Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Cost suplimentar orange games!

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 06.02.2011
Salutare,
Tocmai m-am trezit cu un cost suplimentar de la orange games, aplicatie pe care nici nu o am instalata in telefon si nici nu stiu pentru ce a fost creata, insa cumva cineva a cumparat ceva prin intermediul orange games prin intermediului contului meu google ceva din google play, nu am primit nici o notificare sa aprob plata, au tras banii pur si simplu si mi-au multumit pentru plata.
I-am contactat si mi-a raspuns o doamna sau domnisoara suparata pe viata care mi-a spus sec ca in momentul in care am instalat aplicatia(aplicatie ce nu exista pe telefonul meu) am fost de acord cu termenii si conditiile lor.
Din fericire pentru mine a fost o suma mica dar ar fi putut fi mult mai mare. Bineinteles am solicitat duduiei de la orange sa-mi dezactiveze orice serviciu care trage bani fara sa ceara aprobarea titularului.
Am descris patania ca sa nu se repete si altor utilizatori orange poate cu sume mult mai mari iar orange sa-ti spuna ca ai fost de acord sa fii furat fara sa-ti dai acordul  :)

#2
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
A patit mama la fel. Prin vara a avut cost suplimentar de la orange games. A banuit ca s-a jucat fiica mea cu tel ei...Am intrat in app si am dezactivat abonamentul. Doar ca dupa vreo 3 luni de zile iarasi a avut cost suplimentar, desi app nici macar nu mai era instalata in telefon. Foarte dubios. Sunt 100% sigur ca se fac tot felul de magarii, orange si nu numai au ajuns sub orice critica.

#3
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Nici eu nu am aplicatia, dar citesc pe pagina lor diverse informatii si am o nelamurire: https://www.orange.r...-games/#detalii
Nelamurire: ce treaba are Google Play cu ce povestiti voi mai sus?
Ce vreau sa zic: Aplicatia Orange Games are propriile jocuri.
Ca sa folosesc Orange Games, trebuie sa activezi descărcarea aplicațiilor din surse necunoscute.
Deci, 2 motive care-mi sugereaza ca nu are treaba cu Google Play.
Adica istoricul achizitiilor ar trebui sa fie disponibil in Orange Games, nu in Google Play.
Deci, instalati Orange Games si vedeti acolo detalii despre achizitii si abonament.

#4
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,507
  • Înscris: 26.05.2022
Chargeback și gata. Sa se descurce ei apoi cu banca/procesatorul.

#5
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 01.02.2017

 NikoroB, on 10 ianuarie 2023 - 11:54, said:

Chargeback și gata. Sa se descurce ei apoi cu banca/procesatorul.

Trebuie sa fi sigur 100% ca nu ai facut plata respectiva si bineinteles dovezi, altfel te poti trezi cu dosar penal de fals si daca discutam de 2-3 euro mai bine le dai pace.
De fiecare data cand vad cate o oferta cu un telefon la abonament la orange imi vine sa ma duc sa semnez, dar cand imi aduc aminte pe vremea cand eram pe abonament ca ma trezeam in fiecare luna ca aveam cost suplimentar ma calmez repede. Nu va mai faceti abonamente. Incarcati cu 5 euro la liber si nu va mai poate fura nimeni.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007

 NikoroB, on 10 ianuarie 2023 - 11:54, said:

Chargeback și gata. Sa se descurce ei apoi cu banca/procesatorul.

Nu mai scrie tampenii. Nu are ce chargeback sa faca, este COST SUPLIMENTAR, vine pe factura Orange.

 nixrohnson, on 10 ianuarie 2023 - 10:07, said:

Nici eu nu am aplicatia, dar citesc pe pagina lor diverse informatii si am o nelamurire: https://www.orange.r...-games/#detalii
Nelamurire: ce treaba are Google Play cu ce povestiti voi mai sus?

Aboslut niciuna in afara de a descarca Orange Games (aplicatia, nu jocurile efectiv).

 shadow_x3x, on 09 ianuarie 2023 - 22:13, said:

A patit mama la fel. Prin vara a avut cost suplimentar de la orange games. A banuit ca s-a jucat fiica mea cu tel ei...Am intrat in app si am dezactivat abonamentul. Doar ca dupa vreo 3 luni de zile iarasi a avut cost suplimentar, desi app nici macar nu mai era instalata in telefon. Foarte dubios. Sunt 100% sigur ca se fac tot felul de magarii, orange si nu numai au ajuns sub orice critica.

Stai calm ca nu e nicio conspiratie, nu sta nimeni sa 'ciupeasca' clientii.
Reinstaleaza aplicatia si mai verifica o data daca ti s-a dezactivat subscriptia, poate s-a intamplat ceva.

@initiator: insteleaza-ti aplicatia si vezi daca ai totusi abonament activ la Orange Games.
Pentru dezactivare: https://www.orange.r...nge-games-11828

Edited by AlexEn, 11 January 2023 - 16:04.


#7
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,507
  • Înscris: 26.05.2022

 AlexEn, on 11 ianuarie 2023 - 16:03, said:

Nu mai scrie tampenii. Nu are ce chargeback sa faca, este COST SUPLIMENTAR, vine pe factura Orange.
Stai un pic asa si nu mai cataloga lumea la nervi. Uite ce scrie initiatorul:

 maladetz, on 09 ianuarie 2023 - 21:38, said:

(...) cumva cineva a cumparat ceva prin intermediul orange games prin intermediului contului meu google ceva din google play, (...) au tras banii pur si simplu si mi-au multumit pentru plata.
Deci ce factura, ce cost suplimentar? Au tras banii pentru ceva ce n-ai cumparat? In lumea civilizata procedeul de chargeback se foloseste fix pentru asta!

https://www.investop.../chargeback.asp

Quote

A cardholder may have been charged by a merchant for items they never received, a merchant could have duplicated a charge by mistake, a technical issue may have caused a mistaken charge, or a cardholder’s card information may have been compromised.

Adica fix speta de fata. O fi fost "technical issue", sau poate de ce nu, a fost cardul compromis. Nu inteleg unde-i tampenia. Atunci cand esti nedreptatit merita sa te lupti si pentru 1leu/eur/usd.

Edited by NikoroB, 11 January 2023 - 16:50.


#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007

 NikoroB, on 11 ianuarie 2023 - 16:47, said:

Stai un pic asa si nu mai cataloga lumea la nervi. Uite ce scrie initiatorul:
...

Fix asta scrie:

 maladetz, on 09 ianuarie 2023 - 21:38, said:

Tocmai m-am trezit cu un cost suplimentar de la orange games

Orange nu iti debiteaza cardul (in afara de plati pentru Yoxo, ceea ce e un alt subiect).

#9
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 06.02.2011

 NikoroB, on 11 ianuarie 2023 - 16:47, said:

Stai un pic asa si nu mai cataloga lumea la nervi. Uite ce scrie initiatorul:


Deci ce factura, ce cost suplimentar? Au tras banii pentru ceva ce n-ai cumparat? In lumea civilizata procedeul de chargeback se foloseste fix pentru asta!

https://www.investop.../chargeback.asp



Adica fix speta de fata. O fi fost "technical issue", sau poate de ce nu, a fost cardul compromis. Nu inteleg unde-i tampenia. Atunci cand esti nedreptatit merita sa te lupti si pentru 1leu/eur/usd.
Omule vad ca te agiti cam tare si nu vad de ce, e simplu, smecherii de la orange au inventat duma asta de orange games care probabil vine la pachet cu abonamentul, nici macar nu stiam de el daca nu mi-ar fi venit cost suplimentar si nici nu il am instalat pe telefon, acel cost suplimentar a fost inclus in factura de pe luna in curs, nu exista charge back la asa ceva. Iar ei se spala pe maini explicand ca am fost de acord cu termenii si conditiile lor cand am instalat acea aplicatie desi nu am avut instalat nimic, asta insemnand ca ei pot sa traga bani prin aplicatia aia pt ca eu mi-am dat acordul, fara sa fiu macar intrebat, domnul x, orange games cere 100eur, esti de acord sa platesti? Normal ca nu as fi fost de acord sa platesc nu?!

#10
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,507
  • Înscris: 26.05.2022
Whatever, scuze ca am intervenit...
O zi buna.

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007

 maladetz, on 11 ianuarie 2023 - 22:34, said:

Normal ca nu as fi fost de acord sa platesc nu?!

Fa omule reclamatie in scris, la care sa soliciti raspuns in scris. Daca nu te coafeaza mergi mai departe catre ANPC si ANCOM.

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,210
  • Înscris: 05.06.2002
pe telefonul sotiei s-a activat, se pare, orange games. a zis ca i-au aparut niste reclame, a apasat "x" sa scape de ele ulterior i-a venit sms ca-n poza de mai jos. telefonul este iphone si nu exista posibilitatea de a instala aplicatia care-i facuta doar pt android. neputandu-se instala nici n-ai unde sa bagi acel pin venit pe SMS care verifica numarul de telefon. nici macar n-am prin casa vreun device cu android. din aceiasi motiv nici n-am posibilitatea de a dezactiva din aplicatie respectivul serviciu de pe telefonul cu IOS. am incercat sa iau legatura cu cei de la orange, primesc numere de ordine...

Attached File  WhatsApp Image 2023-01-12 at 17.07.28.jpg   62.16K   123 downloads

#13
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,257
  • Înscris: 06.07.2007
Intra pe chat la myorange.

Edited by AlexEn, 12 January 2023 - 17:44.
eliinare flame


#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Vezi daca te ajuta: https://comunitate.o...ios/td-p/100754

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,210
  • Înscris: 05.06.2002
am dat sa sun la ei si am primit numar de ordine, am trimis mail si la fel am primit numar de ordine. cand apas butonul "vorbeste cu Djingo" de pe pc nu se intampla nimic... majoritatea raspunsurilor care le-am gasit pe net sunt pt telefoanele cu android si spun sa intri in aplicatie si sa dezactivezi de acolo. la iphone nu exista respectiva aplicatie in app store. eu n-am in casa telefoane cu android. nici nu inteleg cum s-a putut activa prostia asta fiindca pinul trebuia bagat in aplicatie si respectiva aplicatie nici nu avea sotia cum s-o instaleze.

Edited by Fane, 12 January 2023 - 18:14.


#16
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 06.02.2011

 AlexEn, on 12 ianuarie 2023 - 09:53, said:

Fa omule reclamatie in scris, la care sa soliciti raspuns in scris. Daca nu te coafeaza mergi mai departe catre ANPC si ANCOM.
Suma este mica si chiar nu merita sa-mi pierd timpul, am povestit patania sa trag un semnal de alarma pentru toti, la mine a fost o suma mica, dar la altii poate fi mult mare.....

 Fane, on 12 ianuarie 2023 - 18:01, said:

am dat sa sun la ei si am primit numar de ordine, am trimis mail si la fel am primit numar de ordine. cand apas butonul "vorbeste cu Djingo" de pe pc nu se intampla nimic... majoritatea raspunsurilor care le-am gasit pe net sunt pt telefoanele cu android si spun sa intri in aplicatie si sa dezactivezi de acolo. la iphone nu exista respectiva aplicatie in app store. eu n-am in casa telefoane cu android. nici nu inteleg cum s-a putut activa prostia asta fiindca pinul trebuia bagat in aplicatie si respectiva aplicatie nici nu avea sotia cum s-o instaleze.
Eu nici macar nu am avut vreodata aplicatia instalata pe telefon si cu toate astea ei mi-au zis ca am instalat-o si mai mult decat atat au spus ca in momentul instalarii acelei aplicatii am fost de acord cu termenii si conditiile lor si anume ca sunt de acord sa-mi traga bani din contul orange prin minunea aia de aplicatie. Oricum le-am cerut in mod clar sa-mi dezactiveze orice optiune cretina orange care trage bani din cont fara sa ceara aprobarea mea.
Intra pe chat da-i cateva raspunsuri lui Djingo dupa care scrie "consultant orange" si te va transfera catre un consultant

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,210
  • Înscris: 05.06.2002
Attached File  E002FD81-C68D-4CAD-BAA6-66BE582E082D.png   427.53K   100 downloads

Am incercat sa sun la serviciul clienti pe numarul cu tarif normal, cand ajungi la pasul cu transfer la operatorul uman te pune sa zici CNP, ma recunoaste apoi spune ca am o sesizare in lucru si se lucreaza intens la ea…

Edited by Fane, 13 January 2023 - 13:04.


#18
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 06.02.2011
Oricum din experienta iti spun ca acei consultanti nu sunt prea bine pregatiti si nici nu-si dau interesul sa rezolve problema. Rar se intampla sa gasesti pe unul care chiar stie ce face.... Incearca de mai multe ori pe chat pana dai de o persoana mai competenta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate