Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Kombucha

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.07.2006
pai si pana la urma de unde se cumpara (exclus de la ulpio)?

Edited by jamalex2000, 10 March 2008 - 02:44.


#20
ionascus

ionascus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.04.2007
Buna...
Urmaresc discutiile voastre despre Kombucha.Mi-am cumparat si eu kit-ul start am preparat cateva serii de ceai-intr-adevar are efecte deosebite.Acum experimentez recolorarea primelor fire albe...sunt curioasa...
Sa mai spunca am gasit pe un site ca are efecte asupra plantelor de apartament ?Am adaugat in apa de udat un pahar de kombucha...sa va spun ca intr-o saptamana begoniile mele au crescut 3 cm?Alta explicatie nu am...se vor face gigante in ritmul asta...
Accidental am scapat pe cisma de piele cateva picaturi de ceai....cisma arata parca ar fi data cu buretel cu silicon....Am citit pe un site lucrurile astea...Si iata ca functioneaza....
Numai bine va doresc!

#21
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.07.2006
ce kit start?

#22
sey

sey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.01.2004

View Postionascus, on Mar 30 2008, 21:11, said:

Buna...
Urmaresc discutiile voastre despre Kombucha.Mi-am cumparat si eu kit-ul start am preparat cateva serii de ceai-intr-adevar are efecte deosebite.Acum experimentez recolorarea primelor fire albe...sunt curioasa...
Sa mai spunca am gasit pe un site ca are efecte asupra plantelor de apartament ?Am adaugat in apa de udat un pahar de kombucha...sa va spun ca intr-o saptamana begoniile mele au crescut 3 cm?Alta explicatie nu am...se vor face gigante in ritmul asta...
Accidental am scapat pe cisma de piele cateva picaturi de ceai....cisma arata parca ar fi data cu buretel cu silicon....Am citit pe un site lucrurile astea...Si iata ca functioneaza....
Numai bine va doresc!


Salut, sunt interesat si eu de kombucha, de unde se poate cumpara si poate fi trimisa prin posta? eu sunt din Arad. Mersi mult.

#23
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.07.2006
are Ulpiatraiana de vanzare parca

#24
lolul

lolul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.04.2008
Mai are cineva pui de Kombucha de dat ? Plz vreau si eu unul daca se poate...sunt din Bucuresti

#25
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
"
Crit Path AIDS Proj. 1994-94 Winter;(No 30):31-2.Links
Kombucha--toxicity alert.

AIDS: The Kombucha mushroom, also known as Manchurian mushroom, is a mail-order product touted to lower blood pressure and raise T-cell counts. No controlled trials have been conducted to test these claims. Aspergillus, a mold that may grow on the Kombucha mushroom, attacks the brain and may be fatal to persons with weakened immune systems. Reported toxicity reactions have included stomach problems and yeast infections. Taking Kombucha in combination with other drugs may affect the drugs potency.

PMID: 11362190


GMHC Treat Issues. 1995 May;9(5):10.Links Kombucha: a dubious "cure".
Majchrowicz M.

The kombucha (or Manchurian) mushroom has numerous claims of "significant" health improvements, yet there is no research or any basic evidence to back up the claims. According to folklore, the kombucha is a super immune booster that can fight many ailments, including AIDS, cancer, arthritis, constipation, and more. However, there is concern about the safety of kombucha, which is not really a mushroom but a yeast culture. Since the culture must grow at room temperature for seven to ten days, contamination and growth of other organisms can take place. The tea's original ingredients include caffeine and large amounts of sugar. These may account for the increased energy some individuals have claimed. Some stories state miraculous results. Other accounts mention no improvement in general well-being.

PMID: 11362411


J Gen Intern Med. 1997 Oct;12(10):643-4. Probable gastrointestinal toxicity of Kombucha tea: is this beverage healthy or harmful?

Kombucha tea is a health beverage made by incubating the Kombucha "mushroom" in tea and sugar. Although therapeutic benefits have been attributed to the drink, neither its beneficial effects nor adverse side effects have been reported widely in the scientific literature. Side effects probably related to consumption of Kombucha tea are reported in four patients. Two presented with symptoms of allergic reaction, the third with jaundice, and the fourth with nausea, vomiting, and head and neck pain. In all four, use of Kombucha tea in proximity to onset of symptoms and symptom resolution on cessation of tea drinking suggest a probable etiologic association.
PMID: 9346462


Forsch Komplementarmed Klass Naturheilkd. 2003 Apr;10(2):85-7. Links
Kombucha: a systematic review of the clinical evidence.

Kombucha has become a popular complementary remedy. The aim of this systematic review was to critically evaluate the evidence related to its efficacy and safety. METHODS: Computerised literature searches were carried out to locate all human medical investigations of kombucha regardless of study design. Data were extracted and validated by the present author and are reported in narrative form. RESULTS: No clinical studies were found relating to the efficacy of this remedy. Several case reports and case series raise doubts about the safety of kombucha. They include suspected liver damage, metabolic acidosis and cutaneous anthrax infections. One fatality is on record. CONCLUSIONS: On the basis of these data it was concluded that the largely undetermined benefits do not outweigh the documented risks of kombucha. It can therefore not be recommended for therapeutic use. Copyright 2003 S. Karger GmbH, Freiburg
PMID: 12808367
"

De pe site-ul librariei americane de medicina. Sunt vreo 30-40 de astfel de studii legate de Kombucha.

#26
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View Postlolul, on Mar 24 2009, 15:16, said:

Mai are cineva pui de Kombucha de dat ? Plz vreau si eu unul daca se poate...sunt din Bucuresti

Pui de Kombucha?  :huh: Aoleu!

#27
lolul

lolul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.04.2008
Ce aoleu mey ?

#28
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
daca are cineva de dat dati-mi va rog un mesaj privat

#29
CRYSSA

CRYSSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.09.2006
Buna,

vad ca nu mai zice nimic nici un "detinator" de kombucha.

Eu am luat kombucha de la o tipa, acum 2 luni dar mi-a scos peri albi.
Din 10 "productii" (sa le zic asa) 3 mi-au iesit bune. In rest bautura prinde un miros urat, imposibil de baut. Nu stiu ce naiba fac gresit.
Nici tipa de la care am luat ciuperca nu stie de ce mi s-a intamplat asta.
Initial am crezut ca ceaiul pe care il folosesc e de vina, apoi ca ciuperca . Am inlocuit-o si tot degeaba. Poate am tinut-o prea mult.
Ma gandeam ca poate mai sunt persoane carori li s-a intamplat asa.

Oricum ar fi, trebuie sa descopar gresala

#30
CRYSSA

CRYSSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.09.2006
Am depistat care era "buba". Nu amestecam lichidul de start (cel 10 %) cu ceaiul indulcit.
Eu puneam ceaiul verde, ciupercutele si 10% ceai kombucha .
Si nu le amestecam, iar jos ramanea numai ceai si incepea sa miroase urat pt. ca nu incepea fermentatia.

#31
pitickenzi

pitickenzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.06.2009

View PostCRYSSA, on 11th June 2009, 11:12, said:

Buna,

vad ca nu mai zice nimic nici un "detinator" de kombucha.

Eu am luat kombucha de la o tipa, acum 2 luni dar mi-a scos peri albi.
Din 10 "productii" (sa le zic asa) 3 mi-au iesit bune. In rest bautura prinde un miros urat, imposibil de baut. Nu stiu ce naiba fac gresit.
Nici tipa de la care am luat ciuperca nu stie de ce mi s-a intamplat asta.
Initial am crezut ca ceaiul pe care il folosesc e de vina, apoi ca ciuperca . Am inlocuit-o si tot degeaba. Poate am tinut-o prea mult.
Ma gandeam ca poate mai sunt persoane carori li s-a intamplat asa.

Oricum ar fi, trebuie sa descopar gresala


cryssa , ai un numar de telefon ceva?
trimite si in tara ?  :scratchchin:

#32
CRYSSA

CRYSSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.09.2006

View Postpitickenzi, on 4th July 2009, 16:31, said:

cryssa , ai un numar de telefon ceva?
trimite si in tara ?  :scratchchin:

daca esti din Buc iti dau cu plaacere. Numai ca nu mai aam acum, doar ce am trimis cuiva si am promis unei aalte persoane.
Gratis, bineinteles.

O alta varianta ar fi sa comnazi de pe net.
Persoanal recomand site-ul www.kombuchafrizzante.ro  . Nu am de ce sa fac reclama, il recomand pt. ca este singurul care s-a dovedit a fi interesat si de discutii despre kombucha, nu doar de vanzare ca altii. Dupa ani de crestere el inca experimenteaza moduri noi de preparare si crestere a culturii. Pe mine m-a ajutat cu multe sfaturi despre kombucha, chiar daca nu am cumparat ciuperca de la el.

#33
Basil123

Basil123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.08.2006
Consum ceaiul Kombucha de aproape un an si nu am decat cuvinte de lauda despre el. Am primit de la un prieten putin ceai de start si o bucatica de ciuperca. De atunci tot la 8-10 zile imi prepar 6 litri de ceai pe care il consumam toata familia, inclusiv copiii mei. Beau in jur de 100 ml  (copiii in jur de 50 ml) dupa fiecare masa si am remarcat o imbunatatire a digestiei, parul mi s-a intarit si nu mai cade (dimineata gaseam fire pe perna), mi-a disparut intoleranta la lapte, mi-a disparut si petele maronii care imi apareau in special vara pe corp (pitiriazis versicolor). Recomand tuturor celor care vor sa-si prepare singuri aceasta minunata bautura sa citeasca cate mai multe despre modul de preparare si pastrare a acesteia, precum si alte indicatii terapeutice, de administrare, etc. Internetul abunda de informatii in aceasta privinta. Recomand pentru inceput site-ul http://www.kombu.de/romania3.htm pentru mai multe informatii. Cateva reguli pe care le-am urmat personal sunt: apa microbiologic pura, ceai de calitate, folosirea unei oale de inox pentru prepararea ceaiului, a tifonului (fiert in prealabil), pentru strecurare atunci cand nu am folosit ceai la plic. Fermentarea ceaiului in borcan de sticla cu gura mare si pastrarea dupa doar in sticle (nu in PET-uri de plastic). Beti multa apa in special in perioada cand consumati ceaiul Kombu.

#34
elenatoma57

elenatoma57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2009
Daca mai doreste cineva ciuperca de kombucha, eu am disponibila, gratis! Sunt din Bucuresti si pot fi contactata pe [email protected]. Odata cu ea o sa va ofer si informatiile necesare intretinerii ei, hranirii, producerii bauturii sifonate - din experienta personala.
Fara glume nesarate va rog, daca nu sunteti familiarizati cu subiectul!

#35
kbaruta

kbaruta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.12.2009
buna sunt din oradea jud bihor as dori si eu acest kombucha
.daca ma poate ajuta cineva il rog sa-mi trimita un mail pe [email protected]
mersi

#36
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
De ce nu iti faci singur(a) ceaiul? :huh:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate