Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Kombucha

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

 Basil123, on 15th October 2009, 09:41, said:

Consum ceaiul Kombucha de aproape un an si nu am decat cuvinte de lauda despre el. Am primit de la un prieten putin ceai de start si o bucatica de ciuperca. De atunci tot la 8-10 zile imi prepar 6 litri de ceai pe care il consumam toata familia, inclusiv copiii mei. Beau in jur de 100 ml  (copiii in jur de 50 ml) dupa fiecare masa si am remarcat o imbunatatire a digestiei, parul mi s-a intarit si nu mai cade (dimineata gaseam fire pe perna), mi-a disparut intoleranta la lapte, mi-a disparut si petele maronii care imi apareau in special vara pe corp (pitiriazis versicolor). Recomand tuturor celor care vor sa-si prepare singuri aceasta minunata bautura sa citeasca cate mai multe despre modul de preparare si pastrare a acesteia, precum si alte indicatii terapeutice, de administrare, etc. Internetul abunda de informatii in aceasta privinta. Recomand pentru inceput site-ul http://www.kombu.de/romania3.htm pentru mai multe informatii. Cateva reguli pe care le-am urmat personal sunt: apa microbiologic pura, ceai de calitate, folosirea unei oale de inox pentru prepararea ceaiului, a tifonului (fiert in prealabil), pentru strecurare atunci cand nu am folosit ceai la plic. Fermentarea ceaiului in borcan de sticla cu gura mare si pastrarea dupa doar in sticle (nu in PET-uri de plastic). Beti multa apa in special in perioada cand consumati ceaiul Kombu.


Tu vorbesti serios?

#38
nautilus66

nautilus66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.02.2009
Recent am descoperit si eu informatii despre aceasta ciuperca. Daca mai are careva de dat, ajutati-ma si pe mine va rog.

#39
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
Am citit despre beneficiile acestei licori si sunt tare curios sa o incerc.
Exista in Bucuresti cineva dispus sa imparta o cultura de start?

#40
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

 iunicu, on 15th March 2011, 16:35, said:

Am citit despre beneficiile acestei licori si sunt tare curios sa o incerc.
Exista in Bucuresti cineva dispus sa imparta o cultura de start?
Da, eu ! :rolleyes:

#41
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
Ti-am trimis un mesaj!

#42
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
Am intrat in posesia culturii de kombucha.
Multumesc @Paulbogdan_a!

#43
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

 iunicu, on 17th March 2011, 14:48, said:

Am intrat in posesia culturii de kombucha.
Multumesc @Paulbogdan_a!

OK !
Succes ! :peacefingers:

#44
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
Astazi nu am mai rezistat si am scos prima serie de ceai, ar mai fi trebuit sa stea o zi. Sunt foarte incantat de gustul ceaiului, probabil findca ma asteptam sa fie neplacut. E chiar gustos.  A trecut testul papilelor gustative, asa ca trecem la productia de masa. Sa vedem daca le place si calculilor mei renali.

#45
Myers

Myers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 31.10.2006

 iunicu, on 23rd March 2011, 13:09, said:

Astazi nu am mai rezistat si am scos prima serie de ceai, ar mai fi trebuit sa stea o zi. Sunt foarte incantat de gustul ceaiului, probabil findca ma asteptam sa fie neplacut. E chiar gustos.  A trecut testul papilelor gustative, asa ca trecem la productia de masa. Sa vedem daca le place si calculilor mei renali.

Zi-ne si nou cum se prepara!Am facut si eu rost de o Kombucha dar sunt multe metode pe net si nu stiu care e cea mai eficace.

#46
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
Pai toate metodele sunt similare.
Prima data fac ceaiul negru mai concentrat si il las sa clocoteasca vreo 5 minute. Dupa ce sting focul il indulcesc ca pe ceaiul obisnuit, chiar putin mai mult.
Las ceaiul sa se raceasca la temperatura camerei si il torn intr-un borcan de sticla. Atentie un ceai prea cald iti va ucide ciuperca.
E timpul sa strecuram ceaiul care tocmai a terminat de fermentat. Alegem ciuperca si o punem in noul borcan cu ceai iar pe fundul borcanului cu ceai fermentat raman drojdii decantate. Eu vars ce ramane pe fundul borcanului in noul ceai. Acum fie vorba intre noi, drojdiile alea cazute pe fund sunt drojdii moarte si nu stiu cat ajuta dar e recomandarea pe care am primit-o si o respect.
Peste borcanul cel nou se aseaza un tifon prins cu elastic ( de bani) ca sa nu atraga drosophile, bine eu pun o batista curata de bumbac mai mult ca sa nu intre praful.
Tifonul are rolul de a lasa sa intre oxigen pentru drojdii si ciuperca.Si depozitezi borcanul intr-un loc ferit de lumina pentru 7-9 zile. Eu tin ceaiul in camara la intuneric.
Ceaiul fermentat strecurat se depoziteaza in sticle (eu folosesc numai sticla de sticla, nu din plastic) si se baga la frigider. Incepand cu prima dimineata poti servi la pahar su poti pupa sticla dupa pofta inimii.

#47
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009
Eu o fac respectand instructiunile celui de la care am cumparat-o. Daca doriti site-ul sau, dati-mi un mesaj pe privat.

Ingrediente necesare:
- ciuperca kombucha
- aprox. 70 - 100 g zahar alb pentru 1 litru
- 2 lingutite (aprox. 5g) sau (2 plicuri) de ceai, verde sau negru (fara arome!) la un litru
- cca. 100 ml ceai Kombucha fermentat la un litru (dintr-o cultura anterioara)

Mod de preparare: Cel mai bine e sa incepeti cu 2 litri. Cand cultura Kombucha va creste destul de mare si dupa ce se va reproduce suficient, veti putea produce cantitati mai mari de ceai.
• puneti apa la fiert, dupa atingerea punctului de fierbere luati de pe foc si adaugati ceaiul. Acoperiti pentru 5 minute (in cazul ceaiului verde), sau 10 minute (in cazul ceaiului negru).
• strecurati ceaiul sau scoateti pliculetele (in functie de ce ati utilizat)
• adaugati zaharul si amestecati pana la dizolvarea acestuia. (o lingura de zahar este echivalent cu aprox. 20 g de zahar)
• lasati ceaiul sa se raceasca la temperatura camerei (20-25 grade Celsius). Dupa racire, turnati ceaiul intr-un borcan de sticla (sau portelan). Evitati vasele metalice.
• adaugati lichidul pe care l-ati primit impreuna cu cultura (cca. 200 - 250 ml). Pentru urmatoarele culturi pastrati intotdeauna destul ferment kombucha pentru a adauga min. 10% din cantitate pentru noua preparare (ex. la 2 litri de ceai proaspat preparat si racit in prealabil se va adauga 200 - 250 ml de ceai fermentat). Adaugati cultura vie in lichidul din borcan.
• acoperiti borcanul in care va fermenta cultura cu panza de in sau bumbac, tifon sau servet de hartie, legati cu sfoara sau banda de cauciuc.

- fermentarea poate dura intre 8-10-14 zile in functie de temperatura ambientala. Cu cat temperatura e mai mare, cu atat procesul se accelereaza (eu tin borcanele lipite de calorifer si, se face in 4-5 zile).

Succes !

#48
Myers

Myers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 31.10.2006
Cu pui ce faceti???Cand o ciuperca face pui,la urmataorea productie ce folositi,cultura mama sau puiul nou format?Sau ambele???Se pot folosii mai multe ciuperci in acelasi borcan?Daca nu,ce faci cu ele?ca se le arunci,mi se pare crima!

#49
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007

Paulbogdan_a said:

Evitati vasele metalice.
Puteti insa folosi inoxul. Recomandarea este facuta spre a evita vasele emailate cu smaltul sarit si care au astfel expusa partea metalica, parte care elibereaza in ceai oxizi ce pot altera calitatea produsului.
Atentie! Este obligatorie o spalare temeinica, atat a mainilor cat si a celorlalte obiecte folosite pe parcursul retetei pentru a micsora pe cat posibil o contaminare a culturii.

Myers said:

Cu pui ce faceti???Cand o ciuperca face pui,la urmataorea productie ce folositi,cultura mama sau puiul nou format?Sau ambele???Se pot folosii mai multe ciuperci in acelasi borcan?Daca nu,ce faci cu ele?ca se le arunci,mi se pare crima!

Eu separ noul strat de cuiperca de cel vechi si le introduc impreuna in noul ceai. Poti folosi de mai multe ori ciuperca "batrana" inainte de a o arunca. Cu timpul o sa ai ciuperca sa dai si la prieteni si la vecini si la necunoscuti (cum a facut @Paulbogdan_a cu mine) Nu este o crima sa arunci o cultura batrana. Crezi ca ciuperca asta traieste o vesnicie?
http://www.youtube.c...r...making&aq=1

#50
Myers

Myers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 31.10.2006
Man,m-am exprimat asa in sensul in care,totusi,e un organism viu,ca un animal.Un organism in care ai investit efort,sentimente si afectiune si mi se pare normal sa-ti para rau daca l-ai arunca.Cel putin eu asa vad lucrurile...Cum ar fi,sa ai un caine,sa-l vezi crescand si cand e la batranete si ti-a facut pui,sa-l arunci?E etic?
Cate culturi folosesti simultan in acelasi borcan?Sau nu ai decat doua?Adica cand vei avea 4 sa zicem,le vei folosi pe toate 4 in acelasi borcan?

#51
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
Poti pune si 4 si 6 daca vrei

[ http://i812.photobucket.com/albums/zz42/devs_urs/drinks/kombucha.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu mai pune si tu atata suflet in tot ce creste in casa ta. Maine poimaine o sa-ti fie mila sa strivesti tantarul cu care tocmai te-ai facut frate de sange. :console:
Daca insisti si nu te lasa inima alfel le poti pastra dar o sa te razgandesti dupa o vreme.

#52
LycoSs

LycoSs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 21.07.2007
Am si eu o intrebare: Dupa ce ceaiul a fermentat o saptamana trebuie sa mai adaug din nou zahar? Si daca da, ce cantitate? Caci ma gandesc, ea daca consuma zaharul din ceai va mai avea nevoie apoi de zahar si nu mai are de unde..el fiind consumat in timpul fermentarii..Sau dupa ce a terminat de fermentat, fac alt ceai cu alt zahar si mut ciuperca in noul ceai indulcit? Multumesc anticipat pentru raspuns. Eu am cumparat de la o femeie din Constanta cu vreo 35RON o ciuperca, insa nu-mi pare rau de bani..Intr-adevar cam scumpa avand in vedere ca se inmulteste asa usor..Daca stiam ca voi donati gratis va ceream voua.

Edited by LycoSs, 30 March 2011 - 13:34.


#53
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

 LycoSs, on 30th March 2011, 14:34, said:

................Sau dupa ce a terminat de fermentat, fac alt ceai cu alt zahar si mut ciuperca in noul ceai indulcit? ...............
Asa trebuie facut !
Eu nu mai mut ciuperca din borcanul initial. Golesc din borcan cantitatea de ceai pe care o voi bea, am grija sa las cca. 10% pt tura urmatoare si, completez peste acesti 10% cu ceai nou indulcit potrivit retetei.

 LycoSs, on 30th March 2011, 14:34, said:

Eu am cumparat de la o femeie din Constanta cu vreo 35RON o ciuperca, insa nu-mi pare rau de bani..Intr-adevar cam scumpa avand in vedere ca se inmulteste asa usor..Daca stiam ca voi donati gratis va ceream voua.
Eu am cumparat cu 60 RON :)

#54
LycoSs

LycoSs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 21.07.2007

 Paulbogdan_a, on 30th March 2011, 14:48, said:

Asa trebuie facut !
Eu nu mai mut ciuperca din borcanul initial. Golesc din borcan cantitatea de ceai pe care o voi bea, am grija sa las cca. 10% pt tura urmatoare si, completez peste acesti 10% cu ceai nou indulcit potrivit retetei.
Eu am cumparat cu 60 RON :)

Multumesc mult pentru informatie!

Am adunat si eu informatii de pe net si am scris un tutorial despre Kombucha:

Mod de preparare:

1. Puneti la fiert 2 litri de apa intr-un vas; Dupa ce apa a atins punctul de fierbere luati-o de pe foc;

2. Adaugati 4 sau 5 pliculete de ceai sau 4, 5 lingurite de ceai uscat si acoperiti vasul pentru 30 de minute;

3. Adaugati 200 de grame de zahar si amestecati cu o lingura de lemn pana ce zaharul se dizolva;

4. Dupa ce ceaiul s-a racit, adaugati si 200 de mililitri de ceai deja fermentat impreuna cu o ciuperca Kombucha;

5. Puneti tot preparatul intr-un borcan de sticla de 3 litri acoperit cu o panza prinsa cu elastic pentru a feri de impuritati si de a facilita circulatia aerului in borcan;

6. Lasati la fermentat timp de cateva zile la o temperatura de peste 20 grade Celsius; Gustati zilnic pana ce gustul este placut; Este indicat a se bea cate un pahar de ceai Kombucha zilnic.

7. Consumati ceaiul Kombucha, dar pastrati 200 mililitri si ciuperca pentru o noua preparare.



Ceaiul Kombucha detoxifica organismul si energizeaza mintea;
Ajuta la prevenirea cancerului si la refacerea bolnavilor de cancer, mareste energia, imbunatateste vazul, ajuta la refacerea incheieturilor, imbunatateste elasticitatea pielii, ajuta digestia si imbunatateste experienta cu mancaruri mai lipicioase ca orezul si pastele fainoase; Kombucha contine agenti probiotici care refac flora intestinala; Vindeca reumatismul, intestinul iritabil, crampele si gazele intestinale si detoxifica ficatul.

E ceva gresit in tutorialul asta?

Edited by LycoSs, 30 March 2011 - 15:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate