Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Ansambluri rezidentiale in Iasi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1986 replies to this topic

#1621
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stiu zona aia si cam asa e pe Google Maps: https://www.google.c...!7i13312!8i6656
Marele avantaj al zonei respective din punctul meu de vedere e ca in 20 de minute ajungi la Palas si ai piata langa tine (plus Kaufland, Lidl); daca ai treaba doar prin zona aia cu Palas, nici nu cred ca-ti trebuie masina.

(eu am crescut si locuit vreo 25 de ani la 600m in linie dreapta (dupa google) de zona aia asa ca-mi vin multe amintiri :))

Edited by MembruAnonim, 15 July 2022 - 14:49.


#1622
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

 MembruAnonim, on 15 iulie 2022 - 14:46, said:

Stiu zona aia si cam asa e pe Google Maps: https://www.google.c...!7i13312!8i6656
Marele avantaj al zonei respective din punctul meu de vedere e ca in 20 de minute ajungi la Palas si ai piata langa tine (plus Kaufland, Lidl); daca ai treaba doar prin zona aia cu Palas, nici nu cred ca-ti trebuie masina.

(eu am crescut si locuit vreo 25 de ani la 600m in linie dreapta (dupa google) de zona aia asa ca-mi vin multe amintiri :))
Ce pustietate😅 eu acolo nu cred ca am fost vreodată 😅 doar pe sos. Nicolina, dar pe străduțele alea uitate de d-zeu in niciun caz. Pai de acolo ai de mers serios pana la Mall. Nu e așa aproape. Eu zic ca alea 20 minute sunt Sprintate😅

#1623
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Greșit... Ajungi lejer într-un 15-20 min la Palas, de acolo, mers normal. Nu sunt uitate de Dumnezeu, sunt în spatele pieței și la 2 pași de Kaufland. Puțin mai încolo, ieși în Iorga și Socola.

Edited by Vlad_22, 15 July 2022 - 16:39.


#1624
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Machmaldus, on 15 iulie 2022 - 16:09, said:

Ce pustietate�� eu acolo nu cred ca am fost vreodată �� doar pe sos. Nicolina, dar pe străduțele alea uitate de d-zeu in niciun caz. Pai de acolo ai de mers serios pana la Mall. Nu e așa aproape. Eu zic ca alea 20 minute sunt Sprintate��
15-20 de minute si ai ajuns.
Sunt 1.5km, tu stii mai bine in cat timp ii faci; daca asta e mers serios dupa aprecierea ta, cam mananci degeaba frunzele alea Posted Image
De acolo faci 25 min de mers pe jos si pana la Iulius Mall sau 20-25 min pana la Carrefour Felicia.

Eu am mers cred ca de cateva sute de ori din zona respectiva pe jos pana in Copou la universitate (~50min) si prin Tudor (studentie/studente)).

Pentru mine (si repet, pentru mine si nevoile mele) zona aia in Iasi face parte din zona in care n-am nevoie de masina (si asta e cam orice zona in care ajung in 30 de minute pe jos cam pe oriunde am nevoie).
Si ca sa nu mai zic ca zona e si legata la autobuzele care merg atat pe Bulevardul Socola cat si Nicolae Iorga si sunt si ceva licee prin zona si scoli generale (nr.11, Racovita, chiar si Cantemir).

Edited by MembruAnonim, 15 July 2022 - 17:11.


#1625
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021
Stiti cumva daca sunt probleme cu panza freatica? Sau vreun izvor ceva pe acolo?
Cand am trecut pe acolo (acum vreo saptamana), am observat o pompa care mergea in continuu, si varsa apa intr-un canal, la un debit destul de ridicat. Si asta intr-o perioada de seceta... Nu mi-am dat seama de unde pompa apa, de asta intreb...
Zona respectiva e mai mlastinoasa. Azi primavara, desi nu au fost multe ploi, pamantul era ud in partea dinspre Kaufland...

#1626
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

 MembruAnonim, on 15 iulie 2022 - 16:58, said:

15-20 de minute si ai ajuns.
Sunt 1.5km, tu stii mai bine in cat timp ii faci; daca asta e mers serios dupa aprecierea ta, cam mananci degeaba frunzele alea Posted Image
De acolo faci 25 min de mers pe jos si pana la Iulius Mall sau 20-25 min pana la Carrefour Felicia.

Eu am mers cred ca de cateva sute de ori din zona respectiva pe jos pana in Copou la universitate (~50min) si prin Tudor (studentie/studente)).

Pentru mine (si repet, pentru mine si nevoile mele) zona aia in Iasi face parte din zona in care n-am nevoie de masina (si asta e cam orice zona in care ajung in 30 de minute pe jos cam pe oriunde am nevoie).
Si ca sa nu mai zic ca zona e si legata la autobuzele care merg atat pe Bulevardul Socola cat si Nicolae Iorga si sunt si ceva licee prin zona si scoli generale (nr.11, Racovita, chiar si Cantemir).

frunzele alea ma ajuta perfect, dar ce nu ajuta sunt semafoare, masini, strazi de tranversatPosted Image teoretic aia 1.5 km sunt un nimic, dar depinde la ce ora ii faci. Prin zona era Purcica, pe aia o frecventam destul de des vara. Eu nu frecventam fetele de la camin deci nu stiu cat mi-ar fi luat sa ajung acoloPosted Image
Eu fac 10 minute pana la palat, dar mers lejer :) si de masina, nici eu nu am nevoie, doar daca e sa ajung prin Bucium sau Valea Lupului etc, dar merge si un taxiu sau maxi taxi...
te-am ironizat un pic cu zona aiaPosted Image am din cand in cand prostul obicei, mai ales cand e vorba de Nicolina, Frumoasa, Bularga sau chiar si Dacia, dar aia de mai inspre capat. Celelalte zone sunt okayPosted Image
am uitat de Pacuret- am trecut cu masina recent pe acolo si era animata Posted Image  zona

#1627
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ma ironizezi degeaba; eu am stat la vreo 600m de zona aia (Podu Ros) si tot timpul mi s-a parut (si inca mi se pare) o zona buna din orasul ala ca ajungi imediat cam in orice colt de oras de acolo, cumva.
Habar n-am unde stai tu (banui ca undeva la maxim 800m de Palat de faci 10 min de mers pana acolo (cum zici tu, lejer daca 1.5km ai mei sunt mers serios)) deci cumva tot prin zona (sau na, cerc cu raza de 1km).
Ceea ce e oarecum de inteles ca daca te uiti pe harta, Podu Ros e cam acolo in mijloc.
Daca ar fi sa pui degetul pe harta de mai jos, pe intersectia aia din Podu Ros ai pune degetul ca sa arati centrul.

Edited by MembruAnonim, 15 July 2022 - 17:43.


#1628
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

 MembruAnonim, on 15 iulie 2022 - 17:36, said:

Ma ironizezi degeaba; eu am stat la vreo 600m de zona aia (Podu Ros) si tot timpul mi s-a parut (si inca mi se pare) o zona buna din orasul ala ca ajungi imediat cam in orice colt de oras de acolo, cumva.
Habar n-am unde stai tu (banui ca undeva la maxim 800m de Palat de faci 10 min de mers pana acolo (cum zici tu, lejer daca 1.5km ai mei sunt mers serios)) deci cumva tot prin zona (sau na, cerc cu raza de 1km).
Ceea ce e oarecum de inteles ca daca te uiti pe harta, Podu Ros e cam acolo in mijloc.
Daca ar fi sa pui degetul pe harta de mai jos, pe intersectia aia din Podu Ros ai pune degetul ca sa arati centrul.
poduros.jpg

pai Podu Ros e si mai aproape de Palas. Oricum, nici nu conteaza si nici nu ai de ce sa te superi, caci in fond fiecare zona din Iasi e decenta. Se poate ajunge bine de la punct A la punct B. Ai mei locuiesc in centru si de asta Nicolina mi se parea departe cand mergeam acolo la pregatire. Dar la fel era si cu Tatarasi, Pacurari etc.
Centrul acum s-a mutat la Palas si deci e normal ca si Podu Ros si Nicolina sa fie acum mai centrale
Numai ca imi amintesc cum era cand mergeam pana langa bazar si mi se parea ca nu mai ajung acolo sau de acolo acasa

Edited by Machmaldus, 15 July 2022 - 18:15.


#1629
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021
Am trecut pe la UnireaTowers si am filmat izvorasul :)
Ce ziceti? De unde vine apa aceea?

Attached Files

  • Attached File  ut1.MOV   22.41MB   45 downloads


#1630
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Probabil evacuează din subsol, din fundație? Nu știu...

.

#1631
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 migaci83, on 19 iulie 2022 - 22:00, said:

Ce ziceti? De unde vine apa aceea?
Apa potabila? Pare destul de curată.

#1632
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

 persona695, on 20 iulie 2022 - 15:49, said:

Apa potabila? Pare destul de curată.

Da, e curata. Dar si apa din puturile/fantanile sapate in gospodarii este curata :)
Pe de alta parte, cu seceta asta, cine isi permite sa arunce apa potabila la canal?

Si mai sunt si niste tuburi albastre, verticale (secunda 4, stanga sus, plan departat si secunda 5-6,  dreapta plan departat) care seamana cu niste puturi.

#1633
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Deobicei prin tuburi albastre verticale se fac puturi de captare a apei.

#1634
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

 black dragon, on 21 iulie 2022 - 08:21, said:

Deobicei prin tuburi albastre verticale se fac puturi de captare a apei.

Adica ce spuneti dumneavoastra, e ca exista apa/izvor in subteran?

#1635
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Oriunde exista panza freatica, depinde cat de mult trebuie sa forezi :)

#1636
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

 black dragon, on 22 iulie 2022 - 09:28, said:

Oriunde exista panza freatica, depinde cat de mult trebuie sa forezi Posted Image

Inteleg ca de la o anumita adancime sunt sanse mai mari sa dai peste izvoare. Dar nu stiu daca la 10 m, si daca se poate construi pe astfel de terenuri.
Parca n-am vazut prea multe santiere cu puturi de colectare a apei din panza freatica. Ori in cazul acesta, din moment ce sunt vreo 2 tuburi (sau chiar 3 daca imi aduc bine aminte) inseamna ca e multa apa. Si intr-o parte a complexului si in cealalta. Sau sunt mai multe izvoare.

Si intrebarea e cat de sigur e un bloc construit pe un astfel de teren. Stiu ca acum se construieste cu piloti forati. Dar intrebarea e, in cazul in care ai izvoare/panza freatica, cum afecteaza acestea structura de rezistenta a blocului in timp? Ace
(*poate este cineva pe aici, cu studii in constructii, si ne poate da mai multe detalii...)

#1637
tepan

tepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 31.01.2011
Pana la urma voi rezilia ancontractul de la Ideal Residence. O pierdere de timp mai ales ca noul termen acum e la anul in august cu prelungire 90 zile. Vreau sa iau ceva gata construit și am găsit un bloc din anii 80’, etajul 3 din 4 in baza 3 vizazi de Carrefour Felicia. Cunoaște cineva blocurile din acea zona? La exterior nu arată chiar bine, dar interiorul e recent renovat și arată ca un apartament dintr-un bloc nou.

#1638
apartment2022iasi

apartment2022iasi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.07.2022
Salut!

Caut sa cumpar apartament 2 sau 3 camere. Ce cartier recomandati cu livrare maxima pana in Decembrie?

Multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate