Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Cu masina spre Croatia

- - - - -
  • Please log in to reply
1269 replies to this topic

#55
ucatalin

ucatalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.02.2006
Noi ne-am hotarat sa plecam spre Dubrovnik prin Serbia si Bosnia pe traseul Drobeta-Negotin-Zajecar-Uzice-Gorazde-Trebinje. Dupa ce am citit tot ce s-a scris pe aici si prin alte locuri am ajuns la concluzia ca e traseul optim (prin Zagreb se ocoleste foarte mult si prin Muntenegru e foarte greu drumul) . A fost  cineva pe portiunea Gorazde-Trebinje ? Noi plecam pe 26iulie la ora 5,00 de la Portile de Fier, poate mai gasim pe cineva pentru traseul asta.

#56
renatoa

renatoa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.09.2005

View Postucatalin, on Jul 13 2008, 20:09, said:

Noi ne-am hotarat sa plecam spre Dubrovnik prin Serbia si Bosnia pe traseul Drobeta-Negotin-Zajecar-Uzice-Gorazde-Trebinje. Dupa ce am citit tot ce s-a scris pe aici si prin alte locuri am ajuns la concluzia ca e traseul optim (prin Zagreb se ocoleste foarte mult si prin Muntenegru e foarte greu drumul) . A fost  cineva pe portiunea Gorazde-Trebinje ? Noi plecam pe 26iulie la ora 5,00 de la Portile de Fier, poate mai gasim pe cineva pentru traseul asta.

Nu cumva traseul asta vi l-a fabricat un navigator ? Ca e identic cu al meu... dar oare la fata locului cum o fi...

#57
ucatalin

ucatalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.02.2006
Si Sonymap si Viamichelin , dar am studiat traseul si pe hartile cumparate si pare ok. Voi cand plecati?

#58
renatoa

renatoa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.09.2005

View Postucatalin, on Jul 13 2008, 22:04, said:

Si Sonymap si Viamichelin , dar am studiat traseul si pe hartile cumparate si pare ok. Voi cand plecati?

E clar... Sonymap si aici
A doua/treia saptamana a lui august, din Craiova.

#59
octaviano

octaviano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.01.2007
o parere despre un traseu ...cum ajung mai repede in Brescia?Merci

#60
indianuiute

indianuiute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 10.02.2005
prin serbia, bosnia si croatia e voie cu detectorul antiradar?

#61
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postindianuiute, on Jul 14 2008, 16:36, said:

prin serbia, bosnia si croatia e voie cu detectorul antiradar?

Detectorul de radar e una iar antiradar-ul e alta! Antiradar-ul e interzis peste tot in lume!

Studiaza aici (ai un tabel in partea de jos):

http://www.snoopers....etector_law.asp

#62
dobreana

dobreana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.03.2007
[quote name='a21alex' date='Jul 13 2008, 11:49' post='4892789']

Ai spus ca vrei sa afli informatii de la cei care au fost.
Eu am tranzitat Slovenia, chiar pe 1 iulie, data de la care a intrat in vigoare aceast regulament.
Cum plecasem din Romania spre Croatia pe 24 iunie habar nu avem de aceasta schimbare, asa ca la intrarea in Slovenia nu am fost atenta, desi m-ai tarziu am aflat ca imediat dupa granita erau afise care anuntau aceasta schimbare. Si chiar am alimentat undeva inainte de intrarea in Maribor la un OMV.
Eu stiam ca trebuie sa platesc taxa si nici nu imi faceam griji.
Asa ca am ajuns la locul cu pricina si surpriza, nu era nimeni care sa incaseze banii, numai cei cu tiruri sau camioane, opreau si achitau aceea taxa.
Am intrebat, am aflat de noul regulament si faptul ca amenda in cazul in care erai prins, era intre 200-800 euro.
Am hotarat ca mai bine dau 35 euro in loc de 200, asa ca desi m-ai aveam cam un kilometru pana la granita am oprit la urmatoarea benzinarie Kompas si am cumparat vigneta pt Slovenia :cursing:  si pt Austria.

#63
dobreana

dobreana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.03.2007

View Postrenatoa, on Jul 13 2008, 17:36, said:

Dobreana, navigatorul meu imi indica optim prin Bosnia, cu 50km mai putin decat drumul tau.
Ai avut vre-un motiv ca sa o iei prin Muntenegru in loc de Bosnia?
Alta intrebare, crezi ca pe autostrada pana la Zagreb si apoi in jos spre Dubrovnik ar fi mai usor/rapid ?

Da stiu ca prin Bosnia, este mai scurt, am verificat inainte de plecare cu viamichelin.
Am mers prin Muntenegru pentru ca am vrut sa vad o parte din litoralul lor, Budva si Kotor.
Pentru varianta cu autostrada, o sa incerc sa imi amintesc :D , am iesit din Split pe la 5:30 si la 9:30, plateam taxa de 157kuna pt autostrada Rijeka-Zagreb ( drum facut cu o viteza in jur de 100-120km/h).
Drumul de la Mlini( 10 km distanta de Dubrovnik) la Split l-am facut cam in 4 ore. Este un drum in mare parte pe coasta, destul de ingust, aglomerat, nu prea se poate depasi, ai restrictii de viteza si trece prin mai multe localitati.
Despre drumul de la noi pana Zagreb nu iti pot spune nimic.
Eu mi-am facut traseul cu ajutorul viamichelin, in mare a fost corect.
Concediul meu a avut ca destinatie Croatia si apoi Austria(Viena) am preferat sa merg prin Serbia, Muntenegru si apoi sa ma intorc prin Ungaria.
Sper sa iti foloseasca informatiile mele si iti doresc concediu placut!

#64
indianuiute

indianuiute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 10.02.2005

View Postbogdan10, on Jul 14 2008, 18:52, said:

Detectorul de radar e una iar antiradar-ul e alta! Antiradar-ul e interzis peste tot in lume!

Studiaza aici (ai un tabel in partea de jos):

http://www.snoopers....etector_law.asp

mi-a scapat, cred ca din cauza vitezei :P, am vrut sa zic detectorul de radar ... si tabelul din linkiul dat de tine nu m-a ajutat foarte mult, pentru ca nu figureaza tarile amintite de mine, deci ma poatea lamuri si pe mine cineva ...

#65
sorel_789

sorel_789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 28.01.2006
a fost cineva pe traserul :    - Stamora Moravita - Belgrad - Sarajevo ?

in cat timp se parcurge ?
merci

#66
mihai81_ro

mihai81_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.11.2006
Am fost si m-am intors din Croatia pe doua trasee diferite, recent.
Traseu:
Bucuresti-Drobeta Turnu Severin-Belgrad-Zagreb
apoi,
Zagreb-Plitvice-Split-Makarska
si la intoarcere:
Makarska-Mostar-Sarajevo-Belgrad-Portile de Fier-Bucuresti

Iata detaliile:

Am plecat din Bucuresti sambata la 3:30 dimineata. La 7:30 eram in vama la Portile de Fier. Pana aici totul ok, fiind foarte dimineata drumul a fost liber si nu am avut nici teama de radare. Cum probabil stiti, drumul prin tara de la Bucuresti la Drobeta Turnu Severin e bun. In vama la sarbi a trebuit sa asteptam o jumatate de ora pentru ca la 8 se schimbau turele. Am trecut si de vama si am mers mai departe.

Am mers prin defileul Dunarii cu destinatia Belgrad. Recomand acest drum. E foarte liber, bun spre foarte bun, curbe largi care pot fi luate cu ceva viteza, localitati putine, peisaj superb. Am mers pe portiuni lungi cu 80-100km/h iar ca lungime e de aproximativ 150 de km(nu stiu exact, se pot consulta planificatoare de rute online). Ca idee, am avut ca reper localitatea Pozarevac din apropierea careia se intra pe autostrada. Sunt si indicatoare cu Belgrad si cu autostrada. Odata intrati pe autostrada am luat biletel pe baza caruia urma sa platim mai departe. Pana la Belgrad sunt aprox 60 de km si pe bucata asta am platit 3 euro (restul l-am primit tot in euro). Apoi se traverseaza Belgradul tot pe autostrada, nu trebuie decat sa mergi tot inainte. Pe urmatoarea bucata de autostrada in serbia, pana la granita cu croatia, am platit 7 euro (la fel, restul tot in euro). Pana la Zagreb nu mai stiu cati km mai erau dar cum se zicea pe aici se plateste aproximativ 5 euro/100km. Viteza de croaziera a fost in mare parte cam 145km/h dar am mers si cu 160-170 de km/h si la un moment dat, fiind autostrada libera si foarte buna, am ajuns si la 185km/h, pt scurt timp. Nu am avut probleme cu radare sau politie.

La 4 ora noastra (3 la ei) eram la Zagreb, dupa aproape 13 ore de condus, cu scurte pauze de 10-15 min la 2-3 ore. Apoi am mers la Plitvice unde ne-am cazat.

Luni dimineata am plecat spre coasta dalmata. Initial am vrut sa nu mai mergem pe autostrada ca sa nu mai platim si ca sa vedem mai mult din peisaj dar distanta pana la Split era cam mare si pana la urma am iesit tot pe autostrada. Nu au fost probleme la tunelul Sv. Rock, nu era coada pe nici un sens de mers.

Un singur drum am mai facut in Croatia, pana la Dubrovnik si inapoi dar mi-a ajuns ... Am luat de doua ori acelasi radar ... E o singura portiune cu cateva linii drepte mai lungi si sub un pod de pe acest tronson sta o masina de politie. La dus am facut o depasire si m-am lansat cu 90-100km/k, dupa ce pana atunci am mers in coloana pe drumuri virajate. La intoarcere, stiam ca acolo sunt, dar la fel, am depasit o masina si apoi am franat dar ... nu suficient ... Pe tronsonul respectiv, desi nu e in localitate, e limitare de viteza la 70. Am impresia ca stau in special pe bucatile de drum cu limitare de viteza, e doar o parere. In total 35 de euro spaga (era evident ca se pretau la asa ceva).

Drumul de intoarcere
Variantele erau clare, fie prin Bosnia, fara autostrada, fara costuri suplimentare, consum mai mic de benzina, mai scurt, dar drum necunoscut, prin munti o parte, posibil durata mai mare, fie pe la Zagreb, pe autostrada, mai putin obositor dar mai lung cu cateva sute de km, mai costisitor si cu tunelul Sv. Rock care, duminica fiind, era probabilitatea mare sa fie blocat.

Am ales varianta Mostar-Sarajevo-Belgrad si nu-mi pare rau. E adevarat, a durat cam mult, cam 17 ore in total, din care o ora in Croatia, 5 in Bosnia, 7 in Serbia si 4 in Romania. Cred ca la fel ar fi durat si pe autostrada, poate o ora, max doua mai putin, daca mergeam tare. In Serbia am pierdut vreo ora si ceva in Belgrad, din vina mea ca nu aveam harta si nu stiam catre ce oras sa ma indrept. Directia de urmat e cea catre Nis. In Bosnia drumul e foarte ok, cel putin varianta pe care am nimerit eu, pt ca initial voiam sa merg spre Zvornic (la granita) si apoi spre autostrada Zagreb-Belgrad dar am nimerit pe drumul spre Uzice si Cacak (ambele din Serbia). Am luat iar un radar dupa ce am iesit din Sarajevo, de data asta am scapat fara amenda, fara spaga, pt ca nu aveam bani de-ai lor si le-am zis ca nu am cum sa pletesc. Voiau sa ma trimita intr-o localitate apropiata sa platesc dar pana la urma m-au lasat sa plec.

Important, varianta de drum pe care am nimerit-o e buna spre foarte buna. Se urca doar putin, de cateva ori, si nu sunt serpentine. E si destul de liber iar dupa Sarajevo se merge pe albia unui rau, drumul e destul de drept si cred ca trece printr-o suta de tunele, parca nu se mai terminau... Peisajul e montan, cam aceasi munti din Croatia, stancosi si arizi pana spre Belgrad. Ca si costuri, am facut un plin inainte de a iesi din Croatia si cred ca daca riscam putin puteam ajunge pana in Romania fara sa mai alimentez dar am mai pus ceva la Belgrad ca sa nu am emotii.

Granita intre Serbia si Bosnia de pe acest drum e foarte dubioasa, fara nici o avertizare, fara nimic, te trezesti in fata unor bariere, in padure si fara nici un oras, nici macar sat, in apropiere, dar politistii de frontiera sunt ok. Nu era nici aglomeratie in vama si nu am stat mai mult de 10 min in total.

Ca o concluzie, singura nemultumire la acest drum a fost ca m-am ratacit prin Belgrad si ca am ajuns cam tarziu acasa, pe la 2:30 noaptea, asta si pt ca am plecat la 9, ora noastra, din Croatia. Precizez ca dupa ce am avut atatea probleme cu politia nu am fortat prin Bosnia si Serbia, am incercat sa ma tin dupa cate o masina locala care mergea mai tare, atat.


Sper ca va sunt de folos informatiile ;)

#67
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postmihai81_ro, on Jul 15 2008, 17:57, said:

Un singur drum am mai facut in Croatia, pana la Dubrovnik si inapoi dar mi-a ajuns ... Am luat de doua ori acelasi radar ... E o singura portiune cu cateva linii drepte mai lungi si sub un pod de pe acest tronson sta o masina de politie. La dus am facut o depasire si m-am lansat cu 90-100km/k, dupa ce pana atunci am mers in coloana pe drumuri virajate. La intoarcere, stiam ca acolo sunt, dar la fel, am depasit o masina si apoi am franat dar ... nu suficient ... Pe tronsonul respectiv, desi nu e in localitate, e limitare de viteza la 70. Am impresia ca stau in special pe bucatile de drum cu limitare de viteza, e doar o parere. In total 35 de euro spaga (era evident ca se pretau la asa ceva).


Acum, fie vorba intre noi, iti cam meriti soarta! Daca era restrictie de 70 km/ora in acea zona iar altii o respectau, tu de ce nu ai respectat-o? Sau ai crezut ca merge ca pe la noi?

#68
Mpbalanta

Mpbalanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.07.2008

View Postzappata, on Jul 7 2008, 18:20, said:

atupi; zildan;

si pe mine ma intereseaza traseul prin sarajevo si mostar spre dubrovnik......am retineri despre ce si cum se poate intampla prin bosnia dar drumul e mai firesc si mai scurt - ....pe harta....ca daca o fi cum se pare ca e ala prin care traversezi serbia nord sud si intri in muntenegru......se pare ca ajungi cu 2 ore mai devreme si e mai scurt cu vreo 600 km.....

Buna,

si eu sunt interesata de acelasi traseu, si pt ca plec singura (doar cu pustiul),toata lumea imi spune ca sunt nebuna sa trec prin Bosnia-Hertzegovina... Cei ce stiti ce si cum, ce parere aveti? sunt probleme?

Eu vreau sa plec in asa fel incat pe 3 august sa fiu in Dubrovnik. Mai merge cineva in perioada asta? Daca da, nu vreti sa ne "unim" mai multe masini? ne-ar fi mai simplu fiind mai multi... ;)
multumesc

#69
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004
@ mihai81_ro
Multam fain, chiar vroiam sa ma intorc de la Sibenik (Croatia) prin Dubrovnik, dar nu stiam cum sa fac cu Bosnia si Serbia. Acum se pare ca am gasit varianta ideala. Ce parere ai, sa fac un stop peste noapte langa Dubrovnik, inainte de a parasi Croatia, sau merge si in Bosnia?

Edited by miticat, 16 July 2008 - 14:38.


#70
mihai_cv

mihai_cv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.07.2008
Salut,

eu plec pe 27 in Dubrovnik si se pare ca am 2 alternative daca ies pe la Portile de Fier:
- merg prin Belgrad, Sarajevo, Mostar
- sau pe drumul cel mai scurt prin Cacak, apoi prin zona muntoasa a Bosniei.

A fost cineva pe a doua varianta? Eu am auzit ca drumul ar fi ok, nu trece prin localitati multe si nu este aglomerat.

#71
allexx1973

allexx1973

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.08.2007
salut, am citit cam tot ce s-a scris si nu mai stiu ce sa inteleg. vreau sa plec din constanta la split prin plivice si nu stiu ce traseu sa apuc. ma intereseaza un drum sigur si care imi da sansa sa nu imi fac masina praf.
a fost cineva luna aceasta in split, daca da pe ce drum imi recomanda?


cam stau cu parcarile in split, trogir si dubrovnik?
sunt scumpe?

#72
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postallexx1973, on Jul 23 2008, 22:48, said:

salut, am citit cam tot ce s-a scris si nu mai stiu ce sa inteleg. vreau sa plec din constanta la split prin plivice si nu stiu ce traseu sa apuc. ma intereseaza un drum sigur si care imi da sansa sa nu imi fac masina praf.
a fost cineva luna aceasta in split, daca da pe ce drum imi recomanda?


cam stau cu parcarile in split, trogir si dubrovnik?
sunt scumpe?


Constanta - Bucuresti - Pitesti - Sibiu - Deva - Arad - Nadlac - Szeged - autostrada M5 - autostrada M0 (centura Budapesta) - autostrada M7 (pe langa lacul Balaton) - Zagreb (centura) - Karlovac - Split. Din autostrada Karlovac - Split ai iesire catre Plitvicka Jezera.

Verifica daca merge linkul urmator:

http://www.viamichel...g...8&options=1


In Ungaria ai peste 85% din drum pe autostrada si platesti vigneta (taxa fixa), nu in functie de distanta ca la croati sau sarbi! In plus pt. sarbi trebuie sa ai valabila Cartea Verde si pt. Serbia (doar unele firme de asigurari au cuprinsa in lista de tari si Serbia - in caz contrar iti faci separat o alta Carte Verde)!

In Dubrovnik parcarea costa in jur de 3 euro/ora in zona orasului vechi - cetatea (gasesti mai rar parcare "la liber" pe stradute). De obicei, in alte zone din Croatia (in Split si Trogir nu am fost), parcarea cu plata este in jur de 0.8 - 1 euro/ora.

Edited by bogdan10, 24 July 2008 - 12:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate