Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

De ce vrem să fim bogați?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
376 replies to this topic

#217
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022

 lupini, on 18 iulie 2022 - 18:54, said:



Într-un studiu făcut de un post de radio cred, din urmă cu ceva ani, o mare majoritate a spus că 10 milioane de euro din care să obțină dividende lunar, ar fi perfect să aibă o viață fericită.

Niște proști.
Toată ziua faci ce ?
Ai fost peste tot, ai experimentat tot, ți ai numărat amănunțit flocii de 10 ori, mai departe ?
Stai și privești soarele cum răsare și apune in fiecare zi ?

#218
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

 Admiral_Thrawn, on 18 iulie 2022 - 22:38, said:

Toată ziua faci ce ?
Ai fost peste tot, ai experimentat tot, ți ai numărat amănunțit flocii de 10 ori, mai departe ?
Stai și privești soarele cum răsare și apune in fiecare zi ?

În viaţa asta nu poţi experimenta tot. Întotdeauna e loc de experimentat şi mai mult. Aşa progresează lumea, şi pentru asta e nevoie de bani tot mai mulţi.




 ro_explorer, on 18 iulie 2022 - 20:33, said:

Cei mai multi oameni sunt limitati intelectual, obtuzi si nu inteleg ceea ce vad cu proprii lor ochi.

Dimpotrivă, faptul că majoritatea repondenţilor a spus că 10 milioane de euro i-ar face fericiţi, e un semn de inteligenţă. Ăia cu adevărat stupizi spuneau că vor să intre în procentul acela de 1 % al bogaţilor care controlează 40 % din toată averea lumii. Da, aceia sunt cu adevărat limitaţi. Dar 10 milioane e un obiectiv realizabil, cel puţin în lumea euro-atlantico-japonezo-sud-coreeano-taiwanezo-australiană.

Edited by lupini, 19 July 2022 - 01:45.


#219
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Telul de a face 10 milioane în sine te face nefericit căci în loc sa îți vezi de fericire tu stai și faci grinding ca sa aduni 10mil (sau orice alta suma).

Banii au importanta doar pana treci de pragul strictelor necesități. Mie nu îmi trebuie 10mil. Nu am nevoie de ei ca să fiu fericit.

#220
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,766
  • Înscris: 21.06.2016

 lupini, on 19 iulie 2022 - 01:44, said:

În viaţa asta nu poţi experimenta tot. Întotdeauna e loc de experimentat şi mai mult. Aşa progresează lumea, şi pentru asta e nevoie de bani tot mai mulţi.






Dimpotrivă, faptul că majoritatea repondenţilor a spus că 10 milioane de euro i-ar face fericiţi, e un semn de inteligenţă. Ăia cu adevărat stupizi spuneau că vor să intre în procentul acela de 1 % al bogaţilor care controlează 40 % din toată averea lumii. Da, aceia sunt cu adevărat limitaţi. Dar 10 milioane e un obiectiv realizabil, cel puţin în lumea euro-atlantico-japonezo-sud-coreeano-taiwanezo-australiană.

Nu cred ca numerele sunt talentul tau (am mai taiat una de pe lista Posted Image) asa ca hai sa o lamurim: aia cu 10 milioane sunt MULT mai putini ca aia 1%. Numai in SUA si probabil inca intr-o mina de tari minuscule se atinge genul asta de procentaj dar astea sunt numai 5% din populatia lumii.

Cum am mai spus, ironia e ca e realizabil dar nu de aia care isi leaga fericirea de numere de genul asta.

Edited by vrajitoruldinoz, 19 July 2022 - 02:52.


#221
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

 ro_explorer, on 19 iulie 2022 - 01:55, said:

Mie nu îmi trebuie 10mil. Nu am nevoie de ei ca să fiu fericit.

Cine nu are nevoie de ei, să mi-i dea mie pe toţi ! Posted Image

E cea mai bună demonstraţie dacă banii fac fericit sau nefericit pe cineva.

Ro_explorer, te bagi la demonstraţia asta sau nu, că din câte am văzut până acum, sunt câţiva cu sloganul că banii nu le aduc fericirea, dar nimeni nu vrea să renunţe la ei. :nanana:

Edited by lupini, 19 July 2022 - 03:30.


#222
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,766
  • Înscris: 21.06.2016
Da tie apa iti aduce fericirea? daca nu de ce nu mi-o dai mie pe toata?

#223
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015

 vrajitoruldinoz, on 19 iulie 2022 - 03:37, said:

Da tie apa iti aduce fericirea? daca nu de ce nu mi-o dai mie pe toata?

Eu as vrea sa-mi dea aerul. Sa terminam subiectul asta.

#224
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 lupini, on 19 iulie 2022 - 03:27, said:

....
Gândești ca un sărac incapabil de a-și depăși condiția.

Edited by ro_explorer, 19 July 2022 - 09:31.


#225
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

 vrajitoruldinoz, on 19 iulie 2022 - 03:37, said:

Da tie apa iti aduce fericirea? daca nu de ce nu mi-o dai mie pe toata?

Ţi-o dau. Toată nu pot că nu am cum, dar ce am, dau. Posted Image Dacă vrei ne întâlnim, dar să vii cu flacoane, cisternă...

Acum e rândul tău să faci aşa cu banii.




 Tsunnnami, on 19 iulie 2022 - 06:58, said:

Eu as vrea sa-mi dea aerul. Sa terminam subiectul asta.

Cu drag îţi dau aer, că e de unde. E rândul tău să faci la fel cu banii.

Mă gândesc la un unchi de-al meu de când eram copil, care spunea că lucrează la Fabrica de Împachetat Fum. :nanana:





 ro_explorer, on 19 iulie 2022 - 09:30, said:

Gândești ca un sărac incapabil de a-și depăși condiția.

Posted Image

N-ai răspuns întrebării mele:

 lupini, on 19 iulie 2022 - 03:27, said:

Cine nu are nevoie de ei, să mi-i dea mie pe toţi !

E cea mai bună demonstraţie dacă banii fac fericit sau nefericit pe cineva.

Ro_explorer, te bagi la demonstraţia asta sau nu...?



DA sau NU ?


Edited by lupini, 19 July 2022 - 13:18.


#226
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015

 lupini, on 19 iulie 2022 - 13:03, said:

Cu drag îţi dau aer, că e de unde.

Nu, nu aerul tuturor, al tau doar, adica sa faci cumva sa nu mai respiri, ia, poti?
Ca tu asta vrei cersesti la banii mei. Eu nu dau pomana

#227
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 lupini, on 19 iulie 2022 - 13:03, said:

N-ai răspuns întrebării mele:
Aia nu e intrebare, ala e delir.
Cand o sa am in exces am sa iti platesc un curs de educatie financiara. Pana atunci insa, am suficient pentru mine si familia mea, fiind fericiti fara a fi bogati.

Ca si @Tsu, nu dau de pomana nimanui.

Edited by ro_explorer, 19 July 2022 - 14:15.


#228
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

 ro_explorer, on 19 iulie 2022 - 14:15, said:

Ca si @Tsu, nu dau de pomana nimanui.

Deci nu te bagi în experiment. Carevasăzică, din vreo 5, 6, 7 membri de pe acest forum, care erau cocoşi că lor banii nu le aduc fericirea, când le-am propus experimentul acela de a renunţa la bani, toţi au devenit...găinuşi. Posted Image

Concluzia mea e următoarea: Banii ne aduc fericirea, chiar dacă cineva pretinde că nu e aşa !





 Tsunnnami, on 19 iulie 2022 - 14:04, said:

Nu, nu aerul tuturor, al tau doar,

Păi mie aerul, banii, mâncarea, hainele, apa, energia electrică...excursiile...îmi aduc fericirea. Nu le dau nimănui tocmai pentru că îmi aduc fericirea !  Eu spun adevărul. Treaba mea e cu cei prefăcuţi, care spun că banii nu le aduc fericirea, dar tot nu renunţă la ei.

Edited by lupini, 19 July 2022 - 14:31.


#229
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005

 ro_explorer, on 19 iulie 2022 - 14:15, said:

Ca si @Tsu, nu dau de pomana nimanui.
Sunteti zgarcioabe amandoi.. :D

#230
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Am dat de pomana in trecut. Un anume membru al acestui forum mi-a aratat IRL de ce nu trebuie sa mai fac asta.

Edited by ro_explorer, 19 July 2022 - 15:05.


#231
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015

 lupini, on 19 iulie 2022 - 14:30, said:

Păi mie aerul, banii, mâncarea, hainele, apa, energia electrică...excursiile...îmi aduc fericirea.

Mie nici una din astea nu-mi aduc fericirea

#232
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,766
  • Înscris: 21.06.2016

 lupini, on 19 iulie 2022 - 14:30, said:

Păi mie aerul, banii, mâncarea, hainele, apa, energia electrică...excursiile...îmi aduc fericirea. Nu le dau nimănui tocmai pentru că îmi aduc fericirea !  

Nici vorba.
Fericirea e in tine sau nu e, unii oameni sunt nefericiti orice ar face, altii sunt fericiti cu conditii minime.
Singurul lucru pe care il ai nevoie e sa elimini stresul. Deci da, ai nevoie de un minim de bani cit sa ai un nivel de viata ok dar dincolo de asta banii nu mai ajuta asa mult.
Nu o spun eu, sunt studii cacalau. In economie exista o masura care se cheam marginal value. Prima sticla de apa cind ti-e sete are o valoare foarte mare, a doua are o valoare zero. Primul cojoc de iarna e important, al doilea nu conteaza sau conteaza putin daca e de la Versace si iti place Versace, prima masina e mult mai importanta ca a doua, a treia etc, cam asa e si cu banii.
Asta nu insemna ca nu au valoare DELOC, deci tot nu ti i-as da tie, numai ca banii pentru traiul mediu sunt mult mai importanti decit o cantitate aditionala.

Quote

Nu le dau nimănui tocmai pentru că îmi aduc fericirea !  Eu spun adevărul.

Prostia nu este sa spui ca banii te fac fericit. Sunt multe argumente rezonabile de ce banii contribuie la fericire, de exemplu siguranta zilei de miine si faptul ca ai timp sa faci ce vrei.
Prostia insa e e pe dos, sa spui ca fara bani nu poti fi fericit.

Edited by vrajitoruldinoz, 19 July 2022 - 17:28.


#233
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

 Tsunnnami, on 19 iulie 2022 - 16:57, said:

Mie nici una din astea nu-mi aduc fericirea

Te cred. Îi cred pe toţi care spun asta. Posted Image

Să renunţe la ele şi să devină pustnici. Dar...




 vrajitoruldinoz, on 19 iulie 2022 - 17:27, said:

Sunt multe argumente rezonabile de ce banii contribuie la fericire

Contribuie, adică aduc fericirea, că asta înseamnă a contribui.

Edited by lupini, 20 July 2022 - 00:59.


#234
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,000
  • Înscris: 16.09.2014

 lupini, on 19 iulie 2022 - 14:30, said:

Eu spun adevărul. Treaba mea e cu cei prefăcuţi, care spun că banii nu le aduc fericirea, dar tot nu renunţă la ei.

Daca ma pun maine sa platesc facturile, imi raman suficienti bani sa traiesc linistita si fericita pana vineri. :)
Lucrez 20 ore pe saptamana (exceptand zilele cand toti colegii au vacante si lucrez eu pt ei) tocmai pentru a avea timp de toate lucrurile si fiintele care ma fac cu adevarat fericita. Iar pentru asta nu am nevoie de milioane de euro. Important este sa fii prezent in viata ta atunci cand conteaza si pentru ce / cine conteaza. Bani poate face oricine, dar cand mai traieste si se bucura de toate daca tot alearga dupa ei?
Toate cu masura, mate. Banii sunt doar ceea ce sunt, o moneda de schimb, Care nu-ti garanteaza nimic in viata. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate