Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Dimensiuni cauciucuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#55
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Salutare la toata lumea !
Vreau si eu sa pun anvelope de iarna pe un Ford Turneo Connect. Cele din fabrica sunt 195/65/15. As prefera un talon mai inalt - credeti ca 195/80/15 sunt prea exagerate ? Pasajele la roti sunt foarte decupate - chiar da impresia ca rotile-s prea mici (pe 65).
Voi circula numai iarna (pana prin martie) cu ele, bineinteles cu atentie la vitezometru. Sa ma indrept catre 195/75/15 sau mai degraba 185/80/15 - parca daca-s mai inguste sunt mai bune pe zapada (astea chiar nu stiu daca se gasesc). Oricum, vor fi puse pe jante de tabla si vor ramane numai pentru iarna. Multumesc.

#56
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View Posthoria66, on Nov 16 2008, 00:02, said:

Vreau si eu sa pun anvelope de iarna pe un Ford Turneo Connect. Cele din fabrica sunt 195/65/15. As prefera un talon mai inalt - credeti ca 195/80/15 sunt prea exagerate ? Pasajele la roti sunt foarte decupate - chiar da impresia ca rotile-s prea mici (pe 65).
Da, sunt exagerate. 70, maxim 75. Si asa vei avea o diferenta consistenta la vitezometru.
Iar despre latime, nu stiu ce sa-ti spun, insa, pentru masina aia, cred ca 195 e minim.

Edited by cristi.r, 16 November 2008 - 00:16.


#57
sorin_gss

sorin_gss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 15.12.2006
In alegerea anvelopelor trebuie tinut cont  de specificatiile din cartea tehnica.Pentru un transit conect 195/80 sunt exagerate.Asa ceva merge la un 4X4.

#58
Ringwraith

Ringwraith

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 20.05.2005
Am si eu o intrebare legata de anvelope.

Eu am pe seat ibiza 195/55 R15, anvelope de vara. Acum, as vrea sa imi cumpar un set de anvelope de iarna cu tot cu jante de tabla pe R15. Ce ar trebui sa imi cumpar? Exact aceleasi dimensiuni sau ceva mai subtire?
Daca iau ceva mai ingust, s-ar comporta teoretic mai bine pe zapada dar mai prost pe ud? Ce sfaturi imi puteti da? mersi

#59
cosminmon

cosminmon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.08.2008
am si eu o intrebare:
am un Passat 1,9 tdi nou, roti 215/55R16 INAINTE AM AVUT O OCTAVIA 2 si am rotile de iarna de la ea 195/65R15. Prinderea se potriveste 5X112 dar inca nu am cartea masinii si se pare ca pe carte nu am dimensiunea 195/65R15. Are cineva passat si scrie dimensiunea 195/65R15 pe carte sau certificatul de inmatriculare? daca nu o am pe carte si le pun, ce riscuri sunt?

#60
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 01.02.2006
pai sunt 2 riscuri:
-sa-ti ia politia talonul, daca te opreste si verifica rotile
-sa pierzi garantia la trenul de rulare

sansele sunt foarte mici in ambele cazuri: nu prea/auzit am vazut ca politia sa controleze dimensiunile cauciucurilor/jantelor la masini noi (eu am mers cu alte dimensiuni vreo 6 ani, la 2 masini diferite, si nu mi-a zis nimeni nimic). iar in al doilea caz, daca ai probleme cu masina si trebuie sa ajungi in service, pui rotile omologate si gata. eu la revizii, pun rotile de iarna, care au dimensiunile bune :)

#61
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu spun ca ar trebui verificat diametrul exterior atunci cand se schimba cauciucurile! diametrul rotii ar trebui sa ramana acelasi pantru ca transmisia e optimizata pentru diametrul respectiv...parerea mea! sunt site-uri pe net unde se poate calcula diametrul diverselor dimensiuni ale cauciucurilor

Edited by rich1974, 07 December 2008 - 14:33.


#62
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 01.02.2006
aici: http://www.tyresave....k/tyresize.html

#63
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

View Postcosminmon, on Dec 7 2008, 12:43, said:

am si eu o intrebare:
am un Passat 1,9 tdi nou, roti 215/55R16 INAINTE AM AVUT O OCTAVIA 2 si am rotile de iarna de la ea 195/65R15. Prinderea se potriveste 5X112 dar inca nu am cartea masinii si se pare ca pe carte nu am dimensiunea 195/65R15. Are cineva passat si scrie dimensiunea 195/65R15 pe carte sau certificatul de inmatriculare? daca nu o am pe carte si le pun, ce riscuri sunt?

daca incape discul/etrierul in janta de 15", dpdv mecanic nu e nici o problema.

#64
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006
Si aici e interesant si util de vazut:
US http://www.vortextun...l_fitment_guide
ALL http://www.wheelsizecalculator.com/
http://www.tiresizecalculator.info/

Edited by mirch_bam, 12 December 2008 - 17:58.


#65
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View Postgyilaoli, on Feb 24 2008, 19:45, said:

Ca inginer auto, as dori sa spun si eu cateva cuvinte in legatura cu anvelope si jenti.
La proiectarea unui autoturism, se dau ca cerinte conditiile de exploatare, puterea nominala etc. In functie de acestea se proiecteaza suspensia, motorul, transimisisa si restul subansamblelor, care pe noi momentan nu ne intereseaza. Dimensiunile jentilor si a anvelopelor se aleg in functie de greutatea pe punti.
In cazul in care cineva pune anvelope mai mici decat cele stabilite de producator, nu se mai garanteaza sustinerea greutatii de catre anvelope ( nu ca n-ar rezista, dar totusi ... ), pe motivul ca anvelopele mai mici se umfla la o presiune mai mica decat anvelopele mai mari.
Daca se pun anvelope mai mari, nu se mai realizeaza momentul la roata proiectat ( sau daca da, la o turatie mult mai mare si un consum mai mare ), se uzeaza excesiv planetarele, etc.

Deci fiecare sa aleaga dimensiunile jentilor si cauciucurilor cum crede mai bine, dar nu degeaba precizeaza constructorul dimensiunile jentilor si a anvelopelor. :peacefingers:

P.S. Ca dimensiuni ,anvelopele de iarna si cele de vara se aleg la fel.

Asta strict din punctul de vedere al unui inginer auto fiindca in lumea reala intotdeauna a existat si va exista o "lupta" continua intre designer, inginer si costuri. Asa ca se vor face compromisuri in design, inginerie pt marirea profiturilor.
Si ca exemplu: de ce se prefera instalarea unor jante de tabla in locul unor de aliaj mult superioare tehnic (la aceeasi dimensiune)?

Edited by active95, 12 December 2008 - 21:58.


#66
alexxx_aly

alexxx_aly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 14.08.2006

View Postyir, on Aug 13 2008, 23:55, said:

Ce semnificatie are acel XL care se gaseste dupa indicele de sarcina si viteza? Daca inseamna ca este un cauciuc pentru o sarcina mai mare asta presupune ca are si talonul mai rigid?


am un Passat din 2002.
merge 18x8j  cu et  45. astept  un raspuns

#67
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

View Postactive95, on Dec 12 2008, 21:54, said:

Asta strict din punctul de vedere al unui inginer auto fiindca in lumea reala intotdeauna a existat si va exista o "lupta" continua intre designer, inginer si costuri. Asa ca se vor face compromisuri in design, inginerie pt marirea profiturilor.
Si ca exemplu: de ce se prefera instalarea unor jante de tabla in locul unor de aliaj mult superioare tehnic (la aceeasi dimensiune)?
Ai mers iarna cu jantele de aliaj? Ai vazut cum le mananca sarea din solutii? Ai vazut cum se aduna gneata in interiorul jantei si se dezechilibreaza?  Si mai sunt motive.

#68
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,980
  • Înscris: 06.04.2007
Cum sa le manance sarea?? Mai degraba pe cele din tabla le ataca sarea daca e sarit stratu de vopsea.

Jantele din aliaj au la baza aluminiu (in concentratie de 90-95%) care e puternic rezistent la coroziune (Aluminiul si otelurile austenitice, cele mai rezistente la coroziune), + elemente de aliere (Mg in mare parte).

#69
eteren_ro

eteren_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.03.2009

View Postcosminnuss, on Oct 9 2006, 23:14, said:

Cum adica?! Eu stiam ca ai nevoie de roti mai late pentru a avea o aderenta mai buna, eventual si o presiune mai scazuta... Ce treaba are talonul cu iarna?!!


Pentru dimensiuni anvelope auto corespunzatoare Use Google. De ce pot fi diferente intre dimensiunile anvelopelor de vara fata de cele de iarna, deasemenea... Google. Spor!

#70
rds-zone

rds-zone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 23.03.2009
Sau aici: http://www.carbibles.com/
De aici mi-am dat si eu seama de cat de mare e eroarea pe care mi-o arata vitezometrul la masina mea...

#71
gabyy73

gabyy73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.04.2009

cine ma ajuta cu o informatie referitoare la jante


Imi spune si mie cineva ce anvelope pot sa pun pe jentile astea 8 1/2x 18H2 ET28 ? Acum am roti pe 16" si vreau sa le schimb pe 18"

#72
gabyy73

gabyy73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.04.2009
[quote name='gabyy73' date='Apr 10 2009, 12:51' post='6323177']

cine ma ajuta cu o informatie referitoare la jante


Imi spune si mie cineva ce anvelope pot sa pun pe jentile astea 8 1/2X 18H2 ET28 ? Acum am roti pe 16" si vreau sa le schimb pe 18"
la rotiile de iarna  am jentile 7 1/2 X 16H2 ET42 nu stiu ce inseamna (ET)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate