Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

Cost suplimentar orange games!

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#55
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,584
  • Înscris: 26.12.2015
Adună niște dovezi și pune de-o reclamație la ANCOM sau ANPC. Poate se potolesc.

#56
ecler12345

ecler12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.12.2018

 ecler12345, pe 03 ianuarie 2024 - 18:05, a scris:

Tot primesc si eu porcaria asta, desi NU activez nimic si nu intru pe rahatul lor de aplicatie. Tot ce fac legat de orange este sa platesc factura pe site-ul lor in cont.
Cum naiba se tot activeaza de una singura?

Acum am vazut ca mi-au luat si banii, desi am trimis "STOP" la mai putin de 1 minut de cand am primit mesajul initial de activare.

Am sunat la un operator si discutia a fost, pe scurt, in felul urmator:
eu: "doresc sa stiu cum mi se activeaza aceasta optiune si mi se iau banii fara acordul meu"
operator: "dumneavoastra apasati pe un link care va activeaza aceasta optiune"
eu: "nu am apasat pe nimic"
operator: "este posibil sa primiti ceva similar in unul din jocurile pe care le jucati si de acolo se activeaza"
eu: "nu joc nimic; nu am jocuri pe telefon"
operator: "atunci se mai intampla sa primiti reclame pe tiktok si cand apasati pe ele, va aboneaza"
eu: "nu am tiktok"
operator: "atunci pe facebook se poate intampla la fel"
eu: "nu folosesc facebook"
operator: "nu aveti nici facebook?!"

Tot ce am inteles de la acest operator e ca e mai "incurcata" treaba. Ma gandesc ca acest "incurcata" inseamna ca nu e tocmai luat cu acordul tau veridic

Urmeaza sa le trimit mail sa imi spuna EXACT cand am activat eu acest abonament (de 2 ori s-a intamplat pana acum), cum am activat, pe ce link am apasat si UNDE mi-am introdus MANUAL DATELE MELE PERSONALE ca apoi sa apas ca imi dau ACORDUL sa se activeze.
Pe urma ANPC

Attached Files



#57
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Se activează și la cei cu Apple unde nu exista aplicație Orange games. Eu cred că e o șmecherie bine plănuită de Orange, la cate zeci de mii de clienți au daca ciupesc cate 2eur/luna la fiecare se aduna o sumă frumușică, bani câștigați ușor și cum din 10 clienți se sesizează unul sau doi le convine sa plătească și amenda ANPC că tot pe profit vor iesi. Sunt mari și fac cam ce vor, efortul clientului fiind mare trebuind să treacă prin toată birocrația companiei și după ANPC.
Singura soluție ar fi ca ANPC și alte instituții ale statului să se autosesizeze și să-i supravegheze constant iar atunci amenzile vor curge la greu si abia atunci Orange ar schimba tactica asta înșelătoare.

Edited by maladetz, 05 January 2024 - 20:17.


#58
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,664
  • Înscris: 06.03.2004
Reclamație la poliție pentru furt nu mai bine?
Compania activează cu de la sine putere servicii nesolicitate de client pe a fura niste bani.


#59
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 01.05.2016
Sigur fac institutiile statului, cel care urmeaza sa detina 20% din cascaval?! Va imbatati cu apa rece!

#60
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,390
  • Înscris: 01.12.2001

 ecler12345, pe 03 ianuarie 2024 - 18:05, a scris:

Tot primesc si eu porcaria asta, desi NU activez nimic si nu intru pe rahatul lor de aplicatie. Tot ce fac legat de orange este sa platesc factura pe site-ul lor in cont.
Cum naiba se tot activeaza de una singura?
Ai aflat cum se activează?
Că fără sa confirmi cu un răspuns la un SMS nu ar trebui sa se poată activa.
La prepay nu au cum sa îl activeze. Sau mai bine zis nu au cum să îți tragă banii.

Nus cum e la Yoxo
Fara sa confirmi prin SMS, nu îți pot debita din card aceasta suprataxa.
Și cu 24 ore înainte de plata Yoxo, primești un mesaj de avertizare, sa ai bani in cont

#61
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 dorin_2k, pe 19 ianuarie 2024 - 20:28, a scris:


Ai aflat cum se activează?
Că fără sa confirmi cu un răspuns la un SMS nu ar trebui sa se poată activa.
La prepay nu au cum sa îl activeze. Sau mai bine zis nu au cum să îți tragă banii.

Nus cum e la Yoxo
Fara sa confirmi prin SMS, nu îți pot debita din card aceasta suprataxa.
Și cu 24 ore înainte de plata Yoxo, primești un mesaj de avertizare, sa ai bani in cont
Îți debitează fara nici o problema fara sa activezi tu nimic, ce fac ei se numește furt cu japca unde nu poți să faci nimic având în vedere că furaciunea asta funcționează lejer de câțiva ani.

#62
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,390
  • Înscris: 01.12.2001
Nu exista sa debiteze din cont automat fara sa apeși tu pe yes, ok, next și fără să răspunzi la un SMS.
Că dacă ar merge așa ușor, as pune întreaga mea agenda sa ii abonez. :)
Și am +1.000 contacte cred.
Însă nu e posibilă abonarea la vreun serviciu extra fara acceptul titularului.

#63
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 dorin_2k, pe 20 ianuarie 2024 - 07:35, a scris:

Nu exista sa debiteze din cont automat fara sa apeși tu pe yes, ok, next și fără să răspunzi la un SMS.
Că dacă ar merge așa ușor, as pune întreaga mea agenda sa ii abonez. Posted image
Și am +1.000 contacte cred.
Însă nu e posibilă abonarea la vreun serviciu extra fara acceptul titularului.
Iti baga acea taxa direct in factura, o sa crezi doar cand te va taxa si pe tine, crede-ma ca e japca si o fac de ani buni fara sa ii intrebe nimeni de sanantate.

#64
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,175
  • Înscris: 15.05.2008

 dorin_2k, pe 20 ianuarie 2024 - 07:35, a scris:

Nu exista sa debiteze din cont automat fara sa apeși tu pe yes, ok, next și fără să răspunzi la un SMS.
Că dacă ar merge așa ușor, as pune întreaga mea agenda sa ii abonez. Posted image
Și am +1.000 contacte cred.
Însă nu e posibilă abonarea la vreun serviciu extra fara acceptul titularului.

Asta este doar de ras.

#65
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,390
  • Înscris: 01.12.2001

 maladetz, pe 20 ianuarie 2024 - 11:45, a scris:

Iti baga acea taxa direct in factura, o sa crezi doar cand te va taxa si pe tine, crede-ma ca e japca si o fac de ani buni fara sa ii intrebe nimeni de sanantate.
De ani buni? ;)
Înseamnă că plătitorii de facturi sunt total neștiutori?
Daca ai abonamentul de x euro, de ce să plătești x+ 5 sau câți euro e acest extraserviciu daca nu îl vrei?

Pe mine sigur nu mă va suprataxa cu așa ceva .
Pt că nu dau next, yes, ok și click pe orice link fara sa citesc.

 ceanu1980, pe 20 ianuarie 2024 - 12:07, a scris:

Asta este doar de ras.
Care "asta"?
Și de ras sau de râs? Sau ai pus doar un mesaj aici să ți se adune și ție?

#66
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 dorin_2k, pe 20 ianuarie 2024 - 13:06, a scris:

De ani buni? Posted image
Înseamnă că plătitorii de facturi sunt total neștiutori?
Daca ai abonamentul de x euro, de ce să plătești x+ 5 sau câți euro e acest extraserviciu daca nu îl vrei?

Pe mine sigur nu mă va suprataxa cu așa ceva .
Pt că nu dau next, yes, ok și click pe orice link fara sa citesc.

Tu chiar nu intelegi ca nu e nici un proces de subscriptie, te trezesti pe factura cu cost suplimentar, iar daca nu te uiti atent consideri ca poate ai sunat tu vreun numar cu suprataxa, pentru ca suma nu e mare, e doar o mica "ciupeala" de vreun eur cat sa treaca nedetectata de majoritatea clientilor.
Abia astept sa te trezesti si tu cu chestia asta pe cap si sa vezi cat timp pierzi la customer support unde sa-ti explice ca de fapt tu ai dat next ok pe un link ce nu l-ai primit niciodata si ca ai intalat apllicatia orange games ce nu exista pe telefonul tau si nu a existat vreodata. Ia uita-te prin facuri poate platesti deja orange games si nu stii Posted image

Edited by maladetz, 20 January 2024 - 14:15.


#67
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,390
  • Înscris: 01.12.2001
Tu nu înțelegi că această subscripție nu se face de operator la abonații fraieri?
Se face personal de abonații fraieri.
Operatorul doar ii taxează pt prostia ce au făcut-o.
Nu îți bagă mâna în portofel.
Factura e emisă pe baza abonamentului și a suprataxelor activate de client. Nu se activează din neant nimic.

Știu exact cat e de plata lunar. Diferă câțiva bănuți în funcție de cursul leu euro. Și atât.

#68
Egyptian

Egyptian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 12.12.2023
Si la Vodafone Secure Net si HBO sunt tot activate de ei (clienti) nu?
Eu zic sa te gandesti de 2 ori inainte sa spui, am avut si eu cand lucram la ei destule apeluri pe Orange Games, si nu l-au activat ei..

Edited by Egyptian, 20 January 2024 - 16:21.


#69
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,390
  • Înscris: 01.12.2001
Desigur. "ei" nu au activat nimic. Nu recunosc doar.
Eu până să citesc acest topic, nu am auzit la niciunul din cunoscuții mei sa ii fi activat aiurea servicii cu suprataxa
Sunt alea gratis 3 luni și dacă nu le dezactivezi se taxează din luna 4.
Dar sa se activeze "din senin": nu exista.
Nu mai scrieți așa ceva că nu are cum.

#70
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 dorin_2k, pe 20 ianuarie 2024 - 16:36, a scris:

Desigur. "ei" nu au activat nimic. Nu recunosc doar.
Eu până să citesc acest topic, nu am auzit la niciunul din cunoscuții mei sa ii fi activat aiurea servicii cu suprataxa
Sunt alea gratis 3 luni și dacă nu le dezactivezi se taxează din luna 4.
Dar sa se activeze "din senin": nu exista.
Nu mai scrieți așa ceva că nu are cum.
Man tu chiar nu intelegi ca nu am optat si nimeni nu a optat pentru optiunea asta niciodata, in afara sunt care se plang ca au fost taxati avand Iphone iar aplicatia orange games e fi valabila doar pe android. Cand ii intrebi cum s-a activat serviciul nu stiu ce sa raspunda, am vb cu 3 operatori si fiecare mi-a dat raspuns diferit: unul a zis ca l-am activat printr-un link primit prin sms, altul a zis ca e de pe facebook desi eu  nu folosesc facebook, altul a venit cu o alta gogomanie de prin contul orange. Eu le-am spus clar ca vreau ca ei sa aiba acordul meu clar inainte sa-mi activeze tot felul chestii menite sa traga bani pe furis.

#71
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,390
  • Înscris: 01.12.2001
Și? Cum a rămas? Tu ai activat. Sau din contul tău. Poate chiar cineva din familie, poate "un prieten".
De ce ai vb cu operatori? Trimiți din cont o sesizare și e suficient. Degeaba ai vb dacă tot nu te-au lămurit. :)

 maladetz, pe 09 ianuarie 2023 - 21:38, a scris:

Tocmai m-am trezit cu un cost suplimentar de la orange games, aplicatie pe care nici nu o am instalata in telefon si nici nu stiu pentru ce a fost creata, insa cumva cineva a cumparat ceva prin intermediul orange games prin intermediului contului meu google ceva din google play,
Deci prin Google play ai platit. Nu scrie atunci prostii că îți vine pe factura de la operator.
Putea oricine să facă o comanda pe google play dacă îți știe credentialele contului.

#72
wally_walrus

wally_walrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 21.12.2011

 dorin_2k, pe 20 ianuarie 2024 - 16:36, a scris:

Desigur. "ei" nu au activat nimic. Nu recunosc doar.
Eu până să citesc acest topic, nu am auzit la niciunul din cunoscuții mei sa ii fi activat aiurea servicii cu suprataxa
Sunt alea gratis 3 luni și dacă nu le dezactivezi se taxează din luna 4.
Dar sa se activeze "din senin": nu exista.
Nu mai scrieți așa ceva că nu are cum.

Esti cam prea sigur pe tine in afirmatii... Nu toti sunt niste idioti care fac click pe orice apare pe ecran

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate