Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

NewTown

- - - - -
  • Please log in to reply
1102 replies to this topic

Poll: New Town (183 member(s) have cast votes)

Sunteti multumiti de New Town

  1. DA, este placut (31 votes [16.94%])

    Percentage of vote: 16.94%

  2. Nu chiar, ma asteptam sa fie mai bine (11 votes [6.01%])

    Percentage of vote: 6.01%

  3. NU, am facut o greseala si regret (19 votes [10.38%])

    Percentage of vote: 10.38%

  4. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (122 votes [66.67%])

    Percentage of vote: 66.67%

Sunteti multumiti de vecini?!

  1. Sunt OK, majoritatea de treaba (29 votes [15.85%])

    Percentage of vote: 15.85%

  2. Nu-mi dau seama, nu prea interactionez cu ei (21 votes [11.48%])

    Percentage of vote: 11.48%

  3. NU, nu-mi plac vecinii (10 votes [5.46%])

    Percentage of vote: 5.46%

  4. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (123 votes [67.21%])

    Percentage of vote: 67.21%

Din legendele urbane, neajunsuri. Ce va deranjeaza mai mult?!

  1. Zona este aglomerata (11 votes [6.01%])

    Percentage of vote: 6.01%

  2. Ansamblul de cladiri cam ingramadit (10 votes [5.46%])

    Percentage of vote: 5.46%

  3. Relatia cu vecinatatile si lipsa intimitatii vizuale (12 votes [6.56%])

    Percentage of vote: 6.56%

  4. Intretinerea cam piperata (25 votes [13.66%])

    Percentage of vote: 13.66%

  5. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (125 votes [68.31%])

    Percentage of vote: 68.31%

Vote Guests cannot vote

#1045
ilestan

ilestan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 25.03.2014

View Postflavius18, on 11 februarie 2015 - 23:01, said:

nu inteleg ce va atrage la aceste blocuri noi. ca sunt noi, curate ? sau ce? in primul rand nu aveti cunostinte despre materialele folosite, si aici ma refer la beton, daca a fost ce trebuie. fier beton, etc. am citit cateva posturi si nu prea e incantata lumea de noua locuinta din diverse motive.
miki_sobo cu acei 80 mii poti lua un ap. intr-un bloc vechi si il faci dupa gustul tau. vecinii sunt aceasi ca si in blocul nou nu e nimic diferit.

Eu nu as da apartamentul meu in bloc nou pe 5 apartamente vechi de pe vremea lui nea Nicu!
Am stat ani de zile in apartamente comuniste si mi-e pur si simplu scarba de ele!

#1046
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Daca motivele subiective sunt importante pt. fiecare si nu se discuta (stiti vorba aia ca nu te kk in gustul omului), exista din punctul meu de vedere un motiv economico-financiar esential, peste care nu se poate trece.

Cei mai multi (>90%) fac credit si platesc 30 de ani la un ap. Ia ganditi-va voi peste 30 de ani cand practic ai terminat creditul si esti proprietar 100% cat va valora un ap. in bloc vechi care are deja o vechime de min. 65 ani (dupa'80) sau poate chiar mai mult? Va spun eu ... mai nimic. Exact cat valoreaza acum un ap. in bloc din ani '30.
Nu mai zic ca Bucurestiul este intr-o zona seismica, iar structura de rezistenta va fi afectata la primul cutremur mai mare (deja unele au cutremure la activ). In plus betonul nu este asa rezistent in timp, dupa 50 ani incepe sa se macine.

Eu nu mi-as lua ap. in bloc vechi la care sa platesc 30 ani si sa nu mai valoreze nimic, nici sa ma pisti cu ceara. Mi se pare pur si simplu o investitie proasta rau.

#1047
ilestan

ilestan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 25.03.2014
Eu inca am ramas cu amintirea babelor isterice din blocurile comuniste, care vor sa faca economie la caldura, mirosului de ghena, gandacilor, fatadelor nevaruite cu zecile de ani, instalatiei ruginite si extrem de proaste, intretinerii mari si nejustificate, vecinilor batrani si recalcitranti, lifturilor mizere etc. Nu as mai sta intr-un apartament comunist nici gratis, nici vorba de cumparare! Ar fi cea mai mare prostie posibila!

Edited by ilestan, 12 February 2015 - 14:32.


#1048
Pesimistulroz

Pesimistulroz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 16.05.2013
Buna ziua,
Pentru cei care vor sa achizitioneze un apartament ,din proprie experienta ,va spun ca nu vor negocia pretul!Ce am putut negocia a fost pretul la un loc de parcare suprateran!
Pentru cei care fac comentarii negative,stiti proverbul romanesc cu "vulpea care nu ajunge la struguri...."
Sa aveti o zi frumoasa!

#1049
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010
Salutare,

Imi puteti confirma ca firma de administrare a ansamblului este Cooper Jones? Daca da, ce parere aveti despre serviciile oferite de aceasta? Ma intereseaza daca este curatenie, daca efectueaza verificarile tehnice atunci cand se impun, daca rezolva rapid situatiile urgente, etc

#1050
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005
Ansamblul este impartit in doua parti, o parte administrata de TCG Facility Management si o parte administrata de catre dezvoltator, Phoenix Park. Prima parte pare administrata mai eficient.

#1051
Myamoto

Myamoto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.02.2008
Cea mai buna afacere si spun asta dupa ce imi asum ca am luat apartamentul in 2008.

Sunt cateva aspecte care pentru mine conteaza:

PRO
  • calitatea constructiei si ma refer aici la structura rezistentei in special ca o priza se inlocuieste;
  • compartimentarea, desi stam intr-un apartament de 2 camere nu ma pot plange de lipsa de spatiu;
  • calitatea serviciilor, in fiecare zi totul e curatat, maturat etc.
  • intretiterea, serios acum 3 milioane nu este mult (apa rece inclusa) cand sta si te pazeste BGS-ul.
CONS
  • Eu stau in faza 1 si initial a trebuit sa-l bubui pe arhitectul ala care se ocupa de predare ca nu intelegea sa fixeze micile inadvertente specifice de altfel oricarei constructii noi, dar dupa ce l-am docilizat lucrurile au mers ca pe roate.
  • Whirlpool: mi-am pierdut definitiv increderea in marca asta. Desi am primit bucataria utilata cu Whirlpool nu m-am inteles deloc.

Cred ca NewTown e singurul cartier rezidential construit in Bucuresti in adevaratul sens al cuvantului si exclud de aici bloculete cu fumuri.
InCity ar fi putut sa fie o optiune dar la cat fier beton s-a ciordit de acolo (mituri urbane) sunt ingrijorat ca la urmatorul cutremur locatarii or sa se mute in piscina ...

#1052
MikiC

MikiC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.06.2015
Bună seara,
Încerc sa achiziționez un apartament de doua camere în New town,  vineri am programata o vizionare.  Între timp am primit o oferta în format pdf. Conform cu oferta mai sunt 10 apartamente disponibile la parter la un preț rezonabil,aprox 90k , și 2 parca la etajul 1 la care prețul ajunge la 140k ptr doar 3 m2 în plus. Diferita vine sa înțeleg din cauza etajului. Îmi vine greu sa cred ca este o asemenea diferența și ca nu mai sunt decât 12 ap disponibile de 2 camere și ca prețul unui ap de 2 camere la etajul1 sa fie atât,  mai ales ca știu pe cineva care la finele anului trecut a cumpărat un ap de 2 camere acolo la etajul 2 cu 90k.
  De ce asa mare diferență între un ap la etajul 1 și unul la parter ( aprox lafel)?  
Chiar nu mai au apartamente de 2 camere la alte etaje , sau este doar tactica lor?
Mulțumesc!



#1053
MikiC

MikiC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.06.2015
Scuze ! Se pare ca este o diferență între apartamente cele dela etajul 1 au o terasa imensa 40m2  fata de 16m2 cel care ma interesa de la Parter.  Întrebarea rămâne,  chiar nu mai sunt alte ap cu 2 camere disponibile?  este ocupat într-o asemenea proporție ?

#1054
Abelof

Abelof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.01.2008
Nu cred ca poate sa-ti zica cineva, cu exactitate, cate apartamente de doua camere mai sunt disponibile.
Numai cei de la NewTown au informatia asta.

Cert e ca, fara indoiala, apartamentele de doua camere s-au dat primele, fiindca au avut un pret atractiv.
Noi l-am luat pe al nostru cu 83.000 de euro (cu TVA 5%) in 2012. E la etajul 3 si cu vedere spre gradina.
La vremea respectiva, cel mai ieftin apartament de trei camere avea pretul de 130.000 de euro.

Oricum, gradul de ocupare in complex e destul de ridicat, ceea ce ma face sa cred ca, intr-adevar, nu prea mai sunt apartamente de doua camere, care au avut cele mai bune preturi.
Ca o parere personala, daca zici ca acum cer 140.000 de euro pentru un apartament de doua camere la etajul 1, sincer, mi se pare aberant.

Si cred ca te inseli in ceea ce priveste dimensiunea balconului. Mi-e greu sa cred ca are 40 de metri!
Adica apartamentul de doua camere, cu o suprafata utila de 62 - 65 de metri, are un balcon de 40 de metri?!

#1055
MikiC

MikiC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.06.2015
Asa scrie în oferta:
Ap tip b3a, nr 107 și nr 134,  64m2 utili plus 34 terasa și respectiv 64m2 utili cu 40 terasa. Acestea sunt cele doua de la etajul 1. Preț 116k plus TVA 24,  ambele.
Cele de la Parter sunt variante diferite toate au aprox 60m2 diferență e la terase unele au doar 2 m de terasa,  altele 9 și este și unul cu 15 prețul de la 83k plus tva5% pana la 87_88 plus TVA 5%
Știu ca este locuit într o proporție mare,  dar sunt și închiriate din cate știu.

#1056
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005

View PostAbelof, on 15 iunie 2015 - 23:29, said:


Si cred ca te inseli in ceea ce priveste dimensiunea balconului. Mi-e greu sa cred ca are 40 de metri!
Adica apartamentul de doua camere, cu o suprafata utila de 62 - 65 de metri, are un balcon de 40 de metri?!
Sunt 2 apartamente de 2 cam care au balcoane f mari, sunt langa garsonierele de la et. 1, partea proasta este ca cel putin jumatate din balcon este neacoperit.

#1057
curiosul2004

curiosul2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 04.12.2013
La 40 de metri patrati de terasa te doare sufletul ca nu mai ai inca o camera acolo... Pai ce faci? Dormi pe balcon?!

#1058
MikiC

MikiC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.06.2015
Și ptr 20 m de balcon în plus, diferența este imensa, 30k la preț plus ca pierzi tva ul de 5%.  
Am sa merg la vizionare, poate mai au și altele închiriate, poate mai e de așteptat...

Și ptr 20 m de balcon în plus, diferența este imensa, 30k la preț plus ca pierzi tva ul de 5%.  
Am sa merg la vizionare, poate mai au și altele închiriate, poate mai e de așteptat...

#1059
Abelof

Abelof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.01.2008
Foarte ciudata constructia apartamentelor de doua camere cu 40 de metri de balcon!
Nu stiam ca exista asa ceva.

Vorba celui care a raspuns inaintea mea: mai bine adaugau o a treia camera, in loc de 40 de metri de balcon.
Dupa parerea mea, nu merita sa dai 140.000 de euro pe doua camere si balcon de 40 de metri. Practic, la pretul asta, platesti balconul.

Daca mai sunt apartamente de doua camere la 83.000 - 88.000 de euro, asta e pretul corect.

Oricum, o sa-ti faci o idee mai clara dupa ce le vei viziona.

Edited by Abelof, 16 June 2015 - 09:44.


#1060
adrian.paul

adrian.paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 18.10.2006
Nu ma pot abtine... 2 camere 88.000 "pretul corect"!?!?

#1061
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Da, pentru zona Dristor si pentru felul in care arata complexul, este pretul corect.
Nu iti cumperi apartament de 2 camere la periferia Rahovei :)

#1062
MikiC

MikiC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.06.2015
Sunt la 88K 90K în oferte dar la parter, tipul care ma interesează 58 mp utili și tereasa 15 mp.  
Totuși sper sa mai fie si la alte etaje.  
Îmi poate spune cineva care ar fi dezavantajele unui ap la parter, e chiar asa de rău?


Sunt la 88K 90K în oferte dar la parter, tipul care ma interesează 58 mp utili și tereasa 15 mp.  
Totuși sper sa mai fie si la alte etaje.  
Îmi poate spune cineva care ar fi dezavantajele unui ap la parter, e chiar asa de rău?


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate