Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Alegere card de credit / cumparaturi

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#55
bogdanz1231

bogdanz1231

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 05.09.2014
incearca la cec( momentan au cea mai mica dobanda(14% parca) la neplata creditului in alea in 56 de zile cu dobanda 0) .. dar vezi cu gradul de indatorare .. nu stiu daca iti mai accepta un nou card de credit, din cate inteleg ai 2 rate 2 carduri de credit si un credit de nevoi personale . Banuiesc ca ai un salar frumos . Posted Image

#56
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,676
  • Înscris: 13.03.2005
Tot cardul de credit CEC îl recomand și eu, pentru că ai până la 24 de rate fără dobândă la orice comerciant și în plus poți închide un credit de nevoi personale cu acest card, transformându-l în 24 de rate fără dobândă.

#57
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,171
  • Înscris: 03.12.2021
Asa e. Pt refinantare card de credit/ overdrafturi / poate chiar nevoi pers - Cec in 24 de rate.

Iar pt refinantare ipotecar sau nevoi personale as recomanda Bcr (nevoi personale daca e suma mare). Bafta multa

Edited by the_blue_raven, 02 February 2024 - 21:23.


#58
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006
Multumesc, merg luni la CEC sa va ce oferte au. O zi buna !

#59
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,676
  • Înscris: 13.03.2005

 lopi, pe 03 februarie 2024 - 08:33, a scris:

Multumesc, merg luni la CEC sa va ce oferte au. O zi buna !

Ai opțiunea să comanzi online cardul de credit CEC.
Recomandarea mea e să ceri online și CEC Multicurrency, că o să ai gratuit aplicația bancară CEC pentru cardul de credit.
In sucursală sau agenția CEC nu îți fac Multicurrency și încearcă să îți bage pe gat un pachet CEC cu rulaj impus sau cost lunar.

Edited by wertyck, 03 February 2024 - 09:07.


#60
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,171
  • Înscris: 03.12.2021
As zice sa nu se complice. Sa ceara in sucursala ca vrea refinantare.

Sfatul cu multicurrency card si mobile banking ( fara pachet) e super bun.

#61
Ariu

Ariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.06.2019
Părerea mea e că momentan sunt cel puțin 2 carduri de credit mai bune decât cel de la CEC, cel de la PatriaBank cu până la 12 rate fara dobândă si cashback 10% (max.100lei/Luna) promoție care s-a prelungit din iunie anul trecut și BT direct Carrefour cu 3 rate fara dobândă sau până la 36 rate cu 1% dobândă  și cashback 2% (max.600 lei/luna) sau 5% în Carrefour

#62
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,676
  • Înscris: 13.03.2005
Depinde cum privești nevoile tale bancare.
Pentru mine înseamnă mai mult 24 de rate fără dobândă, decât 12 plus cashback...
Am explicat in mai multe rânduri de ce.

#63
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007

 wertyck, on 03 februarie 2024 - 09:06, said:



Ai opțiunea să comanzi online cardul de credit CEC.
Recomandarea mea e să ceri online și CEC Multicurrency, că o să ai gratuit aplicația bancară CEC pentru cardul de credit.
In sucursală sau agenția CEC nu îți fac Multicurrency și încearcă să îți bage pe gat un pachet CEC cu rulaj impus sau cost lunar.

Din CEC Multicurrency - cont + card + aplicatie   inteleg ca exista comisioane la transfer interbancar in lei si Revolut? Eu vreau sa imi mut taraba de la BT unde am card de salariu + Star BT . Ma gandesc sa fac cardul de credit la CEC , unde inteleg ca e un comision lunar de 4 lei si ar trebui sa imi fac si Multicurency ca sa am aplicatie gratis, asa-i? Dar daca platesc comision la transfer interbancar, nu prea mai e ok, asa ca ma gandeam sa fac o combinatie de ING + Multicurency CEC + card credit de la CEC si mi-as putea acoperi toate nevoile de transfer ,retrageri bancomat, plati, rate + schimb valutar, alimentare cash ...cu un comision de 4 lei lunar? Ce parere aveti?

#64
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Da, ING + CEC este o combinatie buna. Folosesti ING pentru toate operatiunile curente, CEC pentru cardul de credit & operatiuni in valuta (in special plati cu cardul MultiCurrency in valuta).

#65
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Exact la asta ma gandeam si eu , si nu am descoperit costuri mai mari de 4 lei lunar. Mersi!

#66
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,676
  • Înscris: 13.03.2005

 Dodo03, pe 03 februarie 2024 - 12:20, a scris:



Din CEC Multicurrency - cont + card + aplicatie   inteleg ca exista comisioane la transfer interbancar in lei si Revolut? Eu vreau sa imi mut taraba de la BT unde am card de salariu + Star BT . Ma gandesc sa fac cardul de credit la CEC , unde inteleg ca e un comision lunar de 4 lei si ar trebui sa imi fac si Multicurency ca sa am aplicatie gratis, asa-i? Dar daca platesc comision la transfer interbancar, nu prea mai e ok, asa ca ma gandeam sa fac o combinatie de ING + Multicurency CEC + card credit de la CEC si mi-as putea acoperi toate nevoile de transfer ,retrageri bancomat, plati, rate + schimb valutar, alimentare cash ...cu un comision de 4 lei lunar? Ce parere aveti?

Pare ok, dar depinde de nevoile tale bancare.
Dacă ai nevoie de transferuri în euro ar mai trebui să intre în schemă și un cont la Libra Bank, de exemplu, unde transferurile în euro sunt gratuite pentru sume până în 50000 lei/tranzacție

#67
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Am si Revolut , transferuri frecvente in Euro nu fac, nu ma deranjeaza anumite comisioane, dar astia de la BT au devenit incredibil de nesimtiti cu comisioane, retrageri de la bancomat, BT pay...5 lei si tot asa. De-aia renunt la ei , la PJ sunt ok pentru nevoile mele si de-aia aveam si ca PF . Raman momentan ca PJ dar renunt complet la PF, inclusiv la cardul de credit .

#68
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,457
  • Înscris: 13.04.2006
Și eu renunț la Bt.
Mă mut cu salariul la BCR .
Vreau un credit mai consistent și
au condiții mai bune.
Sper sa nu plâng după BT și nici ei.

#69
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Deci , cica imi da automat si pachetul de Bun Venit la cardul de credit, desi eu am un Multicurecy activ . Parca la ala de Bun Venit exista ceva costuri in plus dar pot renunta, asa-i? Multumesc!

#70
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,676
  • Înscris: 13.03.2005
Da, poți renunța gratuit la pachetul bun venit...

#71
Ariu

Ariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.06.2019

 wertyck, on 03 februarie 2024 - 12:04, said:

Depinde cum privești nevoile tale bancare.
Pentru mine înseamnă mai mult 24 de rate fără dobândă, decât 12 plus cashback...
Am explicat in mai multe rânduri de ce.

La BTdirect Carrefour ai 36 de rate cu 1% dobânda dar cu 2% cashback, asta ar însemna 36 de rate fără dobândă cu 1% cashback nu 24 ca la CEC. De ce ar fi mai avantajos Cec?


#72
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Este 1% dobanda pe luna, adica 12% pe an, nu 1% pe an. NU este avantajos.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate