Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...
 macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces
 Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale
 Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator

Rezerve periuta de dinti Woya

Promisiunile și realizarile ...
 

Accident masina reparata pe CASCO

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
22 răspunsuri în acest subiect

#19
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.308
  • Înscris: 26.06.2009

Vizualizare mesajAndrei11091, pe 07 mai 2024 - 16:59, a scris:

Eu acum am B1 din ce am înțeles după accident voi ajunge la M1, am găsit pe net ca la M1 asigurararea creste cu 10%. Eu acum plătesc 1400lei deci ar trebui sa plătesc mai mult cu 140lei dacă nu luam în calcul eventuale scumpiri ale polițelor RCA? Sau contează si paguba creata iar prețul asigurării este influentat și de asta?
La B1 platesti 95% din B0. La M1 platesti 110% din B0. Deci vei plati mai mult cu 15% fata de pretul B0 din momentul cand vei incheia noul RCA. In functie de scadenta s-ar putea ca decontarea intre asigurari sa se faca dupa ce inchei noua polita, deci posibil ca noua polita anul acesta sa o faci la B2 si la anul la B0 (si deci sa pierzi doar 10% dintre B2 si B0).

Vizualizare mesajAndrei11091, pe 07 mai 2024 - 16:46, a scris:

Am înțeles, dar ce mi se pare dubios este ca cel cu care am făcut accident mi a spus ca cei de la reprezentanta nu au vrut sa ii repare masina cu polița mea de asigurarea pentru ca nu lucrează cu cei la care am eu asigurare sau ceva de genul... si a decis sa o repare pe CASCO, ei suportând 7mii euro din dauna iar proprietarul o mie de euro. Dacă firma la care a are CASCO recuperează banii de la firma la care am eu RCA de ce l a pus pe om sa scoată 1000 de euro din buzunar?

Mie mi se pare dubios de ce te intereseaza pe tine? :-) Tie iti vor scadea 2 clase indiferent daca dauna este de 100 de lei sau de 100.000 de lei! E treaba asiguratorilor si a service-ului ce face (si raspund legal pentru chestiile pe care le fac).

Ca fapt divers am si eu o cunostinta care are un service si nu lucreaza cu toti asiguratorii. Unii platesc la 6-12 luni asa ca e fix decizia service-ului cu ce asiguratori lucreaza. Daca a auzit ca are Casco a preferat si service-ul sa repare pe Casco ca merg lucrurile mai repede si isi fac asiguratorii intre ei regres (se deconteaza).

#20
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.227
  • Înscris: 12.09.2013

Vizualizare mesajAndrei11091, pe 07 mai 2024 - 16:32, a scris:

Am făcut accident eu fiind vinovatul, am făcut amiabila, dar celalat sofer și a reparat masina pana la urma pe CASCO la reprezentată. Compania la care avea are CASCO ia cerut constatarea amiabila pe care am făcut o. Întrebarea mea e dacă asigurarearea mea va creste în cazul asta sau dacă voi pierde o clasa din Bonus-Malus
Dupa ce inveti limba romana , poti cere sfaturi....

#21
Andrei11091

Andrei11091

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 09.04.2015

 Xman_ghio, on 07 mai 2024 - 20:07, said:


Mie mi se pare dubios de ce te intereseaza pe tine? :-) Tie iti vor scadea 2 clase indiferent daca dauna este de 100 de lei sau de 100.000 de lei! E treaba asiguratorilor si a service-ului ce face (si raspund legal pentru chestiile pe care le fac).


Cel cu care am făcut accident este un domn de 75 de ani care a fost destul de amabil și înțelegător și nu mi se părea normal sa scoată bani din buzunar din moment ce nu a fost vinovat, firma la care am eu RCA ar trebui sa plătească tot. Ceream detalii încercând sa îl ajut.

 raducut123, on 07 mai 2024 - 20:42, said:


Dupa ce inveti limba romana , poti cere sfaturi....

O litera mancata, un cuvânt schimbat de autocorector și un cuvânt neșters dupa ce am schimbat modul în care am vrut sa ma exprim. Și nu știu limba romana... mare minune ca am reușit sa ți citesc mesajul și sa ți răspund...

Ai probleme mari la bibilica dacă stai pe forumuri și comentezi aiurea prin postări fără sa ai treaba cu subiectul despre care sa discuta
incercand sa pari mai desptept decat ceilalti. Te simți tu mai bine cu comentariul asta? Chiar crezi cu o persoana care a făcut greselile alea de scriere nu știe limba romana?

Uite ca ceilalți au înțeles ce am scris și au reușit și sa ma ajute cu sfaturi.

#22
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.308
  • Înscris: 26.06.2009

View PostAndrei11091, on 07 mai 2024 - 21:53, said:

Cel cu care am făcut accident este un domn de 75 de ani care a fost destul de amabil și înțelegător și nu mi se părea normal sa scoată bani din buzunar din moment ce nu a fost vinovat, firma la care am eu RCA ar trebui sa plătească tot. Ceream detalii încercând sa îl ajut.
Am inteles, dar oricum nu ai dat detalii sa ne dam seama ce s-a intamplat. Pentru remedierea daunei NU se plateste nimic de catre soferul vinovat. Dar depinde ce a discutat cu service-ul: poate a vrut si alte reparatii pe principiul "daca tot e in service mai vopseste si aripa asta, etc." Dar doar pentru remedierea pagubei din accident NU se solicita nici o plata din partea celui vinovat. Eventual are fransiza la Casco, dar nu am auzit de fransiza de 1000 euro!

#23
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 808
  • Înscris: 20.08.2016

View PostXman_ghio, on 08 mai 2024 - 09:46, said:

Eventual are fransiza la Casco, dar nu am auzit de fransiza de 1000 euro!

Noi am avut fransiza de 1500 Euro la un BMW i8, bine, masina avusese zeci de dosare de dauna pe casco... Era masina de teste (nu testdrive)... un set de cauciucuri nu rezista mai mult de 5000 Km... masina condusa de sute de persoane...

In cazul asta pentru Renault sigur fransiza e 1000 RON (200 Euro) nu 1000 Euro... Si da chiar daca nu esti de vina te pune sa platesti fransiza si apoi iti recuperezi banii cand isi recupereaza firma de CASCO de la RCA-ul vinovatului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate