Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Banda de accelerare foarte lunga si linie continua

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

 titoo, on 27 ianuarie 2023 - 11:57, said:

Vorbim despre lucruri diferite. Cand iesi de pe banda de accelerare, ai obligatia sa cedezi trecerea. Cu ce te ajuta daca ii depasisti, in conditiile in care in 200 m trebuie sa-i lasi sa treaca? Despre asta vorbeam. Mai rar benzi de accelerare asa lungi, ca in cazul de fata, desi nici in 800 m nu poti face minuni, ca si ceilalti se deplaseaza si ei vin de mai departe.

#38
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,243
  • Înscris: 19.03.2007
Eu credeam ca am scris destul de clar. Si nu vreau sa ma repet, aia nu e depasire si daca e la 100-200m in spatele meu ce prioritate sa-i acord, ca ies regulamentar in b1 ?!
Si cum spuneam, in practica ai timp berechet sa te incadrezi in b1 regulamentar, poate atunci cand e autostrada blocata si se sta sau se avanseaza cu viteza extrem de mica, va trebui sa opresti pe banda de accelerare pana iti permite cineva sa te integrezi pe b1.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ldpe, on 27 ianuarie 2023 - 11:22, said:

Intri pe banda de accelerare si daca ai linie continua stai pana la discontinua unde daca nu este loc STAI si astepti pana traficul permite . Linia continua imaginar o iei ca pe un zid "cam" asa spune si legea , indiferent unde este plasata .
Tiristii te ingramadesc pentru ca faci ceva , ori fortezi si ei vad ca nu ai cu ce iar din spate vin in depasire alti si foarte posibil sa va intalniti exact si fix in fata tirului , ori mergi serpuit si isi da seama ca te "manaca" sa intri in fata lui facandu-l sa franeze s.a. Soferi profesionisti "te simt" ca vrei sa faci ceva , el trebuie sa anticipeze foarte bine miscarile pentru ca nju e chiar asa de usor de oprit o masina de 50 tone ... Pentru el o frana scurta din partea ta in fata lui il costa aproape oprirea tirului ca sa te fereasca pe tine - nu vreau sa-ti spun ce slujbe au loc in cabina in astfel de momente, toti cei 40 de sfinti sunt acolo, prezenti si te vad .
Nu uita un lucru , ei te vad, stiu ce vrei sa faci iar daca esti domn te ajuta , niciodata nu forta nota pentru ca nu ai absolut nici un avantaj.
Asa este,ai descris foarte bine soferul profesionist. Sa mai zic ca daca ai 50t la coborare la vale sau cand franezi de urgenta camionul, simti cum vine incarcatura din remorca peste tine?
Sau daca din cauza senzorului de a tine banda sau daca detecteaza el un obiect in fata(autoturism mic care se baga foarte aproape in fata ta de pe o banda pe banda ta),te franeaza camionul de urgenta :))) ?

#40
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

 titoo, on 27 ianuarie 2023 - 11:36, said:

… iti adaptezi viteza functie de intensitatea traficului …

+10

#41
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,980
  • Înscris: 06.04.2007

 Hollow7, on 27 ianuarie 2023 - 02:01, said:

.....
....
Dar, ca sa fiu scurt, in scenariul dat, poate stie cineva daca il ajungi din urma si il si devansezi, el pe B1, tu pe accelerare, cu linie continua intre voi. E legal / nelegal ? efectiv ma roade curiozitatea asta. Inteleg ca se iese oarecum din sfera celei mai preventive abordari dar nu am gasit nicaieri un raspuns.
Da, e legal, poti. Cel mai rau/idiot lucru posibil la banda lunga de accelerare e sa prinzi un prost in fata care o tine cu 85/h pana cand ii apare linia discontinua si se c..a pe el sa intre pe prima banda pt ca vin alte masini, camioane. Da-i frate talpa!
Doar sa nu obstructionezi pe un altu care nu vrea/nu are posbilitate sa treaca pe banda doi si merge ok la viteza, atunci mai lasi din gaz daca vi prea lansat si intri dupa el.

Nu avem educatie de autostrada, dincolo e ceva nornal, se intra relativ tare/hotarat , nu cacanaturi ce vezi la noi, sta ca mortu cu 80 pe banda de inttrare apoi i se taie si mai grav din elan ca se termina banda si el tot nu e incadrat pe prima banda.
Vai de steaua noastra

PS: la multe intrari vezi deja marcaju pe banda de intrare 100 sau 130 si in loc sa te bagi in accelerare , ori apare anemia instanta, ori se strica acceleratia la romani.
Calc-ooooo , motoru mic? Da-i blana!

N-am patit pana acum sa-mi intre vreun camion sau orice alt agregat peste mine pe banda de intrare, dar la RO o fi posibil, eu n-am prins asa ceva.
Fac intrari dese pe autostrada zona Arad si Timisoara

Edited by Octavian___, 27 January 2023 - 20:45.


#42
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
"Nu avem educatie de autostrada"
Sustin !
Si pe autostrada ca in viata , daca nu faci casa cu 2 metri mai inalta ca vecinul nu esti linistit - pe autostrada daca nu demostreaza el ca are haudi de 400cp la unul cu Opel de 1.2 nu poate el merge linistit mai departe .
Mie de ce cand sunt cu aia mica trebuie sa-mi arate ca ce motor are el sub capota iar cand sunt pe cea mare sta la respect , nu face o miscare gresita ...posibil ca am "casa" mai mare cu 2 metri decat el Posted Image. Am observat ca la cei de genul grandoman e bine sa foleseti tehnica cainelul, adica sa nu-i bagi in seama si sa le dai atentie, in scurt timp iti vor da pace . Daca il privesti in ochi i-ai asigurat hrana si o ia ca afront, ca o provocare , asa ca privesti in zare si dispare prostul in treaba lui.
Sa vezi pe B-Ct ce minuni vezi, pe cuvant daca nu ar merita dunga rosie pe permis sa aiba voie doar pe drumuri de hotar sa circule , nu ma mai mir de nimic dar ma minunez .

Edited by ldpe, 27 January 2023 - 22:53.


#43
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Numai mie mi se pare ca e cam prost semnalizata banda aia lunga? Adica nu prea scrie nicaieri cand se termina, mergand pe ea ai impresia ca in zona aia autostrada are 3 benzi pe sens.... parca ar fi nevoie de un semnalizator suplimentar inainte sa se termine banda, daca tot e asa lunga.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sustin !
Trebuie el sa dea flashuri cand esti pe banda 2 sa treaca el cu bembeul sau haudiul de 400cp :D
In astfel de cazuri trebuie lasat prostu sa se duca,nu trebuie bagat in seama

Soferi pe camion pe comunitate la 18 ani? Sa fim seriosi..Sunt copii fara cap,care s-au jucat nfs si alte jocuri. Nu trebuie copii sa ajunga pe tir de 40t
Sau mai vezi tot asa tineri 21-22ani conducand autobuzul in oras,te umfla rasul.

 ldpe, on 27 ianuarie 2023 - 22:45, said:

"Nu avem educatie de autostrada"
Sustin !
Si pe autostrada ca in viata , daca nu faci casa cu 2 metri mai inalta ca vecinul nu esti linistit - pe autostrada daca nu demostreaza el ca are haudi de 400cp la unul cu Opel de 1.2 nu poate el merge linistit mai departe .
Mie de ce cand sunt cu aia mica trebuie sa-mi arate ca ce motor are el sub capota iar cand sunt pe cea mare sta la respect , nu face o miscare gresita ...posibil ca am "casa" mai mare cu 2 metri decat el Posted Image. Am observat ca la cei de genul grandoman e bine sa foleseti tehnica cainelul, adica sa nu-i bagi in seama si sa le dai atentie, in scurt timp iti vor da pace . Daca il privesti in ochi i-ai asigurat hrana si o ia ca afront, ca o provocare , asa ca privesti in zare si dispare prostul in treaba lui.
Sa vezi pe B-Ct ce minuni vezi, pe cuvant daca nu ar merita dunga rosie pe permis sa aiba voie doar pe drumuri de hotar sa circule , nu ma mai mir de nimic dar ma minunez .

Edited by MembruAnonim, 27 January 2023 - 23:13.


#45
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005
Daca ai intalnit semnul de inceput autostrada de mai jos, dupa ce depasesti semnul care iti arata sfarsitul restrictiei de viteza poti accelera pana la limita de viteza generala pentru autostrazi in Romania dar nu poti depasi linia continua.
Aia care se fac la tine cu camionul sunt in domeniul penalului, daca ai camera de bord si prinzi numerele ia si scrie denunturi. Incadrarea exacta o docteaza gravitatea, dar e cu intentie, nu au cum scapa. Poate fi minim tentativa la vatamare corporala si/sau distrugere, daca organul de cercetare nu apreciaza ceva mai grav.

Attached File  cross-37890_960_720.png   30.25K   0 downloads

Ah, alta treaba. Eu nu am vazut niciodata un camion cu marcaje de politie, deci nu este treaba lor sa aplice legea nici daca o incalci.
Nu zic ca asta e situatia, dar in unele capatani nu incape notiunea ca fiecare e liber sa accelereze la limita sa de viteza, dar limitele astea sunt diferite.

Deci... denunt. Fie ii monteaza girofar pe camion fie il scutesc de grija de a mai aplica legea pe drumuri o vreme prin scutirea totala de la dreptul de a mai conduce ceva.

#46
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,980
  • Înscris: 06.04.2007

 giuliani, on 27 ianuarie 2023 - 23:12, said:

Numai mie mi se pare ca e cam prost semnalizata banda aia lunga? Adica nu prea scrie nicaieri cand se termina, mergand pe ea ai impresia ca in zona aia autostrada are 3 benzi pe sens.... parca ar fi nevoie de un semnalizator suplimentar inainte sa se termine banda, daca tot e asa lunga.
Da da, la romani le trebuie semnalizaroare suplimentare la intrare pe autostrada.... si la alea sa se uite ca boii la poarta noua, sa scrie mare "atentie boule,  intrare pe autostrada, nu e drum national!! " Si tot degeaba pt ca nu stie ce inseamna autostrada.
Daca vorbesti serios, e exact ce spuneam, educatia rutiera, cine stie cati cred la fel si de aia merg ca la picnic pe banda de accelerare/intrare si li se taie macaroara cand vad ca banda aia are sfarsit...
La Romania unele intrari pe autostrada sunt prost facute, cu distanta mica de accelerare si/sau curbate prea mult, dar nu e scuza ca sa-ti puna semne suplimentare pt ca nu esti obisnuit sa mergi pe drumurile de viteza.
Am circulat ceva prin Europa, neamul nostru cred ca e cea mai interesanta/amestecata adunatura de soferi: smecheri, needucati rutier, cacanari, picnicari,

Guvernu e de vina, jos guvernu! ... ca nu au facut in 30 de ani o retea ca lumea de autostrazi sa fim si noi familiarizati. Pt multi autostrada inca e un drum nou pe care chiar nu stiu cum sa mearga, sau il considera oarecum un national/european.

#47
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,054
  • Înscris: 24.02.2006

 giuliani, on 27 ianuarie 2023 - 23:12, said:

Numai mie mi se pare ca e cam prost semnalizata banda aia lunga? Adica nu prea scrie nicaieri cand se termina, mergand pe ea ai impresia ca in zona aia autostrada are 3 benzi pe sens.... parca ar fi nevoie de un semnalizator suplimentar inainte sa se termine banda, daca tot e asa lunga.
este intr-adevar prost semnalizata. exista un indicator ce indica ingustarea benzii, dar e pus cu 2-3m inainte ca banda sa inceapa efectiv sa se ingusteze (si acolo deja marcajele sunt vizibile). ar fi trebuit sa mai fie macar un astfel de indicator, cu 50-100m inainte de a se termina banda de accelerare.

#48
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,243
  • Înscris: 19.03.2007
Acum m-am uitat cu atentie cum si unde se termina banda de accelerare. Ca parere personala, linia discontinua ar trebui aplicata pe o distanta mai mare decat este in imagine, pentru ca e linie dreapta pe o distanta apreciabila ce permite asigurarea optima si linia continua nu isi are rostul pe o distanta atat de mare, drept dovada ca multi se inscriu pe b1 inainte de inceperea liniei discontinue..

#49
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

 Octavian___, on 27 ianuarie 2023 - 20:38, said:

Nu avem educatie de autostrada, dincolo e ceva nornal, se intra relativ tare/hotarat , nu cacanaturi ce vezi la noi, sta ca mortu cu 80 pe banda de inttrare apoi i se taie si mai grav din elan ca se termina banda si el tot nu e incadrat pe prima banda.

octave, cel descris de tine TOT cu 80 merge și pe B1
mai rău, ajunge un tir/utilitară din spate și trece pe B2, accelerează până la aproape 90km/h și enervează pe toți din zonă...
:(

#50
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 02.02.2007
@ initiator:
semnalizarea acolo e cam aiurea, dar:
pe scurt, legea zice asa:
la schimbarea benzii de circulatie, se pierde prioritatea!
ce faci, faci pe riscul tau, poate chiar pe viata ta! daca prinzi un tirist sictirit, il doare undeva de tine si de masina pe care o conduce, ca doar nu e a lui!

#51
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,243
  • Înscris: 19.03.2007

 richi_e, on 29 ianuarie 2023 - 15:35, said:

@ initiator:
semnalizarea acolo e cam aiurea, dar:
pe scurt, legea zice asa:
la schimbarea benzii de circulatie, se pierde prioritatea!
ce faci, faci pe riscul tau, poate chiar pe viata ta! daca prinzi un tirist sictirit, il doare undeva de tine si de masina pe care o conduce, ca doar nu e a lui!

Uite ca iti pot da un exemplu in care schimb banda si am prioritate ! Un tirist sau orice alt posesor de permis sictirit sau idiot poti intalni in orice alta situatie si mori cu dreptatea in brate, asta e la capitolul ghinion, dar aici scriem de cum e legal.

#52
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 02.02.2007

 titoo, on 29 ianuarie 2023 - 16:41, said:

Uite ca iti pot da un exemplu in care schimb banda si am prioritate ! Un tirist sau orice alt posesor de permis sictirit sau idiot poti intalni in orice alta situatie si mori cu dreptatea in brate, asta e la capitolul ghinion, dar aici scriem de cum e legal.
pai legal e simplu: se da prioritate celui care nu schimba banda!

#53
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,243
  • Înscris: 19.03.2007
@richi_e
Si eu iti spuneam ca e o situatie in care legal am prioritate atunci cand schimb banda.
La afirmatia asta a ta faceam referire:

"la schimbarea benzii de circulatie, se pierde prioritatea!"

#54
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,562
  • Înscris: 30.10.2003

 Octavian___, on 28 ianuarie 2023 - 11:25, said:

Da da, la romani le trebuie semnalizaroare suplimentare la intrare pe autostrada.... si la alea sa se uite ca boii la poarta noua, sa scrie mare "atentie boule,  intrare pe autostrada, nu e drum national!! " Si tot degeaba pt ca nu stie ce inseamna autostrada.
Cand am dat de carnet, m-am rugat sa ma scoata si pe mine in afara orasului. A mai venit o tanti cu mine care vroia acelasi lucru. Am condus vreo 20 km pe DN si atat.
Cati sunt ca mine care au vazut autostrada mult dupa ce au luat carnetul?.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate