Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Masini de cusut - reglaje, performante si multe altele

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#37
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
S-a rezolvat, se pare ca totul era din jocul intre pinion si sectorul dintat de antrenare greifer. Am apropiat putin pinionul de sector (prin deplasare axiala, nu si radiala)cit sa nu aiba joc mare si sa nu blocheze dupa care coase bine si zigzag. Ma rog, cu exceptia acelui material numit "polar" la care mai sare.

Edited by diaconuliviu, 28 October 2010 - 14:10.


#38
xxgeoxx

xxgeoxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 22.07.2006
As dori sa cumpar o masina de cusut, mentionezx ca (deocamdata) o voi folosi doar pt un tiv, scurtat de pantaloni etc.
M-am oprit la Singer Mademoissele, am gasit-o la 600 Ron...
Ce ma sfatuiti legat de ac model? merita banii? este un model fiabil?

#39
32titu

32titu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.08.2009
va  salut.  am  si  eu  o   rugaminte... prietena mea  a cumparat  o  masina  de cusut Medion 11836 si  nu  a  desfacuto pana  acum  recent, functioneaza  dar  nu  avem manualul  an  limba  romana, nu  ne  prea  pricem la  tradus, ne  poate  ajuta  cineva  cu  un  manual an limba romana? va multumesc  anticipat

#40
paul_MD

paul_MD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.09.2010
sal! am si eu o masina de cusut cugir Ileana model 1713-65 stricata la care am gasit o persoana care ma poate ajuta, dar nu poate face nimic la ea pana nu cumpar o curea de transimisie.Prolema este ca nu stiu ce fel de curea sau marine imi trebuie.Stie cineva(sau poate chiar detine o astfel de masina) de unde as putea cumpara o astfel d curea?

#41
tonytmro

tonytmro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.01.2008
Va salut!
Am o masina de cusut Iulia... demontata, pe care as vrea sa o repun in functiune. Stiu locul fiecarei piese, dar ma cam incurc la reglaj. Am vazut ca pe cremaliera si suveica sunt semne care indica, cred eu, pozitia initiala a mecanismului. Intrebarea este: care trebuie sa fie pozitia acului si a dispozitivului de antrenare a materialului de cusut (nu-i stiu denumirea stiintifica) la momentul cand cele doua semne sunt aliniate?

#42
vasiii

vasiii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.06.2007
Nu stiu sa-ti spun cum trebuie sa fie fata de semne deoarece nu cunosc masina insa in momentul in care acul intra in material dispozitivul de antrenare(dintii masinii)trebuie sa se ascunda in placuta in partea opusa cusatorului,adica sa-si incheie cursa de transportare a materialului,deci sa fie la nivelul sau putin sub nivelul placutei pe care sta materialul.Dupa ce acul isi face cursa in material si iese la suprafata transportorul(dintiilor),dispozitivul iese la suprafata in partea dinspre cusator si preia materialul pentru al transporta.Masina deci transporta materialul numai cand acul este iesit deasupra acestuia.Sper ca descrierea mea iti va fii de ajutor.

#43
nickulae

nickulae

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.04.2007
nu stiu daca mai citeste diaconuliviu, dar din ce stiu eu la ace si la ate e invers decat logic: numaru mai mare e defapt mai subtire (?!)
astfel ca acele de 110-120-130 sau cat is is mai subtiri decat alea de 75-80. Daca nu si-a cumparat deja xxxgeoxxx masina singer, uite aici un site de masini de cusut .

@32titu - eu am un manual de la singer double 2818, unu de la privileg (un model cel mai simplu dar nu scrie in manual ce model) si de la masini brother de ex ls2125, xl5500, bm3500 daca iti seamana cu vreuana din astea te-as puitea ajuta cu manual.

#44
theohotline

theohotline

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.01.2007
Buna ziua,
Am o masina de cusut Privileg Computer Star 6000, care a inceput sa coase cu bucle pe partea din spate, se poate vede in poze. Ma poate ajuta cineva cu un sfat, sunt incepator in domeniu si nu am reusit sa imi dau seama ce are.

Multumesc Anticipat
[email protected]

Attached Files



#45
nickulae

nickulae

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.04.2007
pot fi probleme cu una din ate:
1. ata de sus - poate nu ai infirat-o corect sau nu ai ridicat piciorusul cand ai infirat-o sau e prea slab tensionata
2. ata de jos - poate ai pus mosorelul (bobina) de ata sa se roteasca in sens invers (desi ar fi adunat ata sus nu jos) ori poate ai avut o ata mai subtire si acum ca ai una mai groasa trebuie sa slabesti surubelul de reglaj de la greifer (cosulet)

ideea e ca daca ata se aduna jos ori vine prea usor de sus ori e trasa prea tare de jos. mai mult de atat e greu sa spuna oricine, de la distanta, daca nu are cumva masina o alta problema.

#46
theohotline

theohotline

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.01.2007
Se pare ca problema se afla in zona grefier (cosulet) unde ata de jos se agata, dar nu tot timpul. Nu stiu daca s-a rezolvat definitiv problema, deocamdata merge bine, mai trebuie reglate (tensionate) atele si ramane in supraveghere sa vad cum se comporta.

Multumesc inca odata pentru ajutorul acordat !

#47
Adrian Fx

Adrian Fx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 20.08.2007

 nickulae, on 2nd February 2011, 13:29, said:

nu stiu daca mai citeste diaconuliviu, dar din ce stiu eu la ace si la ate e invers decat logic: numaru mai mare e defapt mai subtire (?!)
astfel ca acele de 110-120-130 sau cat is is mai subtiri decat alea de 75-80. Daca nu si-a cumparat deja xxxgeoxxx masina singer, uite aici un site de masini de cusut .

@32titu - eu am un manual de la singer double 2818, unu de la privileg (un model cel mai simplu dar nu scrie in manual ce model) si de la masini brother de ex ls2125, xl5500, bm3500 daca iti seamana cu vreuana din astea te-as puitea ajuta cu manual.

acele ca si dimensiune sunt asa cum scrie pe ele 80 e mai subtire; 110 e mai gros; la ata e invers numarul mai mare inseamna o ata mai subtire, dar pentru cineva care lucreaza in domeniu ar trebui sa fie ceva banal chestiile astea.

Edited by Adrian Fx, 20 April 2011 - 18:43.


#48
adelinar

adelinar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 15.07.2006
As vrea sa cumpar si eu o masina de cusut, masina ce va fi folosita la nivel mediu (nici la nivel industrial, dar nici din an in paste... asa, saptamanal, putin cate putin). Mi-ar trebui ceva pe care sa ma pot baza, chiar daca e putin mai scumpa. Mama mea a avut pana acuma un Newmann (ceva de genul)... dar nu mai e la fel de performanta ca la icneput. A incercat sa o repare de n ori, dar... degeaba.

Am intees ca cele de la Brother ar fi bune si am vazut ceva modele la ei pe site (la distribuitorul lor mai exact). Credeti ca ar fi buna asta: Brother DS120  ? Imi recomandati ceva mai bun?

Nu e important pt mine ce marca e, insa as vrea sa nu fie multe prea scumpa, dar sa fie de "incredere" :)

#49
silicaca

silicaca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.10.2008
Buna ziua tuturor. Am zis sa-mi incerc norocul aici, poate cineva care detine o masina de cusut ileana de prin `84 mai are inca manualul de instructiuni si ar putea sa ma ajute si pe mine cu o scanare ceva. Multumiri :worthy:

#50
silicaca

silicaca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.10.2008
din `64 pardon

#51
vividoc

vividoc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.11.2007
ma poate ajuta cineva, nu stiu de ce se rupe ata dupa 2,3 impunsaturi (masina de cusut Veronica)...

#52
romega

romega

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.07.2011

 So_ma, on 17th January 2007, 12:25, said:

Ma ocup de 2 ani cu masinile de cusut. De la cea mai simpla pana la cea computerizata, toate marcile existente; nu sunt secrete care sa nu le cunosc. Testati-ma!

Buna ziua. Am o masina de cusut Brother BAS 311-311 ... ma puteti ajuta ( contra cost ) cu punerea in functiune ? Mai exact cu partea de programare. Multumesc.

#53
andino2001

andino2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.08.2009

 So_ma, on 17th January 2007, 11:25, said:

Ma ocup de 2 ani cu masinile de cusut. De la cea mai simpla pana la cea computerizata, toate marcile existente; nu sunt secrete care sa nu le cunosc. Testati-ma!

Piese pentru "Mercedes" pot gasi la tine?

#54
jas1

jas1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 31.05.2006
Pentru initiatorul topicului...

Vezi ce inseamna sa te supui testelor softpedistilor ?
Nu mai ai timp sa-ti speli nici hainele cu care esti imbracat(puloverul e negru).
Mai usor cu raspunsurile pe acest thread initiat de tine ca ni s-au terminat intrebarile...

Acum sincer...La masini de spalat te pricepi ?
Daca nu te pricepi, nu te mai afisa in toata splendoarea puloverului tau...

Priceperea asta...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

On-topic


Stie cineva ata buna si ieftina in Bucuresti ?

Edited by jas1, 28 October 2011 - 06:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate