Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

De ce vrem să fim bogați?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
376 replies to this topic

#361
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View PostTsunnnami, on 23 iulie 2022 - 18:45, said:



Da, pentru ca o sa-i pierzi, e doar chestie de timp
Nu neapărat.

#362
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View PostTsunnnami, on 23 iulie 2022 - 12:28, said:



Ce-ai facea cu €5M?
Sunt curios..
eu as construi un spital privat + elicopter.  Cred ca in cel mai scurt timp mi-as recupera investitia si as fi pe profit, mai ales dupa reteta cu decontarile la casele de asigurari.

View PostTsunnnami, on 23 iulie 2022 - 13:19, said:

Si ce te opreste acum sa pui deoparte 500 pe luna pentru investitii
La un 10% desi eu as merge pe 6% in 10 ani ai castiga vo 30k, doar asa din cap, deci ai avea peste 90,000 deoparte
astea's ca dumele cu Ferrari-ul din banii de tigari..

View PostTsunnnami, on 23 iulie 2022 - 18:45, said:



Da, pentru ca o sa-i pierzi, e doar chestie de timp
depinde ce talent are fiecare. Sunt unii care au mostenit de la parinti mai multe case, si continua traditia de acumulare. Traiesc la minim din chiriile incasate ca sa stranga bani ca sa mai cumpere alte apartamente pe care sa le inchirieze.

#363
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcosmin_235423, on 20 iulie 2022 - 20:54, said:



Voi sunteți sectanți speriați de apocalipsa precum martorii lui Iehova. Nicio diferența.

Lumea asta ar arata fantastic și dacă am fi 100 de miliarde.
7 miliarde e o nimica toată.
Și da îmi doresc ca toți sa se bucure de bogăție.
visezi la utopii. Bogatia  nu poate exista fara saracie.  Daca toti ar fi bogati, ce rost ar mai avea notiunea de bogat, daca toti ar avea la fel?  Cine ar mai face ceva, cand toti ar astepta sa primeasca fara sa faca nimic decat sa ofere bani, daca nimeni nu ar mai avea nevoie de banii lor?

Am auzit o duma, ca doi tipi, care au imprumutat masina unui cunoscut. Si fiind pusi pe trasnai, opresc la sosea pe margine la o traseista, profitand ca nu le recunoaste nimeni masina.
Deschide geamu si intreaba  unul pe tipa, cat costa un oral? 50 de lei. (Pe vremea cand mai valorau ceva). La care ala mirat, zice 50 de lei!?
La care aia raspunde, pai atunci iti dau eu 50 de lei sa i-o sugi la prietenu' tau, ce zici?




#364
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttfmercedez, on 23 iulie 2022 - 19:45, said:

Cine ar mai face ceva, cand toti ar astepta sa primeasca fara sa faca nimic
Cei care se dezvolta sau s-au dezvoltat personal. Aia care ajung în vârful piramidei lui Maslow.

View PostTestosteron, on 23 iulie 2022 - 16:51, said:

Dezvoltarea persoanei e un lucru extrem de dăunător si periculos. Practic e atunci cand tot ceea ce faci si înveți ți se urca la cap si spui "m-am dezvoltat ca persoană ".
OMFG.... e de pus în cui.

Ai parte de compasiunea mea.

#365
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
Dezvoltatul personal nu este conditioant de bani si vice versa. Daca treci pe rosu la semafor, nu inseamna ca 100% vei muri.
Gigi Becali e dezvoltat personal?   A facut cursuri, specializari? N-are nici o treaba bogatia personala si "dezvoltarea".

Larueatii premiului Nobel ar trebui sa fie in topul miliardarilor, si nu sunt.

#366
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Ceea ce arată cât de găunos e sistemul.nostru actual

Laureații Nobel sunt cei mai valoroși oameni de pe planeta. Și munca lor nu e recunoscuta material.

In schimb material este răsplătit exhibiționismul gen Kardashian sisters și celebritatea in general.

Suntem încă o specie primitivă care nu e in stare sa ordoneze corect indivizii și valorile.

#367
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Pentru ca predomina prostimea,ce s-a inmultit peste masura.Si ei apreciaza gunoaie ca ei.

#368
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostFlat, on 24 iulie 2022 - 07:32, said:

Ceea ce arată cât de găunos e sistemul.nostru actual

Laureații Nobel sunt cei mai valoroși oameni de pe planeta. Și munca lor nu e recunoscuta material.

In schimb material este răsplătit exhibiționismul gen Kardashian sisters și celebritatea in general.

Suntem încă o specie primitivă care nu e in stare sa ordoneze corect indivizii și valorile.
Man, what are you talking about?
Nobel rewards: A gold medal, a diploma, and a monetary award of 10 million SEK, approx. US$1,145,000 (2020)

#369
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Jennifer Lopez, o dansatoare modestă din Bronx, câștigă 110 milioane dolari anual. Ea face cei $1145000 din trei postări pe Instagram

Cristiano Ronaldo, unul care aleargă după o minge, câștigă 1,7 milioane lire sterline dintr-o singura postare

#370
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFlat, on 24 iulie 2022 - 11:59, said:

Jennifer Lopez, o dansatoare modestă din Bronx, câștigă 110 milioane dolari anual. Ea face cei $1145000 din trei postări pe Instagram

Cristiano Ronaldo, unul care aleargă după o minge, câștigă 1,7 milioane lire sterline dintr-o singura postare

Da, dar aia vand ce vrea piata. Ce trebuie sa fii rocket science cum sunt eu si un prapadit cand e vorba de bani?

#371
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Asta era întreg argumentul. "Piata" e retardată. Societatea nu vrea să audă de descoperiri științifice, vrea să vadă tzatze și buci și 6pack

De aici valorizarea in exces a vedetelor și subaprecierea oamenilor de știință, cei care duc lumea mai departe

Dacă am fi o specie inteligenta, am direcționa resursele către aceste creiere, elite, și am plati cu 0,000001 centi pe postare sa vedem buci


#372
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFlat, on 24 iulie 2022 - 12:49, said:

Asta era întreg argumentul. "Piata" e retardată. Societatea nu vrea să audă de descoperiri științifice, vrea să vadă tzatze și buci și 6pack

De aici valorizarea in exces a vedetelor și subaprecierea oamenilor de știință, cei care duc lumea mai departe

Dacă am fi o specie inteligenta, am direcționa resursele către aceste creiere, elite, și am plati cu 0,000001 centi pe postare sa vedem buci

Uite vezi, parerea mea este ca cel retardat este cel care nu se adapteaza situatiei.
Vrei sa devi politician? Trebuie sa "asculti" piata, pentru ca munca ta este sa faci piata sa inteleaga ca tu ii vrei binele.
Daca nu intelege, nu piata, ci tu esti prost ca nu stii sa-ti faci meseria

Deci aici, dupa parerea ta si a activistilor USR, useristii raman corigenti si nici nu vor sa invete

Apoi vine partea a 2-a, ca, dupa ce convinge piata, sa o si poate face. Ceea ce e demonstrat ca nu o poate face, pentru ca, atunci cand da de greu, fuge.

Cam slabuti astia pentru care te bati tu.
Eu nu le-as da nici pe soacra-mea pe mana sa aiba grija de ea, contra cost. Cauza? Impotenta si minciuna.

#373
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Duci degeaba discuția in zona politicului, nu despre asta era vorba.

Adaptarea ce înseamnă? Pai înseamnă că gigel in loc sa invete ca prostul ani și ani de zile și să devina fizician sa descopere bosonul și alte alea importante pentru știință și omenire, mai bine vede ce cere piata și se apucă să dea cu piciorul într-o bășică, sperând să ajungă la FCSB. Asta e direcția, ți se pare că vom progresa asa?

Discuția am avut-o cu multi artiști, e vorba de sell.out. Faci ce muzica vrei tu, din pasiune, și abia supraviețuiești, sau bagi niste manele pop și te umpli de bani? Oare ce e mai valoros pentru piata muzicala pe termen lung?

Tu cred că ești roacker, motociclist, da a iron maiden sau ăștia se gândeau așa, hai sa ne adaptam sa cântăm latino pop, cum era?

#374
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View PostTsunnnami, on 23 iulie 2022 - 13:19, said:

Si ce te opreste acum sa pui deoparte 500 pe luna pentru investitii

Nimic. :)

#375
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 12.07.2022
Cred ca mai mult conteaza ideea, posibil sa nu ajungi vreodata bogat.
Conteaza linistea financiara.
Zici ca nu ai 1 milion de euro sau daca citesc pe aici observ ca nici 1 milion de euro nu ajunge, pana la urma coneaza linistea financiara.

Si gandul, daca imi doresc, sa ma pot duce in China, sa imi pot face o vacanta decenat in orice tara din lumea asta.

#376
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,715
  • Înscris: 21.06.2016

View PostFlat, on 24 iulie 2022 - 11:59, said:

Jennifer Lopez, o dansatoare modestă din Bronx, câștigă 110 milioane dolari anual. Ea face cei $1145000 din trei postări pe Instagram

Cristiano Ronaldo, unul care aleargă după o minge, câștigă 1,7 milioane lire sterline dintr-o singura postare

De fapt ei nu "cistiga" nimic. Sunt miliade de oameni care le dau bani. Direct, indirect, arunca cu bani in ei.
Aia nu ar da bani pentru cercetarea cancerului dar dau bani pentru un album al lui JLo. Si din cauza ca albumul ala e in mina, nu miciuna, in timp ce banii de cercetare nu e deloc clar unde se duc, pentru omul mediu.
Nu stiu care e solutia aici, de fapt nu stiu daca ar trebui sa cautam o solutie. Oamenii sunt stapini pe banii lor iar un organism care le ia banii ca impozite si ii baga in "ce trebuie" e alcatuit din aceeasi prosti, ba inca astia sunt si corupti, si stim cum se termina.

De bine de rau Gates, Musk, Bezos baga banii lor in niste proiecte care au o utilitate, nu sunt numai manelisme de 2 lei.

Edited by vrajitoruldinoz, 24 July 2022 - 21:27.


#377
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View PostTsunnnami, on 24 iulie 2022 - 12:53, said:




Vrei sa devi politician? Trebuie sa "asculti" piata, pentru ca munca ta este sa faci piata sa inteleaga ca tu ii vrei binele.

In politica romaneasca, posturile se cumpara.  Decartezi, apari pe liste la votare, intri in sistem.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate