Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alt om ucis de câini în Capitală

* * * - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1324 replies to this topic

#19
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,960
  • Înscris: 26.07.2017

View PostPhobos, on 22 ianuarie 2023 - 09:53, said:

Drac stie, in Oradea n-am mai vazut un câne vagabond de ani buni...

Crede-ma ca stiu Lacul ala ca in palma, saptamanal dau roata de la baraj pana in cartier Chiajna. Nu exista picior de caine nici pe sus nici pe jos. O portiune au amenajat-o gen pista de alergare apoi vine o zona unde sunt niste case mai darapanate "rromi"  dar nici acolo nu sunt caini! Tind sa cred ca s-a intamplat pe maidan muuult departe de Lacul Morii!

View Postcumparator, on 22 ianuarie 2023 - 09:59, said:

Locul e un camp intre Bucuresti si Chiajna. Am inteles ca se judeca primariile pentru asta.



a, pai ziceti asa ca e camp.

#20
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View PostFARAROTI, on 22 ianuarie 2023 - 09:50, said:

Pare ca unii nu inteleg că atât timp cat robinetul e deschis,degeaba aduni apa cu pipeta.

Nu exista vreo firma cat de mica sau de mare sa nu aibe cativa caini in curte.

Paznicii fiind ocrotitorii cainilor si cainii aparatorii paznicilor.

#21
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007

View Postcumparator, on 22 ianuarie 2023 - 09:59, said:

Locul e un camp intre Bucuresti si Chiajna. Am inteles ca se judeca primariile pentru asta.

Spre surpriza mea, acum vreo 2 saptamani au venit unii la usa mea, sa vaccineze antirabic cainii. Le-am aratat carnetele de sanatate, si-au notat intr-un registru, au intrebat daca sunt sterilizate.
Asta la taranoaia. Deci se poate, nu e mare branza. Strangi date, le trimiti o scrisoare alira cu animale nesterilizate, ii lasi 2 luni si dupa aia le dai ditamai amenda.

Intre timp,aia arunca animalul.

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Aparatele cu ultrasunete functioneaza oare ?

#23
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,099
  • Înscris: 24.11.2006

View PostRu-Warrior, on 22 ianuarie 2023 - 09:23, said:

Dreptul de a purta arme.
Atat

Razboinicule, ca asta-i nick-ul pe care ti l-ai ales de unul singur, te intreb un singur lucru: cunosti legea si conditiile in care poti folosi o arma?

View PostTruculMagic, on 22 ianuarie 2023 - 10:03, said:

Aparatele cu ultrasunete functioneaza oare ?

Da, garantat!

View PostYhzx23, on 22 ianuarie 2023 - 10:02, said:

Nu exista vreo firma cat de mica sau de mare sa nu aibe cativa caini in curte.

Paznicii fiind ocrotitorii cainilor si cainii aparatorii paznicilor.

In curte, chiar tu ai dat raspunsul. E imprejmuit spatiul? Respectivele patrupede sunt sterilizate? Care-i problema?

#24
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,309
  • Înscris: 31.07.2017
Problema este ca aceste animale imunde scapa, si de aici apar probleme de sanatate publica, mari. A creste caini este profund egoist si lipsit de sens.

#25
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,026
  • Înscris: 30.07.2006
In tarile pe care le luam ca model, toate animalele de companie care ajung in adaposturi si nu sunt adoptate in 15 zile sunt eutanasiate.
Milioane.

#26
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostYhzx23, on 22 ianuarie 2023 - 10:02, said:



Nu exista vreo firma cat de mica sau de mare sa nu aibe cativa caini in curte.

Paznicii fiind ocrotitorii cainilor si cainii aparatorii paznicilor.

Fix aici ii problema.
Cand vin hingerii sa ii adune, paznicii ii ascund in curte , iar dupa ce pleaca hingerii le dau drumul pe strada sa atace trecatorii


#27
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

View PostTruculMagic, on 22 ianuarie 2023 - 10:03, said:

Aparatele cu ultrasunete functioneaza oare ?

Depinde de caini. Am avut si eu cateva aparate, inainte sa scape basescu de haitele de prin bucuresti, ca ma plimbam des cu bicicleta. Daca erau putini si indecisi, functiona. Daca erau mai multi, se speriau cativa, se retrageau, apoi reveneau, iar daca nu scapai de ei in primele 10-15 s nu mai functiona deloc ca se obisnuiau cu zgomotul.
Nu mi-as pune speranta in asa ceva, e mai bine decat nimic, dar nu e o garantie ca scapi.

#28
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Posteiffel, on 22 ianuarie 2023 - 09:38, said:




O problema o vad si la emeia care alerga pe-acolo desi stia ca sunt probleme. Un alergator e un magnet ptr caini.
Daca stii ca sunt caini in zona iti cauti alta.


Din ce am citit, doamna care a murit era o idealista, credea în bine, credea ca lumea e bună șamd.

În plus, in urma accidentului groaznic de anul trecut, cu siguranță a rămas cu sechele și frici foarte mari.
Una din metodele recomandate în lupta cu o frică specifică este să o înfrunți.
Probabil că asta a făcut.
Statistic, care erau șansele să fie atacată a doua oară de câini?

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View Postun_el, on 22 ianuarie 2023 - 09:40, said:

Respectiva, care mai era si medic veterinar pe deasupra, daca mai si alerga n-a facut decat sa-i intarate.

Pana acum nu se stie ce era.
Fiecare site/post de stiri vine cu altceva.
Ba lucra la Primaria Capitalei - https://adevarul.ro/...in-2236297.html
Ba la un Institut de Cercetari - https://www.digi24.r...asi-loc-2223983

View PostChayah, on 22 ianuarie 2023 - 10:12, said:

Statistic, care erau șansele să fie atacată a doua oară de câini?
Daca alergi intr-o zona cu caini - 100%

#30
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View PostFARAROTI, on 22 ianuarie 2023 - 09:59, said:

Sa nu te superi,dar pare ca nu ai inteles.Eutanasiezi cati?La infinit? Si eutanasierea costa.
E mai ieftin decat sa ii pastrezi la nesfarsit in adaposturi. Si mult mai eficient pe termen lung.

#31
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Solutii exista si nici nu sunt prea complicate, doar ca ar insemna ca institutiile statului sa-si faca treaba, ceea ce la noi e cam greu de facut:

1. Toti cainii prinsi fara stapan dusi in adaposturi si eutanasiati in 2 saptamani daca nu ii revendica/adopta nimeni. Adoptiile facute cu doar acte, astfel incat cei care ii adopta sa raspunda legal pentru animalul adoptat, ca sa nu vina iubitorii sa ii "salveze" si sa le dea drumul inapoi pe strada.
2. Sterilizari gratuite, iar toti cainii fara pedigree sa fie obligatoriu sterilizati. Legea exista, dar nu o pune nimeni in aplicare. Ar trebui sa fie facute controale periodice, aleatorii, iar proprietarii care sunt gasiti cu animale nesterilizate sa fie amendati puternic, sa li se dea un termen in care sa puna in aplicare ceea ce li s-a cerut, iar la expirarea acelui termen daca animalul este in continuare nesterilizat, acesta sa fie confiscat, dus in adapost si aplicat punctul 1.

#32
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007

View Postmarius.bunu, on 22 ianuarie 2023 - 10:10, said:

In tarile pe care le luam ca model, toate animalele de companie care ajung in adaposturi si nu sunt adoptate in 15 zile sunt eutanasiate.
Milioane.
Corect.Dar tot acolo,proprietarii animalelor le sterilizeaza.Majoritatea.Sigur aia nu omoara sute pe zi.

Edited by FARAROTI, 22 January 2023 - 10:16.


#33
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006

View PostChayah, on 22 ianuarie 2023 - 10:12, said:

Statistic, care erau șansele să fie atacată a doua oară de câini?
În aceeași zona? Mari spre foarte mari. Dar nu, nu consider ca e vina victimei, în nici un caz.

#34
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postun_el, on 22 ianuarie 2023 - 09:40, said:



Nu vreau sa zici ca am ceva cu tine sau cu bucurestenii, am mai scris si pe celalalt topic, cel lui ND, de ce in alte orase mai mici se poate dar la Bucuresti niciodata? Ia uite cum s-a rezolvat problema prin provincie, care orase de provincie n-au nici pe departe bugetul PMB:

http://www.madeingal...lati-rezolvare/

https://www.puterea....itutionalizati/

In primul articol, cel din 2014. se propuneau solutii, in al doilea articol din 18 ianuarie 2023 se vede rezultatul. Ca unele solutii n-au fost tocmai ortodoxe? De acord! Inainte vreme fiecare cartier avea "javrele" lui, daca nu te cunosteau si intrai mai pe inserat riscai sa fii rupt, eu insumi am fost "ciupit" iar alta data am fost inconjurat de o haita intreaga foarte agresiva. Norocul meu a fost ca am avut caine vreo 15 ani de zile acasa si am stiut sa ma comport. Respectiva, care mai era si medic veterinar pe deasupra, daca mai si alerga n-a facut decat sa-i intarate. Trecand peste lucrul asta: in momentul de fata caini comunitari/maidanezi pe aici "pe la provincie" nu prea mai exista. Daca mai vezi cate unul-doi accidental, e mare lucru, si aia au taiate "podoabele".
Pe scurt: castrati, eutanasiati, sa nu existe in jurul blocurilor custi sau nu stiu ce adaposturi in care respectivii patrupezi sa fie hraniti, proprietarii sa fie obligati sa-si sterilizeze cainii si ai rezolvat problema.


București este un oraș foarte mare și s-ar putea ca ăsta să fie unul dintre motive.

În plus, nu știu cum e în alte orașe, dar în București e plin de oameni care hrănesc acești câini fără stăpân și care fac un scandal imens dacă acesti câini sunt luați.

View Postantinari, on 22 ianuarie 2023 - 10:16, said:


În aceeași zona? Mari spre foarte mari. Dar nu, nu consider ca e vina victimei, în nici un caz.

Evident că nu.
Nici măcar ca ultim punct al discuției.
E pur și simplu o problemă ce nu ar trebui pusă în discuție.

#35
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View PostChayah, on 22 ianuarie 2023 - 10:12, said:


Statistic, care erau șansele să fie atacată a doua oară de câini?

Nu e ca si cum ar fi lovit-o fulgerul de doua ori. Daca alergi prin zone pe unde isi fac veacul haite de caini, sansele sa te atace sunt mari. Daca o faci des nici macar nu mai e o problema de daca, ci doar de cand.

#36
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Posteiffel, on 22 ianuarie 2023 - 10:14, said:





Daca alergi intr-o zona cu caini - 100%


Tot ea? Nu știu ce să zic.

Eu cred că acel loc nu era în traseul obișnuit de alergare.
Probabil a schimbat traseul în ultima clipă, nu știu.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate