Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Alt om ucis de câini în Capitală

* * * - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1324 replies to this topic

#1
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Ieri a fost ucisă de câini o femeie de 43 de ani, care alerga în parcul Lacul Morii din București. O alta tragedie de neimaginat, întâmplata sub ochii noștri.

În urma cu un an, fusese rănită grav de câini în același parc.
Anul acesta a fost ucisă.

"Mamă, sportivă, voluntar pentru multe cauze nobile, absolventă de medicină veterinară, doctor în științe, angajată ca expert la Primăria Capitalei. Ana avea 43 de ani și credea că poate face lumea mai bună. Cu blândețe și generozitate, lupta pentru credința că România e pe drumul cel bun."


Influncerii tac, o moarte sfâșiat de câini în mijlocul Capitalei nu e la fel de interesantă ca preferințele la femei ale lui Buhnici.


În urmă cu 10 ani, tot în București, un băiețel de 4 ani a fost ucis de câini într-un parc.

Ce credeți că poate fi făcut?
Cum credeți că pot fi oamenii educați să își ducă animalele la veterinar pt a fi sterilizate, să nu mai abandoneze puii de câine nedoriți și să își țină câinii în curți?


https://stiriromania...timp-ce-alerga/

Edited by Chayah, 22 January 2023 - 09:15.


#2
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Pot fi strânse javrele de pe străzi, duse la adăpost și dacă nu sunt adoptate în termen de 15 zile, eutanasiate.
Cum se face prin țările alea civilizate, dealtfel.

#3
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Nu exista alta solutie decat sterilizarea din poarta-n poarta,din casă-n casă.Obligatorie si gratuită.Chiar si interdictie de a detine, acolo unde animalele nu au conditii decente.Altfel,nimic nu va merge.

#4
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
Dreptul de a purta arme.
Atat

#5
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Din câte am citit, adăposturile în București sunt pline.
Pline cu câinii abandonați, pline cu puii abandonați ai stăpânilor care nu înțeleg importanța sterilizării.
E chiar o situație disperată și nu înțeleg ce se poate face, este o plagă socială această situatie :(.


Nu înțeleg de ce adăposturile sunt pline totuși.
Cât sunt ținuți acolo câinii care nu își găsesc un stăpân?

#6
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Sunt un mare iubitor de animale, dar cainii fara stapan nu au ce cauta pe strazi. Mai ales in haite.

Acum ... nu e vina lor ca au ajuns acolo. Cainii nu cad din cer. Mereu exista un idiot sau idioata care abandoneaza, nu-i sterilizeaza, etc. Sau cretini (aia de la adapostruri), care dau drumul pe strada catorva caini.

#7
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 FARAROTI, on 22 ianuarie 2023 - 09:21, said:

Nu exista alta solutie decat sterilizarea din poarta-n poarta,din casă-n casă.Obligatorie si gratuită.Chiar si interdictie de a detine, acolo unde animalele nu au conditii decente.Altfel,nimic nu va merge.


Ar fi o muncă titanică, nu există atâta personal care să se ocupe de asta.

#8
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007

 Chayah, on 22 ianuarie 2023 - 09:25, said:





Ar fi o muncă titanică, nu există atâta personal care să se ocupe de asta.
La cati frecatori de menta are statul,nu e deloc complicat.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,523
  • Înscris: 15.06.2004

 Chayah, on 22 ianuarie 2023 - 09:13, said:

Ce credeți că poate fi făcut?

Ce s-a facut in alte zone din Bucuresti.
Eu n-am mai avzut haite de caini pe strazi de mai bine de 10-15 ani.

M-au atacat si pe mine caini pe la Parcul Tineretului sau pe la Gara de Nord. I-am calmat si au plecat mai departe.
Pana si in Cismigiu au fost probleme pana acum vreo 15 ani - care iesea cu bicicleta sau la alergat era cu risc maxim.

Au disparut subit. In cateva luni au fost culesi si dusi la centre si apoi eutanasiati. Cu scandal evident din partea iubitorilor de animale.

Dar se pare ca nu toate primariile si-au facut treaba.

O problema o vad si la emeia care alerga pe-acolo desi stia ca sunt probleme. Un alergator e un magnet ptr caini.
Daca stii ca sunt caini in zona iti cauti alta.

#10
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,058
  • Înscris: 24.11.2006

 Chayah, on 22 ianuarie 2023 - 09:25, said:

Ar fi o muncă titanică, nu există atâta personal care să se ocupe de asta.

Nu vreau sa zici ca am ceva cu tine sau cu bucurestenii, am mai scris si pe celalalt topic, cel lui ND, de ce in alte orase mai mici se poate dar la Bucuresti niciodata? Ia uite cum s-a rezolvat problema prin provincie, care orase de provincie n-au nici pe departe bugetul PMB:

http://www.madeingal...lati-rezolvare/

https://www.puterea....itutionalizati/

In primul articol, cel din 2014. se propuneau solutii, in al doilea articol din 18 ianuarie 2023 se vede rezultatul. Ca unele solutii n-au fost tocmai ortodoxe? De acord! Inainte vreme fiecare cartier avea "javrele" lui, daca nu te cunosteau si intrai mai pe inserat riscai sa fii rupt, eu insumi am fost "ciupit" iar alta data am fost inconjurat de o haita intreaga foarte agresiva. Norocul meu a fost ca am avut caine vreo 15 ani de zile acasa si am stiut sa ma comport. Respectiva, care mai era si medic veterinar pe deasupra, daca mai si alerga n-a facut decat sa-i intarate. Trecand peste lucrul asta: in momentul de fata caini comunitari/maidanezi pe aici "pe la provincie" nu prea mai exista. Daca mai vezi cate unul-doi accidental, e mare lucru, si aia au taiate "podoabele".
Pe scurt: castrati, eutanasiati, sa nu existe in jurul blocurilor custi sau nu stiu ce adaposturi in care respectivii patrupezi sa fie hraniti, proprietarii sa fie obligati sa-si sterilizeze cainii si ai rezolvat problema.

Edited by un_el, 22 January 2023 - 09:54.


#11
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 31.07.2017
Pe scurt, nu exista decat o solutie. Stransi toti, fara discriminare, 7 zile la adapost si apoi direct eutanasie. Cine crede ca exista alta solutie este putin naiv, direct solutia terminala. La moment cred ca pe facebook, partidul iubitorilor de potai este mai mare decat orice partid, chiar si al  parintilor. Pacat de femeie, nu avea nicio vina. Idem si la munte, te-am prins cioban cu caine, eutanasiat, fara discutii.

#12
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Pare ca unii nu inteleg că atât timp cat robinetul e deschis,degeaba aduni apa cu pipeta.

#13
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,012
  • Înscris: 23.09.2005
Drac stie, in Oradea n-am mai vazut un câne vagabond de ani buni...

#14
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,960
  • Înscris: 26.07.2017
Lacul Morii e pus aiurea in titul. Lacul Morii e modernizat nu exista nici fir de blana de caine pe tot lacu'Morii.

#15
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Pai le convine la pipetarii, asociatiile cuțu cuțu tre sa haleasca si gura lor ceva. Pana nu se schimbă legea și eutanasiere dupa 15 zile daca nu se adoptă nu o sa se întâmple nimic bun.

#16
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

 Ru-Warrior, on 22 ianuarie 2023 - 09:23, said:

Dreptul de a purta arme.
Atat
Adica sa alergi cu pistolul la tine ca sa te aperi de caini. Sau eventual cu o pusca retezata. Cred ca niciodata n-o sa ma obisnuiesc cu ce pot debita unii aici.

 _Freya_, on 22 ianuarie 2023 - 09:53, said:

Lacul Morii e pus aiurea in titul. Lacul Morii e modernizat nu exista nici fir de blana de caine pe tot lacu'Morii.
Ma plimb des pe-acolo. Intr-adevar, n-am vazut nici caini inotand nici caini canotoriPosted Image. Iar Parc nu cred sa existe (inca).

Edited by __Dan__, 22 January 2023 - 09:59.


#17
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,505
  • Înscris: 11.03.2006
Locul e un camp intre Bucuresti si Chiajna. Am inteles ca se judeca primariile pentru asta.

Spre surpriza mea, acum vreo 2 saptamani au venit unii de la DSV la usa mea, sa vaccineze antirabic cainii. Le-am aratat carnetele de sanatate, si-au notat intr-un registru, au intrebat daca sunt sterilizate.
Asta la taranoaia. Deci se poate, nu e mare branza. Strangi date, le trimiti o scrisoare alora cu animale nesterilizate, ii lasi 2 luni si dupa aia le dai ditamai amenda. Daca le e mila sa-i castreze, sa nu-si mai ia. In toate tarile se poate, numai la noi nu, pe motiv ca nu sunt angajate destule milioane de bugetari.

Edited by cumparator, 22 January 2023 - 10:02.


#18
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007

 wolfydRg, on 22 ianuarie 2023 - 09:55, said:

Pai le convine la pipetarii, asociatiile cuțu cuțu tre sa haleasca si gura lor ceva. Pana nu se schimbă legea și eutanasiere dupa 15 zile daca nu se adoptă nu o sa se întâmple nimic bun.
Sa nu te superi,dar pare ca nu ai inteles.Eutanasiezi cati?La infinit? Si eutanasierea costa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate