Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

DHL Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#91
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
4 (!!!) zile a stat în proces de vămuire un colet din Taiwan conținând o husă de telefon!!! Incredibil! "Mulțumesc" bugetarilor din vamă! DHL sunt scumpi dar s-au mișcat bine! În 4 zile au adus coletul în România, în vamă!

#92
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 19.08.2005
Si crezi ca cele 4 zile au fost din cauza vamii? Normal ca asta vrea DHL sa intelegi. In realitate, declarantii vamali ai DHL stiau deja de la cateva ore de la preluarea coletului din Taiwan ca vor avea de vamuit marfa ta si au primit AWB-ul si factura, puteau inca de atunci sa te avizeze sa le trimiti traducerea si ce mai aveau ei nevoie. Dar nu, ei asteapta sa ajunga fizic marfa la ei, apoi iau legatura cu clientii dar trimit cu prioritate in vama declaratiile clientilor permanenti si importanti pentru ei, persoanele fizice raman la urma.
Ca sa concluzionez, coletul tau a stat 4 zile in vama pentru ca abia dupa 4 zile au depus cei de la DHL actele de vamuire. Vama nu tine actele in asteptare, daca totul este in regula cu coletul ii da liber de vama imediat sau in aceeasi zi in care a primit actele pentru el.

#93
Vincent_V3ga

Vincent_V3ga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.01.2011
Ajutati-ma va rog si pe mine cu urmatoarele probleme:

1.Am primit in urma cu ceva timp un colet expediat din Germania prin DHL care a fost desfacut,umblat in interior,si o piesa indoita.Cei de la DHL au pus ca sa facut vama,dar din UE in UE stiam ca nu se mai face vamuire,sau?

2.Se poate daca comand ceva din Germania,Franta sau Spania cu transportut platit de catre vanzator sa fiu obligat sa platesc vama/tva sau alte taxe?
Din nou,stiam ca din UE in UE nu se plateste nimic suplimentar,gen cum se plateste la o comanda din afara UE.

#94
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
Hai sa-mi spun si eu naduful cu DHL.
De ceva vreme a trebuit sa-mi iau cateva fleacuri de pe ebay US. Toate coletele cumparate folosind GSP (Pitney Bowes) veneau frumos cu UPS direct la usa ca doar erau DDP (Incoterm). De ceva vreme Pitney Bowes s-a suparat cu UPS asa ca trimite cu ce apuca si daca ai ghinionul sa dai peste DHL EXPRESS astia isi bat joc de tine de nu te vezi.
Ei nu stiu ce inseamna DDP si te pun sa faci toata magaria de procedura cu prezentare in Vama, adica zeci de hartii si declaratii, inclusiv factura emisa de DHL pe care scrie DDP (ma simt ca la taxe si impozite unde te trimite la ghiseul de langa sa ceri o adeverinta). In plus coletul ajunge din US in 12h dar sta la DHL Romania 8-10 zile.

Ca fapt divers, tot Pitney Bowes a ales sa trimita unele pachete cu diversi curieri "anonimi" si in RO ajunge cu  SAMEDAY care-l aduce frumos la usa fara sa te intrebe data, locul nasterii si numele de fata al mamei...
Am inceput sa ma bucur cand vad ca vine coletul cu SAMEDAY Posted Image

Edited by cucur, 05 May 2022 - 15:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate