Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Masini de cusut - reglaje, performante si multe altele

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#19
BASIL

BASIL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.05.2005
Am o masina de cusut ff veche Singer, e de mina nici macar cu pedala.
M-amprins cum se modifica pasul cusaturii, cu se mareste tensiunea firului ce trece prin ac .
Nu ma prind cum se poate mari tensiunea firului din suveica astfel incat sa obtin o cusatura stransa si pentru materiale subtiri, in asa fel incat la terminarea cusaturii, daca trag de firul de sus(cel ce a fost in ac), sa nu se desire.
Daca las tensiunea firului din ac foarte nica cusatura ese larga.
Multumesc.
Am postat si la subiect nou nu stiu daca mai raspunzi aici

#20
stormmaker

stormmaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.01.2008
Suveica trebuie sa aiva lamela care preseaza ata prinsa cu unul sau doua surubele.
Daca e un surub ala e si pentru reglaj si pentru sustinere.
Daca are doua atunci surubul cel mai apropiat de capatul prin care iese ata e cel de reglaj.

Edited by stormmaker, 04 August 2010 - 23:26.


#21
BASIL

BASIL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.05.2005
Da domnule! esti tare in domeniu!
Are un singur surub si regleaza perfect
Fara acest ajutor cautam mult si bine (adica prost)
Multumesc mult !!!!

#22
cimpox

cimpox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.10.2008

 So_ma, on 17th January 2007, 12:25, said:

Ma ocup de 2 ani cu masinile de cusut. De la cea mai simpla pana la cea computerizata, toate marcile existente; nu sunt secrete care sa nu le cunosc. Testati-ma!


Am un Husqvarna Orchidea poti sa ma ajuti cu ceva informatii? sa ne auzim pe un mess ceva

#23
jderula

jderula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 16.03.2007
Salut, am un triploc, adica nu eu , sotia... marca JAMBY model  FN2-4B , cu 4 fire. Problema e ca nu face cusatura bine , sare destul de des.Ce reglaje se pot face , oare?  :rolleyes:

#24
stormmaker

stormmaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.01.2008
Am vazut triplok jumby si nu mi-a placut ce am vazut,graiferele mi s-au parut ca "taiate cu toporul"...
Se pun ace noi,apoi:
Varful graiferului inferior (cel din stanga ar trebui sa fie) sa vina in treimea inferioara scobiturii de la ac la o distanta de ac cat sa intre o foaie de hartie (max 0.1mm)
Varful graiferului superior trece pe langa scobitura graiferului inferior iar la intoarcere acul din stanga trebuie sa apuce ata de la graifer.

#25
jderula

jderula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 16.03.2007
Multumesc. Cand o sa lucreze sotia la triplok o sa incerc.

#26
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Intrebare: masina nemteasca, electrica (are cartea numai in maghiara, deci, pt mine de neinteles). Parca Neumann.

Coase bine drept, zigzag insa nu, decit asa:
pas avans 1,5-2 (max e 4), lateral 2 (max e tot 4), si butonul de forma pus pe centru-dreapta. La cusut nasturi, coase bine de la 1-4, face nazuri doar la avans material #0

M-am uitat dedesubt, cind acul este in partea dreapta, piesa aia semirotativa (graifer ii spune?) agata bucla si procesul e corect.
Cind acul e in stinga, bucla nu se mai formeaza asa mare incit acea piesa sa intre prin ea. probabil ar trebui reglata cursa acelei piese sa fie in intirziere fata de ac dar..se poate asta?

Edited by diaconuliviu, 18 October 2010 - 14:00.


#27
stormmaker

stormmaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.01.2008
Da,greifer ii zice si poate fi reglat sa vina mai tarziu,problema e ca reglajul la zig-zag se face ca varful graiferului sa fie la inceputul tesiturii de la ac (un pic deasupra gaurii) in partea cea mai departata fata de cum vine graiferul (dreapta).
In primul rand ar trebui verificat cat de aproape vine graiferul de ac,distanta trebuind sa fie foarte mica (de la aproape 0 mm la 0.05mm-max 0.1mm) cam cat sa intre o foaie de hartie.

#28
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 stormmaker, on 18th October 2010, 15:58, said:

1. Da,greifer ii zice si poate fi reglat sa vina mai tarziu,problema e ca reglajul la zig-zag se face ca varful graiferului sa fie la inceputul tesiturii de la ac (un pic deasupra gaurii) in partea cea mai departata fata de cum vine graiferul (dreapta).
2. In primul rand ar trebui verificat cat de aproape vine graiferul de ac,distanta trebuind sa fie foarte mica (de la aproape 0 mm la 0.05mm-max 0.1mm) cam cat sa intre o foaie de hartie.
Pai la masina asta virful ala de graifer vine de la stinga la dreapta atunci cind "agata" bucla de ata. Sau te referi sa ajustez acul sa coboare un pic mai jos?
La 2 te referi la distanta "pe adincime"?

Sa detaliez, masina asta are acul cu gaura spre utilizator, la fel si graiferul, se roteste jumatate de tura stinga -dreapta,  nu e ca la "Ileana" unde acul avea gaura in lateral, la fel si graiferul.

Edited by diaconuliviu, 18 October 2010 - 15:09.


#29
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 diaconuliviu, on 18th October 2010, 16:03, said:

Pai la masina asta virful ala de graifer vine de la stinga la dreapta atunci cind "agata" bucla de ata. Sau te referi sa ajustez acul sa coboare un pic mai jos?
La 2 te referi la distanta "pe adincime"?

Sa detaliez, masina asta are acul cu gaura spre utilizator, la fel si graiferul, se roteste jumatate de tura stinga -dreapta,  nu e ca la "Ileana" unde acul avea gaura in lateral, la fel si graiferul.

Am incercat sa reglez acul mai jos dar fara rezultat. Am testat diverse pozitii, de la 1 mm intre virful graiferului si gaura acului pina la maxim jos (aproape ca acul sa atinga suveica). Nu coase zigzag decit pina la maxim 2 avans si 2 decalaj lateral.

#30
nickulae

nickulae

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.04.2007
nu mai, vrea sa zica ca varful greiferului sa treaca asa de aproape de ac la distanta aia de max 0.1 mm sau cat era. adica sa nu treaca graifaru departe de ac (desi poate nu cosea nici drept daca era asta problema). acul tot timpu se pune maxim sus nicidecum nu il lasi mai in jos ca e posibil sa loveasca si rupa pe acolo.
probabil ca pentru zigzag trebuie sa modifici avansul greiferului fata de ac.
asta inseamna ori sub greifer ori pe axul orizontal de jos care transmite miscarea de la axul de sus cu acul la greifer sa aiba un surub care daca il desfaci poti invarti de masina sa vina acul in sus si in jos fara ca greiferul sa se invarta.
daca esti slab de inima nu umbla ca nu va mai coase deloc daca pozitia nu e exact cand acul e maxim jos varful greiferului sa treaca pe deasupra gaurii acului.
acuma nu stiu la zigzag unde trebuie sa fie acul cand reglezi - in stanga, in mijloc sau in dreapta, ca nu-s nici eu chiar mecanic  :D

Edited by nickulae, 19 October 2010 - 13:55.


#31
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Multumesc, acu' e clar.

#32
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 nickulae, on 19th October 2010, 14:53, said:

[...]daca pozitia nu e exact cand acul e maxim jos varful greiferului sa treaca pe deasupra gaurii acului.
acuma nu stiu la zigzag unde trebuie sa fie acul cand reglezi - in stanga, in mijloc sau in dreapta, ca nu-s nici eu chiar mecanic  :D

Credeam ca ar trebui ca atunci cind virful greiferului e in dreptul acului, acul sa fie putin ridicat de la poz de jos, sa se formeze bucla atei... O sa incerc si cum zici, pe maxim jos.

#33
stormmaker

stormmaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.01.2008
Tija acului trebuie neaparat sa urce un pic din pozitia maxim jos ca bucla sa se formeze,asta presupunand ca la tija nu s-a umblat si e reglata cum trebuie.

#34
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Am reusit sa rup acul. Am cerut la repezeala la un vecin un ac dar, fata de ce aveam (banuiesc ca un 75 sau 80), vecinul mi-a dat un 110. Culmea, cu asta functioneaza "zig-zag"-ul mult mai bine.

Pe placuta ce acopera mecanismul inferior e desenata o silueta de ac si un 705. In carte pe undeva scrie de 705 sau 130. Ce inseamna "modelul" ala?

#35
nickulae

nickulae

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.04.2007

 diaconuliviu, on 21st October 2010, 08:23, said:

Am reusit sa rup acul. Am cerut la repezeala la un vecin un ac dar, fata de ce aveam (banuiesc ca un 75 sau 80), vecinul mi-a dat un 110. Culmea, cu asta functioneaza "zig-zag"-ul mult mai bine.

Pe placuta ce acopera mecanismul inferior e desenata o silueta de ac si un 705. In carte pe undeva scrie de 705 sau 130. Ce inseamna "modelul" ala?
da ... nu m-am gandit sa fi zis sa incerci cu un ac mai subtire, tin minte ca la surfilat si la acoperit (triplock/uberdeck) cu ata subtire merge mai bine, poate de acolo vine ca si alea fac tot un zigzag ... da nu stiu exact de ce merge mai bine ca nu sunt nici eu mecanic de meserie.
cred ca e ceva legat ori de faptu ca ii trebe o rezerva mai mare de ata pentru miscarea zigzag si cu cea groasa vine mai greu, ori ca incape mai bine aceasta rezerva de ata daca e mai subtire pe acolo pe la greifer (sunt greifere la masini de zigzag cu 2 lamele metalice care nu sunt rotative adica nu se rotesc intr-o singura directie si o tura completa)

#36
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 nickulae, on 21st October 2010, 15:35, said:

da ... nu m-am gandit sa fi zis sa incerci cu un ac mai subtire, [...]
Cred ca nu m-ai inteles. Am avut un 75 sau 80 cu care zigzagul era aiurea, intrerupt, mai rupea ata..etc.
Am pus aseara alt ac mai gros (110) si cu ala, cu aceeasi ata de dinainte, a mers mult mai bine.
Si da, la mine greiferul e oscilant-rotativ, nu rotativ.

Azi am gasit in oras ace 80 (scrie Ace masina 15x1 finete 80 pe suport); o sa incerc diseara.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate