Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Ansambluri rezidentiale in Iasi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1986 replies to this topic

#1585
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 24.11.2002
Trebuia scris direct Tesatura, poate atunci stia.
Smecheria e sa nu depinzi de masina, sa stai suficient de aproape de locul de munca, magazine mari, astfel incat sa poti tine masina in parcare si nu in trafic.
50k / 20k > 2 in toate calculele, dar timpul pierdut in trafic cat valoreaza? Complexele noi sunt aranjate/amenajate asa cum iti faci tu un apartament cu 20k euro?
Orasul a evoluat si dupa cum factorii politici au permis, mai legal sau mai putin legal, dupa cum e prezentat prin unele dosare.

Edited by vestale, 22 May 2022 - 15:37.


#1586
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am auzit de strazile alea dar Tesatura era termenul folosit de parinti/bunicii mei.
Sa nu depinzi de masina si mie mi se pare ideal in Iasi (ca nu-i atat de mare orasul); sari peste multe probleme daca nu depinzi de masina.

 Machmaldus, on 22 mai 2022 - 14:16, said:

A trebuit sa caut zona aia a Chișinăului/Primăverii, ca nu am mai auzit de ea pana acum.
N-ai fost niciodata pe la pasapoarte, permise auto, inmatriculari prin ultimii 10-15 ani? inainte da, pasapoartele erau pe Sararie si permisele prin zona centrala.

 Machmaldus, on 22 mai 2022 - 14:16, said:

Eu am crescut in centru si sincer nu mi se pare ca arata mai bine decat cu ceva timp in urma. E cam moarta zona. Centrul s-a mutat acum la Palat, si da, acolo arata bine, asta daca nu te duci pe sf. Andrei pe langa case...
Perspectiva diferita; eu sunt din Podu Ros si pentru mine zona respectiva a crescut enorm.

Edited by MembruAnonim, 22 May 2022 - 17:01.


#1587
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

 MembruAnonim, on 22 mai 2022 - 16:52, said:

Eu am auzit de strazile alea dar Tesatura era termenul folosit de parinti/bunicii mei.
Sa nu depinzi de masina si mie mi se pare ideal in Iasi (ca nu-i atat de mare orasul); sari peste multe probleme daca nu depinzi de masina.

N-ai fost niciodata pe la pasapoarte, permise auto, inmatriculari prin ultimii 10-15 ani? inainte da, pasapoartele erau pe Sararie si permisele prin zona centrala.

Perspectiva diferita; eu sunt din Podu Ros si pentru mine zona respectiva a crescut enorm.

Avantajul alor tai și dezavantajul alor mei…

Deci fost Tesătura se numește Chișinău/ Primăvara😂😂😂măcar dacă ii puneau Sperantei/Primăverii, parca suna mai bine
Nu, nu cred ca am mai fost prin zona aia de ceva timp, (nu aveam oricum tangente ca era prea departe de unde locuiesc) probabil de aia nici nu am remarcat ca i-au schimbat numele…ma voi duce acolo data viitoare sa văd și eu ce minunății ș-au mai construit acolo
Și eu tot de la ai mei știu de Țesătura. Probabil ca mai știu doar cei cu bunici și părinți din Iași. Cum zice bunicu-miu veneticii nu știu prea multă istorie a locului 😅

Edited by Machmaldus, 23 May 2022 - 02:42.


#1588
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,756
  • Înscris: 21.06.2016
Zona aia nu e comunista cu blocuri din 60-70 (poate in afara de alea 2-3 emblematice de pe bahlui)? ce sa se mai dezvolte acolo?

Si da, se cheamam Tesatura daca esti din Iasi.

#1589
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

 vrajitoruldinoz, on 23 mai 2022 - 04:41, said:

Zona aia nu e comunista cu blocuri din 60-70 (poate in afara de alea 2-3 emblematice de pe bahlui)? ce sa se mai dezvolte acolo?

Si da, se cheamam Tesatura daca esti din Iasi.

Da, blocurile alea cu risc seismic care tot apar in anunțuri, și pe care nu prea le cumpara lumea…
Poate au stricat fabrica și au construit blocuri?

Dacă s-ar interzice traficul pe malul Bahluiului zona ar avea potențial și mai mare. Păcat ca au băgat betoanele alea pe mal. Dacă îl renaturalizau frumos, cum se face peste tot in vest ar fi fost mai fain, dar trăiască betoanele ca astea sunt ușor de pus, pe când sa îl renaturalizezi costa ceva cerebel…

Edited by Machmaldus, 23 May 2022 - 09:38.


#1590
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 24.11.2002
Un articoldin presa, cumparati apartamentul nou, avans 90% cash, cu actele depinde cat mai sta Chirica in functie.
CUG 1 si CUG2 sunt continuare cu aceleasi nume chiar daca Combinatul de Utilaj Greu a fost renumit Fortus si falimentat de multi ani. Defapt agentii imobiliari o sa iti zica ca e Nicolina, la 5 minute de Podul Ros, parcusi la 2 dimineata cand nu functioneaza semafoarele; nu 1h la 8 dimineata sau 16 cand se duc intorc oamenii de la munca.

#1591
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Chiar recent am citit despre Bahlui navigabil: https://stirileprotv...de-poluare.html

Tin minte atunci cand au venit prima oara cu proiectul asta, era parca prin luna august/septembrie si orasul a fost fara apa calda vreo 3 saptamani ca n-aveau bani; imediat dupa am trecut la centrala Posted Image; mi s-a parut amuzant atunci ideea de Bahlui navigabil avand in vedere ca orasului ii lipsea ceva atat de banal, cum ar fi apa calda.

Uite ca am cautat acum stirea cu apa calda de atunci.

Edited by MembruAnonim, 23 May 2022 - 15:44.


#1592
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Greșit, nu dezinformați... Zona se numește Zona Industrială-Bularga. Primăverii și Țesătura sunt la granița dintre cartiere și aparțin de Podu Ros-Cantemir. De ce să nu îi spunem Primăverii, cât timp e numele unui bulevard. Țesătura e doar fosta clădire.

#1593
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021

 vrajitoruldinoz, on 23 mai 2022 - 04:41, said:

Zona aia nu e comunista cu blocuri din 60-70 (poate in afara de alea 2-3 emblematice de pe bahlui)? ce sa se mai dezvolte acolo?

Si da, se cheamam Tesatura daca esti din Iasi.

Da, e o zona cu multe blocuri de prin 60-70, câteva dintre ele sunt cu risc seismic.

Zona se afla la 10-15 minute de mers pe jos de Palas, și cam tot atât e până în Tudor.

Accesul spre orice zona a orașului e foarte bun (spre Tudor/Podu-Ros/Gara Nicolina/Bucium, etc).

Ai foarte multe magazine/supermarketuri in apropiere + piata).



#1594
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

 MembruAnonim, on 23 mai 2022 - 15:42, said:

Chiar recent am citit despre Bahlui navigabil: https://stirileprotv...de-poluare.html

Tin minte atunci cand au venit prima oara cu proiectul asta, era parca prin luna august/septembrie si orasul a fost fara apa calda vreo 3 saptamani ca n-aveau bani; imediat dupa am trecut la centrala Posted Image; mi s-a parut amuzant atunci ideea de Bahlui navigabil avand in vedere ca orasului ii lipsea ceva atat de banal, cum ar fi apa calda.

Uite ca am cautat acum stirea cu apa calda de atunci.

😂 Da, acum cam 3 ani mi se povestise despre basmul asta. Cam tarziu acum caci apa aia e moarta la cat de acida e. Deja s-au format alge albastre care asfixiază totul. E chiar trist ca nu se ocupa nimeni de pârâul ala☹️

Chirica viseaza pară mălăiață in gura lui nătăfleață. Daca pana si EU a respins proiectul... probabil ca chirica nu și-a umplut buzunarele inca. Eu sper sa ajunga dupa gratii si cu averea confiscată. Iti dai seama ce gusturi au iesenii? Aleg numai infractori...de la Nichita la Chirica, mai și rimează 😂

Nu stiam ca apa a fost oprită. Ce coincidenta. Nichita ala numai la apa ieșenilor nu se gandea ci isi urmarea amanta😁




#1595
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 24.11.2002

 in_the_soup, on 21 mai 2022 - 18:31, said:

Poate vor începe cândva cei de la Evergent Investment construcția de blocuri in zona Chișinăului/Primăverii.

@Vlad_22 Proiectul celor de la Evergent Investement e pe fostul teren al Tesaturei/Molodovei Tricotaje articol cu proiectul.

De Bahlui se ocupa Administratia apele romane Prut - Barlad, in Podul de Piatra era un panou cu proiectul de modernizare.

Edited by vestale, 23 May 2022 - 20:06.


#1596
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Numai minusuri pentru proiectele astea de la Silk și Evergent dacă îți iei apartament ca să trăiești acolo. De la traficul greu de pe N. Iorga și care face dreapta pe Chisinaului, la supermarketuri cu o foiala de te doare capul, Lidl, Dedeman, la dubele funcurier care sunt vecini acolo, la zona de cămine Bularga cu o sărăcie lucie. Ai chiar și o benzinărie acolo la care alimentează sute de mașini zilnic. Garantat ai o poluare cu mult peste limite. Toate astea sunt gard in gard cu proiectele menționate. Dacă e garsoniera unde dormi și te speli și apoi pleci, e ok, nu mai mult.

 unu999, on 18 mai 2022 - 21:58, said:

Incredibil cata vrajeala au reusit sa bage agentii imobiliari in ochii cumparatorilor. Iesenii nu numesc zona aia Nicolina, nici CUG, ci "capat CUG".
Zic și ei pentru că e tot soseaua Nicolina.

Edited by persona695, 23 May 2022 - 20:25.


#1597
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021

 persona695, on 23 mai 2022 - 20:22, said:

Numai minusuri pentru proiectele astea de la Silk și Evergent dacă îți iei apartament ca să trăiești acolo. De la traficul greu de pe N. Iorga și care face dreapta pe Chisinaului, la supermarketuri cu o foiala de te doare capul, Lidl, Dedeman, la dubele funcurier care sunt vecini acolo, la zona de cămine Bularga cu o sărăcie lucie. Ai chiar și o benzinărie acolo la care alimentează sute de mașini zilnic. Garantat ai o poluare cu mult peste limite. Toate astea sunt gard in gard cu proiectele menționate. Dacă e garsoniera unde dormi și te speli și apoi pleci, e ok, nu mai mult.


E adevarat tot ce ai scris.

Sunt si alte variante in Iasi ... unele se duc la vale, la propriu ...
https://www.dezvalui...locurile-oscar/

#1598
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

 Machmaldus, on 23 mai 2022 - 19:50, said:

E chiar trist ca nu se ocupa nimeni de pârâul ala☹️
Vad frecvent rate, iar prin primavara erau si cateva egrete care pescuiau prin Bahlui. De ingrijit se ocupa cei de la Administratia bazinala de apa Prut Barlad (taie balariile de 1-2 ori pe an si mai curata albia aia betonata cu un tractor, cand e apa mica).

Astea fiind spuse, dom' primar mai recent viseaza sa betoneze paraul Nicolina pentru a face... spatii verzi.

#1599
Silviu001994

Silviu001994

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.12.2021
Salut,
In ultimul timp îmi surâde idea de a cumpăra o casa in iasi.
Am vizionat cateva locații, in clipa asta cel mai mult m-ar atrage ESQ village 3.

PRO:
Zona
Compartimentarea este destul de Ok
Preturi decente in raport cu piața pentru casele înșiruite

CON:
Dezvoltatorul, după un search am găsit doua articole care nu îl pun in cea mai buna lumina.

A cumpărat cineva de aici o casa in ansamblu?
Sau are ceva informații despre concrete.

Ce ansambluri recomandați pentru un buget de maxim 140€.


#1600
savitar19

savitar19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.03.2017
Am trait sa o vad si pe asta, o casa insiruita pe camp la 137k.

#1601
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

 MembruAnonim, on 23 mai 2022 - 15:42, said:

Chiar recent am citit despre Bahlui navigabil: https://stirileprotv...de-poluare.html

Tin minte atunci cand au venit prima oara cu proiectul asta, era parca prin luna august/septembrie si orasul a fost fara apa calda vreo 3 saptamani ca n-aveau bani; imediat dupa am trecut la centrala Posted Image; mi s-a parut amuzant atunci ideea de Bahlui navigabil avand in vedere ca orasului ii lipsea ceva atat de banal, cum ar fi apa calda.

Uite ca am cautat acum stirea cu apa calda de atunci.

Cam așa mi-aș dori sa arate Bahluiul…nu navigabil dar plăcut de stat acolo

#1602
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 Machmaldus, on 30 mai 2022 - 20:39, said:

Cam așa mi-aș dori sa arate Bahluiul…nu navigabil dar plăcut de stat acolo
Mergi la pod în Mircea, zona aia nu e betonata. Ideea cu albia râului betonata este mai igienica pentru centrul orașului pentru ce poate Iașiul deocamdată.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate