Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce vrem să fim bogați?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
376 replies to this topic

#181
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Posthoneybee, on 07 iulie 2022 - 09:24, said:

No, vezi la ce e buna bogatia si dorinta de chiverniseala peste noapte ?

Nu face altceva decit sa sporeasca numarul de sarmani.

Pentru a învăţa ce să (nu) facem în viaţă, e nevoie iniţial de eşecuri. Marile universităţi ale lumii pe asta se bazează: pe eşecul din care fiecare student trage învăţăminte, că, asta e realitatea: nu din eşecurile altora învăţăm ci din cele personale.

E adevărat, dorinţa de îmbogăţire rapidă e un risc, dar banii sunt bani fie că sunt câştigaţi rapid fie cu încetişorul. Însă depinde şi cine-i administrează.

#182
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,471
  • Înscris: 21.04.2014

View Posttehnics, on 07 iulie 2022 - 13:01, said:


Eu am alta parere...dar na, nu incerc sa conving pe nimeni de ceea ce cred eu.

Tehnics, nici eu nu incerc sa conving pe cineva sa renunte la loterie. Jucati, ca doar n-o faceti pe banii mei ! :)

Dar ramin la parerea ca nu conteaza mijloacele prin care lumea vrea sa se imbogateasca. Principiul ramine acelasi: atunci cind unul vrea sa se lafaie in bogatie, altii au ceva de pierdut. Fie ca vorbim de banii economisiti, de timpul pretios petrecut impreuna cu familia sau de sacrificarea sanatatii din cauza stresului.

View Postlupini, on 07 iulie 2022 - 13:14, said:


  Însă depinde și cine-i administrează.

Pacat ca nimeni nu-i atit de bogat incit sa-si poata cumpara tineretea inapoi. :bigwhitegrin:

#183
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016

View Postlupini, on 07 iulie 2022 - 01:57, said:



Apropos de om prost ce eram: am băgat în toamna lui 1993 la Caritas o sumă mare, foarte mare de bani, atunci. Și...i-am pierdut evident ! Posted Image Ea îmi spusese să n-o fac deoarece era suma foarte mare. Dar eu, om "prost", dornic de îmbogățire...am făcut-o la 19 ani, cu acordul dat de părinți, după multe...contre. Posted Image   Învățătură de minte care m-a ajutat în anii ce-au urmat.

Sunt tare curios cu ce te-a ajutat.

Adica unde ești in viața acum.

#184
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Posthoneybee, on 07 iulie 2022 - 14:21, said:

Principiul ramine acelasi: atunci cind unul vrea sa se lafaie in bogatie, altii au ceva de pierdut.
Dacă masa monetara la nivel planetar ar fi o suma nula da, ai avea dreptate. Numai ca masa monetara reflecta valoarea totala exploatata a societății și asta inseamna ca ea creste.
Exemplu: eu sap și scot o pepita de aur din pământ : cine a sărăcit?

#185
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015
Pamantul

#186
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,471
  • Înscris: 21.04.2014

View Postro_explorer, on 07 iulie 2022 - 17:40, said:


Exemplu: eu sap și scot o pepita de aur din pământ : cine a sărăcit?

Un diamant n-ai fost in stare sa gasesti ? :lol:

Legislatia tarii unde ai gasit pepita, ce spune despre metalele pretioase? Ai dreptul sa o valorifici, daca ai scos-o de pe un teren aflat in proprietatea statului ?  :rolleyes:




#187
bobben

bobben

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.06.2022
In principiu trebuie sa fii sanatos intai, daca esti sanatos restul vin de la sine si depind doar de tine. Posted Image

Edited by bobben, 07 July 2022 - 19:01.


#188
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Posthoneybee, on 07 iulie 2022 - 18:57, said:

Legislatia tarii unde ai gasit pepita, ce spune despre metalele pretioase?
Spune ca "finders keepers" - asadar, a saracit cineva?

Banii reprezinta un mijloc de schimb al valorii, atat si nimic altceva. Cand cineva da bani, de obicei ii da la schimb pentru altceva de valoarea respectiva. Nu "saracesti" daca dai bani, caci obtii deva de banii aia. Ai facut un schimb cu valoarea pe care ai produs-o.
Aceasta valoare poate fi materiala sau imateriala (pepita aia de aur e valoare materiala, o idee geniala de produs sau inteligenta aplicata sunt valoari imateriale), ideea e de a produce valoare si a o valorifica.

#189
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016

View Posthoneybee, on 07 iulie 2022 - 14:21, said:



Tehnics, nici eu nu incerc sa conving pe cineva sa renunte la loterie. Jucati, ca doar n-o faceti pe banii mei ! :)

Dar ramin la parerea ca nu conteaza mijloacele prin care lumea vrea sa se imbogateasca. Principiul ramine acelasi: atunci cind unul vrea sa se lafaie in bogatie, altii au ceva de pierdut. Fie ca vorbim de banii economisiti, de timpul pretios petrecut impreuna cu familia sau de sacrificarea sanatatii din

O idee foarte păguboasă și complet falsa. Economia nu e un zero sum game.

#190
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,471
  • Înscris: 21.04.2014

View Postro_explorer, on 07 iulie 2022 - 23:40, said:


Spune ca "finders keepers" - asadar, a saracit cineva?


Primesti pe ea banii pe care ii ceri sau accepti cit ti se da ? Tii la pret sau mai lasi de la tine ? Banii cistigati din valorificarea ei sint neimpozabili ?

Daca s-ar cistiga multi bani si atit de usor precum lasi sa se inteleaga, nimeni nu si-ar mai da copiii la scoala. I-ar trimite de la 7 ani la cautat comori, nu crezi ? :hypocrite:

Insa pina gasesti o pepita cu detectorul de metale, iti pierzi timpul si libertatea de a face orice altceva ce iti pofteste inima. Iar daca e una mica si amarita, nu faci mare avere. Mai trebuie sa cauti si altele. :harhar:

View Postro_explorer, on 07 iulie 2022 - 23:40, said:


Banii reprezinta un mijloc de schimb al valorii, atat si nimic altceva. Cand cineva da bani, de obicei ii da la schimb pentru altceva de valoarea respectiva.

Aminteste-ti ca te-ai nascut fara bani in buzunar si ca au fost vremuri cind lumea putea trai si fara ei.

Nu stiu cum se face, dar banii ca mijloc de plata n-au aceeasi putere de cumparare peste tot. Preturile la leustean difera de la o taraba la alta, produsul fiind de aceeasi calitate. Doar samsarul e mai lacom. Probabil e o consecinta a dorintei de inavutire, ca frunzele de leustean sigur nu-s placate in aur de 24k ca sa-i creasca valoarea. :P


View Postvrajitoruldinoz, on 07 iulie 2022 - 23:58, said:


O idee foarte păguboasă și complet falsa. Economia nu e un zero sum game.

Paguboasa pentru cine, producatori si comercianti ?
Daca s-ar putea trai pe Pamint doar cu apa si aer, ce economie ai mai avea ? Pentru ce ai mai investi bani in producerea mincarii, daca nimeni nu ti-ar cumpar-o ? Pentru ce ai mai construi armament, daca nimeni n-ar avea dorinta de expansiune ?

Uita-te la animale, ce bine traiesc fara economie ! Ai vazut vreodata vreun cerb cu portofelul la el ? :lol:

#191
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Posthoneybee, on 07 iulie 2022 - 14:21, said:

Pacat ca nimeni nu-i atit de bogat incit sa-si poata cumpara tineretea inapoi.

Uneori nici nu trebuie foarte fioarte mulţi bani pentru asta. Posted Image Tinereţea şi bătrâneţea sunt în mare măsură dependente de gânduri şi de atitudinea faţă de viaţă.





View Postvrajitoruldinoz, on 07 iulie 2022 - 14:44, said:

Sunt tare curios cu ce te-a ajutat.

Adica unde ești in viața acum.

M-a ajutat că...am greşit. Nu există lecţii mai bune decât cele venite în urma greşelilor personale. Greşelile au darul de a ne arăta ce să (nu) facem în viitor. Sigur, nu e suficient una singură ci o repetare a greşelilor, deoarece omul numai aşa învaţă.

Nu mă plâng de preţuri; sănătatea e bună; îmi place să călătoresc; îmi place să citesc...îmi place şi să scriu. Posted Image  Aici sunt în viaţă.





View Posthoneybee, on 08 iulie 2022 - 10:15, said:

te-ai nascut fara bani in buzunar si ca au fost vremuri cind lumea putea trai si fara ei.

N-eam născut fără bani, goi, fără puterea de-a vorbi şi gândi; fără a putea merge...fără nimic. În vremurile când lumea trăia fără bani, da, trăia, dar durata medie de viaţă era cam de 35 de ani.





View Posthoneybee, on 08 iulie 2022 - 10:15, said:

animale, ce bine traiesc fara economie !

Şi oamenii au fost vânători-culegători, asemănători animalelor. Însă aşa de bine-a fost, că a fost aleasă civilizaţia în detrimentul trăirii fără bani, ca animalele. Posted Image

Edited by lupini, 08 July 2022 - 16:19.


#192
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postlupini, on 08 iulie 2022 - 16:18, said:

Tinerețea și bătrânețea sunt în mare măsură dependente de gânduri și de atitudinea față de viață.
Corect, tu te crezi tinar si viril in timp ce aia de 20 de ani cu care te-ai insurat se uita la tine cu scirba si abia asteapta sa crapi, in timp ce se fubipte cu gradinarul de creste gardul viu in toate directiile.

#193
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

View Posthoneybee, on 08 iulie 2022 - 10:15, said:

Ai vazut vreodata vreun cerb cu portofelul la el ? Posted Image
Da, il tine sub coada

View Postlupini, on 08 iulie 2022 - 16:18, said:

M-a ajutat că...am greşit. Nu există lecţii mai bune decât cele venite în urma greşelilor personale. Greşelile au darul de a ne arăta ce să (nu) facem în viitor.
Ar fi existat, logica, inteligenta...
Multi prosti vroiau sa ma convinga sa "investesc" in Caritas.
:lol:
Crezi ca invatam mai mult daca ma prajeam?
Pana si maica-mea a pierdut $2,000.
:lol:
A vrut sa fie fericita.
Asa e, faptul ca a pierdut banii a facut-o nefericita, deci, posibil sa ai dreptate?
Sau faptul ca au fost prosti i-a facut sa-si piarda 2-3 vacante?
:lol:

View Postlupini, on 08 iulie 2022 - 16:18, said:

Şi oamenii au fost vânători-culegători, asemănători animalelor. Însă aşa de bine-a fost, că a fost aleasă civilizaţia în detrimentul trăirii fără bani, ca animalele. Posted Image

Se numeste evolutie, daca te intreaba cineva

#194
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View Postlupini, on 07 iulie 2022 - 01:57, said:


Apropos de om prost ce eram: am băgat în toamna lui 1993 la Caritas o sumă mare, foarte mare de bani, atunci. Și...i-am pierdut evident ! Posted Image Ea îmi spusese să n-o fac deoarece era suma foarte mare. Dar eu, om "prost", dornic de îmbogățire...am făcut-o la 19 ani, cu acordul dat de părinți, după multe...contre. Posted Image   Învățătură de minte care m-a ajutat în anii ce-au urmat.
odata am primit bani sa cumpar bilete la loto.. mi-a parut rau de ei, eram constient ca sansele erau mai mari sa fiu lovit de trasnet decat sa castig la loto.  Asa ca am redirectionat banii ->>"de buzunar".  
Am luat doar de suma minima, desi ma miram cum dracu vin unii pensionari si baga "de milioane" de lei vechi.

#195
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View PostMosotti, on 09 iulie 2022 - 08:55, said:

Corect, tu te crezi tinar si viril in timp ce aia de 20 de ani cu care te-ai insurat se uita la tine cu scirba si abia asteapta sa crapi, in timp ce se fubipte cu gradinarul de creste gardul viu in toate directiile.

Unii şi unele sunt aşa. Alţii şi altele, nu. Caracterul şi personalitatea oamenilor sunt determinante.




View PostTsunnnami, on 09 iulie 2022 - 09:57, said:

Multi prosti vroiau sa ma convinga sa "investesc" in Caritas.

Crezi ca invatam mai mult daca ma prajeam?

O singură "prăjeală" nu e destul. În funcţie de tipul de personalitate al fiecăruia, omenii nu învaţă numai dintr-o greşeală, ci din mai multe repetate. Posted Image




View Posttfmercedez, on 10 iulie 2022 - 21:47, said:

Am luat doar de suma minima, desi ma miram cum dracu vin unii pensionari si baga "de milioane" de lei vechi.

Acei pensionari nu s-au fript în tinereţe, că dacă o făceau ştiau la bătrâneţe, cum spune proverbul: "greşelile tinereţii sunt lecţii pentru bătrâneţe".

Edited by lupini, 10 July 2022 - 23:55.


#196
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

View Postlupini, on 10 iulie 2022 - 23:53, said:

O singură "prăjeală" nu e destul. În funcţie de tipul de personalitate al fiecăruia, omenii nu învaţă numai dintr-o greşeală, ci din mai multe repetate. Posted Image
La mine n-a fost nevoie de prajeala sa-mi dau seama ca daca o fac, ma voi frige, cum se numeste asta?
Nici nu-i pot zice ca am invatat din greselile altora, ci... "matematica nu minte".

#197
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View PostTsunnnami, on 11 iulie 2022 - 07:27, said:

La mine n-a fost nevoie de prajeala sa-mi dau seama ca daca o fac, ma voi frige,

cum se numeste asta?

Se numeşte "viaţă extraterestră". Poate că eşti extraterestru din tipul 3 de civilizaţie al lui Kardaşev, care e foarte avansată, formată din indivizi supraumani. Posted Image

Dar, eu sunt om şi aproape nimic din ce-i specific naturii umane, nu mi-e străin. Posted Image

Edited by lupini, 11 July 2022 - 11:24.


#198
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

View Postlupini, on 11 iulie 2022 - 11:23, said:

Se numeşte "viaţă extraterestră". Poate că eşti extraterestru din tipul 3 de civilizaţie al lui Kardaşev, care e foarte avansată, formată din indivizi supraumani. Posted Image

Sa "crezi" ca 1 nu este egal cu 7 inseamna sa ai o intelgenta supraomeneasca?
Jeez

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate