Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

DHL Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Totul a inceput cand m-am hotarat sa-mi iau doua snowboarduri noi pentru mine si prietena mea. Intrucat la noi oferta este absolut inexistenta am cautat magazine online la mama lor acasa, bineinteles Austria. Zis si facut, vazut, comandat, platit. Pachetul a plecat joi dimineata expediat cu DHL. Vineri la 12.30 ajunsese in vama. De atunci incepe asteptarea... processed for clearance apoi clearance delay, clearance delay si tot asa. Buun
         Luni dimineata sun. O domnisoara foarte amabila (chiar m-am mirat) s-a interesat de colet si mi-a spus sa sun mai pe seara. Am fost in schimb sunat de alta domnisoara care m-a instiintat ca am de plata 7.500.000 lei taxe vamale! Am ramas perplex.
I-am spus ca nu se poate, placile sint fabricate in austria, deci in comunitatea europeana, deci sint scutite de taxe vamale.
Vine si raspunsul, si mai naucitor:
"Stiti, doar persoanele juridice au scutire la vama".
Raman iarasi perplex.
Se ofera sa imi zica si care e legea unde e stipulata chestia asta (eu studiasem codul vamal si tariful vamal si stiam ca ce spune ea e o tampenie).
Dupa cateva minute revine la telefon si imi spune:
"stiti, conform protocolului 4 pe factura originala trebuia sa apara declaratia exportatorului".
Recunosc ca m-a bagat in ceata.
"Care protocol , declaratie ca ce?"
"pai e o declaratie tip care trebuie sa apara pe factura originala, dumneavoastra nu aveti nici una nici alta" Ii spun ok, o sa vorbesc la magazin.

Acuma, cauta protocolul 4 si gaseste-l si vezi ce trebuie sa le spui celor de la magazinul din austria... in fine il gasiti aici http://eur-lex.europ...8en00010119.pdf

Dau mail la magazin, le explic ce si cum. Imi raspund ca factura originala este in colet si ca au vorbit ei la dhl romania si totul este ok. Rasuflu usurat
Prea devreme insa. Ma duc la dhl sediul central (este la 5 minute de mine). Vorbesc cu  o domnisoara (aceeasi domnisoara amabila de la inceput), nu era in tema. Nici nu mai stiu cum a ramas... Important e ca imediat ma suna cealalta domnisoara sa ma anunte iar ca am de plata 7.500.000 taxe vamale!
    Iarasi raman perplex. Ii explic iar ca produsele sint fabricate in austria si ca factura este in colet. Aflu abia acum ca declaratia aia nenorocita a exportatorului se afla pe factura(dupa ca ieri imi zisese ca nu este). Hotaram sa ma duc eu la ei sa deschidem coletul, sa scoatem factura originala si sa rezolvam problema. Fericit ca in sfarsit am rezolvat inchid.
Ha! credeati ca am scapat? Iar ma suna aceeasi domnisoara in nici 5 minute:

"-stiti, declaratia care este data pe factura in care se specifica pe factura ca snowboardurile sint produse in austria nu este buna"
-da ce are, de ce nu e buna?
-Pai in ea se spune ca produsele sint de origine din austria, dar nu se specifica faptul ca sint de origine preferentiala, iar declaratia nu este cea din protocolul 4 si deci platiti vama
-pai eu stiam ca austria este in ue, iar in codul vamal la produsele din UE apar cu taxa vamala 0
-imi pare rau, dar daca nu scrie ca e origine preferentiala ii punem taxa vamala
-pai austria nu este in grupul de tari  cu origine preferentiala?
-daca nu scrie in declaratie platiti taxe vamale"
M-am mai certat la tel cu ea, pur si simplu nu mai rezist,de 2 zile studiez tratate internationale, codul vamal, tariful vamal,  dau mailuri in austria, astia suna la dhl romania si nimic.
Coletul a facut intr-o zi aproape jumatate de europa. De 5 zile sta in vama din cauza indolentei angajatilor dhl romania

Iubesc Romania   :death:

#2
alungu

alungu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 23.10.2005

View Postrenderman, on Sep 19 2006, 19:25, said:

Totul a inceput cand m-am hotarat sa-mi iau doua snowboarduri noi pentru mine si prietena mea. Intrucat la noi oferta este absolut inexistenta am cautat magazine online la mama lor acasa, bineinteles Austria. Zis si facut, vazut, comandat, platit. Pachetul a plecat joi dimineata expediat cu DHL. Vineri la 12.30 ajunsese in vama. De atunci incepe asteptarea... processed for clearance apoi clearance delay, clearance delay si tot asa. Buun
         Luni dimineata sun. O domnisoara foarte amabila (chiar m-am mirat) s-a interesat de colet si mi-a spus sa sun mai pe seara. Am fost in schimb sunat de alta domnisoara care m-a instiintat ca am de plata 7.500.000 lei taxe vamale! Am ramas perplex.
I-am spus ca nu se poate, placile sint fabricate in austria, deci in comunitatea europeana, deci sint scutite de taxe vamale.
Vine si raspunsul, si mai naucitor:
"Stiti, doar persoanele juridice au scutire la vama".
Raman iarasi perplex.
Se ofera sa imi zica si care e legea unde e stipulata chestia asta (eu studiasem codul vamal si tariful vamal si stiam ca ce spune ea e o tampenie).
Dupa cateva minute revine la telefon si imi spune:
"stiti, conform protocolului 4 pe factura originala trebuia sa apara declaratia exportatorului".
Recunosc ca m-a bagat in ceata.
"Care protocol , declaratie ca ce?"
"pai e o declaratie tip care trebuie sa apara pe factura originala, dumneavoastra nu aveti nici una nici alta" Ii spun ok, o sa vorbesc la magazin.

Acuma, cauta protocolul 4 si gaseste-l si vezi ce trebuie sa le spui celor de la magazinul din austria... in fine il gasiti aici http://eur-lex.europ...8en00010119.pdf

Dau mail la magazin, le explic ce si cum. Imi raspund ca factura originala este in colet si ca au vorbit ei la dhl romania si totul este ok. Rasuflu usurat
Prea devreme insa. Ma duc la dhl sediul central (este la 5 minute de mine). Vorbesc cu  o domnisoara (aceeasi domnisoara amabila de la inceput), nu era in tema. Nici nu mai stiu cum a ramas... Important e ca imediat ma suna cealalta domnisoara sa ma anunte iar ca am de plata 7.500.000 taxe vamale!
    Iarasi raman perplex. Ii explic iar ca produsele sint fabricate in austria si ca factura este in colet. Aflu abia acum ca declaratia aia nenorocita a exportatorului se afla pe factura(dupa ca ieri imi zisese ca nu este). Hotaram sa ma duc eu la ei sa deschidem coletul, sa scoatem factura originala si sa rezolvam problema. Fericit ca in sfarsit am rezolvat inchid.
Ha! credeati ca am scapat? Iar ma suna aceeasi domnisoara in nici 5 minute:

"-stiti, declaratia care este data pe factura in care se specifica pe factura ca snowboardurile sint produse in austria nu este buna"
-da ce are, de ce nu e buna?
-Pai in ea se spune ca produsele sint de origine din austria, dar nu se specifica faptul ca sint de origine preferentiala, iar declaratia nu este cea din protocolul 4 si deci platiti vama
-pai eu stiam ca austria este in ue, iar in codul vamal la produsele din UE apar cu taxa vamala 0
-imi pare rau, dar daca nu scrie ca e origine preferentiala ii punem taxa vamala
-pai austria nu este in grupul de tari  cu origine preferentiala?
-daca nu scrie in declaratie platiti taxe vamale"
M-am mai certat la tel cu ea, pur si simplu nu mai rezist,de 2 zile studiez tratate internationale, codul vamal, tariful vamal,  dau mailuri in austria, astia suna la dhl romania si nimic.
Coletul a facut intr-o zi aproape jumatate de europa. De 5 zile sta in vama din cauza indolentei angajatilor dhl romania

Iubesc Romania   :death:

din cate spui tu nu este de vina DHL - ci VAMA - din cate stiu eu ai tot dreptul sa discuti cu vamesul - iar chestia cu declaratia exportatorului nu DHL stabileste ci VAMA

mai frate tu nu ai auzit de SPAGA (sau poate faci parte din coalitia NU DAU SPAGA)



BAFTA

DHL este transportator nu comisionar in vama

Edited by alungu, 19 September 2006 - 18:44.


#3
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Renderman, am lucrat la concurenta si stiu cum e  :)
Innebuneau clientii cand ii sunam si le ziceam ca din cauza a 2-3 cuvinte care nu sunt scrise pe factura sau pe vreo anexa, taxele vamale cresc de la 10% la 30% de exemplu.

Totusi... ma indoiesc ca persoanele fizice nu platesc taxe vamale, fie si pentru produse de origine preferentiala. Chiar nu mai stiu exact prevederile in domeniu ( se schimba de 10 ori pe an ), dar parca scutire de la vama se acorda persoanelor fizice doar daca marfurile primite aveau valoare de cateva zeci de euro...

Ai spui ca stai aproape de sdiul DHL. Mergi pana la ei si vezi daca toti cei 750 de roni sunt taxe vamale. In mod normal ( bine, la firme ), in clipa cand ajunge un colet in Otopeni, ti se trimite pe fax o avizare. Te anunta ca ti-a sosit coletul si ca ai de platit suma de xxx lei, din care yyy comision vamal, zzz taxe vamale, qqq tva in vama si hhh roni contravaloare transport. S-ar putea ca pe acea avizare ( daca exista ), in cazul tau sa fie trecuta si valoarea transportului, mai ales ca spui ca e pe persoana fizica, si deci nu cred ca iti acorda termen de plata.

Nu le iau apararea, ca si DHL si toti ceilalti curieri au si angajati "indolenti" cum le zici tu, dar depinde putin si de vames treaba asta cu cat stau coletele in vama. Daca i s-a parut cafeaua amara in dimineata aia, iti opreste coletul pentru inspectie in vama. Si poate sa-l retina si 48 de ore.

Mult succes, si, din experienta mea, nu astepta sa te sune ei. Suna-i tu, intreaba-i, fa-i pe cei de la DHL sa se sature de tine, ca daca vad ca tu nu suni, ei nici atat n-or sa sune  ;)  Succes! Si sa ne tii la curent.

@alungu Ai facut vreodata chestia de care zici tu in cazul unui colet primit prin curier? Tine si de DHL, ca si ei il pot retine pana sunt siguri ca isi primesc banii aia...

#4
algos

algos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 21.10.2004
Nu vreau sa ma bag si eu ca musca-n lapte, dar din putinul care l-am studiat in legatura cu coletele comandate/trimise din strainatate, am inteles ca e foarte posibil sa nu fie taxe vamale (pe relatia UE) dar de plata TVA nu ai cum sa scapi. Si asta poate sa se ridice la o suma destul de mare, depinde si cum o calculeaza, la valoarea din factura sau la cea din catalogul lor vamal imputzit. Teoretic ar fi posibil sa ti se restituie taxele TVA (sau VAT, etc, cum s-or numi in tara lor) din tara de expeditie -s-ar compensa astfel toata treaba- dar practic nu stiu cati comercianti fac asta la comenzi online.
Abia astept sa intram in UE si sa moara toti vamesii cu toate taxele, spagile si aberatiile lor  :death:

#5
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postspe, on Sep 19 2006, 19:55, said:

Renderman, am lucrat la concurenta si stiu cum e  :)
Innebuneau clientii cand ii sunam si le ziceam ca din cauza a 2-3 cuvinte care nu sunt scrise pe factura sau pe vreo anexa, taxele vamale cresc de la 10% la 30% de exemplu.

Totusi... ma indoiesc ca persoanele fizice nu platesc taxe vamale, fie si pentru produse de origine preferentiala.

Produsele fabricate in Uniunea Europeana au scutire de taxa vamala. Poti consulta tariful vamal aici http://80.96.3.68:10...?...h=09&Day=19 sa te convingi. Tot ce trebuie sa platesti este tva-ul de 19%.
Pe mine nu m-a sunat un vames sa-mi spuna de taxa vamala ci un angajat al DHL. Angajata nu stia decat sa repete protocolul 4 in sus si in jos. Mi-a zis ca taxa vamala a fost calculata la 25%. Gresit. Pentru snowboarduri taxa vamala este 24%. Mi-a zis ca nu e trecuta pe factura declaratia de origine. Gresit. A doua zi mi-a spus ca e trecuta. Mi-a spus ca nu e trimisa factura originala. Gresit. Era trimisa (in cutie, dar era trimisa)

Pentru 100E cheltuieli pentru transport, nu sint totusi cam multe greseli? Chiar trebuie fiecare client sa stea sa studieze ce e ala protocolul 4, care e taxa vamala, care sint formalitatile? EU PENTRU CE AM PLATIT?

View Postalgos, on Sep 19 2006, 20:26, said:

Nu vreau sa ma bag si eu ca musca-n lapte, dar din putinul care l-am studiat in legatura cu coletele comandate/trimise din strainatate, am inteles ca e foarte posibil sa nu fie taxe vamale (pe relatia UE) dar de plata TVA nu ai cum sa scapi. Si asta poate sa se ridice la o suma destul de mare, depinde si cum o calculeaza, la valoarea din factura sau la cea din catalogul lor vamal imputzit. Teoretic ar fi posibil sa ti se restituie taxele TVA (sau VAT, etc, cum s-or numi in tara lor) din tara de expeditie -s-ar compensa astfel toata treaba- dar practic nu stiu cati comercianti fac asta la comenzi online.
Abia astept sa intram in UE si sa moara toti vamesii cu toate taxele, spagile si aberatiile lor  :death:

La magazinul de unde am cumparat eu, daca selectam ca tara de trimitere Romania, preturile erau afisate fara TVA-ul lor. Adica cu 16% mai putin. Dar trebuie sa platesti in romania tva-ul de 19% (care se calculeaza inclusiv la valoarea transportului  :death: )

Edited by renderman, 19 September 2006 - 19:31.


#6
algos

algos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 21.10.2004
Mda...nasol...Bine totusi ca l-ai putut comanda fara tva-ul austriac. 16% din suma totala e cam tot una cu 19% din ce a mai ramas dupa scadere (ghinion cu transportul). Vrei sa zici ca alea 7.5mil sunt doar pretinsele taxe vamale, fara tva? De TVA  n-au zis cat trebuie sa dai?

#7
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postalgos, on Sep 19 2006, 20:39, said:

Mda...nasol...Bine totusi ca l-ai putut comanda fara tva-ul austriac. 16% din suma totala e cam tot una cu 19% din ce a mai ramas dupa scadere (ghinion cu transportul). Vrei sa zici ca alea 7.5mil sunt doar pretinsele taxe vamale, fara tva? De TVA  n-au zis cat trebuie sa dai?
7.5 Milioane e suma totala. Nu mi-a dat alte detalii (nici n-am intrebat-o pt ca nu m-a interesat). E enorm daca tinem cont ca erau 2 placi care faceau impreuna cam 520E, plus cam 90 E cheltuiele transport.

#8
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postrenderman, on Sep 19 2006, 20:29, said:

Produsele fabricate in Uniunea Europeana au scutire de taxa vamala. Poti consulta tariful vamal aici http://80.96.3.68:10...?...h=09&Day=19 sa te convingi. Tot ce trebuie sa platesti este tva-ul de 19%.
Pe mine nu m-a sunat un vames sa-mi spuna de taxa vamala ci un angajat al DHL. Angajata nu stia decat sa repete protocolul 4 in sus si in jos. Mi-a zis ca taxa vamala a fost calculata la 25%. Gresit. Pentru snowboarduri taxa vamala este 24%. Mi-a zis ca nu e trecuta pe factura declaratia de origine. Gresit. A doua zi mi-a spus ca e trecuta. Mi-a spus ca nu e trimisa factura originala. Gresit. Era trimisa (in cutie, dar era trimisa)

Pentru 100E cheltuieli pentru transport, nu sint totusi cam multe greseli? Chiar trebuie fiecare client sa stea sa studieze ce e ala protocolul 4, care e taxa vamala, care sint formalitatile? EU PENTRU CE AM PLATIT?
La magazinul de unde am cumparat eu, daca selectam ca tara de trimitere Romania, preturile erau afisate fara TVA-ul lor. Adica cu 16% mai putin. Dar trebuie sa platesti in romania tva-ul de 19% (care se calculeaza inclusiv la valoarea transportului  :death: )


View Postrenderman, on Sep 19 2006, 20:49, said:

7.5 Milioane e suma totala. Nu mi-a dat alte detalii (nici n-am intrebat-o pt ca nu m-a interesat). E enorm daca tinem cont ca erau 2 placi care faceau impreuna cam 520E, plus cam 90 E cheltuiele transport.


...ok, studiat, lamurit :)  S-o luam babeste, zici de ~ 100 de euro cheltuieli de transport, si de tva pentru o marfa de ~ 520 de euro. Mai zici si de tva pentru transport si avem 200 si ceva de euro, adica ~ 750 de ron.

Si nu te astepta sa te sune vreun vames. In banii pe care ii dai curierului intra si serviciile de comisionar vamal, pe care si le indeplinesc, iata,cu atata profesionalism si respect pentru client   :rolleyes: . Deci ei te reprezinta in vama.

Apropo de facut intr-o zi jumatate de Europa si apoi 5 zile in vama Otopeni, cum e la tine acum, chiar stiu sentimentul. Am patit-o si eu, cu TNT. A facut coletul in 2 zile drumul din Asia in Otopeni, iar aici a stat in vama 6 zile  :angry:
Le mai dau o sansa, astept zilele astea din nou cate ceva prin ei... sper sa nu mi se lungeasca iar urechile asteptand.

Succes la scos placile din vama, renderman :)

#9
algos

algos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 21.10.2004
Bine da omu nostru a platit deja transportul, banuiesc la efectuarea comenzii...Deci vine doar 19% din 520+90=610 euro, cam 120 euro adica , deci 4 mil si ceva maruntish... restu or fi taxele ...3 milioane si ceva...deci vreo 15%?? nu iese nicicum calculul :huh:

View Postspe, on Sep 19 2006, 19:38, said:

...ok, studiat, lamurit :)  S-o luam babeste, zici de ~ 100 de euro cheltuieli de transport, si de tva pentru o marfa de ~ 520 de euro. Mai zici si de tva pentru transport si avem 200 si ceva de euro, adica ~ 750 de ron.


#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
daca stateai in timisoara, de 7,5 mil + 90 euro transport inchiriai o masina si mergeai si ti-o luai personal :lol:

#11
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Da, chiar, Renderman, zici in primul post ca ai platit. Ai platit si transportul sau doar marfa?
Daca ai platit transportul austriecilor, odata cu marfa, chiar n-am idee de unde 750 de roni, ar trebui sa dai cam jumatate din suma asta drept tva in vama.
Also, daca magazinul din Austria a platit transportul, ia ( din nou ) legatura cu ei si fa-i sa "reclame" in vreun fel acest timp mare de tranzit.

#12
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Renderman,
E normal sa te simti nedreptatit insa nu DHL-ul este de vina pentru situatia ta. In primul rand, factura originala trebuia sa se afle PE colet si nu in colet. Nu cauta DHL-ul in colete dupa facturi. Apoi, o singura litera daca nu este corecta in declaratia de origine, poate duce la ignorarea declaratiei. Asta este la latitudinea vamesilor si nu DHL-ul a facut legile. DHL-ul doar intocmeste declaratia vamala si vama o aproba sau nu.
Apoi, fata cu care ai vorbit la telefon este doar o angajata care ia legatura cu clientii. Nu ea intocmeste declaratiile vamale. Pentru asta sunt angajati declaranti vamali. Pentru o declaratie vamala gresita, amenda incepe de la 6 milioane si nu cred ca cineva, de dragul tau, o sa intocmeasca o declaratie vamala falsa, pentru ca actele tale nu sunt in regula.
Asa ca nu incerca sa gasesti vinovati acolo unde nu trebuie. Toti doriti sa ajunga marfa urgent si sa nu platiti nimic, insa daca nu cunoasteti legislatia, nu aruncati cu noroi. Coletul s-a oprit la VAMA, nu la DHL. Nu DHL-ul este de vina pentru asta.
Si chiar stiu ce vorbesc, nu o fac doar sa ma aflu in treaba.
Succes!

#13
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Da, Ghevasalie, nu m-am gandit la faza cu factura care tre sa fie pe colet, in "buzunarul" ala pentru acte si awb. ...si m-am mai si laudat ca am lucrat in domeniu...  B)
Corect, asta ziceam si eu, DHL ( TNT, UPS, FEDEX ) este transportator si comisionar vamal. Vama o face, normal, statul roman.

Si, da, cam tot asta incercam sa zic si eu, cand spuneam de 2-3 cuvinte lipsa intr-un post de mai sus

Quote

...o singura litera daca nu este corecta in declaratia de origine, poate duce la ignorarea declaratiei. Asta este la latitudinea vamesilor si nu DHL-ul a facut legile. DHL-ul doar intocmeste declaratia vamala si vama o aproba sau nu...

Privind din alt unghi, de exemplu si eu imi doresc sa ajunga urgent coletul, ca doar de asta le platesc sute de euro. Ca si client, si pe mine ma deranjeaza faptul ca un angajat de la relatii clienti imi da informatii eronate/incomplete. Din moment ce acel angajat este "interfata" intre declaranti vamali si client, eu cred ca ar trebui sa stie ce spune cand deschide gura. Si daca nu stie, sa se intereseze, ca in mod sigur primeste intrebari legate de vama tot timpul.

#14
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Si altii sint la fel - UPS. Ajunge coletul in tara in 2 zile, apoi sta in vama fara sa ma anunte nimeni ce se intimpla, desi eram in baza lor de date, cu telefon.
Profesionisti, desigur.

#15
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Byteworks, toti isi lauda sistemul de tracking... dar se gandesc ca nu toata lumea stie sa-l foloseasca. Asa-i, ca daca nu suni si nu te interesezi tu, pe ei ii doare la snur.

//offtopic Zi-mi te rog cine ti-a adus coletul UPS in Suceava? Ca parca lucrau cu subcontractori, cu o firma de curierat intern... Mersi.

//end offtopic

Renderman, cum decurge problema ta cu DHL?

#16
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postghevasalie, on Sep 20 2006, 07:22, said:

Apoi, o singura litera daca nu este corecta in declaratia de origine, poate duce la ignorarea declaratiei.

Vad ca te pricepi. Insa nu indeajuns. Am scris mai sus despre protocolul 4, asta care reglementeaza tot in materie de origine a marfurilor.

Article 30
Discrepancies and formal errors


1. The discovery of slight discrepancies between the statements made in the proof of origin and those made in the documents submitted to the customs office for the purpose of carrying out the formalities for importing the products shall not ipso facto render the proof of origin null and void if it is duly established that this document does correspond to the products submitted.
2. Obvious formal errors such as typing errors on a proof of origin should not cause this document to be rejected if these errors are not such as to create doubts concerning the correctness of the statements made in this document.


Cat despre locul unde se afla factura, ce ma intereseaza pe mine ca client unde se afla? DHL chiar face curierat de ieri? chiar nu stie modalitatile in care se pot trimite facturile? Eu am dat banii, am platit coletul PLUS TRANSPORTUL si nu vreau sa ma mai doara capul.

p.s. Acum ma urc in masina si ma duc la Otopeni. Vreau sa deschid coletul si sa scot factura aia nenorocita si sa ma duc la un vames. M-am saturat de angajatii DHL romania.

#17
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

View Postbyteworks, on Sep 20 2006, 08:15, said:

Si altii sint la fel - UPS. Ajunge coletul in tara in 2 zile, apoi sta in vama fara sa ma anunte nimeni ce se intimpla, desi eram in baza lor de date, cu telefon.
Profesionisti, desigur.

Precum spuneam, țară de incompetenți.

Domnilor

1) Înainte de a trece ceva prin vama română, obligatoriu trebuie vorbit, întrebat în 10 locuri (vamă, DHL), ce acte trebuie, cum trebuie completate și cât costă distracția. Nici atunci nu înseamnă că treaba merge pe roate.
Exemplu: am un import de făcut. Marfa este însoțită de tot ce trebuie + EUR1 (scutire de taxe). Vameșul ia documentele și stă cu ele in față. Se gândește. La ce se gândește? Numără florile care cad din salcâm... Până la ora 4 oricum nu se va întâmpla nimic. La un moment dat tresare. Se ridică brusc, deschide un dulap din spatele lui și scoate un caiet de 48 de file, slinos. Un caiet cu diverse ștampile. Răsfoiește caietul. Văd ștampile din Argentina... Caută Italia. Găsește 3 ștampile din Italia. Ei bine, ștampila de pe EUR1 nu corespunde cu cele din caiet. Fuge repede la șeful vamii cu caietul si EUR1. œUitați, uitați, nu sunt la fel. Eu zic să nu îi luăm în considerare EUR1œ. Seful vămii: œFugi bă da-ici. Lasă-i în pace. Dă-le drumuœ Bineînțeles că șefu era uns. Așa că dacă vrea EUR1 e bun, dacă nu, nu. œDă dumneata o declarație pe proprie răspundere că....œ
2) Nici restul angajaților de pe fir nu-s ușă de biserică (DHL, TNT & COMP). Am mai povestit despre aventurile mele cu TNT-ul, DHL-ul. Da, toți vrem să primim coletele repede și fără să plătim nimic. Cu asta se ocupă firmele voastre, TNT, DHL și pentru asta v-am plătit deja. Un colet care străbate Europa în 2 zile străbate România într-o săptămână. Și angajații TNT, DHL sunt relaxați. Pentru ei timpul s-a oprit, nu contează. Dacă coletul este blocat înseamnă că firma voastră nu își duce la bun sfârșit menirea și nu contează a cui e vina. Desigur nu toți. Sunt și persoane care au înțeles unde lucrează.
3)Calea simplă. Ocolește legea. Tot ce trimit/primesc cu TNT, DHL, pun pe o factură (invoice care se face la calculator, și care trece prin vamă) cu valoare mică 2 - 3 euro. Pe vremuri la TNT scriam că sunt cadouri ca să mă lase în pace vama. Probabil că un austriac nu va înțelege niciodată de ce să fabrice un invoice fals pe care să scrie că marfa lui e 5 euro când nu e așa sau că trimite un cadou când nu e așa.

Edited by eddingro, 20 September 2006 - 08:48.


#18
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View PostMosotti, on Sep 19 2006, 22:07, said:

daca stateai in timisoara, de 7,5 mil + 90 euro transport inchiriai o masina si mergeai si ti-o luai personal :lol:
Dar dupa aia te pomeni ca ma puneau sa platesc tva sau mai stiu eu ce la intrarea in tara. Nu m-ar mira...

Am primit mail din austria. Imi spun ca or sa vorbeasca la dhl romania (iar). Astept raspunsul lor :scratchchin:

Edited by renderman, 20 September 2006 - 09:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate