Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Ansambluri rezidentiale in Iasi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1986 replies to this topic

#1603
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 Machmaldus, on 30 mai 2022 - 20:39, said:



Cam așa mi-aș dori sa arate Bahluiul…nu navigabil dar plăcut de stat acolo
N-are treabă... Ar trebui să schimbi complet, cursul apei, vegetația, solul etc. E imposibil.

Trece o generație, până se apucă ăștia de amenajarea Bahluiului, d-apai să-l mai și vedem terminat.

Sunt cred că vreo 10 ani aproape de când am văzut macheta aia și nu s-a făcut mai nimic, înafara betonării albiei și punerea dalelor pe trotuare. Proiectul a fost lansat prin 2011-2012, dacă nu mă înșel și prin 2015-17 au apărut informații mai concrete, de atunci rămâne aceeași placă cum că o să facem, dregem etc.

În plus, să navighezi pe Bahlui și să vezi ce. Ar fi nevoie de ecluze, fiindcă debitul e mic, cel puțin vara.
Mergem cu gondole, ca să vedem blocurile comuniste, facultățile și mall-urile? Nu mersi...

Mai întâi trebuie începută o curățire și ecologizare majoră a râului, dupaia mai vedem. Mai apoi, o plantare masivă de arbori și copaci pe maluri.

Edited by Vlad_22, 30 May 2022 - 21:35.


#1604
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,632
  • Înscris: 21.06.2016

 Machmaldus, on 30 mai 2022 - 20:39, said:

Cam așa mi-aș dori sa arate Bahluiul…nu navigabil dar plăcut de stat acolo

Unde-s tampoanele, pungile, rahatii, peturile, cercurile de la gratar si tintarii? Si mai ales duhoarea de namol descompus?

Edited by vrajitoruldinoz, 30 May 2022 - 21:40.


#1605
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002

 Machmaldus, on 30 mai 2022 - 20:39, said:

Cam așa mi-aș dori sa arate Bahluiul…nu navigabil dar plăcut de stat acolo
Nu e Bahlui, e Nicolina, în amonte si aval de podul soselei omonime. Dar nea primarul,vrea să o bage in tuburi, pentru, atenție: creșterea suprafeței verzi.

In Timisoara, pe Bega, cum s-a putut face?

Edited by vestale, 30 May 2022 - 21:57.


#1606
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Chiar are rost să comparăm mărimea Begăi vs. Bahlui? Sunt diferente sesizabile și în lățime. Mai ușor cu "La X/Y, cum s-a putut face." Sunt diverse caracteristici ale debitului, solului etc. care diferă.

Edited by Vlad_22, 30 May 2022 - 22:57.


#1607
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

 vestale, on 30 mai 2022 - 21:50, said:


Nu e Bahlui, e Nicolina, în amonte si aval de podul soselei omonime. Dar nea primarul,vrea să o bage in tuburi, pentru, atenție: creșterea suprafeței verzi.

In Timisoara, pe Bega, cum s-a putut face?
Nea primar e un corupt cu cerebelul mic. Ma si mir ca a fost iarăși ales! Se pare ca aia care l-au ales au un cerebel și mai mic…
Și la ce dezastre urbanistice a făcut nu e de mirare ca se bagă unde nu are habar, dar de unde poate ciupi iar… săracul oraș! Poate vine un primar gospodar când e băgat asta la puscarie

De greenfield Copou ce ziceți?

#1608
Cocofel

Cocofel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.02.2021
De Greenfield zicem ca nu e chiar in Copou si ca e cam scump. Pretul e putin prohibitiv as spune eu.
Comparam pretul de lansare in raport cu Silk district. Studio 42-42mp la Silk era aproximativ 60k+TVA si in Greenfield de la 80k+TVA.
Am mai citit si pe topicul Greenfield din Bucuresti si oamenii nu aveau cuvinte tocmai de lauda pentru complexul din capitala.

#1609
schmidt_abv

schmidt_abv

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.12.2020
https://www.agorapre...Phd32kYShNj7v68

La grand conest in tudor, aveam impresia ca astia ofera ceva mai multa calitate decat ceilalti dezvoltatori... pana la urma e mai ok un apartament vechi

#1610
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

 schmidt_abv, on 15 iunie 2022 - 22:39, said:

... aveam impresia ca astia ofera ceva mai multa calitate decat ceilalti dezvoltatori

Si pe mine m-au dezamagit. Asa se intampla cand nu e concurenta in piata si unii primesc contracte de-a moaca de la primarie.

#1611
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021
Stie cineva cum se cheama complexul care se construieste vizavi de piata Nicolina?
Am vazut o pancarta pe care scria ca beneficiarul este 'Hotel Unirea', dar nu am gasit nimic pe net despre complexul respectiv.
De asemenea, stiti cumva daca au inceput rezervarile?

#1612
allecs1112

allecs1112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.04.2011
https://unireatowers.ro/

#1613
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

View Postallecs1112, on 13 iulie 2022 - 20:44, said:


A inceput azi sa imi apara pe Facebook :)
Stii ceva mai multe detalii despre el?

#1614
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021
Stie cineva mai multe detalii despre cel ce construieste?

Asocierea cu numele unui hotel e irelevanta din punctul meu de vedere.

Vad ca nu au trecute lungimea/latimea pentru fiecare incapere. Hmm.

#1615
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View Postin_the_soup, on 13 iulie 2022 - 22:59, said:

Stie cineva mai multe detalii despre cel ce construieste?
Uite aici https://www.zf.ro/co...-20-de-20866414
A luat omul un credit și face niste blocuri, primele lui blocuri. El știe mai mult cu hoteluri.
Inițial am crezut că are tot terenul fostei fabrici Nicolina, 24 de hectare care au fost achiziționate de Dulute cu 40 de milioane de euro. Se pare că vinde pe bucăți terenul.
Ce sunt curios, cum zona piata Nicolina este o infecție totala, mă întreb dacă niste blocuri noi vor schimba ceva in bine acolo.

#1616
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Chiar daca nu au pus pe site, latimea si lungimea camerelor, un plan detaliat, suprefetele lor respecta legea, iar din pacate acest lucru e destul de rar la noi, inclusiv 2 bai la 3camere. Ca sunt multe apartamente per etaj, e foarte adevarat. La fel si faptul ca o sa mai fie santier in zona sau teren viran, chiar si dupa intabulare si mutare.
Dar spre deosebire de ce se construieste dincolo de Agronomie, aici  e in oras si poti ajunge la Palas pe jos in  15minute, piata, Kaufland, Lidl, Dedeman, Mathouse sunt la 3-4minute de mers pe jos.

Edited by vestale, 14 July 2022 - 10:33.


#1617
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Fix asta mai trebuia... Alte sute de mașini în plus, în trafic...

Important e că e magazinul la 2 minute de mers pe jos, confortul urban, infrastructura etc., da-le drec.

#1618
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Acum cativa ani au sapat si au facut upgrade la partea de apa/canalizare pe Mitropolit Vaarlam, pentru cate blocuri nu stiu.
Tocmai pentru ca e in oras si locurile  sunt aproape, la distanta ok de mers pe jos, acele masini o sa ramana in parcare(cat scoti masina din parcare, ajungi in cealalta parcare, o parchezi acolo, ai ajuns pe jos), spre deosebire de cei care vin dincolo de Agronomie, CUG2 sau Bucium.
Si eu mi-as fi dorit o zona verde/parc acolo, dar nu am resurse financiare sa cumpar acel teren sa pun in aplicare si nici cei de la primarie nu vor/nu pot.

#1619
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Da, Mitropolit Varlaam, între Piața și zona înspre Spital Sava și Iasisting arata nasol... Ar fi fost bun un parc măricel, acolo.

#1620
allecs1112

allecs1112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.04.2011
Văd ca a scris și apix ceva despre proiect:
https://apix.ro/foto...a-din-nicolina/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate