Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...
 macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces
 Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale
 Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator

Rezerve periuta de dinti Woya

Promisiunile și realizarile ...
 

ce anume face un administrator retea linux?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
soscopyrights

soscopyrights

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 30.08.2005
... vreau sa fac un curs de calificare. m-am dus la instutie respectiva si vad 2 CURSURI: ADMINISTRATOR RETEA (5 mil)si ADMINISTRATOR RETEA LINUX (7,5mil).
  eu stiu ceva despre linux, am instalat cateva distributii, am avut si sistem dual insa vreau ceva mai aprofundat.
am ramas uimit de 7,5 mil astia... asa ca vreau sa stiu de fapt cu ce se ocupa un administrator retea sub linux. isi gaseste loc de munca? este apreciat?

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu ma indoiesc ca ajungi SysAdmin cu ajutorul unui curs de calificare de 3-6 luni .

#3
soscopyrights

soscopyrights

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 30.08.2005
... e o diploma rescunoscuta national/international. e normal sa nu te-astepti sa-nvat totu' acolo insa... nu mi-ai raspuns la intrebare...

#4
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
Un administrator retea linux in general 90% din timp bea cafele si se da pe net, iar in rest lucreaza. Dar parerea mea este ca iti trebuie cel putin vreo 3 ani de experienta ca sa ajungi la performanta asta. Alta parere de-a mea este ca diplomele isi pierd valoarea.... daca iti cauti un job in Europa nu te intreaba nimeni de diplome sau studii, ci trebuie sa treci testele lor.... Probabil singurele cursuri care ar influenta ar fi CISCO si..... din pacate cele de la Microsoft

#5
soscopyrights

soscopyrights

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 30.08.2005
...domnilor, nu vorbim de un super om, nu ma angajez la nuj ce firma recunoscuta-n lume... d c nu puteti fi obiectivi? sa-mi raspundeti la ce-am intrebat...evident, puteti sa-mi sugerati ideile voastre...insa, vreau sa stiu si raspunsuri la intrebarea mea...

#6
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
E simplu. Începe să citești de-aici și dă-i înainte:

http://bofh.ntk.net/Bastard1.html

;)

#7
soscopyrights

soscopyrights

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 30.08.2005
...caterinca?

#8
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,162
  • Înscris: 05.12.2002
nu chiar :) depinde de cat timp esti sysadm :D

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Un admin trebuie sa stie sa faca o retea dupa cum bine iti dai seama .
    Adica :
   - proiectare retea
   - instalare si configurare servere linux cu toate minunile care functioneaza pe ele (e-mail, domain controlere , dns,dhcp,http,vpn)
   - configurare routere , switch-uri si alte rahaturi care mai sunt intr-o retea din asta
   - eventual instalezi , configurezi , depanezi singur toate compurile din firma respectiva

   Un curs de trei luni s-ar putea face numai legat de securizarea unei retele in cazul in care ai detine restu' de cunostinte necesare .
   Dupa cum zicea cineva , ar trebui sa stai vreo trei ani in coasta unui admin adevarat (unu care sa te invete meserie) si abia apoi sa te apuci sa  tii singur o retea .

#10
soscopyrights

soscopyrights

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 30.08.2005
...aha...cursu' asta are 5 luni si cred ca e al-2lea cel mai scump curs din toata lista aia... maine ma duc sa vad daca au vreun laborator, ceva...oricum, e o munca serioasa, cinstita si chiar frumoasa zic eu. pe mine unu' ma fascineaza atata multitudine linux...consider ca linux e o unealta puternica...si mi-ar deschide multe optiuni...

Edited by mufă, 08 January 2007 - 16:51.
nu mai scrie cu k


#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postsoscopyrights, on Jan 8 2007, 16:19, said:

...aha...cursu' asta are 5 luni si cred ca e al-2lea cel mai scump curs din toata lista aia... maine ma duc sa vad daca au vreun laborator, ceva...oricum, e o munca serioasa, cinstita si chiar frumoasa zic eu. pe mine unu' ma fascineaza atata multitudine linux...consider ca linux e o unealta puternica...si mi-ar deschide multe optiuni...


    Bleah . Munca frumoasa ...  Daca e vorba de frumusete trebuie sa cauti un curs de pictura . Munca este in general serioasa si in special cinstita . In ce priveste optiunile ramane de vazut  ... Depinde de tine si depinde de firma la care te angajezi ... Dar , cum in Ro se lucreaza mai mult din carpaceala , ma cam indoiesc ca o sa ti se mai para asa frumos ...sau asa de plina de oportunitati ...

Edited by mufă, 08 January 2007 - 16:51.


#12
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 30.04.2006
eu sunt admin de retea la mine in camin si imi blestem zilele cu habarnistii astia ai mei. daca nu le merge netu, habar n-au sa dea un ping la server, habar n-au sa seteze un ip. sa vezi ce mishto e sa vina cate unu ca nu-i merge messengerul (=internet) si el de fapt n-are cablul infipt in placa... altii isi instaleaza tot felul de prostii pe calc-uri si brusc nu mai au acces la net (de regula firewall ca sa nu ia "virusi")

#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Reteaua de cartier sau ma rog , de camin nu este acelasi lucru cu o retea de firma . De obicei firma pierde bani pentru fiecare minut de lipsa de activitate .
    Utilizatorii sunt de obicei tot asa de habarnavisti , dar o avarie in sistemul informatic poate avea efecte economice dezastruoase . Securitatea retelei si a datelor este mult mai importanta .

#14
soscopyrights

soscopyrights

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 30.08.2005
...am fost in incinta insitutiei unde iau loc cursurile sa ma interesez daca au echipamente si ce anume voi parcurge pe durata cursului.
am ramas impresionat cu cata pofta si placere vorbea asa-zis-ul profesor, probabil a fost si el un astfel de administrator de retea linux sau inca mai e...
am retinut capitole care mi-au sunat cunoscute mie...
  - instalare linux, informatii de baza (operare- creare/mutare/ foldere, dezarhivare, montare partitii etc)
  - configurare samba-server, e-mail, mysql, apache
  - notiuni de baza despre kernel, compilare ... si-a mai zis...eh..oricum nu conteaza nr de insiruiri pe care l-a facut... insa am observat ca sunt lucruri care cu adevarat ma intereseaza, despre care mai am habar si stiu ca as fi vrut sa aflu mai multe ba chiar sa-mi contribuie la acea cantitate de cunostinte privind calificarea ca administrator retea linux...
  cursul, dupa cum am zis tine 5 luni, am reducere de 10%, platesc 135 RON/luna ...
  acest curs a fost recent autorizat si din cate am inteles nu s-au inscris destui incat sa inceapa cursurile, motiv pt care s-a fixat o data provizorie si anume 4 februarie... in caz de nu sunt destui cursanti, se anuleaza si voi fi sunat cand suntem destui...
  inscrierea ma costa 5 RON, taxa de procesare dosar...iar prima rata o platesc in prima zi de curs...

#15
soscopyrights

soscopyrights

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 30.08.2005
deci, un admin isi gaseste de obicei un loc de munca, nu?

#16
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View Postsoscopyrights, on Jan 10 2007, 07:18, said:

deci, un admin isi gaseste de obicei un loc de munca, nu?

oricine isi gaseste de obicei UN loc de munca :D

#17
soscopyrights

soscopyrights

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 30.08.2005
... am vb cu profu' meu de info si-a zis ca nu sunt asa multi admini linux, nu multi sunt specializati... persistenta poate da rezultate...

#18
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Nu sunt mulți pentru că nu ar avea unde să lucreze toți. Nu ți se pare logic?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate