Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Alegere casti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3742 replies to this topic

#1
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.11.2003
Salut! stiu ca acest topic a mai fost discutat pe aici.. si pe alte forumuri, dar tot nu am ajuns la o concluzie clara.
   Asadar, vreau sa imi iau niste casti kalumea, pentru folosire acasa/servici, fara pretentii extraordinare (dar oricum sa fie misto). Am vazut casti Technics (RP-F400, RP-F350) si eventual Sony (CD280, ). dupa ce am mai citit pe aici, am vazut ca eram pe dinafara si nu auzisem de AKG, despre care am auzit aici numai cuvinte de lauda.

Intrebarea mea este : K66 sau K55 sunt mai bune decat cele Technics sau Sony la preturi similare? sau daca aveti alte optiuni undeva pana in 1.5 - 2 milioane, mor de nerabdare sa le aud :)

#2
sad

sad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.07.2002
Nu stiu despre modelele pe care le zici tu aici, dar...
Eu am o pereche de casti Technics de vreo 8 anisori (daca nu mai mult).
Calitate ---- SUPER.
Plusuri: sunet beton, cablu de vreo 5 metri invelit in fibre de matase naturala, sa nu se intrerupa.

Minusuri: (chiar naspa...)
- invelisul este (sau a fost) din imitatie de piele si dupa cativa ani a inceput sa se cojeasca si plecam pe afara cu bucatele de material negru lipit pe urechi, fata, gat, etc.... de zicea lumea ac nu prea ma spal.
- banda aia care le mentine pe cap (inafara de faptul ca iti strica freza - MARE PROBLEM pt. mine) din pacate s-a rupt dupa ceva timp!

In rest...da si tu niste linkuri ceva.

#3
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.11.2003
Revin cu linkuri:

Technics:
http://www.panasonic...duct.jsp?id=252
http://www.panasonic...duct.jsp?id=253

AKG:
http://www.music123....66-i33655.music
http://www.zzounds.com/item--AKGK55


Sony:
http://www.flanco.ro...Product&id=3323
http://www.flanco.ro...Product&id=5322

Astept pareri :)

#4
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
http://www.flanco.ro...Product&id=3323
Castile din linkul asta sunt VARZA. Am si eu o pereche la fel si se aude ca din canal (cumparate din carrefour).

#5
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
MAN ...daca tii la sistemul tau auditiv atunci alege K66
Nu o sa regreti!

#6
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.11.2003
AIWAMAN, chiar asteptam sa vad ce ma sfatuiesti :) ca stiam ca esti fan AKG. se pare ca K66 castiga :) cred ca o sa merg azi sau maine sa le vad de mai aproape :)

#7
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Deci folosesc AKG de cind erau 400 si ceva de DM sincer merg si astazi la fel ca in prima zi!E vorba de modelul K400 si K500
In prezent mai am o pereche de HD497 primita cadou de la BDL si inca una K66!
Asta la munca ...acasa am alte casti mai vechi dar ... la fel de bune si nu sint AKG(asa ca chestia cu FAN AKG...e asa si asa) Treaba e ca cei de la AKG stiu sa-si faca treaba!

#8
Twister

Twister

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 269
  • Înscris: 22.01.2004
O alta varianta este Behringer. Astia fac scule profesionale (la modul real,nu doar cuvinte de efect) si se pot achizitiona si in Romania la un pret accesibil. Eu mi-am luat o pereche de astfel de casti acum 2 ani si iti spun ca merita.

#9
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.11.2003
prea tarziu :) am intrat in lumea AKG si nu imi pare rau :) se aud super castile si este o diferenta enorma fara de nenorocirile de casti pe care le aveam... redau super frecventele medii si inalte. impatimitii basului s-ar putea sa vrea mai mult, dar sincer eu ma declar multumit ( oare k55 aveau bas mai misto ? :D ). oricum sunt niste casti super la pretul asta (1350k)

#10
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
NUdaca ai K66 basul e mai curat decat la K55
Sa le folosesti cu placere!


TWISTER..din pacate am avut pe mana(urechi toate cele 3 model de la BEHRINGHER si culmea singurele care sunau cat de cat mai OK erau alea cu 1000 in coada ...cele de DJ cu 2000 si cele asa spuse de studio cu 3000 in coada..sunau ca nista castroane

#11
Jaxx00

Jaxx00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.09.2003
Salut,
de cateva sapt am umblat sa imi iau niste casti mai pro (dj monitors - closed back) .. si mai de pe un review de prin afara mai una alta din auzite...
m-am pus pe ascultat de casti prin magazine...putzine cate sunt...
sincer sa incep cu marea dezamagie...SONY MDRV700 care sunt super mega laudate...si sincer in afara de sintemul de pliere - sucire - etc... nu se aud extraordinar...si mai au si 400g ! ..idem si PIONEER HDj1000....(si pretzul aberant la care se importa la noi)

so am facut un test SENNHEISER  vs BEHRINGER...... si detasat BEHRINGER e departe  de SENNHEISER....(B distorsionau la volum mic! si se auzeau prost)
modelel au fost HD200 de la Sennheiser si HPX2000 de la B...
in final mi-am luat sennheiser hd 200 de care sunt super multumit...singura problema intalnita...ooopps ...pentru obtinerea de o auditie perfecta este necesar un amplificator de casti...(am testat si e o diferenta f mare...)

so...recomand SENNHEISER!!!!!!!!!!!!

#12
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

daca ai K66 basul e mai curat decat la K55
Din cate stiu eu, basul la K55 e mai puternic decat cel de la K66 dar mediile si inaltele sunt redate mai curat la K66. Cu alte cuvinte, pentru amatorii de house, techno&co, sau oricine moare dupa un bas extrem, se recomanda K55. In toate celelalte cazuri, K66.

#13
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Ai precizat corect dar ai uitat ceva...BASUL de la K66 e mai curat (pentru mine curat=natural adica nu e fortat)
K55 suna un pic mai basat dar ce fosos daca nu respecta linia melodica originala!

#14
sergiulica

sergiulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 15.03.2004
Am si eu o intrebare. Daca sunt din Deva (unde binenteles ca nu gasesc AKG-K55), de pe ce site sau de la ce firma sa le comand ca sa mi le trimita prin posta sau prin curier rapid. 10x

#15
aproape0m

aproape0m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.06.2004
problema cu castile scumpe care se aud naspa e relativa . eu am altec lansing modelul pe la vreo 900 k lei , si cand le pun pe placa de sunet se aud naspa ( adica tare , dar sec ). iar la combina simt cum tremura pe cap . asa ca daca te duci in magazin si testezi castile pe radioul magazinului... nu mai are rost sa postezi aici

parerea mea :)

#16
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Unde gasesc AKG K66 in Bucuresti?

La Muzica nu mai aveau.

#17
barabas

barabas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.05.2004
la Carrefour Orhideea.. sunt pe raftul cu cd-uri audio, chiar in capat. mare atentie, ca altfel le ratezi, iar angajatii habar n-au ce vand  :)

#18
vmariusvvv

vmariusvvv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.09.2004

barabas, on Dec 21 2004, 14:41, said:

la Carrefour Orhideea.. sunt pe raftul cu cd-uri audio, chiar in capat. mare atentie, ca altfel le ratezi, iar angajatii habar n-au ce vand  :)

<{POST_SNAPBACK}>



La Carrefour Orhideea pot gasi si k55 ? Ca la Carrefour Colentina nu prea am gasit, sau nu le-am observat eu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate