabil a contribuit şi marketingul ). Nişte căşti de calitate rămân la urmă tot nişte căşti de calitate, indiferent de genul de muzică ascultat.
Probabil tema "căşti pentru X" e relevantă în special pentru cei care ascultă genuri puţine şi similare între ele, care pot beneficia de unele exagerări pe frecvenţele cele mai expresive ale genurilor alese. Dacă eşti mai eclectic şi asculţi multe genuri diferite, în scurt timp afli că o cască cu multă coloratură le "zice" pe unele foarte bine iar pe altele execrabil şi începi să-ţi doreşti ceva mai liniar, începi să mergi spre scule mai neutre. Dar asta nu înseamnă că ăla care rămâne fidel celor câteva genuri preferate nu va fi mai fericit cu o cască de coloratură adecvată preferinţelor lui decât cu una neutră.

Edited by donjoe, 01 August 2016 - 15:45.


#2797
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
So... revenind... maine colind ceva showroomuri... Ed Sheeran - I See Fire mixat de Kygo nu e bun pt. diferentiat intre Beats Studio 2 si MDR-1A? Also casti "clasice" ziceti voi ca ar merita ascultate pana prin 800-900 ron? La avstore nu par sa aiba HD600 recomandat de alex(care oricum e mai scump), dar au HD650, insa mi-e cam rusine sa testez ceva ce stiu ca nu o sa cumpar... nu stiu ce sa fac.. pfff... la astea mai vine pus si un amp ceva pe langa pretul castilor... sapt. viitoare cred o sa fac o achizitie ceva, undeva pe la 600-900..

#2798
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,181
  • Înscris: 16.10.2008
Daca vrei ceva "coloratura" in sensul bun uita-te si la DT 990 sau 880 pro. Le gasesti aici ,sunt extrem de seriosi.

Edited by edigee, 01 August 2016 - 16:07.


#2799
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si primesti si gentuta la ele. :)

#2800
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postedigee, on 01 august 2016 - 16:06, said:

Daca vrei ceva "coloratura" in sensul bun uita-te si la DT 990 sau 880 pro. Le gasesti aici ,sunt extrem de seriosi.
+ amp de minim cat? also unde se pot asculta?

#2801
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View PostMrReason, on 01 august 2016 - 16:01, said:

So... revenind... maine colind ceva showroomuri...

Îţi mai recomand să asculţi şi Sony MDR-100AAP, sunt expuse în Showroom-ul Emag Crângaşi, acum au şi un preţ chiar foarte bun ( 500 lei: http://www.emag.ro/c...7/pd/DMLFVYBBM/ ). Au un sunet mai echilibrat fata de ''MDR-1A'' , dar poţi să faci singur comparaţia acolo ( au ambele modele expuse ).

View PostMrReason, on 01 august 2016 - 16:11, said:

+ amp de minim cat? also unde se pot asculta?

Dacă alegi varianta de 32 Ohmi nu ai nevoie de amplificare, dacă alegi varianta de 250 de ohmi atunci ai nevoie de măcar un FiiO E10K ( sau echivalent ).

Din toată seria DT 880/DT 990 personal am preferat DT 880 varianta de 600 Ohm ( http://www.muziker.r...edition-600-ohm ), în opinia mea este peste variantele cu impedanta mai mică.

Edited by alexx20alexx, 01 August 2016 - 16:43.


#2802
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Vad ca multi intreaba de amplificare. Dar la ce ascultati voi, de nu are sursa putere suficienta sa duca o pereche de casti cu impedanta mare ? Orice amplificator stereo ar trebui sa faca fata.

In alta ordine de idei, frumoase DT 880-urile, dar ar fi putut sa ascunda mai bine cablul spre difuzorul din dreapta.

Edited by Ion_de_la_Raion, 01 August 2016 - 16:49.


#2803
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postalexx20alexx, on 01 august 2016 - 16:18, said:

Îți mai recomand să asculți și Sony MDR-100AAP, sunt expuse în Showroom-ul Emag Crângași, acum au și un preț chiar foarte bun ( 500 lei: http://www.emag.ro/c...7/pd/DMLFVYBBM/ ). Au un sunet mai echilibrat fata de ''MDR-1A'' , dar poți să faci singur comparația acolo ( au ambele modele expuse ).
Am sa le incerc si pe alea, insa pe mine ma intereseaza sa aiba bass cat mai tare! Pe langa claritate!

View PostIon_de_la_Raion, on 01 august 2016 - 16:47, said:

Vad ca multi intreaba de amplificare. Dar la ce ascultati voi, de nu are sursa putere suficienta sa duca o pereche de casti cu impedanta mare ? Orice amplificator stereo ar trebui sa faca fata.
Predominant la laptop. Uneori la telefon. Am si incercat un combo dac/amp fiio q1 cand aveam CAL-urile, insa dezamagirea a fost destul de mare si l-am returnat. Placa integrata de la laptop facea fata bine mersi. Insa la astea cu impedanta mare stiu ca e nevoie.

#2804
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostMrReason, on 01 august 2016 - 17:26, said:

Am si incercat un combo dac/amp fiio q1 cand aveam CAL-urile, insa dezamagirea a fost destul de mare si l-am returnat.
CAL-urile n-au 32 de ohmi? Cum să nu-ţi meargă pe Q1, care duce până la 150 de ohmi? Posted Image Pe Reddit zicea cineva că în modul de funcţionare DAC+amp Q1-le duce până şi nişte Fostex T50RP Mk3 la mai mult decât ar fi confortabil de ascultat, şi alea-s notorii pentru insensibilitatea lor. L-ai folosit cumva numai ca amp?

Edited by donjoe, 01 August 2016 - 17:40.


#2805
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postdonjoe, on 01 august 2016 - 17:38, said:

CAL-urile n-au 32 de ohmi? Cum să nu-ţi meargă pe Q1, care duce până la 150? Pe Reddit zicea cineva că în modul de funcţionare DAC+Amp Q1-le duce până şi nişte Fostex T50RP Mk3 la mai mult decât ar fi confortabil de ascultat, şi alea-s notorii pentru insensibilitatea lor.
Nu mai stiu cat au, nu e vorba ca nu duce, e vorba ca nu s-a dovedit mare branza in plus fata de placa integrata. Eu ma astepam in primul rand la mult mai multe detalii in sunet, dar aici se pare ca m-am inselat, adica ceva-ceva era in plus, dar nu foarte mare branza. Limitarea castilor cred ca a fost de vina. Adica eu speram ca se vor auzi mult mai bine datorita DAC-ului, dar n-a fost sa fie. Trebuie casti mai scumpe. :)

#2806
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostMrReason, on 01 august 2016 - 17:26, said:

Am sa le incerc si pe alea, insa pe mine ma intereseaza sa aiba bass cat mai tare! Pe langa claritate!


Predominant la laptop. Uneori la telefon. Am si incercat un combo dac/amp fiio q1 cand aveam CAL-urile, insa dezamagirea a fost destul de mare si l-am returnat. Placa integrata de la laptop facea fata bine mersi. Insa la astea cu impedanta mare stiu ca e nevoie.

Telefoanele si laptop-urile nu ofera calitate. Ai incercat cu un U7 macar la laptop ? Erau la promotie intr-o vreme.

View Postdonjoe, on 01 august 2016 - 17:38, said:

CAL-urile n-au 32 de ohmi?

Ba da.

#2807
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostIon_de_la_Raion, on 01 august 2016 - 17:44, said:

Telefoanele si laptop-urile nu ofera calitate. Ai incercat cu un U7 macar la laptop ? Erau la promotie intr-o vreme.
Nu. Laptopurile cel putin cred ca ofera din ce in ce mai multa calitate, cei de la realteak bagand cipuri din ce in ce mai avansate, unele depasind placi externe celebre in vremuri de mai demult.

De citit: http://www.head-fi.o...o-chip-2000-dac well, actually: http://www.tomshardw...io,3733-19.html

despre cal-uri cred ca pur si simplu nu pot reda mai mult/mai detaliat

Edited by MrReason, 01 August 2016 - 17:51.


#2808
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Lasa chip-urile Realtek. Degeaba sint ok pe partea digitala (desi e discutabil si aici), pe analog sint foarte slabe.

View PostMrReason, on 01 august 2016 - 17:49, said:

despre cal-uri cred ca pur si simplu nu pot reda mai mult/mai detaliat

La banii lor, pot reda destul de bine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate