Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

De ce vrem să fim bogați?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
376 replies to this topic

#37
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,061
  • Înscris: 30.07.2006

 ro_explorer, on 27 iunie 2022 - 12:17, said:

Peste 100 de ani, intr-o scoala undeva se va mentiona numele lui SJ ca fiind unul din oamenii care au schimbat societatea. Nu va mentiona nimeni numele lui @marius.bunu sau @ro_explorer.

Aia e adevarata bogatie nu banii. Maslow ne arata ca banii deservesc doar baza piramidei de nevoi, odata ce ai aceasta nevoie satisfacuta, alte treburi devin prioritare.

Ce spui tu mergea de minune la "oameni celebri versus anonimi".

E clar ca Steve Jobs, Musk, etc lasa ceva in urma lor, in istorie.

Dar la fel de bine sunt o gramada de oameni bogati care mor la fel de anonimi ca si cei saraci.

Probabil ca si Jobs daca avea varianta sa dea toti banii pe inca un an de viata, i-ar fi dat bucuros.

Esti sanatos, familia sanatoasa? ai acoperis deasupra capului si esti satul? atunci esti cel mai bogat om din lume.

Dar nu stii asta si vrei mai mult, esti mereu nemultumit, e mereu loc de mai bine.
Si te compari doar cu cei care au mai mult.
Niciodata cu cei care au mai putin.

Edited by marius.bunu, 27 June 2022 - 12:30.


#38
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 marius.bunu, on 27 iunie 2022 - 12:29, said:

Si te compari doar cu cei care au mai mult.
Niciodata cu cei care au mai putin.
Asta e regula de baza pentru evolutie.

#39
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017

 ro_explorer, on 27 iunie 2022 - 12:34, said:


Asta e regula de baza pentru evolutie.

Te compari cu cei care au mai mult dacă te știi capabil și ai tăria psihica pentru trage în a-i ajunge și a trece peste eșecuri, când vor apărea. Altfel, se lasă cu frustrare și în final nefericire. Pe lângă asta, trebuie să fii capabil ca ocazional sa iei o pauza din aceasta goană și sa evaluezi unde ești.

Edited by george_alexandru, 27 June 2022 - 12:46.


#40
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,700
  • Înscris: 09.05.2008

 waterman, on 27 iunie 2022 - 10:31, said:

Cine vrem ?

Eu de exemplu vreau să fiu sănătos nu bogat.
Eu vreau sa fiu norocos, ca sanatosi erau si aia pe Titanic.

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 futurist, on 27 iunie 2022 - 12:54, said:

Eu vreau sa fiu norocos, ca sanatosi erau si aia pe Titanic.

Și erau și bogați.

Deci formula perfectă e: sănătos și norocos.

Adică 42 Posted Image

Edited by waterman, 27 June 2022 - 12:58.


#42
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

 horny_hornet, on 27 iunie 2022 - 10:21, said:

de ce vrem să fim bogați?
ce înseamnă a fi bogat?

De ce vrem să fim bogaţi ? Un bun răspuns se află în ierarhia nevoilor umane elaborată de Abraham Maslow:


[ https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2F1.bp.blogspot.com%2F-DQ5-LD8MqYo%2FXtwPBko5pyI%2FAAAAAAABgjc%2FGoZdCIj1OTYB4STQnasX_Yfk20bQrFdbwCEwYBhgLKs4DAL1OcqzN80nzR5bwbJ10Zx1rfv0YuGjaC2MXE6J_GhUQ-TMa-oUDyRJEeTfjUjZmFS8e8v4Q5Z9ZR_SaQpLDmL0pZBKtX_MYuHI6vLrHCWynZUe8eXecP5wGNEd5_vDNEiqpQQyOaX7C85AKYVHZ_QJ3RdCM28FBDFKxrtbLCJ4Kh0mQxSjwiAQIJu0EVFwjx3rIARwdo-mc20f2a4zoYjKb2qHXUWqjiWw2SsNSJ5vnD5kTP2D9KuxBUJjNJZtEImi3hysv-i9T5cp4d85GpUQaMwxTiGUe2Puoll54_qPqhhbjUCxPk0h5vyUxtjwz51-R2qbEkr9gGY0GiZxmlt96t8olB9ZppKofsWK8b5M-CJn-z_XpX5JHAQ5OQKw10hj8NDG19H3oQXwM6K4r6lyZI3i2HQ7xGiGeyRtM_wuieRKUp1tHxc660Avx_a9vwiGoTHG1lqIOJU59x2-BLMnKvBI0nfGGnq1wPcCWRMPicQ2oOh1nJim8Vh8zc_N0KppVX3tx-hxnSTBRcAcsNFzPwvgG5BAMFbcWn47icG_yFuUmtKjbhoaZM5AI6Z0jnRfS7rgORgXODar1KnWoQ7yh6xSdkdCSbeh0a_-LMOmn8PYF%2Fs640%2FPiramida-lui-Maslow-600x418.jpg&f=1&nofb=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Toşi oamenii au visuri de a realiza ceva în viaţă, deoarece aşa e natura noastră, şi pentru asta e nevoie de lupte. Dar înainte de toate, e nevoia asigurării nevoilor fundamentale: hrană, îmbrăcăminte, locuinţă...etc. Însă se ştie bine că şi pentru obţinerea acestora e nevoie tot de o luptă, mai mică sau mai mare. Astfel, oamenii doresc resurse cât mai multe ca a nu fi nevoiţi să lupte permanent pentru asigurarea nevoilor primare.

Şi, cu cât resursele sunt mai numeroase cu atâta pot urca mai sus în ierarhie, spre asigurarea securităţii personale şi ai celor dragi; apoi, urcarea merge spre dorinţa de a fi iubit şi a aparţine unui grup; pe urmă, nevoia de a fi stimat şi de a primi...cât mai multe "Like"-uri Posted Image; ajungându-se în final la dorinţa de auto-realizare.

Se poate observa că această ierarhie e valabilă atât pentru indivizi cât şi pentru comunităţi.


Bogăţia aduce în primul rând stabilitatea pe care se clădeşte visul fiecăruia. În funcţie de resurse, visul poate fi împlinit sau nu. Şi, la fel, raportat la..."fantezia" visului, acesta comunică ce resurse sunt necesare.





Ce înseamnă a fi bogat ? În urmă cu două luni cred, am vizitat un mare palat medieval în Occident. Mai fusesem în trecut în alte palate şi, fiind cu cineva, am făcut următoarea remarcă: să nu ne aşteptăm să vedem cine ştie ce bogăţie, deoarece e un palat medieval. Or, ştie oricine căruia îi place să aibă o cât mai diversă panoplie de locuri vizitate, că întotdeauna obiectivele medievale sunt mult mai sărăcăcioase decât cele de după Revoluţia Industrială din secolul 18-19.

Şi într-adevăr, unde se adunau diferiţi prinţi la masă, era beznă ziua-n amiază mică; lângă sala mesei festive era aşa-zisa...bucătărie, unde se auzeau sunetele preparării gustărilor: pe jos erau paie, pe mese erau tot felul de maţe; gâştele erau la fiert în cazan; porcul la rotisor dasupra focului, un câine aştepta să i se arunce ceva...iac, [ https://yoursmiles.org/tsmile/disgust/t9404.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], iar în odaia de dormit, beznă complet, când nu ardea lumânarea care era greu de aprins, şi sunetele erau cele pe care şi le imaginează oricine singur în întuneric (nu degeaba în Evul Mediu au apărut poveştile cu duhuri necurate).

Pe lângă oamenii anului 2022, cei din secolul 15 , fie ei şi prinţi, erau foarte foarte foarte...săraci !

Prin urmare, ce o fi însemnând bogăţia ? Eu spun că înseamnă confort fizic şi psihic ! Fără acest confort, în care nu mai trebuie să existe gândul muncii pentru subzistenţă, omul nu urcă pe scara împlinirii dorinţelor. Şi cu cât bogăţia e mai mare, şi mintea celui care o are...mai ascuţită, cu atâta posibilităţile sunt tot mai divesre şi confortul tot mai ridicat.


Şi, acum la final scriu o ştire relativ hazlie, de anul trecut:

O bancă din Statele Unite ale Americii a depozitat din greşeală în contul unei familii din Louisiana, suma de...50 de miliarde de dolari ! Posted Image  

Sursa: CNN



Timp de patru zile, familia lui Darren James din Baton Rouge, Louisiana, S.U.A., a fost multimiliardară, printre cele mai bogate din lume. Posted Image

Cum ar fi ca eu, lupini, trezindu-mă într-o dimineaţă, să constat că am în cont...100 de miliarde de euro, după ce cu o seară înainte să fi citit că...cei care s-au întâlnit la Davos, s-au îmbătat ca porcii şi nici n-au mai ştiut ce fac ! Posted Image

Edited by lupini, 27 June 2022 - 13:13.


#43
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,700
  • Înscris: 09.05.2008

 iladi, on 27 iunie 2022 - 12:24, said:

In principiu, pentru a te putea pi_a cu bolta pe cei din jurul tau.
Si cu asta, basta!
Topic closed! :cheers:

#44
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 dtd234, on 27 iunie 2022 - 10:47, said:

Dar regele ala putea da la buci toata ziua la 100 de femei diferite. Crezi ca i-ar fi placut mai mult sa butoneze un smartphon sau sa traga apa la wc in loc sa il stearga o gagica la fund cu limba?

Asta e doar teoretic..
Parctic nici armasarii de monta nu resesc decat de 16-20 numere pe zi .... Nu imi zi de aturi .. niste ... cam ... ei cica asa de 8 ori/zi.


 Karhu, on 27 iunie 2022 - 10:48, said:

Eu nu vreau să fiu bogat, îmi e foarte bine middle class Posted Image

Adica fata de altii esti bogat!!!

#45
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
"Bogat nu e cel care are foarte multe, ci cel care are nevoie de putin".

PS: A nu se contrazice cu exemple extreme stupide.

#46
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Io nu vreau sa fiu bogat, singurul lucru la care m-as gindi ar fi ca daca o sa devin sarac. In plus, daca esti bogat toti vin la tine dupa bani. No ce mai faci, by the way poti sa-mi dai 1000 de euro? Mai mult, sint prea multi saraci ca sa ma pot bucura de bogatie, cumva mi-ar sta in git sa stau intr-o casa in care inca n-am fost in toate camerele cind aia care matura prin ele se caca pe ei de foame.

#47
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

 tablagiu_xxx, on 27 iunie 2022 - 13:04, said:

"Bogat nu e cel care are foarte multe, ci cel care are nevoie de putin".

Civilizaţia nu s-a creat cu cei care aveau nevoie de puţin, ci cu cei care aveau nevoie de mult.

#48
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Vrem sa fim bogati petru ca ...

... piramida lui Maslow, bata-l-ar vina.

1) Vrei sa ai banane ca sa nu mori de foame la prima iarna.
2) Vrei sa ai bani ca sa te spargi in figuri in cluburi sau macar sa nu rada copiii ailalti de tine ca ei au Nike si tu ai Hike.
3) Vrei sa ai bani ca sa ai puterea sa faci ceva pentru societate. Nu din bucuria sufletului, dar ca sa te tina minte urmasii urmasilor. Adica moartea sa fie irelevanta pentru tine intr-un fel.

Mai incolo n-am ajuns ca sa zic. De fapt si la 3 cam extrapolez Posted Image

Daca n-ar fi natura umana de a vrea mai mult (cel putin la unii) acum inca am manca banane si am zgarma in pamant cu batul dupa furnici.

Edited by lyanna, 27 June 2022 - 13:14.


#49
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

 horny_hornet, on 27 iunie 2022 - 10:21, said:

Vreau să vă puneți întrebarea asta: de ce vrem să fim bogați?
Fiecare are motivul lui.

 horny_hornet, on 27 iunie 2022 - 10:21, said:

Practic, a fi bogat înseamnă să ai mai multe posesii decât cei din jur.
Asta e părerea ta.

 horny_hornet, on 27 iunie 2022 - 10:21, said:

Ce înseamnă a avea posesii? Înseamnă a limita accesul celorlalți asupra unor obiecte, adică dacă eu am o bicicletă, eu zic cine poate să o folosească și când. Dacă vreau, o pot folosi doar eu. Practic, a avea posesii înseamnă a te lega de diverse lucruri.
Mai ai de crescut. Viața unui adult e puțin diferită de cea a unui copil/adolescent.

 horny_hornet, on 27 iunie 2022 - 10:21, said:

Dacă ai casă mare, automat valoarea ta ca om crește, nu?
Nu.

#50
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

 Cyanid3, on 27 iunie 2022 - 12:25, said:

De la o anumita suma incolo, studiile oricum arata ca nivelul de fericire nu mai creste, ba chiar risca sa scada.

În urmă cu mai bine de 10 ani când activam pe un alt forum, aveam o discuţie contradictorie cu mai mulţi de acolo, ei spunând că "banii n-aduc fericirea", eu susţinând dimpotrivă, că banii aduc fericirea. Posted Image

Şi, le-am propus un experiment, zicând aşa: la dau celor care spun că banii n-aduc fericirea, un cont în care să(-mi) bage banii, şi la final, după ce vreme de câteva luni se scapă de toţi banii pe care îi au, să vedem cum e starea psihică a tuturor, atât a celor care susţineau nu sunt fericiţi cu banii, rămânând fără ei....cât şi a mea, care spun că "banii îmi aduc fericirea". Posted Image


Până la urmă n-au acceptat experimentul ceea ce m-a făcut să concluzionez că...banii fericesc pe oricine. Şi cu cât sunt mai mulţi cu atâta fericirea e mai mare. Doar că, mulţi se lamentează din plictiseală.

Edited by lupini, 27 June 2022 - 13:36.


#51
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

 marius.bunu, on 27 iunie 2022 - 12:03, said:

Lui Steve Jobs la ce i-au folosit cele 56 miliarde de dolari?

cand o sa afli raspunsul la aceasta intrebare o sa afli si care este adevarata bogatie.

Fara suparare, dar as prefera sa traiesc pana la 56 ani cu 50 miliarde in cont decat 90 ani sarac lipit....

I: De ce vrem sa fim bogati?
R: Pentru a avea acces la chestii ce un om din clasa medie nu are acces....

Una e sa faci un concediu la Eforie Nord si alta e sa faci un concediu in Maldive
Una e sa conduci un Logan din 2005 si alta e sa conduci un Rolls Royce / Bentley / Maybach
Una e sa mananci la un Restaurant de 3* Michelin si alta e sa mananci la shaormeria din colt

Mai auzi pe cate unii ca ce imi trebuie bani, ca oricum cand mergem pe lumea cealalta plecam in 4 scanduri.... prietene, nu conteaza ca pe lumea cealalta pleci in 4 scanduri, contreaza cum iti traiesti viata pe pamant... nu te poti consola ca lasa ca atunci cand murim oricum suntem egali ca nu e asa... tu te-ai chinuit 90 ani, altu si-a facut toate poftele 90 ani... e o diferenta.
Trebuie sa fi ipocrit sa zici ca nu ai nevoie de bani si ca nu vrei sa fi bogat.

#52
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 mirel3003, on 27 iunie 2022 - 13:44, said:

Una e sa faci un concediu la Eforie Nord si alta e sa faci un concediu in Maldive
Una e sa conduci un Logan din 2005 si alta e sa conduci un Rolls Royce / Bentley / Maybach
Una e sa mananci la un Restaurant de 3* Michelin si alta e sa mananci la shaormeria din colt

Ai niste standarde foarte foarte joase as zice. Bogatia sau saracia este un concept efemer, definit de valorile fiecaruia in parte.
In Maldive poti ajunge si fara sa fii bogat. La fel cu mancatul la un restaurant de 3 stele Michelin.
Cat despre condusul masinilor alora - daca vrei sa devii soferul cuiva, da, dar in general in masinile alea esti condus de soferul personal, nu le conduci tu.

#53
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

 mirel3003, on 27 iunie 2022 - 13:44, said:

Mai auzi pe cate unii ca ce imi trebuie bani, ca oricum cand mergem pe lumea cealalta plecam in 4 scanduri

A da, o altă vorbă fără noimă precum cea cu banii care n-aduc fericirea, e şi asta: "ce rost are averea mare că oricum nu o putem duce cu noi în moarte ?!"

E adevărat, nu o putem duce cu noi, ci...o putem lăsa moştenire celor pe care-i iubim ! [ https://yoursmiles.org/msmile/pozitive/m1227.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




 ro_explorer, on 27 iunie 2022 - 13:52, said:

In Maldive poti ajunge si fara sa fii bogat.

Urmărit de frica să ai grijă ce cumperi. Posted Image

Edited by lupini, 27 June 2022 - 13:55.


#54
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,061
  • Înscris: 30.07.2006

 mirel3003, on 27 iunie 2022 - 13:44, said:

Fara suparare, dar as prefera sa traiesc pana la 56 ani cu 50 miliarde in cont decat 90 ani sarac lipit....

I: De ce vrem sa fim bogati?
R: Pentru a avea acces la chestii ce un om din clasa medie nu are acces....

Una e sa faci un concediu la Eforie Nord si alta e sa faci un concediu in Maldive
Una e sa conduci un Logan din 2005 si alta e sa conduci un Rolls Royce / Bentley / Maybach

Merge bine la manelisti explicatia ta.

Becali are Maybach, nu merge la Eforie, dar s-a nascut cioban, e cioban si va muri cioban.

Indiferent cati bani are.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate