Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

DHL Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

 renderman, on Sep 20 2006, 10:12, said:

Dar dupa aia te pomeni ca ma puneau sa platesc tva sau mai stiu eu ce la intrarea in tara. Nu m-ar mira...

Am primit mail din austria. Imi spun ca or sa vorbeasca la dhl romania (iar). Astept raspunsul lor :scratchchin:

Lasă DHL-ul. Vrei să rezolvi treaba? Ia documentele, caută o cunoștință, un vameș competent să îți spună dacă sunt ok, dacă lipsește ceva, ce trebuie făcut, etc (vorba aia œdă dumneata o declarație pe proprie răspundere...œ)
Ce să-i spună un vânzător din Austria unei domnițe de la DHL România (în germană Ja, ja, ales gutes?)

Edited by eddingro, 20 September 2006 - 09:54.


#20
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 eddingro, on Sep 20 2006, 10:53, said:

Lasă DHL-ul. Vrei să rezolvi treaba? Ia documentele, caută o cunoștință, un vameș competent să îți spună dacă sunt ok, dacă lipsește ceva, ce trebuie făcut, etc (vorba aia œdă dumneata o declarație pe proprie răspundere...œ)
Ce să-i spună un vânzător din Austria unei domnițe de la DHL România (în germană Ja, ja, ales gutes?)
Problema e ca nu am nici o cunostinta vames competent si n-am absolut nici un document in mana la ora asta.

#21
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Eddingro, daca austriacul a platit si transportul, se poate "revolta" celor de la DHL Austria. Iar DHL-ului austriac cred ca ii pasa mai mult de clientii lui, comparativ cu durerile in diverse locuri prezentate de serviciile de curierat de la noi.
Daca e la fel ca in alte parti, si la DHL Romania s-ar putea sa fie angajati care sa gandeasca asa: pai destinatarul asta ce vrea, ca doar nu el a platit serviciile? Cel care a platit "prestatia" trebuie sa faca reclamatie/cerere informatii/etc...

Renderman, nu ai nici o hartie de la DHL, stiu eu, instiintare de plata sau ceva...? Cere-le si poate te lamuresti pentru ce sunt aia 750 de roni.

#22
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 spe, on Sep 20 2006, 11:03, said:

Eddingro, daca austriacul a platit si transportul, se poate "revolta" celor de la DHL Austria. Iar DHL-ului austriac cred ca ii pasa mai mult de clientii lui, comparativ cu durerile in diverse locuri prezentate de serviciile de curierat de la noi.
Daca e la fel ca in alte parti, si la DHL Romania s-ar putea sa fie angajati care sa gandeasca asa: pai destinatarul asta ce vrea, ca doar nu el a platit serviciile? Cel care a platit "prestatia" trebuie sa faca reclamatie/cerere informatii/etc...

Renderman, nu ai nici o hartie de la DHL, stiu eu, instiintare de plata sau ceva...? Cere-le si poate te lamuresti pentru ce sunt aia 750 de roni.
Absolut nimic. Am fost sunat de don'soara de pe numar ascuns si am fost instiintat ca am de plata 750RON
In legatura cu gandirea angajatilor, ar trebui sa stie ca transportul se plateste de catre destinatar.

Edited by renderman, 20 September 2006 - 10:08.


#23
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003

 spe, on Sep 20 2006, 09:00, said:

//offtopic Zi-mi te rog cine ti-a adus coletul UPS in Suceava? Ca parca lucrau cu subcontractori, cu o firma de curierat intern... Mersi.
//end offtopic


Cica trebuie sa vina azi cu Cargus - la o saptamina si o zi de la plecare din Germania, si la 6 zile de la intrare in tara  :death: .

#24
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Renderman, deci tu platesti transportul? Cui, lui DHL Romania, sau l-ai platit deja austriecilor, care ti l-au trecut pe factura?
Da, apeluri de la DHL de pe numar ascuns... Practica obisnuita  :rolleyes:  a celor de la DHL, confirm. De ce oare fac asta, ca sa ingreuneze comunicarea?

Byteworks, mersi de raspuns. Cargusul, din cate stiu, se comporta bine cu coletele. Dar tinand cont de faptul ca UPS l-au tinut aproape o saptamana in vama...

#25
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 spe, on Sep 20 2006, 11:16, said:

Renderman, deci tu platesti transportul? Cui, lui DHL Romania, sau l-ai platit deja austriecilor, care ti l-au trecut pe factura?
Da, apeluri de la DHL de pe numar ascuns... Practica obisnuita  :rolleyes:  a celor de la DHL, confirm. De ce oare fac asta, ca sa ingreuneze comunicarea?

Byteworks, mersi de raspuns. Cargusul, din cate stiu, se comporta bine cu coletele. Dar tinand cont de faptul ca UPS l-au tinut aproape o saptamana in vama...
L-am platit austriecilor, cum se practica la orice magazin online. Cred ca apare pe factura. Eu n-am decat mailul de confirmare a comenzii de la ei.
p.s. e vreo companie in romania care sa nu faca probleme cu vama etc? care aduce coletul la timp? sau si la capitolul asta sintem iarasi primii din coada?

#26
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Aha, deci de fapt austriecii il platesc DHL-ului Austria. Pai atunci ei sunt mai indreptatiti sa faca scandal, e trimiterea lor, e marfa lor, au platit transportul. Si sa speri ca DHL Austria se comporta mai "natural" decat DHL Romanica.
Da, s-ar parea ca nu se exista companie care sa nu faca probleme la capitolul asta, sau cel putin printre cele mai cunoscute. De DHL citim aici, de TNT zic eu ca e tot asa, de UPS vedem ce incantat e Byteworks... FEDEX anyone?
Oricum, cere-le celor de la DHL Romania o hartie, o avizare, o instiintare de plata. Ar trebui sa-ti dea ceva "la mana". Daca refuza, intreaba-i de ce.

#27
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
dau si eu un sfat....asa ...mai romanesc


stiu ca dhl,tnt etc suna foarte bine la capitolul "ce ofera" dar nu e mai simplu sa pui e cineva din austria sau de unde cumperi tu sa duca coletul ala la un autocar gen atlasib unde te costa cam 10 euro/kg(ca sa nu vorbim ca daca ii da soferului 50 euro pt 2 placi iti aduce coletul in puf).....si autocarul trece fain frumos prin vama...cu spaga care oricum e data pentru bagajele turistilor...si coletul iti ajunge cam in acelasi timp....si cu mai putini nervi.

#28
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Angajatul, buna sugestie, dar din pacate nu cred ca se poate aplica in cazul magazinelor online. Acestea isi vor trimite marfa prin companii autorizate, unde pot sa o si asigure si au si certitudinea ca ajunge la destinatie ... candva  B)  

Renderman, uite ce zic domnii pe siteul lor, dhl.ro:

Quote

...

7. Termene pentru formularea pretențiilor

Toate pretențiile trebuie depuse în scris la DHL în termen de treizeci (30) de zile de la data la care DHL a acceptat Trimiterea în caz contrar DHL nu va avea nici o răspundere.
...

9. Trimiteri întârziate

DHL va depune toate eforturile rezonabile pentru a livra Trimiterea conform programelor de livrare obișnuite, dar acestea nu sunt garantate și nu fac parte din contract. DHL nu este răspunzator pentru pagube sau pierderi cauzate de întârzieri.

10. Circumstanțe pe care DHL nu le poate controla

DHL nu este răspunzator pentru pierderi sau pagube determinate de circumstanțe pe care DHL nu le poate controla. Acestea includ, dar nu se limitează la: calamități naturale - ex: cutremur, ciclon, furtună, inundație, ceață; "Forța Majoră" - ex: război, prăbușire de avion sau embargou; precum și orice defect sau caracteristică privind natura Trimiterii, chiar dacă este cunoscută de DHL; grevă sau mișcări civile; orice acțiune sau omisiune a unei persoane care nu este angajată sau contractată de DHL ex.: Expeditor, Destinatar, terțe părți, vamă sau alți reprezentanți guvernamentali; acțiuni industriale; și pagube electrice sau magnetice sau ștergerea imaginilor electronice sau fotografice, a datelor sau înregistrărilor.
...

Deci ei s-au cam scos, nu iti garanteaza vreun timp de livrare, in schimb tre sa depui "pretentii" in termen de 30 zile si sunt aproape sigur ca pe undeva pe awb zice si ca nu au obligatia sa actioneze in solutionarea pretentiilor pana dupa efectuarea platii serviciului reclamat  B)

Edited by spe, 20 September 2006 - 10:51.


#29
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 angajatul, on Sep 20 2006, 11:40, said:

dau si eu un sfat....asa ...mai romanesc
stiu ca dhl,tnt etc suna foarte bine la capitolul "ce ofera" dar nu e mai simplu sa pui e cineva din austria sau de unde cumperi tu sa duca coletul ala la un autocar gen atlasib unde te costa cam 10 euro/kg(ca sa nu vorbim ca daca ii da soferului 50 euro pt 2 placi iti aduce coletul in puf).....si autocarul trece fain frumos prin vama...cu spaga care oricum e data pentru bagajele turistilor...si coletul iti ajunge cam in acelasi timp....si cu mai putini nervi.
In cazul meu coletul are minim 1,63m inaltime (atat are placa mea) deci e cam mare pentru trimis prin autocare. Plus ca nu vad nici un magazin online din vest trimitandu-si angajatii sa negocieze cu soferii de pe autocare...

 spe, on Sep 20 2006, 11:50, said:

Angajatul, buna sugestie, dar din pacate nu cred ca se poate aplica in cazul magazinelor online. Acestea isi vor trimite marfa prin companii autorizate, unde pot sa o si asigure si au si certitudinea ca ajunge la destinatie ... candva  B)  

Renderman, uite ce zic domnii pe siteul lor, dhl.ro:
Deci ei s-au cam scos, nu iti garanteaza vreun timp de livrare, in schimb tre sa depui "pretentii" in termen de 30 zile si sunt aproape sigur ca pe undeva pe awb zice si ca nu au obligatia sa actioneze in solutionarea pretentiilor pana dupa efectuarea platii serviciului reclamat  B)
Ha ha ha!!! au trecut la capitolul forta majora functionarii vamali  :roflmaofast:

#30
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Asa, de distractie, cam aasa decurg lucrurile in romanica  :death:

September 14, 2006 10:22    Salzburg - Austria    Shipment picked up
September 14, 2006 18:26    Salzburg - Austria    Departing origin
September 14, 2006 19:08    Salzburg - Austria    Departed from DHL facility in Salzburg - Austria
September 14, 2006 20:09    Munich - Germany    Arrived at DHL facility in Munich - Germany
September 14, 2006 22:22    Munich - Germany    Departed from DHL facility in Munich - Germany
September 14, 2006 23:09    Brussels - Belgium    Arrived at DHL facility in Brussels - Belgium
September 15, 2006 02:41    Brussels - Belgium    Departed from DHL facility in Brussels - Belgium
September 15, 2006 03:35    Bergamo - Italy    Transferred through Bergamo - Italy
September 15, 2006 04:50    Bergamo - Italy    Arrived at DHL facility in Bergamo - Italy
September 15, 2006 06:30    Bergamo - Italy    Departed from DHL facility in Bergamo - Italy
September 15, 2006 08:19    Budapest - Hungary    Arrived at DHL facility in Budapest - Hungary
September 15, 2006 08:21    Budapest - Hungary    Arrived at DHL facility in Budapest - Hungary
September 15, 2006 10:02    Budapest - Hungary    Departed from DHL facility in Budapest - Hungary
September 15, 2006 12:31    Bucharest - Romania    Arrived at DHL facility in Bucharest - Romania
September 15, 2006 13:14    Bucharest - Romania    Processed for clearance at Bucharest - Romania
September 15, 2006 13:34    Bucharest - Romania    Processed for clearance at Bucharest - Romania
September 15, 2006 15:22    Bucharest - Romania    Clearance delay
September 15, 2006 17:53    Bucharest - Romania    Clearance delay
September 15, 2006 17:57    Bucharest - Romania    Clearance delay
September 18, 2006 14:03    Bucharest - Romania    Clearance delay
September 19, 2006 17:45    Bucharest - Romania    Clearance delay

Edited by renderman, 20 September 2006 - 11:12.


#31
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
well, vorba aia, fuck romania. ramin la parerea ca mai bine mergeai personal si eventual le si incercai pe la ei pe munti :D

#32
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Cred ca merita sa tragi postul tau la imprimanta si sa rapsandesti acele flyere  in vama.

 renderman, on Sep 20 2006, 12:12, said:

Asa, de distractie, cam aasa decurg lucrurile in romanica  :death:

September 14, 2006 10:22    Salzburg - Austria    Shipment picked up
September 14, 2006 18:26    Salzburg - Austria    Departing origin
September 14, 2006 19:08    Salzburg - Austria    Departed from DHL facility in Salzburg - Austria
September 14, 2006 20:09    Munich - Germany    Arrived at DHL facility in Munich - Germany
September 14, 2006 22:22    Munich - Germany    Departed from DHL facility in Munich - Germany
September 14, 2006 23:09    Brussels - Belgium    Arrived at DHL facility in Brussels - Belgium
September 15, 2006 02:41    Brussels - Belgium    Departed from DHL facility in Brussels - Belgium
September 15, 2006 03:35    Bergamo - Italy    Transferred through Bergamo - Italy
September 15, 2006 04:50    Bergamo - Italy    Arrived at DHL facility in Bergamo - Italy
September 15, 2006 06:30    Bergamo - Italy    Departed from DHL facility in Bergamo - Italy
September 15, 2006 08:19    Budapest - Hungary    Arrived at DHL facility in Budapest - Hungary
September 15, 2006 08:21    Budapest - Hungary    Arrived at DHL facility in Budapest - Hungary
September 15, 2006 10:02    Budapest - Hungary    Departed from DHL facility in Budapest - Hungary
September 15, 2006 12:31    Bucharest - Romania    Arrived at DHL facility in Bucharest - Romania
September 15, 2006 13:14    Bucharest - Romania    Processed for clearance at Bucharest - Romania
September 15, 2006 13:34    Bucharest - Romania    Processed for clearance at Bucharest - Romania
September 15, 2006 15:22    Bucharest - Romania    Clearance delay
September 15, 2006 17:53    Bucharest - Romania    Clearance delay
September 15, 2006 17:57    Bucharest - Romania    Clearance delay
September 18, 2006 14:03    Bucharest - Romania    Clearance delay
September 19, 2006 17:45    Bucharest - Romania    Clearance delay


#33
alungu

alungu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 23.10.2005

 renderman, on Sep 20 2006, 12:12, said:

Asa, de distractie, cam aasa decurg lucrurile in romanica  :death:

September 14, 2006 10:22    Salzburg - Austria    Shipment picked up
September 14, 2006 18:26    Salzburg - Austria    Departing origin
September 14, 2006 19:08    Salzburg - Austria    Departed from DHL facility in Salzburg - Austria
September 14, 2006 20:09    Munich - Germany    Arrived at DHL facility in Munich - Germany
September 14, 2006 22:22    Munich - Germany    Departed from DHL facility in Munich - Germany
September 14, 2006 23:09    Brussels - Belgium    Arrived at DHL facility in Brussels - Belgium
September 15, 2006 02:41    Brussels - Belgium    Departed from DHL facility in Brussels - Belgium
September 15, 2006 03:35    Bergamo - Italy    Transferred through Bergamo - Italy
September 15, 2006 04:50    Bergamo - Italy    Arrived at DHL facility in Bergamo - Italy
September 15, 2006 06:30    Bergamo - Italy    Departed from DHL facility in Bergamo - Italy
September 15, 2006 08:19    Budapest - Hungary    Arrived at DHL facility in Budapest - Hungary
September 15, 2006 08:21    Budapest - Hungary    Arrived at DHL facility in Budapest - Hungary
September 15, 2006 10:02    Budapest - Hungary    Departed from DHL facility in Budapest - Hungary
September 15, 2006 12:31    Bucharest - Romania    Arrived at DHL facility in Bucharest - Romania
September 15, 2006 13:14    Bucharest - Romania    Processed for clearance at Bucharest - Romania
September 15, 2006 13:34    Bucharest - Romania    Processed for clearance at Bucharest - Romania
September 15, 2006 15:22    Bucharest - Romania    Clearance delay
September 15, 2006 17:53    Bucharest - Romania    Clearance delay
September 15, 2006 17:57    Bucharest - Romania    Clearance delay
September 18, 2006 14:03    Bucharest - Romania    Clearance delay
September 19, 2006 17:45    Bucharest - Romania    Clearance delay

DHL ti-a trimis o copie a facturii pentru traducere pe propie raspundere- tu ce ai scris ?

scrie pe ea CARTI + PLIANTE + REVISTE si ai terminat balciul

daca vamesul deschide coletul :worthy:  :w00t:  o sa aiba o surpriza

Edited by alungu, 20 September 2006 - 15:14.


#34
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Alungu, si chiar crezi ca vamesii o sa-l creada pe cuvant daca spune ca intr-un colet de 1,60 m lungime are carti si pliante?  :)

Renderman, in "clearance delay" sa ne batem  :D

Quote

17 Aug 2006 10:10 Suceava Delivered
16 Aug 2006 18:44 Bucharest Onforwarded For Delivery
16 Aug 2006 17:02 Bucharest Released From Customs
16 Aug 2006 09:30 Bucharest Customs Clearance In Progress
15 Aug 2006 16:10 Bucharest Held Customs-awaiting Payment Of Duties/taxes From Receiver
11 Aug 2006 16:25 Bucharest Consignment Held For Inspection By Customs
10 Aug 2006 10:17 Bucharest Import Received
10 Aug 2006 00:27 Liege Euro Hub Consignment Received At Transit Point
10 Aug 2006 00:17 Liege Euro Hub Consignment Passed Through Transit Point
09 Aug 2006 07:38 Hong Kong Consignment Received At Transit Point
09 Aug 2006 00:01 xxxxx Shipped From Originating Depot
08 Aug 2006 21:16 xxxxx Consignment Received At Transit Point

Asta-i aventura mea cu TNT. Observati va rog: primit in Bucuresti in 10 august si livrat in Suceava la exact o saptamana... dupa ce venise din Hong Kong in 2 zile... Tu ce mai zici de DHL? Vad ca e asa liniste pe topic... sa intelegem ca ai fost la DHL Otopeni sa-i cunosti personal pe declarantii vamali de acolo?  B)

#35
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 spe, on Sep 20 2006, 17:16, said:

Tu ce mai zici de DHL? Vad ca e asa liniste pe topic... sa intelegem ca ai fost la DHL Otopeni sa-i cunosti personal pe declarantii vamali de acolo?  B)
Corect. Am luat si o copie de pe factura. Pentru faptul ca in declaratia pe factura lipseste cuvantul "preferential" cica sint obligat sa platesc taxa vamala. Cu toate ca scrie clar negru pe alb ca produsele sint fabricate in Austria.
M-am oprit si la sediul central DHL si am vorbit cu o doamna de la reclamatii. I-am povestit ca cei din austria au sunat la ei de doua ori. M-a sunat mai tarziu si mi-a spus ce banuiam: cica nu poate sa afle cine a vorbit cu reprezentantii magazinului din austria, nici ce au vorbit la telefon.
Mie cei de la magazin mi-au spus ca au vorbit la DHL romania si au intrebat ce trebuie sa mai trimita. Li s-a spus ca nu trebuie sa mai trimita nimic. I-am rugat sa sune din nou. Au vorbit azi dimineata si m-au asigurat ca totul s-a rezolvat. Cand am ajuns la Otopeni nimeni nu stia nimic.
In fine, am trimis mail iar in austria in care le-am spus ca daca nu-mi trimit ceea ce vor cei de aici le trimit placile inapoi. Si sa plateasca ei transportul, pentru ca e greseala lor.  :angry:


Later edit:
Am studiat mai bine proforma si cealalta foaie (pe care e sigla dhl, datele de expeditie etc) si am constatat ca de fapt sint niste tipizate cel mai sigur apartinand dhl austria... strange  :confuzzled: deci pisica se muta in curtea cui?

Edited by renderman, 20 September 2006 - 17:45.


#36
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005

 renderman, on Sep 20 2006, 17:45, said:

Later edit:
Am studiat mai bine proforma si cealalta foaie (pe care e sigla dhl, datele de expeditie etc) si am constatat ca de fapt sint niste tipizate cel mai sigur apartinand dhl austria... strange  :confuzzled: deci pisica se muta in curtea cui?

Nu se muta in curtea nimanui. Pisica a fost si ramane in curtea vamii.
Voi chiar nu pricepeti ca nu DHL-ul face legea in Romania? Chiar nu pricepeti ca daca sta coletul de atata timp, nu DHL-ul e de vina? V-am mai explicat si in postul anterior. Un declarant plateste amenda incepand de la 6 milioane de lei pentru o declaratie gresita. Bani platiti din buzunar, nu de firma. Credeti voi atunci ca un declarant risca sa prezinte in vama o declaratie cu preferinte, in conditiile in care declaratia de origine nu este absolut corecta? Eu cred ca nu.
Nu ma fac avocatul diavolului, insa stiu cum merg lucrurile si stiu ca in cazul acesta nu este vina DHL. Nici macar a DHL Austria. Eventual a celor care au completat gresit declaratia de origine. Si a vamii romane, care este de prea multe ori absurda.
Eu iti doresc succes, Renderman!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate