Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa
 Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator
 Rezerve periuta de dinti Woya

Promisiunile și realizarile ...

Recomandare soundbar

Controller dual step down MAX8734A
 

Service pack

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Frate tu du-te si zi-le ca e stricat. Pur si simplu. Le zici: "Dom'ne calculatorul meu nu vede acest hard si am venit cu el sa-mi rezolvati problema".

P.S. Iti recomand totusi sa treci la Service Pack 2. Nu pentru ca ar fi macar pe de parte adevarat ce zic ei, ci din motive de securitate. Daca nu gasesti pe oDC doar service pack 2 ( cam 200 mega ) incearca sa bagi un CD de XP care are inclus SP2 ( pe care evident il cumperi  ;) ) dai drumul la setup din windows si la modul de instalare alegi upgrade.

#20
mnemos

mnemos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 03.03.2004
Aici gasesti date referitoare la discul tau. Problema e sigur din sistemul tau, sau din configuratia eronata a jumperilor pe hdd. Daca sistemul este in continuare sigilat si tii la garantie, numai prin firma respectiva se poate remedia. Incearca un Knoppix sau un BartPE pentru a vedea daca eroarea tine de windows sau de bios.
A, si da, windows fara nici un service pack avea o problema cu discurile mai mari de 137, problema adresata partial in sp1, in sensul ca vedea discurile relativ corect, dar nu putea sa lucreze cu partitii mai mari de 137, situatie rezolvata de sp2. WIN SP2 poate fi downloadat de aici Incearca totusi sa-l instalezi.

#21
bsd

bsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.02.2005
Si eu am patit ceva asemanator tot cu un hdd de 160 G . Dupa ce am facut partitiile nu mi-a alocat tot spatiul disponibil de pe hdd si mi-l vedea mai mic . Problema am rezolvat-o cu  Partition Magic 8.0

#22
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Ca sa stii daca ai sau nu Service Pack2 dai clik dreapta pe My Computer si la propreties iti deschide o fereastra. In tabul General scrie daca ai sau nu instalat SP2. Daca tii neaparat sa te convingi de treaba cu SP2 descarca-l de aici: http://www.microsoft...;displaylang=en Dar 100% nu aia e problema! Oricum, asa cum spunea si UnForsaken e bine sa ai SP2!

#23
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,864
  • Înscris: 25.01.2002
@mnemos
vis-a-vis de sp1... tin doar sa-ti zic ca am un hard de 200 si nu am nici o problema cu el. o singura partitie, sint 195 gb folosibili. cu sp1 :)

deci, probabil, nici macar sp1 nu are probleme cu hardurile de capacitate mare. e posibil sa tina de conjunctura, adica de placa de baza+bios+hard din sistemul respectiv.

Edited by tEo, 18 December 2006 - 13:42.


#24
daniel_85

daniel_85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.01.2005
Dezactiveza sau sau verifica spatiul care i-ti mananca sistem restore si recicle bin

#25
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006

View Postdaniel_85, on Dec 19 2006, 00:22, said:

Dezactiveza sau sau verifica spatiul care i-ti mananca sistem restore si recicle bin
Ce legatura vezi tu intre sistem restore, recicle bin si capacitatea hardului? Daca citeai mai atent vedeai ca nu e vorba de cat spatiu are disponibil ci de capacitatea totala a hdd-lui.

Si inca ceva: intotdeauna iti se scrie intr-un cuvant!

#26
WarAngel

WarAngel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.12.2006
Mda....deci am incercat cu disk management de pe site-ul de la Seagate,nici un rezultat ,tot era corect dar dupa ce a terminat nici o diferenta.Am dus calcul la un expert si s-a uitat in bios(k eu nu le am).
Hardul il vede de 160 in bios.
mi s-a mai instalat hddlife pt verificare inainte de asta.
Hardul e de 160,e bun,dar sistemul e de vina.
Concluzie:
Dupa sarbatori reinstalez windowsul cu Windows sp2.
  :wacko:

#27
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Frate, n-ai priceput ca n-are nici o treaba SP2?!! Foloseste , poate n-ai formatat tot hdd decat 127Gb. Poate ai o partitie ascunsa!

#28
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
O curiozitate am si eu... In bios la ce capacitate iti vede hdd-ul? Daca si acolo ti-l vede 127gb e clar ca ori e limitat din jumper hdd-ul ori biosul placii de baza nu "vede" mai mult de atat. Ciao. B)

#29
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006

View Postapollo_expert, on Dec 22 2006, 21:53, said:

O curiozitate am si eu... In bios la ce capacitate iti vede hdd-ul? Daca si acolo ti-l vede 127gb e clar ca ori e
Voi chiar nu cititi cu atentie????

View PostWarAngel, on Dec 22 2006, 21:19, said:

Am dus calcul la un expert si s-a uitat in bios(k eu nu le am).
Hardul il vede de 160 in bios.


#30
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
E foarte simplu instalezi DiskWizard for Windows si urmezi toti pasii dupa care el face o modificare in registrii si iti zice ceva de genu ca acum windows-ul iti vede hardul la capacitatea reala.Seagate recomanda folosirea acestui program la instalarea unui nou drive de capacitatii mai mari de 127 GB.

#31
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004

View Postwebsitefinder, on Dec 22 2006, 23:09, said:

Voi chiar nu cititi cu atentie????
Unii oameni mai si munceste si sunt obositi ;) Nu cred ca trebuie sa sari asa. Eu am crezut ca adus hardu' la un amic si acolo l-a vazut de 160gb. Incercam doar sa elimin o posibila limitare a biosului. Daca treaba sta asa probabil trebuie urmarit cu un manager de partitii poate a ramas spatiu nealocat. Ciao. B)

#32
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Si eu tot pe spatiu nealocat mizez ( in eventualitatea in care BIOS-ul l-ar vedea corect )

#33
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,724
  • Înscris: 24.03.2002
click dr. my computer, manage, disk management si vezi daca nu ai vreun "rest" nepartitionat.
Nu mai fii disperat, ca-i dam de capat....
p.s.
sp2 nu are nici o legatura... e modalitatea lor de a scapa de tine stiind ca nu ai licenta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate