Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Cu masina spre Croatia

- - - - -
  • Please log in to reply
1269 replies to this topic

#37
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005

 dariuscha, on Jul 10 2008, 11:45, said:

incepand cu 1 iulie 2008 in slovenia s-a introdus vigneta
poate fi achizitionata pt perioade de 6 luni ( minim ) =35 euro sau 1 an = 55 euro

Sa inteleg ca nu se poate procura nici macar pentru o zi, ca practic esti in tranzit o zi prin tara aia........

Inca o mica intrebare. Slovenia e in UE daca nu ma insel dar Croatia si Serbia nu sunt in UE. In aceste tari tranzitul se poate face doar cu cartea de identitate sau trebuie pasaport?

#38
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 a21alex, on Jul 10 2008, 11:58, said:

Sa inteleg ca nu se poate procura nici macar pentru o zi, ca practic esti in tranzit o zi prin tara aia........

Inca o mica intrebare. Slovenia e in UE daca nu ma insel dar Croatia si Serbia nu sunt in UE. In aceste tari tranzitul se poate face doar cu cartea de identitate sau trebuie pasaport?

In Croatia poti intra si cu C.I. (Croatia este pe lista de asteptare pt. aderarea la U.E.), dar la intrarea in Serbia iti trebuie obligatoriu pasaport!
In Slovenia vigneta este valabila pt. autostrazi iar pe drumurile nationale poti circula linistit fara nicio taxa (exact cum este si in Ungaria).

Edited by bogdan10, 10 July 2008 - 13:04.


#39
kassa

kassa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.07.2008

 a21alex, on Jul 10 2008, 11:58, said:

Sa inteleg ca nu se poate procura nici macar pentru o zi, ca practic esti in tranzit o zi prin tara aia........

Inca o mica intrebare. Slovenia e in UE daca nu ma insel dar Croatia si Serbia nu sunt in UE. In aceste tari tranzitul se poate face doar cu cartea de identitate sau trebuie pasaport?


............Deci nu stie nimeni sa ii raspunda lui a21alex....

#40
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008

 kassa, on Jul 12 2008, 09:26, said:

............Deci nu stie nimeni sa ii raspunda lui a21alex....

eu cred ca i s-a raspuns !
iar ce era de inteles deja pricepuse.  minim 6 luni inseamna ca nu exista pt o perioada mai mica  de 6 luni .   doar s-a facut comparatia si cu elvetia, unde musai iei pe un an.    deci daca vrei doar sa folosesti autostrada slovena doar intr-o zi , iti cumperi vigneta pt 6 luni

#41
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Bun... asta s-a inteles. Dar se poate tranzita tara pe DN si nu pe autostrazi, ca sa scapi de vigneta Sloveniei?!

Edited by a21alex, 12 July 2008 - 11:05.


#42
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 a21alex, on Jul 12 2008, 12:04, said:

Bun... asta s-a inteles. Dar se poate tranzita tara pe DN si nu pe autostrazi, ca sa scapi de vigneta Sloveniei?!


Tu citesti cu atentie la ceea ce ti se raspunde?

http://forum.softped...m...t&p=4880106

Daca esti Toma Necredinciosul, ai fi putut cauta pe Google , dar se pare ca pt. unii e greu!

http://www.cestnina.si/?id=19766

Edited by bogdan10, 12 July 2008 - 15:41.


#43
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Nu e vorba de asta!
Am invatat... si nu de ieri de azi, ca o informatie trebuie verificata din 3 surse ori informatia ta reprezinta doar o sursa ca doar nu esti tu de 3xBarbat, ca sa nu zic femeie. :D
Asa ca mai poate confirma cineva cele spuse de tine? Sau ma trezesc pe drumurile nationale si platesc vigneta ca si cum as calatori pe autostrada! Asta tine de informare nicidecum de prostie sau de domeniul: Toma Necredinciosu`. O singura parere la atatia utilizatori e totusi putin pentru un forum ca Softpedia.
Ah... si chiar imi pare sincer rau ca nu stiu slovena, ca altfel m-as fi descurcat sa citesc informatiile de pe site-ul postat de tine. Noroc cu engleza...
Mersi!

Edited by a21alex, 12 July 2008 - 16:14.


#44
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008

 a21alex, on Jul 12 2008, 16:06, said:

Nu e vorba de asta!
Am invatat... si nu de ieri de azi, ca o informatie trebuie verificata din 3 surse ori informatia ta reprezinta doar o sursa ca doar nu esti tu de 3xBarbat, ca sa nu zic femeie. :D
Asa ca mai poate confirma cineva cele spuse de tine? Sau ma trezesc pe drumurile nationale si platesc vigneta ca si cum as calatori pe autostrada! Asta tine de informare nicidecum de prostie sau de domeniul: Toma Necredinciosu`. O singura parere la atatia utilizatori e totusi putin pentru un forum ca Softpedia.
Ah... si chiar imi pare sincer rau ca nu stiu slovena, ca altfel m-as fi descurcat sa citesc informatiile de pe site-ul postat de tine. Noroc cu engleza...
Mersi!
ca sa stii pe ce categorie  de drumuri  ( si mai ales pe unde ! ) circuli , cumpara o harta .     nu e mai mult de 20 lei si mai e si utila...     iar pt faptul ca site-ul are si varianta in limba slovena , nu stiu ce sa zic.....  oare i-o interesa si pe ei ?

#45
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 a21alex, on Jul 12 2008, 17:06, said:

Nu e vorba de asta!
Am invatat... si nu de ieri de azi, ca o informatie trebuie verificata din 3 surse ori informatia ta reprezinta doar o sursa ca doar nu esti tu de 3xBarbat, ca sa nu zic femeie. :D
Asa ca mai poate confirma cineva cele spuse de tine? Sau ma trezesc pe drumurile nationale si platesc vigneta ca si cum as calatori pe autostrada! Asta tine de informare nicidecum de prostie sau de domeniul: Toma Necredinciosu`. O singura parere la atatia utilizatori e totusi putin pentru un forum ca Softpedia.
Ah... si chiar imi pare sincer rau ca nu stiu slovena, ca altfel m-as fi descurcat sa citesc informatiile de pe site-ul postat de tine. Noroc cu engleza...
Mersi!

In afara de mine ti-a mai spus si dariuscha acelasi lucru! Deci aveai deja 2 oameni care iti spuneau acelasi lucru! In plus ti-am dat si linkul unde puteai gasi informatiile! Nu era mare scofala sa selectezi limba engleza la acel site atat timp cat aveai optiunea in dreapta sus!
Pe deasupra, in loc sa multumesti pt. informatiile furnizate "mura in gura", mai esti si nesimtit pe deasupra! Pe viitor s-ar putea sa nu mai primesti nici un raspuns daca asa sti sa apreciezi faptul ca altii iti raspund la intrebari si te scutesc de efortul de a cauta pe net informatiile dorite! Nimeni nu e obligat sa iti raspunda la intrebari!

Edited by bogdan10, 12 July 2008 - 23:12.


#46
GIGI2009

GIGI2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.06.2008
Vreau sa merg pana la Trogir, in Croatia, pe ruta Portile de Fier, Belgrad, Zagreb.Unde ma pot caza prin Serbia(motel,pensiune la sosea)?Daca masina este pe firma, ce acte mai am nevoie sa ies din tara?Cum credeti ca este varianta aleasa(ca timp,peisaj,calitatea drumului,costuri)?Exista alta varianta mai buna?Multumesc.

#47
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Nimeni nu e obligat sa intre pe Softpedia si nimeni nu e obligat sa fie amabil. Si pe deasupra nimeni nu e obligat sa fie arogant, asa cum ai fost tu... si pe deasupra la pe deasupra ca sa te parafrazez, eu ti-am multumit. Am cei 7 ani de acasa, ani ce se pare ca lipsesc din ,,patrimoniul,, unora. Mai citeste odata postarea mea, ca doar ai citat-o in reply.
Una peste alta faceam apel la cei ce au fost pe acolo. Din marturiile voastrea nu trag concluzia ca ati fost prin Slovenia, de aceea va intreb ati fost pe acolo?! Conteaza lucrul acesta ca de nu... vorbim vorbe. Hartile le am.
Mersi inca odata.

 dariuscha, on Jul 12 2008, 17:51, said:

ca sa stii pe ce categorie  de drumuri  ( si mai ales pe unde ! ) circuli , cumpara o harta .     nu e mai mult de 20 lei si mai e si utila...     iar pt faptul ca site-ul are si varianta in limba slovena , nu stiu ce sa zic.....  oare i-o interesa si pe ei ?
Nu e o problema ca doar avea si varianta de limba engleza. De interesat ii intereseaza. Ce la noi tot romanu` stie Romania rutiera fara probleme? Iar vignieta banuiesc ca si la ei e ca la noi, tot conationalul trebuie sa si-o plateasca daca vrea sa circule pe drumurile nationale. Nu am inteles de ce eu care sunt doar in tranzit, trebuie sa platesc o vigneta de 35 de euro, pentru faptul ca circul ca turist doar o singura zi prin Slovenia. Nu e corect.


LE dupa postul lui Gigi de mai jos adaug si eu...
Iesi mai castigat daca alegi sa mergi pe DN-uri unde poate consumi mai mult combustibil si faci mai mult timp dar nu platesti vigneta decat sa alegi sa mergi pe autostrada dar unde platesti vigneta si pe langa combustibilul consumat mai adaugi si 35 de euro, vigneta? Care e dupa parerea voastra cea mai economicoasa varianta?

Edited by a21alex, 13 July 2008 - 11:00.


#48
GIGI2009

GIGI2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.06.2008
Linistiti-va oameni buni, este vara, plecam in concedii, de ce sa va consumati energia.Oricum, asa este, omul te ajuta si maiil certi putin.Spuneti-mi, va rog, cum plec din Trogir spre Viena(via Postojna)?Este greu sa evit autostrada in Slovenia(economisind vigneta) sau costurile(timp,oboseala,carburant) suplimentare fac aceasta varianta ilogica.Multumesc.

#49
Pache

Pache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 20.02.2002
Si eu am de gand sa ajung in Dubrovnik prin Serbia si Muntenegru.
Credeti ca e realista varianta Bucuresti - Podgorica intr-o singura zi?

#50
dobreana

dobreana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.03.2007

 indianuiute, on Jul 7 2008, 22:48, said:

astea le-am facut si eu ... ideea era daca a fost cineva de curand spre dubrovnik, eventual ce trasee a facut si ce i se pare mai k, daca sunt probleme la vreo frontiera ... eu as lua-o prin serbia si bosnia, mi se pare cel mai scurt, dar nu stiu cum stau la capitolul strazi, daca au autostarzi ... )



Eu am fost de curand langa Dubrovnik pe traseul urmator: Portile de Fier - Majdanpek - Pozaravec - autostrada Belgrad Nis- Kragujevac - Cacak - Uzice - Bijelo Polje - Podgorica - Mlini.
Am iesit din vama la ora 5 dimineata si am ajuns la destinatie la 10 seara (9 ora locala).
Drumurile sunt in general destul de bune, taxa pentru autostrada parca a fost 2 euro. Drumul a fost destul de aglomerat si pe unele portiuni se lucreaza, in general am mers cu viteza legala, nu am vrut sa facem cunostinta cu politia sarba. Am vazut multe radare pe drum si in Serbia si in Muntenegru.
In Muntenegru, la granita se plateste taxe ecologica 10euro.
Nu am avut nici un fel de probleme la granita, ne-au cerut pasapoartele, permisul de conducere al soferului, carte verde pentru Serbia, ne-au verificat mai mult de forma portbagajul si ne intrebau de destinatie.
Recunosc ca mie drumul mi s-a parut obositor, un fel de combinatie :Valea Oltului, Valea Jiului si multe, multe serpentine dar pe distante mai mari.
In Serbia drumurile nu prea sunt bine semnalizate, noroc cu traseul si hartile pe care le-am scos de pe viamichelin.
Drumul trece prin foarte multe localitati, ai restrictia de viteza dar nu si ridicarea ei, pe serpentine curbele nu sunt intotdeauna semnalizate.
In fine, iti doresc vacanta placuta!

Attached Files



#51
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 GIGI2009, on Jul 13 2008, 11:50, said:

Spuneti-mi, va rog, cum plec din Trogir spre Viena(via Postojna)?Este greu sa evit autostrada in Slovenia(economisind vigneta) sau costurile(timp,oboseala,carburant) suplimentare fac aceasta varianta ilogica.Multumesc.

De la granita Croatiei cu Slovenia pana la Postojna nu ai autostrada! Mergi doar pe drumuri nationale, deci nu iti trebuie vigneta!
Mai departe, depinde de tine cat de mult te grabesti. Daca ai "timp de vizitat", satele din Slovenia sunt mult mai frumoase decat cele din Croatia, iar atunci mergi linistit pe drumurile nationale din Slovenia (eventual ramai o noapte la o pensiune sau motel). In cazul in care te grabesti, va trebui sa apelezi la autostrazi si atunci nu ai incotro: va trebui sa apelezi la "controversata vigneta"! Intri pe autostrada de la Postojna pana pe centura la Ljubljana si apoi pe alta autostrada catre Maribor si apoi Austria (Graz si Viena).

#52
renatoa

renatoa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.09.2005
Dobreana, navigatorul meu imi indica optim prin Bosnia, cu 50km mai putin decat drumul tau.
Ai avut vre-un motiv ca sa o iei prin Muntenegru in loc de Bosnia?
Alta intrebare, crezi ca pe autostrada pana la Zagreb si apoi in jos spre Dubrovnik ar fi mai usor/rapid ?

#53
GIGI2009

GIGI2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.06.2008

 bogdan10, on Jul 13 2008, 17:21, said:

De la granita Croatiei cu Slovenia pana la Postojna nu ai autostrada! Mergi doar pe drumuri nationale, deci nu iti trebuie vigneta!
Mai departe, depinde de tine cat de mult te grabesti. Daca ai "timp de vizitat", satele din Slovenia sunt mult mai frumoase decat cele din Croatia, iar atunci mergi linistit pe drumurile nationale din Slovenia (eventual ramai o noapte la o pensiune sau motel). In cazul in care te grabesti, va trebui sa apelezi la autostrazi si atunci nu ai incotro: va trebui sa apelezi la "controversata vigneta"! Intri pe autostrada de la Postojna pana pe centura la Ljubljana si apoi pe alta autostrada catre Maribor si apoi Austria (Graz si Viena).
Multumesc, Bogdan10.Nu ma grabesc foarte tare si oricum mi-am planificat o cazare in Austria, deoarece vreau sa intru putin prin Viena.Daca plec dimineata(in jur de 08,00) din Trogir, crezi ca pot intr-o zi, mergand in Slovenia pe DN, sa ajung sa vizitez Postojna si sa ma cazez pe undeva in apropierea Vienei?Eventual,unde crezi ca este mai rentabil sa ma cazez, in Slovenia sau Austria?

#54
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
Din  Trogir am plecat si noi cand am vizitat Postojna, ne-am cazat la Prestranek , apoi am vizitat pestera si castelul.  Nu cred ca ai vreo sansa sa ajungi la Viena , mai ales pe drumuri nationale.  Daca te intereseaza cazare in zona Postojna, ti-o recomand pe cea la care am stat noi. E 17 euro/ pers. cu mic dejun ( copios! ) .Pretul s-ar parea ca a ramas acelasi ( am cautat pt niste prieteni ce vor sa ajunga in august ) , iar pt copii s-ar putea sa faca ceva reducere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate