Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

De ce vrem să fim bogați?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
376 replies to this topic

#1
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,205
  • Înscris: 15.10.2020
Vreau să vă puneți întrebarea asta: de ce vrem să fim bogați?
Prima întrebare ar fi: ce înseamnă a fi bogat?
Evident, bogăția e relativă, întotdeauna. Practic, a fi bogat înseamnă să ai mai multe posesii decât cei din jur.

Ce înseamnă a avea posesii? Înseamnă a limita accesul celorlalți asupra unor obiecte, adică dacă eu am o bicicletă, eu zic cine poate să o folosească și când. Dacă vreau, o pot folosi doar eu. Practic, a avea posesii înseamnă a te lega de diverse lucruri.

Într-un fel, eu sunt mai bogat decât regii din vechime, care nici măcar nu aveau apă la robinet, sau canalizare, sau curent electric, nu mai vorbim de chestii gen internet și smartphone. Totuși, deși sunt mai bogat decât regii din vechime, nu sunt deloc bogat față de alți oameni.

Eu zic că comportamentul nostru e în mare parte social, adică societatea ne încurajează să vrem să avem cât mai multe posesii, ajungi să te compari cu oamenii și valoarea ta ca om devine legată de percepția celorlalți asupra ta. Dacă ai casă mare, automat valoarea ta ca om crește, nu? :)

La un moment dat eu vorbeam despre motivele pentru care unii tineri se sinucid și ziceam că ei duc o viață de căcat. Nu mă refeream la faptul că le lipsește mâncarea, hainele, sau apa potabila, sau un acoperiș deasupra capului. Le lipsește aprecierea celor din jur, se simt ratați, asta e problema, nu altceva. Presiunea socială e mare să reușești în viață și dacă nu, te arunci în fața trenului ca unii japonezi. Deci, societatea ne manipulează, dar societatea suntem chiar noi, noi îi împingem de pe bloc, în mod inconștient, noi ne împingem unii pe alții să vrem mai mult, să ne doară eșecul.

#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,065
  • Înscris: 15.05.2008
Esti mai bogat pe naiba decat regii din vechime,aia aveau oameni pt sters la koor la propriu,tara era a lor si faceau ce doreau

Edited by ceanu1980, 27 June 2022 - 10:31.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cine vrem ?

Eu de exemplu vreau să fiu sănătos nu bogat.

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
De fapt, ne place puterea...

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,933
  • Înscris: 06.09.2008

View Posthorny_hornet, on 27 iunie 2022 - 10:21, said:

... dacă eu am o bicicletă, eu zic cine poate să o folosească și când.
Dacă vreau, o pot folosi doar eu.
Pai e a ta  Posted Image

View Posthorny_hornet, on 27 iunie 2022 - 10:21, said:

Într-un fel, eu sunt mai bogat decât regii din vechime, care nici măcar nu aveau apă la robinet, sau canalizare, sau curent electric, nu mai vorbim de chestii gen internet și smartphone.
Totuși, deși sunt mai bogat decât regii din vechime, nu sunt deloc bogat față de alți oameni.
Da

View Posthorny_hornet, on 27 iunie 2022 - 10:21, said:

...societatea ne încurajează să vrem să avem cât mai multe posesii, ajungi să te compari cu oamenii și valoarea ta ca om devine legată de percepția celorlalți asupra ta. Dacă ai casă mare, automat valoarea ta ca om crește, nu? Posted Image
Acum cei cu casa mare dau la gaz cat nu face...   mereu mi s-a parut stupida treaba cu casa mare.
Munca mai multa, costuri mai mari, ca sa ... CE ?!

View Posthorny_hornet, on 27 iunie 2022 - 10:21, said:

...noi ne împingem unii pe alții să vrem mai mult, să ne doară eșecul.
Nu ma doare esecul.. poate e deprimant un pic Posted Image

Edited by sirgoofy, 27 June 2022 - 10:37.


#6
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 02.02.2008
de ce suntem lacomi si vrem intotdeauna tot mai mult? cred ca tine si de instinctul de supravietuire, totusi consider ca tine si de frica de a trai cu lipsuri, in orice caz, oricat de strangatori am fi, obiectele materiale nu mai inseamna nimic dupa moarte, decat pentru mostenitori.

#7
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Comparatia cu tehnologia din vechime nu prea tine.
Astea sunt o parte mica din placerile vietii.
Regii din vechime aveau putere asupra oamenilor.
Tu ai smartphon, butonezi cateva ore pe el si ce ai rezolvat?
Dar regele ala putea da la buci toata ziua la 100 de femei diferite. Crezi ca i-ar fi placut mai mult sa butoneze un smartphon sau sa traga apa la wc in loc sa il stearga o gagica la fund cu limba?

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007
Eu nu vreau să fiu bogat, îmi e foarte bine middle class :)

#9
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Bogatia trebuie sa fie un scop ca sa poti atinge anumite teluri. Dar astazi viata e atat de dependenta de bani incat a ajuns ea insasi un tel. Oamenii alearga dupa bogatie, unii o dobandesc, dar foarte putini din ei ajung sa se si bucure de ea. Majoritatea stau cu curul pe bogatie pana la moarte si nu isi mai satisfac placerile. Si aia putini care o cheltuie, sunt limitati in destrabalare de alti factori cultural-sociali care inainte de lumea moderna nu existau

#10
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,130
  • Înscris: 13.06.2004

View Poste_bulu, on 27 iunie 2022 - 10:32, said:

De fapt, ne place puterea...

Celălalt fiind că banii pot asigura o anumită protecţie, şi dorinţa a te simţi protejat(ă) cred că este o dorinţă primară.
În cazul unor persoane mai intervine şi invidia. Societatea (chiar părinţii uneori) ţin să te fac să te simţi om inferior şi atunci trebuie să fii mai bun(ă) decât restul.
Regii din trecut aveau o anumită putere fără tehnologie pentru că erau un fel de divini. Şi nu aveau nici prea multă concurenţă + societatea era altfel. Nici azi nu ne putem compara cu regi şi regine în sensul de conducători de state, dar putem fi varianta mini datorită tehnologiei, că în mentalul colectiv anumite tehnologii te fac persoana în locul cărora sau precum care şi-ar dori să fie mulţi. Şi e fără invidie, poate să fie vorba de o anumită satisfacţie personală, dacă eşti pasionat de tehnică. Simţi că faci parte din viitor sau din putere.
O dată cu banii, însă vine şi invidie mai mare şi unii vor să te îngroape.
Eu mă pot închipui bogat, dar nu foarte bogat, dar nici puţin bogat nu am să fiu. De ce nu mă pot visa meleonar: că pentru mine libertatea e scumpă şi vreau să fiu liber când ies din casă. Întotdeuana mă voi simţi mai bine într-un mediu divers decât într-un mediu select (poate când mă dau cu trenul vreau uneori un mediu mai select).

Edited by djl, 27 June 2022 - 10:57.


#11
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,030
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am o definiție proprie și subiectiva a bogatiei. M-aș putea considera bogat dacă îmi pot păstra pe termen indefinit calitatea vieții fără sa muncesc.
Cat timp trebuie să-mi vând timpul ca să-mi permit sa trăiesc nu ma consider bogat indiferent de câte îmi pot permite, ci clasa medie. Dacă îți permiți Logan sau Bentley însă trebuie să muncești pentru ele ești într-o clasa medie mai mult sau mai puțin superioara însă tot clasa medie.

Edited by KiloW, 27 June 2022 - 11:05.


#12
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 22.08.2012
Numai fitz saraki!

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostKiloW, on 27 iunie 2022 - 11:04, said:

clasa medie. Dacă îți permiți Logan sau Bentley
Tu faci un talmeș-balmeș intre working class, middle class și upper class…

#14
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,030
  • Înscris: 08.01.2021
Da, ți-am spus că-i o definiție proprie și subiectiva.
Alea gen "sa ai x milioane assets sau y jdemii income" sau "ești în primii z% dintre bogații din cartierul tău" ma lasă rece.
Cat timp muncești ca să-ți permiți viata pe care ți-o dorești ești clasa medie dpmdv.

Edited by KiloW, 27 June 2022 - 11:14.


#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,135
  • Înscris: 30.10.2003
Vrem sa fim bogati ca sa nu fim afectati de schimbarile sociale, economice, politice. E un fel de asigurare ca putem avea un minim nivel de trai indiferent daca vine cutremurul, razboiul, criza.

La un meteorit de 500 m care pica in judetul vecin nu cred ca mai conteaza daca esti sarac sau bogat :D

#16
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View PostKarhu, on 27 iunie 2022 - 10:48, said:

Eu nu vreau să fiu bogat, îmi e foarte bine middle class Posted Image
Faci parte din aia 1% ai lu' CituPosted Image

#17
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,030
  • Înscris: 08.01.2021

View PostBursul, on 27 iunie 2022 - 11:17, said:

Vrem sa fim bogati ca sa nu fim afectati de schimbarile sociale, economice, politice.

Cu alte cuvinte maimuța din noi cauta siguranța. Suntem urmașii aleia care a strâns mai multe coacăze decât putea sa mănânce.
Ailaltă care n-a făcut-o a dispărut in prima iarna mai serioasa cu tot cu urmașii și genele ei.

#18
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Ca sa nu trebuieasca sa merg la serviciu. Si cu timpul liber sa pot sa lucrez la proiectele mele. Si bogatia ajuta la lansarea lor pentru ca nu mi-ar pasa ca trebuie sa dau X euro pentru reclama.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate