Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Alt om ucis de câini în Capitală

* * * - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1324 replies to this topic

#37
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,960
  • Înscris: 26.07.2017

 Bob493, on 22 ianuarie 2023 - 10:15, said:

Solutii exista si nici nu sunt prea complicate, doar ca ar insemna ca institutiile statului sa-si faca treaba, ceea ce la noi e cam greu de facut:

1. Toti cainii prinsi fara stapan dusi in adaposturi si eutanasiati in 2 saptamani daca nu ii revendica/adopta nimeni. Adoptiile facute cu doar acte, astfel incat cei care ii adopta sa raspunda legal pentru animalul adoptat, ca sa nu vina iubitorii sa ii "salveze" si sa le dea drumul inapoi pe strada.
2. Sterilizari gratuite, iar toti cainii fara pedigree sa fie obligatoriu sterilizati. Legea exista, dar nu o pune nimeni in aplicare. Ar trebui sa fie facute controale periodice, aleatorii, iar proprietarii care sunt gasiti cu animale nesterilizate sa fie amendati puternic, sa li se dea un termen in care sa puna in aplicare ceea ce li s-a cerut, iar la expirarea acelui termen daca animalul este in continuare nesterilizat, acesta sa fie confiscat, dus in adapost si aplicat punctul 1.

si eu daca nu vreau sa-mi sterlizez cateaua? Trebuie obligatoriu sa o fac?

#38
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Controale si amenzi, ai caine/pisica si nu este sterilizat/a, 1000 lei amenda, platesti in 10 zile 500, nu platesti in 10 zile, inca 1000.
N-ai caine/pisica dar tu esti iubitor de animale si prin diverse metode ademenesti caini/pisici in jurul blocurilor la fel amenda.

Mie nu mi se pare nimic complicat, exista politie, exista comunitari, exista oameni care pot sa faca asta, controale si amenzi. Inclusiv la cei care au animale de companie si le plimba prin parcuri.

Ai o afacere cu animale de companie, controlata, avizata, platesti taxe, atunci da animalele tale se vor reproduce. Ai o catelusa bichon si nu este sterilizata, amenda tati.

#39
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,960
  • Înscris: 26.07.2017

 Bob493, on 22 ianuarie 2023 - 10:19, said:


Nu e ca si cum ar fi lovit-o fulgerul de doua ori. Daca alergi prin zone pe unde isi fac veacul haite de caini, sansele sa te atace sunt mari. Daca o faci des nici macar nu mai e o problema de daca, ci doar de cand.

Era prietena cu cele doua haite.

#40
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021

 TruculMagic, on 22 ianuarie 2023 - 10:03, said:

Aparatele cu ultrasunete functioneaza oare ?
Cica isi fac treaba cand este cainele tanar si aude.

Aveam o cunostinta care avea un asemenea aparat si se indeparta cainele.
De obicei sunt dublate de ultrasoc sau cum se numeste. Aparat cu ultrasunete si capat care te curenteaza, nu zic sa curentezi animalul dar la cum aude arcul ala sperie cainele.

Poate pe viitor sa se mai schimbe lucrurile ca am mai vazut persoane care sunt amendate ca abandoneaza caini in orase.
Majoritatea cainilor cred ca de la tara sunt veniti, ii aduc in oras si ii abandoneaza pe langa ghene de gunoi ca zic ei ca or sa aiba cei de la bloc grija de ei.
Doar ca vremurile s-au schimbat si nu prea mai are careva grija de caini, ba se cam sperie de ei si-i gonesc.

Este ciudat ca un om moare muscat de caine in capitala, pare stire de prin ani 90.

#41
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017

 Chayah, on 22 ianuarie 2023 - 10:21, said:




Tot ea? Nu știu ce să zic.

Eu cred că acel loc nu era în traseul obișnuit de alergare.
Probabil a schimbat traseul în ultima clipă, nu știu.

Din articolul de pe Digi, cel care a salvat-o anul trecut:

Quote


Ulterior, m-am întâlnit cu ea tot în zonă, alerga, mi-a arătat rezultatele operațiilor”, povestește martorul.


https://m.digi24.ro/...asi-loc-2223983

In articol folosește cuvântul "câmp", pare să fie o zonă neamenajata, nicidecum un parc.

Prin zona în care stau eu (sectorul 4) nu am mai văzut de foarte mulți ani câini fără stăpân. În schimb, sunt multe pisici.

Edited by george_alexandru, 22 January 2023 - 10:28.


#42
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

 Bob493, on 22 ianuarie 2023 - 10:15, said:

Toti cainii prinsi fara stapan
Face cineva controale la firme sa vada care e situatia cainilor din curtile lor?

 Yhzx23, on 22 ianuarie 2023 - 10:02, said:

Nu exista vreo firma cat de mica sau de mare sa nu aibe cativa caini in curte.

Paznicii fiind ocrotitorii cainilor si cainii aparatorii paznicilor.

 Matrix40, on 22 ianuarie 2023 - 10:12, said:

Fix aici ii problema.
Cand vin hingerii sa ii adune, paznicii ii ascund in curte , iar dupa ce pleaca hingerii le dau drumul pe strada sa atace trecatorii


#43
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 george_alexandru, on 22 ianuarie 2023 - 10:26, said:



Din articolul de pe Digi, cel care a salvat-o anul trecut:



In articol folosește cuvântul "câmp", pare să fie o zonă neamenajata, nicidecum un parc.



Este probabil ce am bănuit la început: înfruntarea fricilor. Fight fire with fire.

Sunt multe zone neamenajate în București, multe terenuri nelocuite.
Nu mi se pare normal să fii în pericol de moarte când treci pe lângă ele, nu?

#44
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,960
  • Înscris: 26.07.2017

 george_alexandru, on 22 ianuarie 2023 - 10:26, said:


In articol folosește cuvântul "câmp", pare să fie o zonă neamenajata, nicidecum un parc.


mie tot nu-mi vine sa cred cum dracu s a intamplat asta avand in vedere ca eu acum fo 2 ani adunam coada soricelului de prin zona aia si nu exista picior de caine.
Este un maidan spre Chiajna.

#45
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 _Freya_, on 22 ianuarie 2023 - 10:23, said:



si eu daca nu vreau sa-mi sterlizez cateaua? Trebuie obligatoriu sa o fac?


De ce nu o sterilizezi?
Ai canisă, te ocupi cu vânzarea câinilor?

#46
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,068
  • Înscris: 24.11.2006

 Chayah, on 22 ianuarie 2023 - 10:18, said:

București este un oraș foarte mare și s-ar putea ca ăsta să fie unul dintre motive.

În plus, nu știu cum e în alte orașe, dar în București e plin de oameni care hrănesc acești câini fără stăpân și care fac un scandal imens dacă acesti câini sunt luați.


S-ar putea, ar fi, problema ramane. Daca tot se fac presupuneri ramai cu problema. Cine ii hraneste si le ofera adaposturi improvizate in jurul blocurilor sa fie amendat iar respectivul patruped luat, sterilizat iar daca nu este adoptat eutanasiat. N-are nicio importanta scandalul pe care il fac respectivii, vine Politia Locala si supravegheaza "operatiunea Maidanezul", daca vor sa aiba grija de Bobita sa-l adopte si sa-l ia in casa cu tot ce presupune asta: sterilizare, cipare, vaccinuri.
Nu are importanta ca Bucurestiul e un oras foarte mare, mai scot de prin birouri frecatorii de menta si-i trimit la "vanatoare" de caini.

#47
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 _Freya_, on 22 ianuarie 2023 - 10:23, said:


si eu daca nu vreau sa-mi sterlizez cateaua? Trebuie obligatoriu sa o fac?

Da. De ce nu ai vrea sa o faci?

 Yhzx23, on 22 ianuarie 2023 - 10:28, said:

Face cineva controale la firme sa vada care e situatia cainilor din curtile lor?

Pai asta si ziceam, ca ar trebui sa se faca. Dar nu doar la firme, ca alea sunt cateva. Oameni cu caini nesterilizati sunt milioane.

#48
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,960
  • Înscris: 26.07.2017

 Chayah, on 22 ianuarie 2023 - 10:31, said:

De ce nu o sterilizezi?
Ai canisă, te ocupi cu vânzarea câinilor?
nu mi se pare fiziologic normal; nu e natural. Mi e mila.

#49
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 FARAROTI, on 22 ianuarie 2023 - 10:15, said:

Corect.Dar tot acolo,proprietarii animalelor le sterilizeaza.Majoritatea.Sigur aia nu omoara sute pe zi.
Cu siguranta au omorat sute pe zi pana cand oamenii au invatat si s-au educat. Noi vedem cum este acuma nu cum a fost la inceput. Sigur si eu au fost in situatia care e acuma la noi.

#50
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021
Animalele sunt periculoase.
Eram la privat si aveam un caine loial, nu stiu daca pricepeti ce zic, un caine de statea in zapada la usa biroului sa te joci cu el. Un caine de nota 10. Probabil a fost otravit de un dobitoc.
Vreau sa zic ca ma stia cainele ala, ma jucam cu el, ii dadeam hrana, intr-o seara am iesit de la birou si vorbeam la telefon, fumam o tigara, nu stiu, eram pe langa cladire.
Si era cainele dupa mine.
Si nu glumesc, m-am uitat la el si parca s-a schimbat, a sarit sa ma muste, caine mare, am pus repede mana pe ce aveam la indemana.
Atunci am inteles ca animalele sunt animale, te joci cu caini dar pastrezi distanta.

Si o faza cu pisica, am o pisicuta crescuta de mica, o plimbam intr-o mana. Este invata sa fie plimbata in brate, ba ai zice ca este foarte afectiva fata de baietel(de pisic).
Si ma jucam cu ea si deodata a dat cu gheara sa ma zgarie pe fata, a reusit sa ma atinga la nas, a luat nitel pielea.
Si de atunci sunt foarte atent.

Am o cunostinta care are un catelusi superb, tot asa se juca cu el si a reusit sa o muste de fata.

Sunt un om care donez pentru asociatiile de protectie a animalelor dar nu uit ca sunt asociatii de protectie a ANIMALELOR. Pot eu sa scriu ca nu tratezi omul ca un animal si un animal ca un om, sau invers.

Iubesc animalele dar inteleg anumite treburi.

Edited by MindArchitect, 22 January 2023 - 10:35.


#51
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 _Freya_, on 22 ianuarie 2023 - 10:29, said:



mie tot nu-mi vine sa cred cum dracu s a intamplat asta avand in vedere ca eu acum fo 2 ani adunam coada soricelului de prin zona aia si nu exista picior de caine.
Este un maidan spre Chiajna.


Tu ai idee ca in 2 ani se pot întâmpla foarte multe și se pot schimba foarte multe?

Și până la urmă ce contează zona exactă?
Contează că un om a fost ucis de câini în mijlocul unui oraș european.

#52
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 _Freya_, on 22 ianuarie 2023 - 10:33, said:

nu mi se pare fiziologic normal; nu e natural. Mi e mila.
Atunci nu tine caine. Ia hamster. Pe ala legea nu iti cere sa il sterilizezi.

#53
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 _Freya_, on 22 ianuarie 2023 - 10:33, said:


nu mi se pare fiziologic normal; nu e natural. Mi e mila.

Îți înțeleg mila.

Fiziologic normal e ca ea să facă pui anual sau chiar de 2 ori pe an.
Dacă nu face, e predispusa la boli grave ca piometru și cancer mamar.

#54
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 _Freya_, on 22 ianuarie 2023 - 10:33, said:

nu mi se pare fiziologic normal; nu e natural. Mi e mila.

Nu are treaba cu fiziologicul si naturalul, iar mila nu are de ce sa-ti fie, ca nu se face pe viu, si nici traume psihice nu sufera, ca sunt animale.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate