Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Alt om ucis de câini în Capitală

* * * - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1324 replies to this topic

#55
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012

 _Freya_, on 22 ianuarie 2023 - 10:29, said:


mie tot nu-mi vine sa cred cum dracu s a intamplat asta avand in vedere ca eu acum fo 2 ani adunam coada soricelului de prin zona aia si nu exista picior de caine.
Este un maidan spre Chiajna.

Nu prea inteleg ce nu iti vine sa crezi? Ca nu a fost omorata de caini? Ca exista caini in zona? Ca mint toti?

 _Freya_, on 22 ianuarie 2023 - 10:33, said:

nu mi se pare fiziologic normal; nu e natural. Mi e mila.

Curios cum nu iti este mila si de femeia omorata de fiarele alea.

#56
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 18.06.2009
Userul Freya: traiesti intr-o lume paralela sau faci propaganda pentru caini lasati liberi pe strazi? zona Lacul Morii este plina de caini mai ales din zona cu halele ramase si cotinua cu tigania de case improvizate si apoi urmeaza acel teren disputat de primarii. Pe primarul sectorului 6 putin ii pasa, este preocupat sa scoata garduri si pentru el doar Dr Taberei exista in sector 6.

In 2010 era sa patesc precum victima de ieri in parcul universitatii Politehnica; norocul avut a fost ca a aparut de nicaieri un om care i-a alungat de pe mine.

Edited by Rainwish, 22 January 2023 - 10:44.


#57
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Vina este a javrelor umane. Câinii nu se "dau oe drum". Problema nu este că s-au înmulțit. Asta s-a întâmplat natural. Problema este că au ajuns pe străzi. Cum, de unde? Păi, "eliberați" de oameni, duși la periferia orașelor sau lăsați pe străzi. La noi în oraș, situația este sub control, dar echipajele de la padoc, sunt mereu pe străzi. Cu toate astea, oamenii sunt iresponsabili. Ei lasă animalele libere, ei le părăsesc pe la periferii.

Victima câinilor, mușcată o dată, de ce nu a evitat zona respectivă?! Știu ca animalele at fi tot acolo, dar poate nu s-ar fi repetat situația. Eu nu as mai trece, alergând, pe unde sunt câini care sunt antrenați de alergarea mea.

#58
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 30.11.2021
Daca sunt haite de caini, alea se plimba, se misca.
Cum zicea cineva, poate sunt caini care seara se aduna pe la societatiile comerciale, sunt hraniti de cei de pe acolo.
Si ziua cand se deschid societatiile alea comerciale, se plimba prin oras.

Si am urmarit, din pacate, si destule babe pe vremea cand hraneau caini de pe strada. Cu ele erau ok, adica se jucau ca le dadeau mancare dar cu restul oamenilor se fereau, ca si caini astia de pe strada se intalnesc cu fel si fel de tampiti care ii alearga, dau cu pietre dupa ei, ii gonesc.
Eu daca am pisici mai ma joc cu alti pisici de pe strada sau catelusi. Altcineva care nu are nici pisic si nici caine... goneste. Deci si cainele ala ce naiba sa mai intelaga. 1 da sa-l hraneasca, sa-l mangaie, sa se joace cu el, altul da sa-l goneasca.

#59
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,963
  • Înscris: 26.07.2017

 Rainwish, on 22 ianuarie 2023 - 10:38, said:

Userul Freya: traiesti intr-o lume paralela? zona Lacul Morii este plina de caini mai ales din zona cu halele ramase si cotinua cu tigania de case improvizate si apoi urmeaza acel teren disputat de primarii. Pe primarul sectorului 6 putin ii pasa, este preocupat sa scoata garduri si pentru el doar Dr Taberei exista in sector 6.

Eu cand zic zona Lacul Morii ma refer la Lacul Morii nu la 1 km pe langa

#60
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,202
  • Înscris: 24.11.2006

 _Freya_, on 22 ianuarie 2023 - 10:33, said:

nu mi se pare fiziologic normal; nu e natural. Mi e mila.

Nu te supara pe mine, dar si datorita unora ca tine se intampla ce se intampla. Nu e flame ce am scris, dar trebuie sa intelegi un lucru: vrei sa ajungem sa ne manance ei pe noi? Un exemplu concret? Ia de te uita si vezi ce se intampla cu ursii, mai au putin si dorm cu turistii in pat. Sa stii ca exista lege pe tema asta, a sterilizarii, microciparii si vaccinarii: https://www.avocatne...eze-cainii.html

#61
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,313
  • Înscris: 12.07.2010

 un_el, on 22 ianuarie 2023 - 10:41, said:

Nu te supara pe mine, dar si datorita unora ca tine se intampla ce se intampla. Nu e flame ce am scris, dar trebuie sa intelegi un lucru: vrei sa ajungem sa ne manance ei pe noi? Un exemplu concret? Ia de te uita si vezi ce se intampla cu ursii, mai au putin si dorm cu turistii in pat. Sa stii ca exista lege pe tema asta, a sterilizarii, microciparii si vaccinarii: https://www.avocatne...eze-cainii.html

Exact, legea exista, dar ar putea la fel de bine sa nu existe, ca nu face absolut nimeni vreun control de orice fel.

#62
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 30.11.2021
Stiu ca inainte erau ONG-urile care se duceau si lasau saci de mancare pentru caini de prin fabricile de prin oras, alea mai falimentare.
Si ma gandeam care este logica? De ce nu ii adopta, salveaza, sterilizeaza.

Ca eu donez catre o asociatie de protectie a animalelor, astia sterilizeaza, vaccineaza, dau spre adoptie sau tin in adapost, dar in nici un caz nu elibereaza pe strada caini.

Si ca fapt divers, o cunostinta s-a dus sa abandoneze caini, unde credeti? La ghena. Si s-a intors dupa ei, i-a gasit acolo, a deschis usa la masina si au sarit in masina.

Noi avem educatie in cea ce priveste animalele astea, eu o recunosc, nu ma asteptam ca 2 pisicei sa manance atatia bani, vaccinuri, sterilizare, mancare la pliculet. Sunt parte din familie, ei imi fac viata mai frumoasa.

#63
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
A vrut sa faca jogging, o viata sănătoasă, avea probabil si noul model de Apple Watch Ultra.

#64
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 30.11.2021

 Bob493, on 22 ianuarie 2023 - 10:45, said:


Exact, legea exista, dar ar putea la fel de bine sa nu existe, ca nu face absolut nimeni vreun control de orice fel.
Hai sa iti spun cum sta treaba. Nu sa te contrazic, sa te completez.

La case, la ceva timp, vine un nene in halat, cred ca iti lasa si bilet in posta. Iti citeaza acolo ceva din lege sau din HCL local, nu stiu sa iti zic cu exactitate ca nu am caini.
Dar stiu ca trece pe la poarta si intreaba care are caini, sa fie vaccinati, sa aiba cip, sa fie sterilizati.

Legea este respectata asa de aspect. Mai ales cei de pe la firme, acolo zic ca ce vina ei ca a intrat un caine in curte, ca nu este al lor, nu este cipat,

#65
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

 yekun, on 22 ianuarie 2023 - 09:19, said:

Cum se face prin țările alea civilizate, dealtfel.
in tarile civilizate ii omoara cainii pe aia de-i plimba, vezi cazul amintit in topicul despre binele din Romania, mai la vale, asa ca nici cum nu-i bine

#66
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 18.06.2009

 doxan, on 22 ianuarie 2023 - 10:47, said:

A vrut sa faca jogging, o viata sănătoasă, avea probabil si noul model de Apple Watch Ultra.


Si unde este problema; parca traim intr-un stat democratic inca din ce stiu. Putea sa aiba si ultimul model Iphone. Invidia comunista a ramas in sangele acestei natii.

#67
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 02.09.2009

 Chayah, on 22 ianuarie 2023 - 09:13, said:

Ieri a fost ucisă de câini o femeie de 43 de ani, care alerga în parcul Lacul Morii din București. O alta tragedie de neimaginat, întâmplata sub ochii noștri.

În urma cu un an, fusese rănită grav de câini în același parc.
Anul acesta a fost ucisă.


"Mamă, sportivă, voluntar pentru multe cauze nobile, absolventă de medicină veterinară, doctor în ştiinţe, angajată ca expert la Primăria Capitalei. Ana avea 43 de ani şi credea că poate face lumea mai bună. Cu blândeţe şi generozitate, lupta pentru credinţa că România e pe drumul cel bun."


Influncerii tac, o moarte sfâșiat de câini în mijlocul Capitalei nu e la fel de interesantă ca preferințele la femei ale lui Buhnici.


În urmă cu 10 ani, tot în București, un băiețel de 4 ani a fost ucis de câini într-un parc.

Ce credeți că poate fi făcut?
Cum credeți că pot fi oamenii educați să își ducă animalele la veterinar pt a fi sterilizate, să nu mai abandoneze puii de câine nedoriți și să își țină câinii în curți?


https://stiriromania...timp-ce-alerga/
Mi se pare ciudat

#68
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005

 FARAROTI, on 22 ianuarie 2023 - 09:59, said:


Sa nu te superi,dar pare ca nu ai inteles.Eutanasiezi cati?La infinit? Si eutanasierea costa.
Da, la infinit, sau ce facem, considerăm viata umana mai prejos de cuțu. Prin anumite zone ferite ii zaresc cum descarcă din papuc cate 10-15 câini. Stie lumea, ca apar din camp de nicaieri cățeluși a nimanui.

#69
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
In adaposturile de caini angajatii vand mancarea destinata cainilor.

#70
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,313
  • Înscris: 12.07.2010

 MindArchitect, on 22 ianuarie 2023 - 10:48, said:

Hai sa iti spun cum sta treaba. Nu sa te contrazic, sa te completez.

La case, la ceva timp, vine un nene in halat, cred ca iti lasa si bilet in posta. Iti citeaza acolo ceva din lege sau din HCL local, nu stiu sa iti zic cu exactitate ca nu am caini.
Dar stiu ca trece pe la poarta si intreaba care are caini, sa fie vaccinati, sa aiba cip, sa fie sterilizati.

Legea este respectata asa de aspect. Mai ales cei de pe la firme, acolo zic ca ce vina ei ca a intrat un caine in curte, ca nu este al lor, nu este cipat,

O fi lasand nenea ala bilete in posta, dar daca nu intra si in curte sa se uite sub coada cainelui, atunci e cam egal cu zero ce face el.

#71
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,963
  • Înscris: 26.07.2017

 florinellll, on 22 ianuarie 2023 - 10:52, said:

Mi se pare ciudat

si mie. Dar nu zic mai mult.

#72
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 27.10.2007
inca din 2001-2002 exista cadru legal pentru capturarea si eutanasierea canilor fara stapan (OUG 155/2001). in majoritatea oraselor problema a fost rezolvata, doar in Bucuresti nu, pentru ca nu vor sa faca ceva. de altfel, n-am vazut vreun mesaj din partea ASPA sau a Primariei capitalei, in care isi cer scuze, transmit condoleante, arata compasiune fata de situatia creata.
spre stiinta voastra ASPA Bucuresti, aflata subordinea Consiliului General are in organigrama 100 de posturi,  din care 1 director General si 3 directori adjunct. in total ASPA are 17 de functii de conducere!
cetatenii au si ei vina lor, atunci cand arunca gunoaie menajere pe camp, hranesc cainii sau ii adapostesc prin curtile firmelor fara a-i tine legati!
neglijenta si nepasarea din toate partile, astea a omorat-o pe femeia asta.

Edited by strongsss, 22 January 2023 - 11:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate