Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Kombucha

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#55
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007

Paulbogdan_a said:

Asa trebuie facut !

Nu se adauga zahar. Cantitatea initiala de zahar, oricum este mare. Pentru a consuma intreaga cantitate de zahar, drojdiile si ciuperca au nevoie de mai mult timp.
O parte din zahar este procesat si transformat in alcool. Nu va temeti, cantitatea este prea mica pentru a se incadra la consum de bauturi alcoolice. Alta parte este consumata de ciuperca. Si cea mai mare parte ramane in ceai.
Voi vreti sa faceti o cura de detoxifiere sau vreti sa faceti diabet :icecream: ?

#56
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

 iunicu, on 30th March 2011, 21:14, said:

Nu se adauga zahar. Cantitatea initiala de zahar, oricum este mare. Pentru a consuma intreaga cantitate de zahar, drojdiile si ciuperca au nevoie de mai mult timp.
O parte din zahar este procesat si transformat in alcool. Nu va temeti, cantitatea este prea mica pentru a se incadra la consum de bauturi alcoolice. Alta parte este consumata de ciuperca. Si cea mai mare parte ramane in ceai.
Voi vreti sa faceti o cura de detoxifiere sau vreti sa faceti diabet :icecream: ?

Nu inteleg ! Tu completezi cu ceai neindulcit ?

#57
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
Ba prepar ceaiul pentru ciuperca cu zahar dar nu mai adaug zahar dupa ce s-a terminat fermentatia.

#58
LycoSs

LycoSs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 21.07.2007
Ok, deci dupa mai multe cercetari am decis sa formulez un nou tutorial de preparare ideal:

Mod de preparare:

1. Puneti la fiert 2,5 litri de apa intr-un vas de inox; Dupa ce apa a atins punctul de fierbere luati-o de pe foc;

2. Adaugati 5 sau 6 pliculete de ceai sau 5, 6 lingurite de ceai uscat si acoperiti vasul pentru 30 de minute;

3. Adaugati 250 grame(10%) de zahar si amestecati cu o lingura de lemn pana ce se dizolva in ceai;

4. Dupa ce ceaiul s-a racit, adaugati si 250 mililitri(10%) de ceai deja fermentat impreuna cu o ciuperca Kombucha;

5. Puneti tot preparatul intr-un borcan de sticla de 3 litri, acoperit cu o panza prinsa cu elastic pentru a feri de impuritati si a facilita circulatia aerului in borcan;

6. Lasati la fermentat timp de 14-21 zile la o temperatura de minim 23 grade Celsius;

7. Este indicat a se bea cate 150ml de ceai Kombucha de trei ori pe zi, zilnic; Deci productia pentru o persoana ar trebui sa fie de 9 litri pentru 14 zile;

8. Dupa consum pastrati 250 mililitri(10%) din ceaiul fermentat-Kombucha si ciuperca pentru o noua preparare.

9. Exista si o alternativa de fermentatie continua, in care dupa a 13-a zi, cantitatea de ceai fermentat consumata este imediat inlocuita cu amestecul de ceai si zahar corespunzator respectivei cantitati; Totusi dupa a 21-a zi va trebui preparat un nou amestec de ceai si zahar.

Motivul pentru care timpul de fermentare ideal este de peste 14 zile este acela ca abia in intervalul 14-20 de zile de fermentatie incep sa apara anumiti acizi care sunt responsabili de natura detoxifianta a ceaiului Kombucha. Iar motivul pentru care a 21-a zi este limita, este acela ca dupa aceasta zi bautura va fi prea puternica, prea acida, ea putand fi bauta doar diluata. Aceste detalii sunt descoperirile lui Michael R. Roussin in cercetarile lui legate de ceaiul Kombucha.

Si un site cu analize ale fermentului de Kombucha: http://www.happyherb...of_kombucha.htm

Edited by LycoSs, 08 April 2011 - 02:01.


#59
Myers

Myers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 31.10.2006
Cu ceai rosu(rooibos) ati incercat?As vrea sa-l folosesc la kombucha dar nu stiu daca se preteaza.

#60
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007

 Myers, on 15th April 2011, 10:43, said:

Cu ceai rosu(rooibos) ati incercat?As vrea sa-l folosesc la kombucha dar nu stiu daca se preteaza.
Poti incerca intr-un borcan mic, desi ma indoiesc.

#61
vvv8673

vvv8673

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.10.2007

 Paulbogdan_a, on 28th March 2011, 09:58, said:

Eu o fac respectand instructiunile celui de la care am cumparat-o. Daca doriti site-ul sau, dati-mi un mesaj pe privat.

Ingrediente necesare:
- ciuperca kombucha
- aprox. 70 - 100 g zahar alb pentru 1 litru
- 2 lingutite (aprox. 5g) sau (2 plicuri) de ceai, verde sau negru (fara arome!) la un litru
- cca. 100 ml ceai Kombucha fermentat la un litru (dintr-o cultura anterioara)

Mod de preparare: Cel mai bine e sa incepeti cu 2 litri. Cand cultura Kombucha va creste destul de mare si dupa ce se va reproduce suficient, veti putea produce cantitati mai mari de ceai.
• puneti apa la fiert, dupa atingerea punctului de fierbere luati de pe foc si adaugati ceaiul. Acoperiti pentru 5 minute (in cazul ceaiului verde), sau 10 minute (in cazul ceaiului negru).
• strecurati ceaiul sau scoateti pliculetele (in functie de ce ati utilizat)
• adaugati zaharul si amestecati pana la dizolvarea acestuia. (o lingura de zahar este echivalent cu aprox. 20 g de zahar)
• lasati ceaiul sa se raceasca la temperatura camerei (20-25 grade Celsius). Dupa racire, turnati ceaiul intr-un borcan de sticla (sau portelan). Evitati vasele metalice.
• adaugati lichidul pe care l-ati primit impreuna cu cultura (cca. 200 - 250 ml). Pentru urmatoarele culturi pastrati intotdeauna destul ferment kombucha pentru a adauga min. 10% din cantitate pentru noua preparare (ex. la 2 litri de ceai proaspat preparat si racit in prealabil se va adauga 200 - 250 ml de ceai fermentat). Adaugati cultura vie in lichidul din borcan.
• acoperiti borcanul in care va fermenta cultura cu panza de in sau bumbac, tifon sau servet de hartie, legati cu sfoara sau banda de cauciuc.

- fermentarea poate dura intre 8-10-14 zile in functie de temperatura ambientala. Cu cat temperatura e mai mare, cu atat procesul se accelereaza (eu tin borcanele lipite de calorifer si, se face in 4-5 zile).

Succes !


am auzit de aceata ciuperca miraculoasa si am citit si pe forum.Poate sa-mi ofere cineva si mie o cultura?Va multumesc

#62
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

 vvv8673, on 7th May 2011, 22:08, said:

am auzit de aceata ciuperca miraculoasa si am citit si pe forum.Poate sa-mi ofere cineva si mie o cultura?Va multumesc

Daca esti din Buc iti dau eu gratis, am un teanc de ciuperci...se inmultesc mereu ! :)

#63
vvv8673

vvv8673

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.10.2007

 Paulbogdan_a, on 9th May 2011, 11:33, said:

Daca esti din Buc iti dau eu gratis, am un teanc de ciuperci...se inmultesc mereu ! :)
sunt din valcea,dar maine in 10/05/2011sant in bucuresti,nr tel 0747475606 sau mail [email protected] sau imi lasati si mailul dvs sau nr de telefon,eu mai pot veni peste 10 zile.va multumesc mult claudia

#64
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

 vvv8673, on 9th May 2011, 20:03, said:

sunt din valcea,dar maine in 10/05/2011sant in bucuresti,nr tel 0747475606 sau mail [email protected] sau imi lasati si mailul dvs sau nr de telefon,eu mai pot veni peste 10 zile.va multumesc mult claudia

Scuze, am vazut mesajul prea tarziu.
Poate cu alta ocazie... !

#65
vvv8673

vvv8673

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.10.2007

 Paulbogdan_a, on 10th May 2011, 13:45, said:

Scuze, am vazut mesajul prea tarziu.
Poate cu alta ocazie... !
ajung miercuri,25.05.2011 in Bucuresti,cum sa luam legatura pentru ciuperca.Iti multumesc.

#66
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

 3com, on 12th October 2006, 14:49, said:

Constituentii cei mai importanti ai culturilor de microorganisme ce alcatuiesc Kombucha sunt ciupercile Schizosaccharomyces pombe, Saccharomycodes ludwigii, Pichia fermentas si bacteria etobacter aceti (subspeciile xylinum pasteurianum, xzlinoides).

Pai si tu cu din astea vrei sa ne hranesti?!?  :ciocan:

Edited by Stan_Patzitul, 25 May 2011 - 18:03.


#67
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009
Mai vrea cineva din Buc Kombucha cadou , ca am sa dau la un judet intreg !

#68
dinko19

dinko19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.05.2009
Donez cu drag ciuperca in Bacau! Cine dorestesa trimita mail.

#69
popescui0n

popescui0n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.05.2011
Am 4 (patru) ciupercuțe care așteaptă să fie măritate. Le-am primit gratis (de la Paulbogdan_a), le ofer gratis.

#70
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Sunt interesat si eu!
Sunt din Craiova.
Cum se poate transporta?

#71
kisskmy

kisskmy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.01.2011
si eu doresc aceasta "ciupercuta". sunt din Iasi. cine ma poate ajuta?

#72
danuta78

danuta78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.02.2012
as dori si eu o cultura de kombucha pentru ceai daca mai are cineva sa imi ofere si mie sunt din tg-jiu mail [email protected]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate