Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

DHL Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
I-au ajuns blestemele mele... 20 vamesi de la Otopeni au fost adusi la DNA de catre "mascati" inarmati. Mama voastra, puscaria va mananca! :death: Cine vorbea de spaga la vama?
http://www.realitate...re-de-mita.html

Edited by renderman, 21 September 2006 - 10:55.


#38
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Mda, citit si eu pe hotnews...
Renderman, nu stiu tu ce ai mai rezolvat, dar eu ma gandesc cu groaza ca astept un colet sa ajunga maine in Otopeni. Inchipuiti-va in ce hal va fi afectata activitatea punctului vamal Otopeni ( deci implicit a declarantilor vamali care lucreaza pentru DHL, TNT, UPS, etc ). Nici nu vreau sa ma gandesc ce intarzieri vor avea coletele de acum  :confuzzled:
Poate vreun sef de la vama de acolo judeca bine si trimite personal suplimentar pentru a suplini lipsa celor 18 luati de "mascati" la DNA. Poate...

#39
car

car

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 09.01.2006
Tocmai fac niste traduceri pentru marfa sosita din Gemania via UPS! De multe x desi marfa are ca origine Germania am nepreferentialitate! De ce am intrebat firma " mama" sa paltim taxe vamale? Raspuns este asamblata in Germania dar are are origine din afara UE! Firma este f mare asa ca nu se pune problema de "balarii" in acte! De curiozitate pt ca nu ai preferential intreaba in Austria daca marfa este 100% austriaca iar daca nu .....asta e raspunsul! Ei sunt cinstiti si nu fac nici cea mai mica abatere de la regula!

#40
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Eu am un colet care e într-a 8-a zi de ședere în custodia vămii, via DHL, si pot spune că o bună parte din astea opt zile țin exclusiv de firma asta de curierat "rapid", adică îmi spune într-o joi ce acte trebuie să prezint pentru vămuire, vineri la 12 pun pe fax unul din acte, marți revin ei cu un telefon și spun că mai trebuie un act (de care nu pomeniseră nimic inițial), miercuri îmi dau iar telefon și îmi spun că faxul de vineri nu e lizibil și că să dau detalii prin email, și tot așa...
La ora asta am plătit și taxele trebuincioase, dar coletul tot nu e în posesia mea, pentru că nu funcționează nuștiuce server al vămii...

Degeaba face două zile din celălalt capăt al lumii, dacă în vamă stă aproape 2 săptămâni (poate și datorită neștiinței mele, poate și datorită "onorabililor" vameși, dar categoric și datorită "rapizilor" din DHL), data viitoare o să aduc cu poșta normală, ca timp ajunge tot pe acolo.

#41
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

Vizualizare mesajcar, pe Sep 21 2006, 16:44, a scris:

Tocmai fac niste traduceri pentru marfa sosita din Gemania via UPS! De multe x desi marfa are ca origine Germania am nepreferentialitate! De ce am intrebat firma " mama" sa paltim taxe vamale? Raspuns este asamblata in Germania dar are are origine din afara UE! Firma este f mare asa ca nu se pune problema de "balarii" in acte! De curiozitate pt ca nu ai preferential intreaba in Austria daca marfa este 100% austriaca iar daca nu .....asta e raspunsul! Ei sunt cinstiti si nu fac nici cea mai mica abatere de la regula!
Marfurile sint facute 100% in austria. Nu asta era problema. Am primit un raspuns de la doamna care se ocupa de reclamatii din sediul central. Vorba multa idei putine. Limbaj de lemn. In fine. Reprezentantul magazinului din austria vorbeste cu dhl austria, dhl austria comunica prin caile de comunicatie ale companiei, dar nu telefonic (!?)cu dhl romania, care vorbeste cu dhl-import  si dhl-otopeni care ii dau datele de contact care... am ametit  :confuzzled:
Sper sa se rezolve.

Sint 7 zile de cand coletul a intrat in Romania.
Maine e a opta :deadtongue:

#42
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
:D  Si totusi se poate  :D
Cu tot cu arestari, cu congestionarea vamii, cu temerile mele referitoare la intarzieri din cauza asta, uite ce surpriza mi-a facut TNT:

Citat

22 Sep 2006 17:31 Bucharest Released From Customs
22 Sep 2006 16:05 Bucharest Customs Clearance In Progress
22 Sep 2006 10:09 Bucharest Import Received
22 Sep 2006 00:44 Liege Euro Hub Consignment Received At Transit Point
22 Sep 2006 00:13 Liege Euro Hub Consignment Passed Through Transit Point
21 Sep 2006 12:58 Amsterdam Consignment Received At Transit Point
21 Sep 2006 03:55 Hong Kong Consignment Received At Transit Point
21 Sep 2006 00:28 xxxx Shipped From Originating Depot
20 Sep 2006 19:52 xxxx Consignment Received At Transit Point

Maine il primesc. Asta da, e intr-adevar curierat RAPID.
:clapping:  TNT


Renderman, ceva vesti de la compania domnilor Dalsey, Hillblom si Lynn  B)   ?

#43
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

Vizualizare mesajspe, pe Sep 22 2006, 18:52, a scris:

:D  Si totusi se poate  :D
Cu tot cu arestari, cu congestionarea vamii, cu temerile mele referitoare la intarzieri din cauza asta, uite ce surpriza mi-a facut TNT:
Maine il primesc. Asta da, e intr-adevar curierat RAPID.
:clapping:  TNT
Renderman, ceva vesti de la compania domnilor Dalsey, Hillblom si Lynn  B)   ?

Inca nu. Astept o factura de la magazinul online din Austria. DHL-ul in loc sa ajute, mai mult a incurcat, de la inceput.Asta e, ca sa le inghit gura trebuie sa le arat alta factura care sa contina ce vor ei. Eu le ziceam celor din austria ca factura trebuie modificata, ei sunau in romania la dhl si de aici li se spunea ca totul e in regula  :death: .
Compania lu' peste.
Vad ca tie ti-a ajuns foarte repede coletul... poate ca au fost ridicati de la vama exact vamesii care creau intarzierile ;)

Edited by renderman, 22 September 2006 - 18:06.


#44
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

Vizualizare mesajspe, pe Sep 22 2006, 18:52, a scris:

:D  Si totusi se poate  :D
Cu tot cu arestari, cu congestionarea vamii, cu temerile mele referitoare la intarzieri din cauza asta, uite ce surpriza mi-a facut TNT:

Maine il primesc. Asta da, e intr-adevar curierat RAPID.
:clapping:  TNT
eși în afara subiectului, cum se spune :)
noi discutăm aici despre "bătaia de joc de la dhl".
la mine luni se vor împlini 12 zile de când zace în vamă, am plătit de joi toate taxele, dar nu se mișcă încă nimic, dacă s-ar fi mișcat mai repede dhl-iștii, poate nu apucam Marea Criză de la Otopeni... :angry:

#45
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Retele, urmareste firul discutiei si vei vedea ca o idee "desprinsa" de aici e ca toate firmele de curierat sunt cam la fel in ceea ce priveste operativitatea si respectul fata de clienti... Am dat mai sus exemplu cu TNT, cum mi-au tinut ei coletul o saptamana in Otopeni ( comparandu-i astfel cu "delay time" de la DHL, prezentati de Renderman ), iar ieri am venit si cu un contraexemplu , adica "se poate" si repede, daca exista vointa si ajutor de sus  :)   Si sunt convins ca se poate si mai repede si la DHL, si la UPS, si peste tot... Bine se poate si mult mai lent, dar nu va doresc  :peacefingers:   A, si totusi, Retele, 12 zile ?  :mellow:  My God, si banuiesc ca serviciul platit e cel expres, cu avionul, nu? Mult succes.

Renderman, nu cred ca asta e explicatia... Daca i-ar fi arestat pe cei care intarziau coletele prin vama, ar fi iesit si al tau...  :)   Succes.


P.S. Si daca sunt in afara subiectului, scuzati. Dati si voi "ignore" si continuati-va discutia... Weekend placut va doresc.

#46
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

Vizualizare mesajretele, pe Sep 23 2006, 10:58, a scris:

eși în afara subiectului, cum se spune :)
noi discutăm aici despre "bătaia de joc de la dhl".
la mine luni se vor împlini 12 zile de când zace în vamă, am plătit de joi toate taxele, dar nu se mișcă încă nimic, dacă s-ar fi mișcat mai repede dhl-iștii, poate nu apucam Marea Criză de la Otopeni... :angry:
Se pare ca nu vom vedea coletele acasa prea curand, de vreme ce bugetarii au parte de un mic concediu cu ocazia forumului francofoniei... vive la france  :deadtongue:

#47
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

Vizualizare mesajrenderman, pe Sep 23 2006, 16:27, a scris:

Se pare ca nu vom vedea coletele acasa prea curand, de vreme ce bugetarii au parte de un mic concediu cu ocazia forumului francofoniei... vive la france  :deadtongue:

renderman
Din nefericire ceeace am sa spun mai jos nu te ajuta dar...
Esti prins intre ciocan si nicovala. Magazinul de unde ai cumparat produsul a facut invoice-ul normal pt DHL ( ca pentru orice tara normala si civilizata ). Din nefericire noi nu traim intr-o tara normala, nici pe departe. Vina o poarta reprezentanta DHL Ro ( pentru ca nu esti primul si in nici un caz ultimul care va pati acest lucru ) pentru ca nu au trimis memo la compania mama in care sa ceara ca orice shipment spre Ro sa aiba " x,y,z formulare completate, pune pe pachet, stampilate si d-zeu mai stie ce altceva". Fiindca pe cei care lucreaza la DHL Ro ii doare in pix de pachetul tau, sint la fel de delasatori precum restul de companii din Ro.
Continua sa ii bati la cap pe cei de la magazin fiindca sint singurii care pot face ceva.
In acelasi timp vina este purtata si de Vama Ro pentru ca sint nesimtiti si delasatori ( "i-a veni pachetul din Austria cu produse, da-l in p*** ma-sii sa astepte, etc.. etc" ).
Apropo. Niste documente ( in greutate de 0.5kg )trimise cu DHL-ul overnite, au stat 2 zile in vama  :cursing:

Pe viitor daca mai ai nevoie incearca FedEx. Singura companie care este cit de cit mai rapida ( cel putin in momentul in care un pachet este trimis in Ro, punctul de origine al pachetulului este obligat sa completeze toate formularele necesare vamii inainte ca pachetul sa fie primit de FedEx ). De "stationarea" in vama nu scapi oricum, cel putin este mai mica decit cu celelate companii.

Edited by active95, 24 September 2006 - 01:16.


#48
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

Vizualizare mesajactive95, pe Sep 24 2006, 02:08, a scris:

renderman
Din nefericire ceeace am sa spun mai jos nu te ajuta dar...
Esti prins intre ciocan si nicovala. Magazinul de unde ai cumparat produsul a facut invoice-ul normal pt DHL ( ca pentru orice tara normala si civilizata ). Din nefericire noi nu traim intr-o tara normala, nici pe departe. Vina o poarta reprezentanta DHL Ro ( pentru ca nu esti primul si in nici un caz ultimul care va pati acest lucru ) pentru ca nu au trimis memo la compania mama in care sa ceara ca orice shipment spre Ro sa aiba " x,y,z formulare completate, pune pe pachet, stampilate si d-zeu mai stie ce altceva". Fiindca pe cei care lucreaza la DHL Ro ii doare in pix de pachetul tau, sint la fel de delasatori precum restul de companii din Ro.
Continua sa ii bati la cap pe cei de la magazin fiindca sint singurii care pot face ceva.
In acelasi timp vina este purtata si de Vama Ro pentru ca sint nesimtiti si delasatori ( "i-a veni pachetul din Austria cu produse, da-l in p*** ma-sii sa astepte, etc.. etc" ).
Apropo. Niste documente ( in greutate de 0.5kg )trimise cu DHL-ul overnite, au stat 2 zile in vama  :cursing:

Pe viitor daca mai ai nevoie incearca FedEx. Singura companie care este cit de cit mai rapida ( cel putin in momentul in care un pachet este trimis in Ro, punctul de origine al pachetulului este obligat sa completeze toate formularele necesare vamii inainte ca pachetul sa fie primit de FedEx ). De "stationarea" in vama nu scapi oricum, cel putin este mai mica decit cu celelate companii.

Am vorbit deja cu magazinul din austria. Problema e ca ei au avut incredere in ce le-a apus DHL romania (si anume ca nu trebuie sa mai trimita nimic) in loc sa ma asculte pe mine care le ziceam sa modifice factura si sa o trimita iar. Trei zile s-a batut pasul pe loc.
In fine, sa speram ca se rezolva
In legatura cu FedEx. Cand am fost la DHL (care se afla in hala tiriac air, ultima din halele companiilor de shipping de pe drumul ala perpendicular pe dn1) am trecut pe rand pe toate companiile. La un moment dat a trecut pe langa mine o dacie break (cred ca era din 85-90 dupa cum arata) plina de rugina, vai steaua ei. Ghici ce avea inscriptionat pe portiera? FedEx  ;) Mi-a pierit cheful de trimis ceva prin ei cand am vazut ce masini isi permit.  :deadtongue:

Edited by renderman, 24 September 2006 - 02:56.


#49
b22wpx

b22wpx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.02.2006
e clar,nu stiti nimic de curierat,sunteti doar ageamii care va da-ti cu parerea,de vama ce sa zic ,nici atat nu stiti....

#50
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

Citat

e clar,nu stiti nimic de curierat,sunteti doar ageamii care va da-ti cu parerea,de vama ce sa zic ,nici atat nu stiti....

De mult nu am mai vazut asa un tip tare... Mars la posturile cu fotbalisti!!! Mai invata sa pui virgule si sa incepi frazele cu litera mare. Trebuie sa fie o modalitate de a curata gunoaiele, de pe acest forum.

#51
godzilla

godzilla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 13.08.2006

Vizualizare mesajb22wpx, pe Sep 24 2006, 11:34, a scris:

e clar,nu stiti nimic de curierat,sunteti doar ageamii care va da-ti cu parerea,de vama ce sa zic ,nici atat nu stiti....


cred ca lucreaza la vama... altfel nu se explica faptul ca habar nu are sa scrie corect dpdv gramatical ... "da-ti" se scrie dati  :lol:

#52
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003

Vizualizare mesajb22wpx, pe Sep 24 2006, 11:34, a scris:

e clar,nu stiti nimic de curierat,sunteti doar ageamii care va da-ti cu parerea,de vama ce sa zic ,nici atat nu stiti....

Domnu doreste suspend? Mai incet cu exprimarile...

#53
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
am de zis atat: am lucrat cu dhl si aici si cand locuiam in italia. desi platesc aproximativ la fel pentru expediere si colo si dincolo, cumva in italia am avut parte tot timpul de comportament mai prietenos, mai amabil si oameni mai competenti decat aici.

asta lasand la o parte vama si tranzit si tot ce mai poate diferi. un ranjet pe buze acolo nu cred ca ii costa bani pe oamenii angajati.

#54
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

Vizualizare mesajrenderman, pe Sep 23 2006, 16:27, a scris:

Se pare ca nu vom vedea coletele acasa prea curand, de vreme ce bugetarii au parte de un mic concediu cu ocazia forumului francofoniei... vive la france  :deadtongue:
te rog frumos să te controlezi, statul lucrează din greu pentru tine, ca tu să te bucuri de toate condițiile unui serviciu prompt și de calitate:

20 septembrie 2006 - Comunicat de presa


Autoritatea Nationala a Vamilor, prin Compartimentul Relatii cu Presa, este in masura sa va comunice ca, in perioada in care se va desfasura Sommet-ul Francofoniei la Bucuresti, respectiv 27 - 29 septembrie 2006, birourile vamale din Bucuresti vor asigura realizarea tuturor operatiunilor vamale solicitate de agentii economici, functionand cu program normal de lucru.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate