Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Cu masina spre Croatia

- - - - -
  • Please log in to reply
1269 replies to this topic

#1261
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Nea Florineee !
Asa ma rog la Dumnezeu sa citeasca si alexandersch

E , lasati ! Mai bine NU .

#1262
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

View Postcristim25, on 20 iulie 2023 - 19:36, said:

Am revenit din Croația, totul a fost super ok.


Î
Parcarea în Dubrovnik este foarte scumpă; 10 euro / oră. După o astfel de experiență am renunțat să mai merg cu mașina.
Am folosit Uber; tarifele sunt decente; oricum te costă mai puțin decât parcarea.

parcarea 4 euro / oră.


La parcarile subterane, daca stati mai mult de 2 ore, mergeti cu ticketul la casa dupa ce il luati (dupa intrare, nu la plecare) si cereti sa va aplice tariful pe 24 h, e diferit si deja de la 2 ore in sus e mai ieftin sa platesti 24 h. Valabil si in Brela, Split, Zadar, Zagreb, pentru toate parcarile inchise, nu cele de pe strada, care au doar tarif orar.
Eu acum 2 ani am parcat in Split cu 1 euro/ora, langa piata, 10 minute de mers pana in orasul vechi, iar in Dubrovnic cu 7 euro/zi

#1263
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
M-am apucat să planific o excursie în Croația (prima !), în vacanța școlară (28 oct - 5 nov), cu țintele Istria (Rovinj) și Plitvicka.

Ca drum prefer prin Serbia (București - PF1 - (Belgrad) - Rovinj (sau în zonă); prin H e plicticos, mai lung, și am mai fost (spre/dinspre Slovenia). Nu cred să fie aglomerație pe la granițe atunci.

Ce nu mi-e clar: plata autostrăzii în HR - citesc aici că iei tichet la intrare și plătești totul la ieșire (ca în Italia de ex), Dar pe viamichelin îmi arată niște tarife intermediare, ca și cum aș plăti din loc în loc (ca în Grecia).

Mai mult, dacă pun traseul Rovinj - Senj - Plitvicka, aș lua tichet la Kanfanar, aș merge pe A8/E571 spre Rijeka, apoi pe A7/E65, care se termnă la Smrika, unde nu e stație de plată. Unde aș plăti ? Nici pe site-ul lor (https://www.hac.hr/en/interactive-map) nu e clar.

Attached File  Capture.JPG   229.14K   11 downloads

Altă ciudățenie: Gorican (granița H-HR) - Karlovac: 153 km 8.3 euro; Gorican - Zagreb Lucko: 114 km 32.8 euro !

#1264
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Fa o cautare cu croatia naplatna postaja

#1265
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

View PostBrainie, on 18 august 2023 - 12:59, said:

Altă ciudățenie: Gorican (granița H-HR) - Karlovac: 153 km 8.3 euro; Gorican - Zagreb Lucko: 114 km 32.8 euro !
Poate ai prins un moment in care era site-ul dat peste cap.
  * Edit: Acum vad. Calculul l-ai facut in HAC sau pe Via Michelin? Daca e pe Via Michelin e o problema la ei.
5,80 e Gorican - Sveta Helena. De la Sveta Helena la Lucko e gratis Zagreb Ring-ul
Pe HAC nu iti arata un cost total pana la Rovinj intrucat A8 si A9 sunt autostrazi ale lui Bina Istra.
Plata pe autostrazi e dupa sistemul tichet la intrare/plata la iesire. Daca ai inserat si trecerea prin Zagreb Ring atunci vei plati A3 inainte de intrarea pe Ring iar la Lucko vei luat tichet din nou.
Portiunea din A7 de care pomeneai nu este momentan taxabila

Edited by iuhas, 18 August 2023 - 14:40.


#1266
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007

View PostBrainie, on 18 august 2023 - 12:59, said:

Altă ciudățenie: Gorican (granița H-HR) - Karlovac: 153 km 8.3 euro; Gorican - Zagreb Lucko: 114 km 32.8 euro !
Astea sunt pe site-ul HAC, băgând stațiile de intrare și ieșire.

Înțeleg deci că sunt autostăzi cu proprietari/administratori diferiți, și pe un traseu mai lung sunt șanse să iei tichet și să plătești și pe porțiuni, nu la capătul capătului. Asta s-ar potrivi și cu faptul că pe viamichelin îmi arată mai multe plăți.

#1267
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Iti arata mai multe plati pt ca centura Zagrebului e gratis. Platesti intai segmentul pana la centura, apoi cel de dupa centura.

Eu zic sa nu-ti mai bati atata capul: unde se da tichet - iei tichet, unde se plateste, dai tichetul si cardul si gata. Daca treci prin segmente la care doar se plateste, fara tichet (cum mai e cate un tunel sau parca segmentul Zagreb - granita cu Slovenia), platesti si gata.

#1268
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
Cam asta este concluzia la care am ajuns.

#1269
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

View Postiuhas, on 14 iulie 2023 - 19:31, said:

Pai aia-i ca nu ma mai grabesc Posted Image
Tura asta am decis sa nu mai fac traseul in forta. Nu mai sunt legat de intrare sambata, evit aglomeratia M5/M0 si incerc sa ma incadrez in 7-8 ore de condus
Plec sambata dimineata din Sibiu, ma opresc la Slavonski Brod iar duminica dimineata plec spre Losinj.
Am plecat sâmbătă pe la 6 dimineața, am stat aproape o oră(50 min) în vamă la Nădlac II(pe Turnu și Nădlac I arăta 90 minute). De la Szeged la Baja drumul pe național aproaape pustiu. Până la Mohacs o căldură infernală(37 grade) noroc că mai treci prin cele 4 tuneluri si mai scade temperatura.
La Beli Manastir am intrat pe A5 și-am fost singura mașină până la interchangeul cu A3, jur! Încep să înțeleg de ce croații nu se grăbesc să lege A5 de M6-le maghiar.
Pe A3 s-a mai animat dar m-am oprit la Slavonski Brod(aprox în jur de ora 13).
Duminică dimineața la 6 am plecat din Slavonski Brod, destul de animat drumul(sârbii din străinătate IT/FR/CH se întorceau din vacanță) dar fără cozi.
La 10:45 eram la Valbiska, la 12 debarcam în Cres iar în jur de ora 13:15 parcam în Mali Losinj
Chiar dacă am plătit autostrada vreo 12 euro în plus față de varianta Budapesta-Gorican și chiar cu cele aprox. 2 ore de național prin HU cred că e mult mai relaxantă față de aglomera'ia de pe M5/M0-ul maghiar.
Diesel-ul în Croația e 1,51 la toate stațiile, aproape cam ca pe la noi

#1270
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

View Postiuhas, on 27 august 2023 - 18:57, said:

Chiar dacă am plătit autostrada vreo 12 euro în plus față de varianta Budapesta-Gorican și chiar cu cele aprox. 2 ore de național prin HU cred că e mult mai relaxantă față de aglomera'ia de pe M5/M0-ul maghiar.
Ne-am întors pe același traseu, la fel de liber ca și la dus.
Din ce am văzut anul acesta și din ce am mai auzit și de la alții în Ungaria drumurile naționale și cele locale sunt într-o stare destul de proastă. 55-ul între Szeged și Baja era să zicem acceptabil dar porțiunea de aprox. 30 km de la Baja până pe M6(inclusiv podul peste Dunăre) execrabilă, plină de denivelări și gropi.
La dus am avut o problemă cu ENC-ul(nu mai funcționa) și fiind weekend puținele centre unde puteam rezolva problema aveau program de lăuze sau erau închise. La întoarcere a trebuit să fac un mic ocol și să intru pe autostradă pe la Rijeka ca să-mi rezolv problema. Au zis că ENC-ul e stricat, în realitate bateria era descărcată dar schimbarea ei era mai greoaie sau implica nu știu ce operații de făcut din ce am aflat. Îl aveam deja de vreo 5-6 ani(garanția lor e de 2 ani) așa că n-am mai comentat și l-am schimbat pentru 15 euro. A trebuit doar să aștept o jumătate de oră până fondurile de pe vechiul ENC se activau pe noul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate