Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cu masina spre Croatia

- - - - -
  • Please log in to reply
1269 replies to this topic

#19
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postjohnny_d, on Jun 14 2008, 22:55, said:

Salutare tuturor! Pe 12 iulie plec in concediu in Italia, la Bibione, mai exact langa Venetia. Am mai fost prin Occident, drumul prin Austria il stiu ca-n palma......dar as vrea sa incerc ruta Budapesta-Balaton-apoi intrare in Croatia-Ljubljana-Italia.......prin Croatia nu am mai fost, prin Slovenia o singura data......as vrea niste sfaturi daca merita sa merg pri Croatia-Slovenia....ma refer la drumuri, politie, nu se leaga de tine? In Croatia si Slovenia cam cat se plateste autostrada? Cei care ati fost, va rog dati-mi o mana de ajutor....!


Vezi ca mai exista un capitol intitulat "Cu masina spre Croatia"!

In Croatia taxele de autostrada sunt in jur de 4-4,5 euro/100 km. In Slovenia nu am mers decat pe drumuri nationale. Daca imi aduci aminte in jur de 04-05.07.2008, iti voi spune si cum sunt taxele de autostrada in Slovenia.
in Croatia si Slovenia nu vei vedea prea multa politie pe strazi, dar sa te feresti sa ai de-a face cu ei, ca bine nu iti va fi! Nu merge cu tocmeala ca la noi!
Daca vrei sa ajungi in Italia, poti alege si varianta sa mergi doar prin Croatia si apoi direct Italia (intri pe la Trieste in Italia).

#20
mihai81_ro

mihai81_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.11.2006

View Postbogdan10, on May 21 2008, 13:26, said:

Pt. Bucuresti - Split ai 3 variante:

3) Bucuresti - Pitesti - Craiova - Drobeta Turnu Severin - Portile de Fier - Belgrad - autostrada Belgrad Zagreb - Karlovac - Split (trebuie verificata Cartea Verde daca acopera Serbia + taxe mai mari in Croatia pt. autostrazi decat la traseul 1 - este traseul cel mai scurt dar are dezavantele amintite anterior).


Vreau sa plec peste cateva saptamani pe varianta asta deoarece pare mai scurta si mai rapida. Drumul de la Bucuresti la Drobeta il stiu si apreciez ca il pot face in aproximativ 4, mers intins, dimineata devreme, chiar noaptea. Ce nu stiu e cam cat timp imi ia restul drumului, cati km sunt de la granita noastra, Drobeta, pana la intrarea pe autostrada spre Belgrad si cum sunt dumurile prin Serbia, pana la autostrada. Multumesc pt raspunsuri ;)

#21
cristi_moldova

cristi_moldova

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.06.2008

View Postjohnny_d, on Jun 14 2008, 22:55, said:

Salutare tuturor! Pe 12 iulie plec in concediu in Italia, la Bibione, mai exact langa Venetia. Am mai fost prin Occident, drumul prin Austria il stiu ca-n palma......dar as vrea sa incerc ruta Budapesta-Balaton-apoi intrare in Croatia-Ljubljana-Italia.......prin Croatia nu am mai fost, prin Slovenia o singura data......as vrea niste sfaturi daca merita sa merg pri Croatia-Slovenia....ma refer la drumuri, politie, nu se leaga de tine? In Croatia si Slovenia cam cat se plateste autostrada? Cei care ati fost, va rog dati-mi o mana de ajutor....!
Salut,
am fost anul trecut pe traseul asta, adica Ungaria-Slovenia-Italia. Dupa Balaton, mergi spre Redics,pe acolo intri in Slovenia, de unde tii drumul spre Maribor, si intri pe autostrada pana in Italia (n-ai treaba cu Croatia). De cuantumul taxelor de autostrada nu-mi amintesc, oricum erau mult mai mici decat in Italia. Daca mergi cu viteza regulamentara (130 pe autostrada, care mi se pare suficienta), n-ai nicio treaba cu politia. Iti recomand o oprire pe traseu la Maribor, e un oras superb, iar lumea este extraordinar de civilizata. Ca sa-ti dau un exemplu, ne ratacisem in Maribor cautand un hotel, am apelat la un taximetrist, care ne-a dus la destinatie (3-4 km) si n-a vrut niciun ban. Dupa ce ai trecut de Ljubljana, iti recomand sa cauti sa intri in Italia pe la Sezana (asta e localitatea de frontiera din Slovenia). Si daca tot treci prin Slovenia, iti recomand cu caldura o vizita la pestera Postojna, e ceva de vis (gasesti detali aici - http://www.postojnsk...ma.si/en-index).

#22
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
de obicei unde va opriti peste noapte? cum e cel mai indicat si convenabil?

merci

#23
mihai81_ro

mihai81_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.11.2006
Tocmai asta e ideea, sa caut cel mai rapid drum astfel incat sa pot ajunge dintr-o bucata pana in croatia. Mi-am facut un calcul orientativ si as putea sa fac drumul pana undeva dupa Zagrab, poate Plitvice, in aproximativ 16 ore, asta inseamna plecat la 3 dimineata din bucuresti si ajuns acolo la 7 seara... sper sa fie realizabil ...

#24
genugeo85

genugeo85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.06.2007

View Postmihai81_ro, on Jun 18 2008, 16:28, said:

Tocmai asta e ideea, sa caut cel mai rapid drum astfel incat sa pot ajunge dintr-o bucata pana in croatia. Mi-am facut un calcul orientativ si as putea sa fac drumul pana undeva dupa Zagrab, poate Plitvice, in aproximativ 16 ore, asta inseamna plecat la 3 dimineata din bucuresti si ajuns acolo la 7 seara... sper sa fie realizabil ...

Atentie! La intrarile pe diferite tronsoane de autostrada in Croatia se pierde ceva timp cu barierele unde se plateste! Mai sunt zone unde autostrada are doar doua benzi, asa ca se mai pierde ceva timp... Cel putin asa era acum doi ani cand am fost eu!

#25
thor4ever

thor4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.01.2007
Si eu ma adaug si va intreb cu plecare din timisoara spre Dubrovnik ce traseu sa fac.Daca ati mai fost prin zona Pecs cum este drumul pana dau de autostrada spre Zagreb-split.Platile la autostrada la croati cum se fac?ca si la unguri,austrieci?si ceva tarife.vreau sa ocolesc serbia.mersi

#26
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postvladc, on Jun 18 2008, 12:31, said:

de obicei unde va opriti peste noapte? cum e cel mai indicat si convenabil?

merci


Eu am dormit in Szeged de fiecare data cand am fost in Croatia (2006 + 2008). Mi-a placut foarte mult orasul!

View Postmihai81_ro, on Jun 18 2008, 16:28, said:

Tocmai asta e ideea, sa caut cel mai rapid drum astfel incat sa pot ajunge dintr-o bucata pana in croatia. Mi-am facut un calcul orientativ si as putea sa fac drumul pana undeva dupa Zagrab, poate Plitvice, in aproximativ 16 ore, asta inseamna plecat la 3 dimineata din bucuresti si ajuns acolo la 7 seara... sper sa fie realizabil ...


In locul tau nu m-as aventura sa fac traseul intr-o singura zi! Vei face mult mai mult de 16 ore!

View Postthor4ever, on Jun 21 2008, 13:24, said:

Si eu ma adaug si va intreb cu plecare din timisoara spre Dubrovnik ce traseu sa fac.Daca ati mai fost prin zona Pecs cum este drumul pana dau de autostrada spre Zagreb-split.Platile la autostrada la croati cum se fac?ca si la unguri,austrieci?si ceva tarife.vreau sa ocolesc serbia.mersi

Parearea mea este sa mergi la unguri pe autostrazi si nu pe drumuri nationale! Iti recomand traseul:

Timisoara - Cenad - Szeged - autostrada M5 - autostrada M0 (centura Budapestei) - autostrada M7 - autostrada catre Zagreb - centura Zagreb - autostrada Zagreb Karlovac - autostrada catre Split. In Ungaria vineta nu este scumpa (1530 HUF pt. 4 zile sau 4200 HUF pt o luna - exista si pt 10 zile dar nu mai tin minte cat costa). In Croatia taxele de autostrada sunt in jur de     4 - 4.5 euro/100 km. Foloseste la greu autostrazile unde ai ocazia deoarece vei castiga mult timp!

#27
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
A circulat cineva pe traseul dubrovnik-Mostar-Sarajevo-Belgrad ? Am vazut pe harta ca e un drum destul de curbat insa as vrea sa stiu care e calitatea drumului si in cam cat timp se poate parcurge traseul de la Dubrovnik la Portile de Fier.

#28
romuscaro

romuscaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.11.2005
vreu si eu o parere ..credeti ca reusesc sa fac urmatorul traseu intr-o zi cu plecare la 3-4 dimineata (doi soferi):

Bucuresti - Arad - Pecs - Zagreb - Plitvice


Sau asta:

Bucuresti - Arad - Szeged - Budapesta - Zagreb - Plivitce


Multumesc

#29
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postromuscaro, on Jul 4 2008, 21:04, said:

vreu si eu o parere ..credeti ca reusesc sa fac urmatorul traseu intr-o zi cu plecare la 3-4 dimineata (doi soferi):

Bucuresti - Arad - Pecs - Zagreb - Plitvice


Sau asta:

Bucuresti - Arad - Szeged - Budapesta - Zagreb - Plivitce


Multumesc


Mai rapida este a II-a varianta de traseu (folosesti mult autostrazile din Ungaria si castigi timp fara ca traseul sa fie cu mult mai lung decat primul - cam 30 km mai mult)!

P.S.: Sfatul meu este sa nu fortati sa faceti drumul dintr-o bucata pana la Plitvicka Jezera! In marea majoritate a timpului, cel de-al doilea sofer va fi treaz ca si cel care conduce, si va apuca prea putin sa se odihneasca! Riscul e prea mare fata de pretul pt o noapte a unei camere la o pensiune!

#30
zildan

zildan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 09.03.2004
A fost cineva in Croatia zona SPLIT prin Severin, Serbia, Muntenegru ?
Prin Sarajevo, Mostar a fost?
Vreau sa ma duc in sudul Croatiei si pare foarte lung drumul din Craiova.
Astept pareri

#31
zappata

zappata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.10.2004
atupi; zildan;

si pe mine ma intereseaza traseul prin sarajevo si mostar spre dubrovnik......am retineri despre ce si cum se poate intampla prin bosnia dar drumul e mai firesc si mai scurt - ....pe harta....ca daca o fi cum se pare ca e ala prin care traversezi serbia nord sud si intri in muntenegru......se pare ca ajungi cu 2 ore mai devreme si e mai scurt cu vreo 600 km.....

#32
indianuiute

indianuiute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 10.02.2005
daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu itinerariul :) ... am 2 variante:
1.bucuresti-pitesti-craiova-drobeta(portile de fier)-Serbia(poate ma ajutati voi cu traseul)-Bosnia(poate ma ajutati voi cu traseul)-dubrovnik
2. bucuresti-timisoara (dormit acolo la niste rude)-budapesta-zagreb-split-dubrovnik

... si am auzit ca se plateste taxa de viza in serbia, 50 de euro ... mai e valabila?

#33
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postindianuiute, on Jul 7 2008, 18:51, said:

daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu itinerariul :) ... am 2 variante:
1.bucuresti-pitesti-craiova-drobeta(portile de fier)-Serbia(poate ma ajutati voi cu traseul)-Bosnia(poate ma ajutati voi cu traseul)-dubrovnik
2. bucuresti-timisoara (dormit acolo la niste rude)-budapesta-zagreb-split-dubrovnik

... si am auzit ca se plateste taxa de viza in serbia, 50 de euro ... mai e valabila?


Pt. Serbia nu mai este nevoie de viza de intrare. In schimb iti trebuie pasaport + carte verde + asigurari de calatorie.

Cauta sa iti faci mai multe variante de trasee folosind:

www.viamichelin.com

#34
indianuiute

indianuiute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 10.02.2005

View Postbogdan10, on Jul 7 2008, 20:23, said:

Pt. Serbia nu mai este nevoie de viza de intrare. In schimb iti trebuie pasaport + carte verde + asigurari de calatorie.

Cauta sa iti faci mai multe variante de trasee folosind:

www.viamichelin.com

astea le-am facut si eu ... ideea era daca a fost cineva de curand spre dubrovnik, eventual ce trasee a facut si ce i se pare mai k, daca sunt probleme la vreo frontiera ... eu as lua-o prin serbia si bosnia, mi se pare cel mai scurt, dar nu stiu cum stau la capitolul strazi, daca au autostarzi ... )

#35
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postindianuiute, on Jul 7 2008, 22:48, said:

astea le-am facut si eu ... ideea era daca a fost cineva de curand spre dubrovnik, eventual ce trasee a facut si ce i se pare mai k, daca sunt probleme la vreo frontiera ... eu as lua-o prin serbia si bosnia, mi se pare cel mai scurt, dar nu stiu cum stau la capitolul strazi, daca au autostarzi ... )


Citeste si aceasta postare daca iti este de folos:

http://forum.softped...m...t&p=4865847

#36
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
incepand cu 1 iulie 2008 in slovenia s-a introdus vigneta
poate fi achizitionata pt perioade de 6 luni ( minim ) =35 euro sau 1 an = 55 euro

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate