Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...
 Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa
 Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator
 

Despre UK si BREXIT - softpedistii din UK in actiune - probleme, Gogule?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
2557 replies to this topic

#2521
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,253
  • Înscris: 21.06.2016

View PostKarhu, on 08 mai 2024 - 09:04, said:

Bunica sotiei zbura (singura) in SUA si Germania pana cand a avut spre 80 de ani...

Foarte tare, am vazut si eu din astia.
Insa sunt destui reversul medaliei. Femeile de la mine din familie au cazuri severe de artoza, osteoporoza cu fracturi multiple, probleme cu inima si valve articiale, chestii psihice etc. Barbatii suntem toti frumosi, destepti si cu bani :D, in afara de aia morti de cancer sau care au facut AVC.

View PostAstrul, on 08 mai 2024 - 09:20, said:

Discutam de bunici diferiți. Unii sunt cei ce-au prins războiul și foamea, aia-s bunicii noștri rezistenți și plini de energie și după 70 și alta sunt bunicii copiilor noștri.
Ăștia nu merita nicio concesie, părinții noștri nu mai sunt pentru copii ce-au fost bunicii noștri. Cine are părinți de sacrificiu sa tina de ei ca-s rari.
Și mă opresc aici.

La mine sunt si varste foarte diferite.
Parintii mei au fost facuti la vartse tinere, noi am fost facuti tarziu, copiii nostri la fel. Deci cand copii au avut bunici era deja foarte batrani.

#2522
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007
In situatia astora ca noi plecati in afara, daca nu-s imobilizati la pat, n-au nicio scuza. Un avion face 2-3 ore, mai pui 2 ore de stat prin aeroport, te iau aia direct din poarta si te transporta pana pe scaun in avion si te suie si in taxi la aterizare, multi nu vor ca nu-au chef de stres. Prefera sa se planga, au mama nu mai dau copiii si nepotii pe la mine, victimizari de 2 lei.
Las' sa-si ia fraierii aia care platesc chirii si ipoteci si scoli si credite pe masini singurele zile amarate de concediu din an ca sa vina la mine la tara sa le fac o spalatura de loboda sa se simta ca acasa.
N-am cum, creierul meu logic n-are cum sa simpatizeze cu astfel de decizii cand pentru aceiasi bani cheltuiti si acelasi timp irosit ma pot relaxa pe o plaja in Italia sau Grecia. Noi cu mama ne intalnim prin aeroporturi, de multe ori ea ajunge inainte la cazare, umple frigiderul si pregateste camera copilului. Cand ajungem noi e masa gata si totul pregatit de somn. Nici n-as concepe altfel.
Depinde si cum ii "cresti" Posted Image
La fel cunosc conationali care fac 2-3 zile pe drum cu masina si inca pe-atat intors, dorm prin benzinarii si-si supun copiii la drumuri de mii de km ca sa se intoarca cu niste slana si borcane cu muraturi in portbagaj cand cu 1 lira pe kil iti aduce curierul toata pivnita lui bunica-tu. Aia e, unde nu e, nici n-ai ce sa ceri.

Edited by Astrul, 08 May 2024 - 17:52.


#2523
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,253
  • Înscris: 21.06.2016
Pai e bine, de ce te plângi?
Deși ăla nu e genul meu de vacanța (prefer junglele și plajele inaccesibile unde nu e nici un hotel pe mulți km) tot e mult preferabil unei vacante la bloc in România

#2524
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007
Ii răspundeam leușteanului despre venitul in tara sa vedem rudele. Eu și amicii mi-i aduc aici, ne distram că acasă dar în civilizație. E și pentru ei mai inedit fata de blocul prăfuit din București.
Cât despre venit in tara, doar cultural, de înțeles rădăcini și vizitat locuri frumoase care să-i dea un sens, de unde provine genetic .

#2525
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007
Azi e ultima vizită de școli, a 6-a pe anul asta. A fost interesant pentru că am învățat cate ceva din sistemul lor de predare și ce materii se fac, e mai dificil sa realizezi din curriculumul guvernamental.
Sa zicem că privesc mai relaxat sistemul lor de învățământ, incep sa înțeleg că mare parte, ei se bazează pe libera exprimare a copiilor, mai puțin pe urmărirea de informație introdusa în creiere cu forta. Multa arta, dans, muzica, drama, pictura ceea ce trebuie sa recunosc sună frumos pentru un copil care se duce cu plăcere la școală.
Probabil trebuie să-mi schimb mentalitatea de comunist învechit cu mâinile la spate, cântând 3 culori la început de ora și vorbit doar când sunt intrebat. Probabil de-aia suntem și atât de varza la capitolul comunicare, trebuie sa fiu suficient de inteligent sa realizez și ce n-a funcționat în educația mea rigida și să apreciez schimbarea.
Bine, eu mă chinui sa fiu deschis, în adâncuri tot rigla peste palma că să înveți formula benzenului funcționează....

Edited by Astrul, 18 May 2024 - 09:42.


#2526
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007
Din fericire ultima a fost și cea mai wow. 40 de hectare de teren, un sat întreg deținut de școală. Jur că am crezut că astfel de școli sunt doar prin filme.
Atât că e in Bath nu in Bristol dar ajung mai repede de acasă decât ajung în centrul orașului meu și e si spre drumul meu spre munca.
Bune și forumurile astea că-ți mai deschid ochii când ai păreri preconcepute.

Edited by Astrul, 18 May 2024 - 21:29.


#2527
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,836
  • Înscris: 13.01.2005
Astrule, presupun că școala din Bath e privată și criteriul de admitere e să plătească părinții taxa, nu distanța în linie dreaptă de la tine de acasă pînă la școală. în plus, știi și tu că traficul de sîmbătă la prînz nu e chiar același ca cel de luni dimineață.

#2528
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007
Toate vizitate au fost private. Ce sa vizitez la cele din zona mea? Alea din Titan arata mai bine...
Eu am făcut școala cu piscina unde am învățat să înot și aveam o clădire veche plina de laboratoare. Am stat într-o zonă buna vecin cu celebrități, am avut în școală și liceu numai unul si-unul, ce sa ofer copilului meu, școală locală cu giboni, pakistanezi și copii de muncitori și șoferi de dube care trag iarba și aleargă pe scutere prin cartier?
E mai ieftina o școală de-asta decât să mă mut de 3 ori după școli bune până termina.
Preturile din zonele școlilor de stat bune sar și de 600k. Scot banii de școală din after-school, unul din noi ar trebui sa lucreze part-time, am pierde dublu ratei pe care as plati-o la școală.
Îmi știu bine calculele, cu asta mă ocup.

#2529
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007
Criteriul de admitere pleacă de la reception, scrisoare de la grădiniță unde a fost și un assessment, apoi invitat la câteva zile de test în școală și abia după se face oferta educațională.
La școală de stat criteriul e sa fii in raza scolii și aplicația se face prin primărie.
Intra aici https://www.compare-...service.gov.uk/ și la Local Authority baga-ti zona de care aparții. Dă-i pe 16-18 și ai să vezi care sunt cele din top. Îți spun eu că am făcut rank-ul pe toată Anglia din amuzament că-mi plac statisticile, 99.95% din școlile de top care scot cele mai bune GCSE si A-levels sunt independente. Taxele alea fac ceva diferente.
Corect, nu toți își dau copiii de la reception să plătească 14 ani la privat, unii îi dau de la secondary, alții la upper school să facă ultimii 2 ani. Dar anii aia nu ii da nimeni inapoi.
Pentru mine ori așa ori plec.
N-am plecat din Banu Manta sa il cresc pe fii-miu in Uganda și Pakistan, dacă e necesar să plătesc că să aibă un mediu măcar cum am avut eu, aia e, asta e Anglia capitalista unde copiii sunt produse de lux daca nu vrei să ajungă niste numere in vreo corporație sclavagista.

Edited by Astrul, 18 May 2024 - 23:56.


#2530
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,284
  • Înscris: 24.02.2007

Vizualizare mesajAstrul, pe 18 mai 2024 - 23:05, a scris:

Am stat într-o zonă buna vecin cu celebrități, am avut în școală și liceu numai unul si-unul

La ce ti-a folosit? Ai ajuns si tu vedeta sau in combinatii cu ei?

#2531
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,836
  • Înscris: 13.01.2005

Vizualizare mesajAstrul, pe 18 mai 2024 - 23:50, a scris:

Criteriul de admitere pleacă de la reception, scrisoare de la grădiniță unde a fost și un assessment, apoi invitat la câteva zile de test în școală și abia după se face oferta educațională.
La școală de stat criteriul e sa fii in raza scolii și aplicația se face prin primărie.
Intra aici https://www.compare-...service.gov.uk/ și la Local Authority baga-ti zona de care aparții. Dă-i pe 16-18 și ai să vezi care sunt cele din top. Îți spun eu că am făcut rank-ul pe toată Anglia din amuzament că-mi plac statisticile, 99.95% din școlile de top care scot cele mai bune GCSE si A-levels sunt independente. Taxele alea fac ceva diferente.
Corect, nu toți își dau copiii de la reception să plătească 14 ani la privat, unii îi dau de la secondary, alții la upper school să facă ultimii 2 ani. Dar anii aia nu ii da nimeni inapoi.
Pentru mine ori așa ori plec.
N-am plecat din Banu Manta sa il cresc pe fii-miu in Uganda și Pakistan, dacă e necesar să plătesc că să aibă un mediu măcar cum am avut eu, aia e, asta e Anglia capitalista unde copiii sunt produse de lux daca nu vrei să ajungă niste numere in vreo corporație sclavagista.
Mulțumesc, știu foarte bine cum se face admiterea în sistemul școlar de stat. Ai mei au făcut școala primară la o școală outstanding/good din Londra. Da, fiind Londra erau copii de toate națiile și culorile într-o proporție relativ egală dacă-mi amintesc pozele de grup. Cred totuși că erau ceva mai mulți albi, că asta pare să fie un criteriu important pe aici. Pentru secondary school am cumpărat o casă undeva în afara Londrei într-o zonă cu școli de stat bune: grammar schools și au luat amîndoi examenul de admitere, așa că au făcut ambii 2 școli super bune, iar acum fac A levels tot acolo.

#2532
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007
După parcursul scolar pare că ești de ceva timp aici, poate ai prins vremuri mai decente dpsv imobiliar. Din păcate viața m-a împins în a-l doilea oraș scump după Londra fix după recensământul Brexit când lira s-au devalorizat enorm și prețurile au sărit în aer.
Sunt satul de mutat, de 8 ori în 9 ani de când am parasit Romania, germania, Scotia și am ajuns in Anglia. Nu mai am forță necesara.
Cât despre examinări, se fac la fel și la școlile private, daca nu te incadrezi esti out căci strici procentajul de promovabilitate și notele, oricât ar prețui banii tai. Sunt alții care oricând sunt pregătiți să-ți ia locul într-o clasă superioară. Până la urmă asta e ceea ce vand.

 dani.user, on 19 mai 2024 - 00:11, said:



La ce ti-a folosit? Ai ajuns si tu vedeta sau in combinatii cu ei?
Nu-i necesar să tragi foloase materiale din mediu sau anturaj, ci o mentalitate de a-ți trăi viața frumos.

Edited by Astrul, 19 May 2024 - 03:07.


#2533
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007
Trăiește cineva in zona Poole -Bournemouth?

#2534
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,253
  • Înscris: 21.06.2016

View Postdani.user, on 19 mai 2024 - 00:11, said:

La ce ti-a folosit? Ai ajuns si tu vedeta sau in combinatii cu ei?

Anturajul joaca un rol enorm in viata unui om.
Mare parte din ce sunt eu acum vine din exemplele pe care le-am luat din jurul meu, de la apropiati. Nu mai zic de cei care chiar ajung ceva in viata si ii trag si pe ceilalti dupa ei.

#2535
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007

 Astrul, on 20 mai 2024 - 20:01, said:

Trăiește cineva in zona Poole -Bournemouth?
E a 5-a oara pe anul asta când merg la mare aici. Pare foarte civilizata zona dar nu știu prea multe despre ea. Plaja e superba nisip fin și faleza care se întinde pe km de plaja. Anul trecut am studiat zona Torquai, asta pare 3 stele peste. Probabil londonezii care toarnă bani aici în vacante.

#2536
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,937
  • Înscris: 22.01.2008

View Postleusteanul, on 26 decembrie 2022 - 13:29, said:

E o chestiune de timp pana se va desprinde Scotia, iar irlandezii abia asteapta si ei acest pas. E foarte posibil ca UK sa se destrame in urmatorii 15-20 de ani.

Esti foarte optimist. In maximum 5 ani, Scotia se desprinde...


O intrebare pentru toata lumea:

Exista orase frumoase in Anglia? Care sunt in top 10?

Edited by favoritul, 01 June 2024 - 21:57.


#2537
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 04.11.2023

View Postfavoritul, on 01 iunie 2024 - 21:57, said:

Exista orase frumoase in Anglia? Care sunt in top 10?

Probabil depinde de unde vii, daca vii din Romania toate ti se par frumoase, daca esti italian, nu te prea impresioneaza orice.

#2538
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,228
  • Înscris: 08.12.2006

View Postfavoritul, on 01 iunie 2024 - 21:57, said:

Exista orase frumoase in Anglia? Care sunt in top 10?
ce intelegi prin oras frumos? ce te-ar interesa la aceasta frumusete?

Si ca sa iti exprim punctul meu de vedere, eu gasesc un oras frumos in primul rand sa fie curat , apoi arhitectura cladirilor centrale  . Altii conidera oras frumos acolo unde au viata sociala cat mai diversa (muzee, baruri/pub uri multe, cluburi multe etc) ...deci , la tine ce conteaza?

Da, pentru mine sunt multe orase frumoase in UK, chiar unele foarte frumoase.

View PostAstrul, on 20 mai 2024 - 20:01, said:

Trăiește cineva in zona Poole -Bournemouth?
Da, eu locuiesc in zona Bournemouth

Poole nu e departe de mine, sa zic la juma de ora - 40 de minute de condus. E un loc fain , se zice ca sunt cele mai scumpe propietati din UK acolo, asta mi-a zis  un englez , vecin . Ca o fii asa ....

Edited by cuculea, 02 June 2024 - 09:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate