Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Masini de cusut - reglaje, performante si multe altele

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#1
So_ma

So_ma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.01.2007
Ma ocup de 2 ani cu masinile de cusut. De la cea mai simpla pana la cea computerizata, toate marcile existente; nu sunt secrete care sa nu le cunosc. Testati-ma!

Attached Files

  • Attached File  So.JPG   256.92K   355 downloads

Edited by So_ma, 17 January 2007 - 11:34.


#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostSo_ma, on Jan 17 2007, 11:25, said:

Testati-ma!
Ce masini au aia la Apaca?

#3
mihaelach

mihaelach

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.04.2005

View PostSo_ma, on Jan 17 2007, 12:25, said:

Ma ocup de 2 ani cu masinile de cusut. De la cea mai simpla pana la cea computerizata, toate marcile existente; nu sunt secrete care sa nu le cunosc. Testati-ma!
Hyundai 500 FC - cum fac cusatura elastica? Am incercat exact cum scrie in instructiuni, am ac de 70 si ata elastica, am incercat sa cos o helanca, dar nu iese si pace!

#4
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
Ce mașini de cusut se fabrică la Cugir în România?

#5
mimiko

mimiko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.01.2007

View PostSo_ma, on Jan 17 2007, 11:25, said:

Ma ocup de 2 ani cu masinile de cusut. De la cea mai simpla pana la cea computerizata, toate marcile existente; nu sunt secrete care sa nu le cunosc. Testati-ma!

cand spui ca te ocupi cu masinele de cusut , la ce te referi?? Esti in sales? sau esti mecanic??

#6
macrina

macrina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 13.12.2004

View PostSo_ma, on Jan 17 2007, 11:25, said:

Ma ocup de 2 ani cu masinile de cusut. De la cea mai simpla pana la cea computerizata, toate marcile existente; nu sunt secrete care sa nu le cunosc. Testati-ma!
Am primit o masina de cusut TESCO. Nu am instructiuni in limba romana. Ma poti ajuta? Sau macar sa ma ajuti cu ceva informatii, poate ca seamana cu altele, stiu si eu ce sa zic?

Edited by macrina, 26 January 2007 - 00:11.


#7
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postmacrina, on Jan 26 2007, 00:10, said:

Am primit o masina de cusut TESCO. Nu am instructiuni in limba romana. Ma poti ajuta? Sau macar sa ma ajuti cu ceva informatii, poate ca seamana cu altele, stiu si eu ce sa zic?


Pune o poza a masinii. Doar nu te astepti sa te invete sa cosi la ea prin internet.

#8
skyppy

skyppy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 07.02.2006
Primit de la cineva care o tinea in pod, o masina de cusut ruseasca, care pare a fi productie 1990, fara sa scrie nici un nume pe ea, doar pe motor e ceva - tiv2 parca. am unso acum pare sa traga ok. Nu stiu insa sa ii folosesc "programele" si talpile de cusut. Daca are cineva idee sau se pricepe ...

Attached Files



#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Zi ma adevarul, tu vrei s-o vinzi  :)

[ http://i71.photobucket.com/albums/i149/zosolino/12/colectionar-german-singer.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
skyppy

skyppy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 07.02.2006
hahahahahahahahaha ce tare! daca vroiam sa vand ceva si sa ma "imbogatesc" vindeam singerul lu soacramea :))))))). deci chiar mi-ar fi de ajutor identificarea ei, eventual un manual, o carte tehnica, ceva sfaturi. ( pt nevasta-mea nu pt mine:D )

#11
skyppy

skyppy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 07.02.2006
nic macar o parere ????

#12
byVioleta

byVioleta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.11.2009

View Postskyppy, on 30th September 2009, 13:03, said:

nic macar o parere ????

cred ca a dat faliment dupa 3 mesaje pe forum :)

#13
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Vreau sa cumpar si eu o masina de cusut care sa coasa si blugi,sa aiba cusatura terminatie pt material,mers inapoi si cadru din metal cu contructie  solida.Nu strica si alte accesorii ca bobinator automat,introducator automat al atei in ac,incarcare suveica in partea de sus si nu lateral..etc dar acestea nu sunt critice,de aceea  cer sfatul celor priceputi in domeniu.
Sunt multe oferte dar nu stiu ce sa aleg..bugetul este cam limitat la maxim 500 de lei si nu prea se gasesc manuale detaliate in internet.

Cateva modele:
Hyundai  KP1000
Brother LS2125
Singer Tradition 2250

Multumesc mult. :)

#14
romelian

romelian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 29.12.2006
Masina de cusut BIO stie cineva? Vreau o masina cu motor eolian, care sa coase plancton, foi de ceapa si alge marine, cusatura elastica.Daca si brodeaza, ar fi ideal

#15
nickulae

nickulae

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.04.2007
nu se mai fabrica masini de cusut casnice (care le poti pune pe masa) cu cadru din metal sa fie de constructie solida.
oricat vei cauta, toate sunt de plastic.
de metal mai sunt doar cele pentru fabrici (industriale) , dintre care cele mai ieftine au un singur program adica coasere linie dreapta inainte si inapoi si costa de te rupe, peste 20 de milioane una.
masina de la brother, ls-u, care il poti vedea aici masina de cusut coase si inainte si inapoi, bobinator automat, introdusul atei se face manual in ac (e cea mai ieftina) incarcarea bobinei suveicii e in partea laterala din pacate (cea mai ieftina masina cu incarcare in partea de sus e catre 10 milioane), are pedala si ii poti regla viteza, masina e facuta din piese metalice cu capacele fata-spate de plastic.
cat despre cusutul blugilor cu o masina casnica, de oricare ar fi trebuie sa ajuti masina invartind si tu de roata cu mana cand depaseste 3 straturi de blug, deoarece masinile casnice au motoare cam de 60W iar cele industriale 550W si de aici diferenta.
cusatura terminatie nu inteleg ce vrei sa zici, surfilat? daca da, are ceva similar, dar trebuie sa stii ca este o diferenta subtila intre surfilatul unei masini cu multe programe, si al unei masini de surfilat care doar asta face. Si mai face si butoniera.

Edited by nickulae, 11 February 2010 - 17:17.


#16
zuzywuzy

zuzywuzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.02.2010

View PostSo_ma, on 17th January 2007, 12:25, said:

Ma ocup de 2 ani cu masinile de cusut. De la cea mai simpla pana la cea computerizata, toate marcile existente; nu sunt secrete care sa nu le cunosc. Testati-ma!




oki..atunci..am si yo mare nevoie de un sfat... am o masina de cusut VORTEX VDF2024 care este aproape nou nouta...am folosit-o foarte putin... pana cand am facut o mica pauza...apoi cand am vrut sa o refolosesc nu mai mergea...  cos cu ea..dar tesatura unde am cusut pe material nu tine..e ca si cum as fii cusut in gol..doar asa de funn... nushtiu ce sa-i fac...are carte dar nu ma prea ajuta, iar o adresa pe carte sa-mi recomande unde sa o duc la "reparat" nu gasesc... HELP
:worthy:
:peacefingers:

#17
stormmaker

stormmaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.01.2008
In caz ca nu s-a rezolvat cu cusatura care nu tine ar fi binevenite 2 poze cu materialul cusut (din cate am inteles ar coase ceva),fata si dos,atunci as putea spune ce defect(e) posibile ar putea avea.

#18
corymini

corymini

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.06.2010
Am si eu o maisna de cusut Union ma poate ajuta cineva cu instructiunile?????????????
Ms mult

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate