Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 

DHL Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#55
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 retele, on Sep 25 2006, 16:33, said:

te rog frumos să te controlezi, statul lucrează din greu pentru tine, ca tu să te bucuri de toate condițiile unui serviciu prompt și de calitate:

20 septembrie 2006 - Comunicat de presa


Autoritatea Nationala a Vamilor, prin Compartimentul Relatii cu Presa, este in masura sa va comunice ca, in perioada in care se va desfasura Sommet-ul Francofoniei la Bucuresti, respectiv 27 - 29 septembrie 2006, birourile vamale din Bucuresti vor asigura realizarea tuturor operatiunilor vamale solicitate de agentii economici, functionand cu program normal de lucru.

:worthy:

Cat despre modul in care statul lucreaza din greu pentru mine, am un singur comentariu : :roflmaofast:

#56
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
eu nici acum n-am pus mâna pe colet, i-am sunat zi de zi pe ăștia de la dhl, dar tot ce-au făcut a fost să dea din umeri de fiecare dată, și să-mi spună că "e în vamă".
am sunat azi la vamă, ăia mi-au spus că dacă am plătit deja de aproape o săptămână și nu l-am ridicat încă, e o problemă cu coletul, și să iau legătura cu... dhl...
una peste alta, mai e puțin și se fac 3 săptămâni de când expeditorul a predat pachetul, și pentru 300$ stau și-mi fac o mie de nervi... sper ca de la anul să se poată face vama și-n alte state din EU, că m-am săturat de vameși și expediționari din românia :(

#57
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Numai la noi se intampla. Uite un extras de urmarire, tot pe DHL, de data asta pe export din Ro in UE:

Iulie 31, 2006   11:21   Bucharest - Romania   Expediere preluată
Iulie 31, 2006   18:35   Bucharest - Romania   Plecat de la punctul DHL din Bucharest - Romania
...
August 01, 2006   09:12   Katowice - Poland   Sosit la punctul DHL din Katowice - Poland
August 01, 2006   09:19   Katowice - Poland   Vămuirea încheiată la Katowice - Poland
...

Deci 7 minute in total pt. vamuire.

#58
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005
stii in ce consta vamuirea in afara?

o gagica te suna si te cheama la ei, acolo iti pune cutia in brate si te intreaba daca ai ceva de declarat despre continutul sau. tu zici nu, ei zic buna ziua, semnezi undeva si aia e treaba.

#59
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 JJOne, on Sep 26 2006, 17:50, said:

Numai la noi se intampla. Uite un extras de urmarire, tot pe DHL, de data asta pe export din Ro in UE:

Iulie 31, 2006   11:21   Bucharest - Romania   Expediere preluată
Iulie 31, 2006   18:35   Bucharest - Romania   Plecat de la punctul DHL din Bucharest - Romania
...
August 01, 2006   09:12   Katowice - Poland   Sosit la punctul DHL din Katowice - Poland
August 01, 2006   09:19   Katowice - Poland   Vămuirea încheiată la Katowice - Poland
...

Deci 7 minute in total pt. vamuire.

:o

Am fost azi dimineata si am platit TVA-ul. Am sunat apoi pe la ora 16.30. Mi s-a spus ca ei asteapta acceptul vamii, ce-o mai fi si ala. Si io imi facem griji ca nu e nimeni acasa sa primeasca coletul  <_<

#60
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Finally  :worthy:

September 26, 2006  19:54 Bucharest - Romania    Clearance processing complete at Bucharest - Romania
September 26, 2006  19:54 Bucharest - Romania    Shipment on hold

#61
algos

algos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 21.10.2004

 renderman, on Sep 26 2006, 16:26, said:

:o

Am fost azi dimineata si am platit TVA-ul. Am sunat apoi pe la ora 16.30. Mi s-a spus ca ei asteapta acceptul vamii, ce-o mai fi si ala. Si io imi facem griji ca nu e nimeni acasa sa primeasca coletul  <_<

Cat ai platit pana la urma? A fost doar TVA sau si alte taxe?

#62
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 algos, on Sep 27 2006, 02:47, said:

Cat ai platit pana la urma? A fost doar TVA sau si alte taxe?

Tva 19%
Numai ca am platit si tva la transport  :death: Asta e dubla impunere pt ca transportul a fost platit  in Austria de catre magazin si bineinteles ca acolo a fost platit tva-ul.
Asta este, romania, tara mea de glorii... bine ca din 2007 nu o sa mai platim taxele astea

p.s. Cam in 2 ore trebuie sa ajunga in sfarsit coletul.

In cifre, totul se traduce ca ma asa:

-21 mail-uri date partilor implicate (magazin austria, dhl romania, vama romana)Ce m-a enervat cel mai tare e ca cei de la magazin i-au ascultat pe cei de la DHL romania cam 3 zile la rand si n-au trimis ceea ce le ceream eu insistent(factura originala corecta - cu declaratia de origine preferentiala corecta) pentru faptul ca DHL romania le-a transmis ca nu mai trebuie sa  trimita nimic. Parca vorbeam cu peretii  :cursing: Multumesc dhl pentru asta.

-16 mail-uri primite

-minim un telefon pe zi la dhl (bineinteles ca au negat ca i-ar fi contactat cineva din Austria)

-1 drum la otopeni la hala dhl, 3 drumuri la sediul central

-610E pret total platit in austria

-4.090.000 TVA platit in romania

-14 zile de cand am achitat comanda

-13 zile de can a fost trimisa din austria

-12 zile de cand a intrat in Romania

+ un milion de nervi facuti

Mosotti, vorbeai de perseverenta?

Attached Files


Edited by renderman, 27 September 2006 - 08:26.


#63
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cat de mult iubesc eu romania cu r mic........

#64
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
S-a terminat, nu-mi vine sa cred...  :worthy:

#65
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
am luat şi eu azi pachetul, după ce ieri am depus o reclamaţie "oficială" la dhl, în total mi-a zăcut în vamă 14 zile!!
pe viitor parcă aş ocoli puţin dhl-ul, am plătit mult prea mult pentru cât am obţinut.

#66
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 retele, on Sep 27 2006, 10:26, said:

am luat și eu azi pachetul, după ce ieri am depus o reclamație "oficială" la dhl, în total mi-a zăcut în vamă 14 zile!!
pe viitor parcă aș ocoli puțin dhl-ul, am plătit mult prea mult pentru cât am obținut.
!!!!!!!!!!!!!!! ca sa vedeti ce imbecili sint!!!!!!!!!!!
Oameni buni, factura originala era intr-o tipla lipita pe Cutie!!!! NU este adevarat!!!! Dupa ce 2 saptamini mi-au zis ca nu o au!!! IMBECILI!!!
Totusi lipseste cuvantul "preferential" din declaratia exportatorului dar principalul e ca ei nu s-au obosit sa deschida tipla aia nenorocita!   :death:  :death:  :death:  :death:

#67
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005
am pus si eu azi ceva pe fedex. vad pe tracking info ca tocmai l-au ridicat de la magazin. sa vedem ce iese ca si durata. ca pret e cu vreo 20-22$ mai ieftin decat ups, pentru acelasi serviciu.

#68
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
am uitat să vă spun că m-a sunat ieri cineva de la dhl după ce mi-am ridicat coletul, ca urmare a reclamației mele. Explicația lor (hilară de altfel, dacă n-aș fi fost plin de nervi) a fost că timp de mai multe zile s-au rugat de vameș să nu declare faptul că marfa ar fi subevaluată!!! Și că după atâtea zile de rugăminți, într-un final vama a acceptat s-o lase așa cum era, iar argumentul suprem de la dhl a fost: domnu' vameș, vedeți că la prețul mărfii se adaugă și transportul, deci o să fie mult mai scumpă în românia, deci nu e subevaluare...
Evident, sunt scuze puerile, pe de o parte că n-are dhl-ul de unde să știe dacă am marfă subevaluată sau nu, iar pe de altă parte, cu altă ocazie când am avut un mic conflict cu vama imediat și-au luat mâinile de pe mine și au zis "da, suntem de acord cu rezoluția vămii, e corect cum spune ea", deci grija asta subită și teoretică pentru client nu prea e probată și de practică.

PS: totuși, marfa NU era subevaluată, pur și simplu alea erau prețurile, dar atât vama, cât și dhl-ul, habar n-aveau de specificul produselor, pentru că inițial au vrut să mă pună să semnez declarație pe propria răspundere, cum că alea nu-s produse cu dublă utilizare, civilă și militară!!

#69
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 19.08.2005

 renderman, on Sep 27 2006, 11:07, said:

!!!!!!!!!!!!!!! ca sa vedeti ce imbecili sint!!!!!!!!!!!
Oameni buni, factura originala era intr-o tipla lipita pe Cutie!!!! NU este adevarat!!!! Dupa ce 2 saptamini mi-au zis ca nu o au!!! IMBECILI!!!
Totusi lipseste cuvantul "preferential" din declaratia exportatorului dar principalul e ca ei nu s-au obosit sa deschida tipla aia nenorocita!   :death:  :death:  :death:  :death:

Eu cred ca te grabesti putin sa-i cataloghezi drept imbecili. Daca este intr-adevar asa, este o neglijenta de neiertat din partea lor. Dar e foarte probabil ca acea factura sa fie lipita tocmai la Otopeni pe colet, deoarece nu aveau ce face cu ea, neavand declaratia corecta.

 retele, on Sep 28 2006, 10:49, said:

PS: totuși, marfa NU era subevaluată, pur și simplu alea erau prețurile, dar atât vama, cât și dhl-ul, habar n-aveau de specificul produselor, pentru că inițial au vrut să mă pună să semnez declarație pe propria răspundere, cum că alea nu-s produse cu dublă utilizare, civilă și militară!!

Declaratia pe proprie raspundere este obligatorie prin lege, nu DHL-ul a inventat-o. Ca se mai trece cu vederea, este cu totul altceva. Si nu cred ca ti-ai dori sa ti se evalueze marfa la pretul din tariful vamal. Vama are dreptul sa faca asta, indiferent cat ai dat tu pe marfa.

#70
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 ghevasalie, on Sep 28 2006, 21:45, said:

Eu cred ca te grabesti putin sa-i cataloghezi drept imbecili. Daca este intr-adevar asa, este o neglijenta de neiertat din partea lor. Dar e foarte probabil ca acea factura sa fie lipita tocmai la Otopeni pe colet, deoarece nu aveau ce face cu ea, neavand declaratia corecta.
Declaratia pe proprie raspundere este obligatorie prin lege, nu DHL-ul a inventat-o. Ca se mai trece cu vederea, este cu totul altceva. Si nu cred ca ti-ai dori sa ti se evalueze marfa la pretul din tariful vamal. Vama are dreptul sa faca asta, indiferent cat ai dat tu pe marfa.
Nu intelegi ca ei au zis ca nu au factura proforma originala? Si am gasit pe ambele cutii, in punga aia lipita pe ele alaturi de foaia aia tip a dhl cu adresa & shit facturile proforme originale. 2 bucati, cate una pe fiecare cutie...
Oricum nu am chef sa imi mai aduc aminte ca ma apuca iar dracii. Subiect inchis pt mine.

#71
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
fi-mi-ar scarba de DHL si de combinatiile lor care le au cu vama. a trebuit sa returnez inapoi 2 colete chiar din vama in SUA deoarece nu am fost de acord sa platesc taxele lor aberante

#72
kopu

kopu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 09.02.2004

 renderman, on Sep 29 2006, 12:00, said:

Nu intelegi ca ei au zis ca nu au factura proforma originala? Si am gasit pe ambele cutii, in punga aia lipita pe ele alaturi de foaia aia tip a dhl cu adresa & shit facturile proforme originale. 2 bucati, cate una pe fiecare cutie...
Oricum nu am chef sa imi mai aduc aminte ca ma apuca iar dracii. Subiect inchis pt mine.

In afara de originalele care vin pe cutie ei au oricum copiile pe care exportatorul le da DHL-ului local in momentul in care face trimiterea - acolo au vazut probabil ca nu este declaratia exportatorului.
Din pacate legea este foarte stupida aici - aceea declaratie trebuie sa existe in forma standard, urmata de numele persoanei in clar, semnatura, data si locul. Trebuie indicat de asemeni conditia Incoterm de livrare (CPT, CIP etc) altfel valoarea transportului se adauga la valoarea pentru care se calculeaza taxele.

Conditia de mai sus (declaratia de origine) duce la faptul ca tu nu platesti taxe vamale - pentru ca TVA-ul il platesti in mod obligatoriu. Austriecii NU trebuiau sa-ti pretinda TVA-ul lor daca stiau ca marfa va fi exportata (daca e un magazin on-line serios).

Toate aceste probleme NU sunt specifice DHL, TNT etc ci vamii romanesti.    

Concluzie: daca nu aveti o firma care se ocupa de revanzarea resepctivei marfi atunci sfatul meu este sa cumparati din tara, complicatiile cu importurile sunt mult prea mari iar preturile in final cresc mult.
Asta pana la 1 ianuarie, dupa aia va fi super fain de primit marfa din UE.

Edited by kopu, 29 September 2006 - 15:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate