Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Masini de cusut - reglaje, performante si multe altele

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#91
sorin8m8

sorin8m8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.05.2013
Am si eu o masina de cusut TULA ruseasca 1963 ma ajuta si pe mine cineva cu instructiunile de folosire???

Attached Files

  • Attached File  tula.jpg   31.77K   38 downloads

Edited by sorin8m8, 09 July 2014 - 20:00.


#92
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Si la tine se potrivesc posturile 85, 86, 87. Este o masina extrem de simpla, nu ai ce sa gresesti.
Cum are suveica rotunda sau cartus?

#93
sorin8m8

sorin8m8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.05.2013
Multumesc pentru raspuns am gasit instructiuni si am sa le postez aici

Attached Files


Edited by sorin8m8, 16 July 2014 - 10:34.


#94
dragalasu

dragalasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 10.09.2007
Va salut! Am 2 masini de cusut Veronica, fabricate la Cugir, una merge bine, are motor Tesla, o folosesc la textile groase de obicei, mai precis stofe de mobila, dar totusi unepri trebuie sa o ajut la tranportat din mana.Ce nu stiu sa ii fac ca sa nu mai retina la cusut, adica partea de jos o trage iar cea de sus ramane in urma, cand ajung la capat  partea de sus este mai lunga. Trebuie sa prind in bolduri mereu.ce as pute sa ii fac?Cealalta are un motor japonez, dar mult mai slabut , daca o fortez , miroase a bachelita, am luat placuta de la transportor si am puso la prim , pentru ca se uzase.

#95
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Nu ai ce sa faci, asa transporta ea materialul. Si multe alte masini, chiar electrice.
Poti sa prinzi materialul in bolduri, iar cand tragi la masina intinzi tu materialul. O mana inainte de piciorus, alta dupa, prinzi bine materialul si tragi de el, fara sa afectezi pasul.
Exista si masini electrice cu transport diferential.
Vezi Pfaff select 4.0. Chiar si fara acel piciorus suplimentar, transporta materialul (oricare) exceptional.

#96
marismarian12

marismarian12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.03.2014
Am o masina de cusut electrica Nicoleta si nu-mi prinde ata de dedesubt ma chinui cu ea de ceva vreme rog pe cineva poate imi da o idee.

#97
marismarian12

marismarian12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.03.2014

View Postmarismarian12, on 21 august 2014 - 20:54, said:

Am o masina de cusut electrica Nicoleta si nu-mi prinde ata de dedesubt ma chinui cu ea de ceva vreme rog pe cineva poate imi da o idee.
Cine stie cum se regleaza graiferul la masina de cusut NICOLETA, cred ca despre asta e vorba pentru ca nu prinde ata de dedesubt, nu reusesc sa cos nimic cu ea.

Edited by marismarian12, 03 September 2014 - 21:50.


#98
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003
Daca as dori sa-mi cumpar o masina de cusut electrica, care ar fi criteriile de alegere? Am vazut ca sunt mc Brother, Singer, Toyota, Tristar, etc, etc - ce calitate ofera aceste firme? Daca necesita consumabile, pe unde se gasesc acestea (vad ca pe siteul domo apar consumabile doar pt. mc-urile Toyota)?

#99
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Voi incerca sa-ti raspund eu.
Depinde ce vrei sa faci cu ea. Daca o vei folosi din cand in cand pentru mici reparatii sau croieli mai simple, o masina pe care o vezi tu prin magazine este OK. Chiar si dintre aceste masini, unele sunt mai rudimentare. De aceea, iti recomand o masina care functioneaza asa:
- putere motor ideal 70w. Se presupune ca vrei sa scurtezi niste blugi.Un motor de 45w (unele Brother) nu cred ca are forta necesara.
- posibilitatea de a modifica lungimea pasului si/sau a latimii cusaturii. Unele masini au doar programe prestabilite la care nu se poate face nicio modificare. Adica, selectezi un program de cusatura liniara sau zigzag fara sa ai posibilitaea de a modifica lungimea pasului sau a zigzagului.
- posibilitatea de a schimba pozitia acului stanga-dreapta
- sa aiba cusaturi pentru materiale obisnuite, dar si pentru cele elastice. Nu trebuie sa te incante ca masina face multe cusaturi. Unele dintre ele pot fi nefolositoare pentru tine. Vezi ce cusaturi ti se ofera.
Personal, optez pentru suveica  verticala, din metal. Exista si masini care nu au suveica, doar un locas din plastic, orizontal, in care se asaza mosorelul cu ata.
Masinile din magazine, cele care au un pret modest, au, de obicei, suveica verticala, din metal, cu graifar oscilant. Graifarul este partea in care se asaza suveica. Oscilant inseamna ca se roteste stanga-dreapta. Exista si graifar rotativ.
Nu stiu de cati bani dispui, dar te poti uita si la Juki.ro sau la Pfaff.
Ace, ate, becuri gasesti la orice mercerie.
Daca ai nelamuriri, ma poti intreba. In masura in care stiu, iti raspund cu placere.

Edited by dorinacirstea, 05 September 2014 - 10:23.


#100
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003
Iti multumesc de detalii - foarte bine venite pentru o afoana ca mine care isi doreste o mc ca sa:
1. invete sa coase la masina (niciodata n-am reusit pe Singer-ul manual al bunicilor)
2. sa faca o husa, un saculete, o perdea pt. casa
3. sa faca o carpeala la haine (nu cred ca o sa ajung la asemenea talent da' fie)

Prin urmare, nu cred ca as avea ce face cu o mc mai scumpa de 5-600 de lei. Mi-a atras atentia modelul Singer Tradition 160 dar nu mi-e clara treaba cu cusatura elastica.
Pentru modelul Singer Tradition 160 2250 se specifica:
- o cusatura dreapta, in doua pozitii de coasere a acului
- 2 modele de surfilare, din care 1 elastic
- 3 modele de cusatura invizibila din care 1 elastic

iar pt. modelul Singer Tradition 160 2259 se specifica:
- 2 cusaturi drepte, din care 1 elastica
- 8 modele de surfilare, din care 4 elastice
- 4 modele de cusatura invizibila din care 2 elastice

Ce inseamna cusatura dreapta elastica?

#101
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Eu as opta pentru 2259. Are mai multe cusaturi utile.
Faptul ca face butoniere in 4 pasi e un lucru bun.  Ar trebui ca masina sa faca asta foarte bine, ramane de vazut practic. Partea cea grea iti va reveni tie, lungimea butonierei va fi dupa ochiul tau. Oricum, te va ajuta mult piciorusul special.
Masina are doua programe de cusaturi drepte. De fapt, e aceeasi cusatura, difera pozitia acului fata de piciorus. Acul poate fi la mijloc sau in stanga.
Cusatura dreapta elastica este una obisnuita, dar masina coase de trei ori pe aceeasi lungime a pasului. Arata ca un fel de cusatura dreapta mai groasa. Mie nu mi se pare elastica.
Pentru surfilare cea mai buna cusatura tot zigzagul ramane. La materialele elastice este ideala o cusatura care coase si surfileaza in acelasi timp.
Cusaturile invizibile se folosesc la tivurile din materiale groase. Aici este nevoie de un piciorus special.
La acest model de masina, cusaturile elastice sunt cele cu albastru. Orice cusatura elastica se poate folosi la materialele obisnuite. Invers, nu prea.
Un lucru bun este faptul ca are dispozitiv de bagat ata in ac (infirare).






#102
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Avem o masina de cusut Singer dar nu e utilizata de foarte multi ani.
Intrucat eu am invatat candva sa cos la masina dar la nivel minimal, as vrea sa o utilizez deoarece mereu apare ceva de remediat.
Masina necesita reconditionare pe care o voi face in zilele urmatoare (masina e desprinsa, demontata fata de cadru, nu mai exista blatul din lemn dintre cadrul de sustinere si masina efectiva, din lipsa ungerii sunt blocate unele piese mobile, ...).
Inainte de asta as vrea sa aflu cateva detalii functionale si sa o testez pentru a intelege daca mai e utilizabila, in principiu pare a avea toate componentele de baza.

Pana primesc uleiul de masina de cusut (azi), puteti sa imi spuneti:
-ce anume e recomandat a verifica dupa o lunga perioada de neutilizare (cand invart roata de curea, pe ultima parte a cursei se aude un zgomot ciudat de frecare intre metale si se simte ceva ca o patinare sau scapare, alunecare, nu stiu ce fenomen e, ce sa demondez si de cum ca sa depistez problema)?
-de unde si cum se regleaza mersul "inainte-inapoi" la acest tip de masina?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri la actualele si viitoarele intrebari ce e posibil sa apara pe masura ce avansez cu repunerea masinii in functiune.

Edited by altnume, 07 September 2014 - 08:45.


#103
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003

View Postdorinacirstea, on 05 septembrie 2014 - 19:02, said:

Eu as opta pentru 2259. Are mai multe cusaturi utile.[...]
Citeam aseara ca nu se mai produce acest model de ceva timp (drept e ca la toate magazinele online romanesti apare ca scos din oferta). Exista vre-un model Brother asemanator cu acesta?

#104
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Probabil ca exista, dar nu la aceiasi bani. Asta http://www.decusut.r...other-bq17.html are cam acelasi pret, dar este extrem de rudimentara. Te mai poti uita pe aceste site.
Sau aici http://migami.ro/Mas...ut-casnice.html

#105
pogonel

pogonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 06.03.2011
ptr cei "nevoiasi" voi atasa manualul de reparatie si intretinere al masinii de cusut Ileana,

#106
pogonel

pogonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 06.03.2011
Manual de intretinere si folosire a masinii de cusut Ileana

Attached Files


Edited by pogonel, 21 September 2014 - 20:02.


#107
manolakiss

manolakiss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.02.2007
Salut. Detin mai multe masini de cusut. Un Vendomatic  solid , o plasticarie de TCM si un Pfaff  90 ca un tanc, ce nu l-am folosit pana acum.
Fiindca in ultima vreme celelalte doua au dat semne de oboseala am decis sa incerc sa folosesc Pfaff -ul . E o masina cu greifer rotativ, solida ca un tanc cum spuneam mai sus..Problema este ca nu coase bine.. Coase..apoi face lasa spatii..apoi iar coase.. daca maresc turatia coase mai bine dar tot mai sare spatii..La celelalte doua mai mesteresc de obicei cand nu mai vor sa lucre..dar Pfaff-ul asta e ceva intersant .. I-am desfacut greiferul si l-am curatat..mi-am prins urechile pana l-am pus inapoi, dar tot asa functioneaza..am reglat ata si din suveica (care nu este normala, e mai ingusta) si de la mosor dar nimik..ceva idei? m-am gandit ca poate nu e reglata bine tija acului..dar nu vreau sa fac ceva pana nu am niste indicatii..
Daca aveti vreo idee..raman profund multumitor..

#108
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014

View Postmanolakiss, on 28 septembrie 2014 - 00:27, said:

Salut. Detin mai multe masini de cusut. Un Vendomatic  solid , o plasticarie de TCM si un Pfaff  90 ca un tanc, ce nu l-am folosit pana acum.
Fiindca in ultima vreme celelalte doua au dat semne de oboseala am decis sa incerc sa folosesc Pfaff -ul . E o masina cu greifer rotativ, solida ca un tanc cum spuneam mai sus..Problema este ca nu coase bine.. Coase..apoi face lasa spatii..apoi iar coase.. daca maresc turatia coase mai bine dar tot mai sare spatii..La celelalte doua mai mesteresc de obicei cand nu mai vor sa lucre..dar Pfaff-ul asta e ceva intersant .. I-am desfacut greiferul si l-am curatat..mi-am prins urechile pana l-am pus inapoi, dar tot asa functioneaza..am reglat ata si din suveica (care nu este normala, e mai ingusta) si de la mosor dar nimik..ceva idei? m-am gandit ca poate nu e reglata bine tija acului..dar nu vreau sa fac ceva pana nu am niste indicatii..
Daca aveti vreo idee..raman profund multumitor..
Scoate acel greifer și verifică vizual dacă vârful cu care prinde bucla nu este lovit, tocit de la vreun ac care s-a rupt în el. Schimbă acul, poate e strâmb sau pus greșit. Dacă e fără teșitură, trebuie să fie cu canalul de protecție al aței înspre exterior, nu spre suveică. Poți testa și un ac mai gros. Pune același tip de ațe și tensionează-le corect sus și jos. Ața să fie de calitate, nu cu noduri, scămoasă sau uleioasă. Verifică în lumină și cu o lupă distanța dintre ac și vârful greiferului la întâlnire, aceasta trebuie să fie optimă, suficient de mică dar să nu se atingă.
Plan B: un mecanic.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate