Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Cu masina spre Croatia

- - - - -
  • Please log in to reply
1269 replies to this topic

#1
muresandorel

muresandorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 25.04.2006
stie cineva sa ne zica cum se ajunge mai repede in croatia ?
cum sa ocolesc budapesta ?
ceva traseu?

#2
octa74

octa74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 10.11.2006

 muresandorel, on Jul 6 2007, 09:25, said:

stie cineva sa ne zica cum se ajunge mai repede in croatia ?
cum sa ocolesc budapesta ?
ceva traseu?
Iesi din Romania pe la Nadlac, la Szeged nu mergi spre Budapesta, tii directia Baja - Pecs. La Baja treci Dunarea, mergi spre Mohacs si de acolo intri in Croatia. De acolo pana la autostrada care te duce la Zagreb, nu e departe.

#3
xandr

xandr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.05.2007
Salut,

Am auzit acum cateva zile la stiri ca nu se mai cere viza pentru romanii care vor sa treaca prin Serbia.

Tot pentru o dumetie pana in Croatia ma intereseaza si pe mine si as vrea sa va intreb:

1. cat de sigur este sa trec prin Serbia si care sunt cele mai bune ore pentru a face traversarea?
2. cum sunt soselele si care sunt eventualele taxe de autostrada? este necesara vignieta?
3. cum ajung cel mai bine la Timisoara din Bucuresti? prin Craiova - Drobeta sau prin Rm. Valcea - Sibiu - Deva?

Altfel o sa urmez traseul sugerat de octa74 ( ~ Pitesti - Rm. Valcea - Sibiu - Deva - Arad - Nadlac - Szeged - Pecs - Zagreb).

merci.

#4
xandr

xandr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.05.2007
as mai incerca si varianta Craiova - Calafat (E79), Bulgaria - Serbia (E761) - Belgrad (E75) - Zagreb
cel putin pe harta distanta pare mai mica.
dar din pacate nu stiu nimic despre traversarea Serbiei. orice ajutor este apreciat :)

Edited by xandr, 06 July 2007 - 14:52.


#5
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

 octa74, on Jul 6 2007, 09:55, said:

Iesi din Romania pe la Nadlac, la Szeged nu mergi spre Budapesta, tii directia Baja - Pecs. La Baja treci Dunarea, mergi spre Mohacs si de acolo intri in Croatia. De acolo pana la autostrada care te duce la Zagreb, nu e departe.
drumul baja - pecs mai ales la pod este cam prost si apoi treci prin sate multe si faci si ocol. mai bine treci dunarea cu bacu. este un roman din iernut si iti face "reducere" 2 euro masina si 2 persoane. si scutesti vreo 60 km.

#6
masinioricestare

masinioricestare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 27.09.2006
Depinde unde te duci, dar cea mai buna varianta si cea mai scurta este Buc-Craiova-Drobeta-Kladovo-Belgrad si de aici poti ori sa cobori spre Muntenegru ori sa mergi mai departe pe autostrada spre Zagreb

#7
masinioricestare

masinioricestare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 27.09.2006

 masinioricestare, on Aug 8 2007, 11:23, said:

Depinde unde te duci, dar cea mai buna varianta si cea mai scurta este Buc-Craiova-Drobeta-Kladovo-Belgrad si de aici poti ori sa cobori spre Muntenegru ori sa mergi mai departe pe autostrada spre Zagreb

Si cel mai importnt ai autostrada la greu si nu treci cu bacul

#8
bogdanbf

bogdanbf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.01.2007
mergi prin Belgrad-Zagreb... eu am fost asta vara in Croatia pe la Budapesta (plecare din Bacau) si pana dai de autostrada iti iese par alb...

#9
boreas

boreas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.11.2005
salutare,

vreau sa merg la Split si la Dubrovnik saptamana viitoare, cu masina de la Timisoara. A mai fost cineva in directia aia prin Servia-Bosnia-Croatia?
Care ar fi drumul recomandat?

multumesc

#10
Casual

Casual

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 14.11.2003
Uita-te pe topicul cu Croatia. Gasesti acolo tot felul de variante.

Eu am fost (tot cu plecare din Timisoara) pe ruta Cenad - Szeged - Budapesta - (nu mai stiu cum se numea punctul de frontiera) - Zagreb - Split. In afara de Timisoara - Szeged si o parte in Ungaria, aproape de granita cu Croatia, restul e pe autostrada.

#11
CIP79

CIP79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 29.02.2008
Am fost dar din Oradea, am strabatut Ungaria si Croatia doar. Prin Budapesta apoi m-am urcat pe autostrada in Croatia si am mers pana la capat ... nu mai retin unde e Split-ul dar eu am mers la Omis, si au mai fost vreo 20 km parca fara autostrada. Nu stiu daca ai autostrazi prin Serbia sau Bosnia, in schimb pe traseul indicat de mine mergi aproape tot drumul pe autostrada.

#12
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 bogdanbf, on Nov 15 2007, 11:01, said:

mergi prin Belgrad-Zagreb... eu am fost asta vara in Croatia pe la Budapesta (plecare din Bacau) si pana dai de autostrada iti iese par alb...


Crezi ca scapi mai usor pe ruta Belgrad-Zagreb? M-as mira! Depinde pe unde ai luat-o de la Bacau pana pe autostrada din Ungaria, ca sa spui ca ti-au iesit peri albi!

#13
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006
Nimic nou sub soare? :rolleyes:

#14
nimaci

nimaci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.04.2006
Eu vreau sa ajung la Dubrovnik (din Bucuresti). Ceva sfaturi privind traseul ? Este safe sa innoptez undeva in serbia sau muntenegru ?

Traversarea cu bac-ul la Calafat am inteles ca ar costa 20 euro / masina + 3 euro / persoana si mai e si problema ca nu stiu cat de des circula.

#15
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 nimaci, on May 19 2008, 20:32, said:

Eu vreau sa ajung la Dubrovnik (din Bucuresti). Ceva sfaturi privind traseul ? Este safe sa innoptez undeva in serbia sau muntenegru ?

Traversarea cu bac-ul la Calafat am inteles ca ar costa 20 euro / masina + 3 euro / persoana si mai e si problema ca nu stiu cat de des circula.


Daca vrei sa mergi prin Serbia si Muntenegru catre Dubrovnik, de ce te complici cu bacul la Calafat? Poti traversa Dunarea catre Sebia pe baraj, pe la Portile de Fier! In felul acesta eviti Bulgaria si asteptatul la bac!

#16
bluewave

bluewave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 14.09.2006
salut,
o sugestie pt ruta bucuresti-split?
am citit ca pana in belgrad merge pe portile de fier dar mai departe? (poate si ceva indicatii despre taxe)
multumiri,

#17
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 bluewave, on May 21 2008, 11:21, said:

salut,
o sugestie pt ruta bucuresti-split?
am citit ca pana in belgrad merge pe portile de fier dar mai departe? (poate si ceva indicatii despre taxe)
multumiri,


Pt. Bucuresti - Split ai 3 variante:

1) Bucuresti - Sibiu - Arad - Nadlac - Szeged - autostrada M5 - autostrada M0 (centura Budapesta) -  autostrada M7 (pe langa Lacul Balaton) - Zagreb - Karlovac - Split (avantaj ca mergi mult pe autostrazi si castigi timp):

2) Bucuresti - Sibiu - Arad - Nadlac - Szeged - Baja - Mohacs - Udvar - Beli Monastir - autostrada Zagreb - Karlovac - Split (mergi pe DN la unguri si nu mai platesti vigneta pt. autostrada, dar faci mai mult timp);

3) Bucuresti - Pitesti - Craiova - Drobeta Turnu Severin - Portile de Fier - Belgrad - autostrada Belgrad Zagreb - Karlovac - Split (trebuie verificata Cartea Verde daca acopera Serbia + taxe mai mari in Croatia pt. autostrazi decat la traseul 1 - este traseul cel mai scurt dar are dezavantele amintite anterior).

Ar mai fi ca traseu o varianta prin Serbia + M untenegru si se ajunge prin sudul Croatiei la Dubronik si apoi se urca spre Split. Aceasta varianta nu are autostrazi (decat in Romania pana la Pitesti), iar drumul este mai greoi prin muntii din Muntenegru si se pierde foarte mult timp (DN cu serpentine si o banda pe sens + lucrari + camioane).

#18
johnny_d

johnny_d

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.05.2006
Salutare tuturor! Pe 12 iulie plec in concediu in Italia, la Bibione, mai exact langa Venetia. Am mai fost prin Occident, drumul prin Austria il stiu ca-n palma......dar as vrea sa incerc ruta Budapesta-Balaton-apoi intrare in Croatia-Ljubljana-Italia.......prin Croatia nu am mai fost, prin Slovenia o singura data......as vrea niste sfaturi daca merita sa merg pri Croatia-Slovenia....ma refer la drumuri, politie, nu se leaga de tine? In Croatia si Slovenia cam cat se plateste autostrada? Cei care ati fost, va rog dati-mi o mana de ajutor....!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate