Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Masini de cusut - reglaje, performante si multe altele

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#55
Adrian Fx

Adrian Fx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 20.08.2007

View Postromega, on 6th October 2011, 07:51, said:

Buna ziua. Am o masina de cusut Brother BAS 311-311 ... ma puteti ajuta ( contra cost ) cu punerea in functiune ? Mai exact cu partea de programare. Multumesc.
Asta-i tot ce am gasit   http://www.brotherco...rogammation.pdf    poate mai gasesti pe Youtube ceva filmulete  care sa  te ajute.

Edited by Adrian Fx, 28 October 2011 - 17:57.


#56
rainmaster1987

rainmaster1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.02.2009
Buna ziua, am o masina de cusut VIGORELLI ELASTIK-SPECIAL  si mi s-a desfacut locul ala unde intra cosarul, acum nu pot sa o reglez deloc, nu imi mai face nici nod la ata, poate careva sa-mi spuna cum pot sa o reglez, mentionez ca dispozitivul unde intra cosarul nu se invarte jumatate de sens intr-un sens si jumatate in sens opus, executa miscare circulara.

#57
comma

comma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 26.10.2005
salut
am primit o masina de cusut "MONICA" de la soacra-mea ... si mi-a zis ca trebuie reglata sau ceva de genul asta.
cica are undeva un bolt, si tra sa ai grija ca boltul asta sa fie intr-o anumita pozitie cand o scoti din masa ei
ma poate ajuta cineva cu sfaturi sau cu un manual de reglaje pentru masina asta? ... ca sa o pot pune in functiune

multumesc anticipat

Edited by comma, 14 November 2011 - 19:41.


#58
silebarsan

silebarsan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.02.2007
As avea si eu nevoie de putin ajutor...am cumparat o masina de cusut (Adler de luxe)fara pedala si doresc sa cuplez o pedala de la o alta masina de cusut.Ambele folosesc 4 conductori  electrici dar nu prea stiu cum sa-i conectez.Am facu niste poze cu cele 2 parti care trebuie sa le conectez.Din masina de cusut ies 2 cabluri (care duc la motoras si la bec) iar de la pedala vine un cablu care se uneste cu cel de alimentare intro doza incapsulata care intra in priza masinii de cusut demontata de pe o masina de cusut la care doresc sa conectez firele de la actuala masina de cusut.Astept cateva sfaturi din partea celor care cunosc rezolvarea acestei probleme.Va multumesc.

Attached Files



#59
emimari

emimari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.02.2010
LA MULTI ANI si Buna ziua
Incep a spune ca nu sant in domeniu dar totul are un inceput.
Doresc achizitia unei masini de cusut care sa fie pe termen mai lung.Dupa o cautare online m-am oprit la doua variante de masina de cusut.

1.-Masina de cusut Brother Innovis 10A sau Brother Innovis 10 nu stiu daca este diferenta.
si
2.-Masina de cusut Brother XL-5700.
Mentionez ca as dori sa cos si materiale putin mai groase cum ar fi matlasari si ceva haina de schi.

MULTUMESC anticipat.

#60
dacul_io

dacul_io

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.01.2012
Buna ziua
Detin o masina de cusut veche marca L. Keppich
Pot gasii pe undeva un manual sau stie cineva cum se folosesc diferitele capete de cusut?

#61
Adrian Fx

Adrian Fx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 20.08.2007
Asta-i o masina de muzeu, dar totusi nu inteleg la ce te referi cu capetele de cusut?  Instructiuni la asa ceva nu cred sa gasesti, dar cred ca merge ca orice alta masina de cusut in mare parte.

#62
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
cu ce se poate spala o masina de cusut de uleiu incleiosat?

#63
sasa2006

sasa2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.02.2012
salut !
am cumparat o masina de cusut Hyundai kp 1000 si nu stiu ce sa-i fac ca nu imi trage ata de la suveica
daca ma poti ajuta cu un sfat ceva
multumesc anticipat
[email protected]

#64
roxi25

roxi25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2012

View PostSo_ma, on 17th January 2007, 11:25, said:

Ma ocup de 2 ani cu masinile de cusut. De la cea mai simpla pana la cea computerizata, toate marcile existente; nu sunt secrete care sa nu le cunosc. Testati-ma!
buna nu am experienta la masina de cusut si vreau sa cos cu ea materiale elastice, ce ac si ce ata trebuie sa utilizez? pana acum nam reusit decat sa rup ata de sus pe ele :(

#65
zxcvbnm500

zxcvbnm500

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.10.2011
Am o  masină de cusut cu motor electric defect SANDA și nu știu unde sa gasesc un motor nou sau daca nu doresc sa o vind. 0740046367
As dori sa stiu unde as putea gasi deasemenea motor electric si pentru o masina LUSNIK a unui apropiat care m-a rugat acest lucru... Cu multumiri.

Edited by zxcvbnm500, 10 March 2012 - 07:34.


#66
slow_and_easy

slow_and_easy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.05.2009

View Postroxi25, on 27th February 2012, 19:43, said:

buna nu am experienta la masina de cusut si vreau sa cos cu ea materiale elastice, ce ac si ce ata trebuie sa utilizez? pana acum nam reusit decat sa rup ata de sus pe ele :(

Buna,

Nu stiu daca te ajuta dar sunt cursuri gratis ABC-ul masinii de cusut la Institutul de Moda Salomeia Truta, ai aici link-ul:

http://institutuldem...ro/?page_id=303

Succes

#67
cristimar

cristimar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.07.2007

View PostSo_ma, on 17th January 2007, 12:25, said:

Ma ocup de 2 ani cu masinile de cusut. De la cea mai simpla pana la cea computerizata, toate marcile existente; nu sunt secrete care sa nu le cunosc. Testati-ma!
  Am un Ceaika electrica si incurca ata sa fie de la axul suveica ? Azi l-am scos desfacut bucatele curatat cu ulei de curatat armamentul si pus la loc ,nu am probat-o !

#68
Mugurel75

Mugurel75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.11.2007

View Postcristimar, on 23 iunie 2012 - 13:40, said:

  Am un Ceaika electrica si incurca ata sa fie de la axul suveica ? Azi l-am scos desfacut bucatele curatat cu ulei de curatat armamentul si pus la loc ,nu am probat-o !


Salut, am si eu o astefel de masina dar nu mai am manualul si nu stiu sa o reglez, daca intmplator il mai ai chiar si in ruseste iti multumesc foarte mult.

#69
nalexandra

nalexandra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.03.2013
Buna ziua!Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un pinion la o masina de cusut Singer?

#70
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 05.11.2009

View PostSo_ma, on 17 ianuarie 2007 - 11:25, said:

Ma ocup de 2 ani cu masinile de cusut. De la cea mai simpla pana la cea computerizata, toate marcile existente; nu sunt secrete care sa nu le cunosc. Testati-ma!

Frumoasa prezentarePosted Image ! Hai sa te incerc!
Am cumparat o masina de cusut Singer Tradition 160 si acum constat  ca as avea "Posibilitate de coasere cu ac dublu la cusatura dreapta" (copiat de pe site Altex-apare optiunea si pe alte site-uri). Ma nedumereste optiunea pentru ca nu apare explicata in manual. Multumesc anticipat!

#71
andriesmari

andriesmari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.05.2013
Buna, am mare nevoie de ajutor... ma chinuie de cam 2 saptamani sa cos la Masina un material mai gros si elastic si nu reusec. Am incercat si cu hartie dar nu il trage in spate, as spune ca trebuie sa ridic un pic piciosul acela sau cum so numi el   Posted Image , sorry dar sunt plina de nervi.  Please Posted Image

#72
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010

View Postiogamac, on 23 martie 2013 - 01:34, said:

Frumoasa prezentarePosted Image ! Hai sa te incerc!
Am cumparat o masina de cusut Singer Tradition 160 si acum constat  ca as avea "Posibilitate de coasere cu ac dublu la cusatura dreapta" (copiat de pe site Altex-apare optiunea si pe alte site-uri). Ma nedumereste optiunea pentru ca nu apare explicata in manual. Multumesc anticipat!

De obicei, se foloseste la tivirea materialelor elastice sau tricoturilor. Pe fata materialului apar 2 cusaturi dreapte paralele si pe spatele materialului cusatura in zig-zag. Se monteaza acul si se trece cate un fir de ata prin fiecare orificiu. Atele se infileaza pe acelasi traseu. Pentru a doua bobina de ata se monteaza un piciorus pe care trebuie sa-l ai in cutia cu piese a masinii. Acul se poate cumpara de la orice mercerie.

View Postandriesmari, on 02 mai 2013 - 14:17, said:

Buna, am mare nevoie de ajutor... ma chinuie de cam 2 saptamani sa cos la Masina un material mai gros si elastic si nu reusec. Am incercat si cu hartie dar nu il trage in spate, as spune ca trebuie sa ridic un pic piciosul acela sau cum so numi el   Posted Image , sorry dar sunt plina de nervi.  Please Posted Image

Nu este materialul de vina, ci masina. Daca nu este una performanta, nu cred ca vei reusi. Sunt putine masini obisnuite care pot face asta. Acest gen de cusaturi pe materiale elastice se fac cu masinile triplock sau overlock.
De ce? Exact ce ai sesizat si tu. O masina buna transporta materialul in conditii optime, nu toaca materialul si nu sare pasi.

Edited by dorinacirstea, 15 May 2013 - 15:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate