Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Alegere card de credit / cumparaturi

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#1
alecutabaccu22

alecutabaccu22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.06.2022
Hey,

As dori sa-mi deschid un card de credit pentru a plati unele produse (in general electrocasnice sau poate vacante, dar nu numai) in rate fara dobanda. M-am interesat, m-am cultivat mult si am priceput ce si cum se foloseste. Daca ai grija la rata sa o platesti la timp, nu ai cum sa platesti dobanzi.

Insa, intervine o problema: nu stiu care banca ofera cele mai ok beneficii (m-ar interesa cel mai mult sa pot plati la orice comerciant); Nici nu m-am pus pe moment sa contactez fiecare banca, ci incep prin a intreba membrii de aici.

Salariul meu e in jur de 3000 net (ajunge chiar peste cu bonusuri) si il incasez la Banca Transilvania;
Din cate am vazut, BT au Cardurile Star Forte, insa nu ofera (sau cel putin nu am vazut asta) rate fara dobanzi la orice comercianti, ci doar la cei parteneri. Optam foarte mult sa deschid la BT pentru ca incasand aici salariul, poate era totul mai usor, fara multe batai de cap cu banci diferite.

Am mai citit si despre CEC, foarte convenabil, si eram chiar la un pas de a-i contacta pentru a deschide un cont acolo, insa, nu sunt foarte multumit de distribuirea ratelor, sau chiar faptul ca nu le pot eu alege; Sa zicem ca iau un telefon de 2500-3000 lei in rate, cel mai rentabil pentru mine ar fi sa platesc in 6 rate sau cel mult 12, pentru ca nu vreau sa ma intind la maxim cu el; Mi se pare aiurea sa ma intind pe 2 ani pentru asta.

M-am mai interesat si la BCR, si la ei chiar am vazut o impartire a ratelor ok, intre 200 si 999 (inclusiv) - 3 rate, 1000 si 1999 (inclusiv) 3 sau 6 rate, si peste sau egal cu 2000 lei 3, 6 sau 12. Sincer, cam asta mi-as dori, insa sunt putin sceptic si citind aici pe forum dar si alte cunostinte care sunt sceptici cu privire la BCR, fie comisioane ascunse, fie cativa banuti disparuti de pe cont si asa mai departe. + daca stie cineva cum s-ar plati ratele daca salariul meu e incasat la BT? Transfer bancar? Daca da, apar comisioane?

Sunt interesat si sa aud parerile voastre, ba chiar experientele fie cu bancile de mai sus, fie cu altele.

Multumesc!

#2
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Card eMAG Raiffeisen

Edited by danyel61, 09 June 2022 - 10:25.


#3
ryan87bc

ryan87bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 04.03.2015
Poți încerca la Orange Money, ai posibilitatea să alegi între 2 și 24 rate fără dobândă pentru orice plată de minimum 300 lei, iar totul se face online.

#4
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 13.07.2006
Cardul UCFIN este foarte bun, pentru tranzactiile peste 300 RON primesti un SMS prin care poti imparti in rate (3/6/12 in functie de caz).

LE: SMS-ul il primesti pentru cazul in care la comerciant nu ti s-a oferit deja posibilitatea de plata in rate (pos sau online). Fiind card MasterCard, exista programul de instalments la multi comercianti (si pentru sume mai mici de 300 RON)

Edited by nick_blaster, 09 June 2022 - 10:50.


#5
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.10.2017
Eu am de la BT de peste 5 ani si sunt foarte multumit. Chiar daca sistemul de rate functioneaza doar la anumiti comercianti cu care au parteneriat, de regula, acestia acopera cam toate nevoile. De cand am cardul respectiv nu imi amintesc sa fi vrut sa achit in rate ceva si sa nu pot din cauza asta.

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Raiff, au multe optiuni.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
De la o anumita suma minima, la ING poti transforma in rate orice achizitie efectuata cu cardul.

Edited by Leo2006, 09 June 2022 - 11:22.


#8
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 31.07.2015
BRD (orice comerciant, prin SMS 1-6 rate), Orange Money, Românească (prin apel la call center).

#9
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
Toate sau majoritatea au magazine partenere unde poti plati in rate fara dobanda.

Eu am la Raiffeisen si sunt multumit de el.

#10
gac1

gac1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.08.2021
Orange Money e cam fix ce vrei tu.
Care e la tine definitia cuvantului rentabil? Cum e mai rentabil in 6 luni in loc de 24? Avand in vedere inflatia, teoretic e fix invers.

Edited by gac1, 09 June 2022 - 12:34.


#11
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 27.09.2015
Card Avantaj este cel mai vechi si cu cea mai mare retea de parteneri din Romania, ii bate pe toti de departe la asta, insa in ultima vreme nr de ate este destul de mic comparat cu altii, cam 3-6 rate, si cand mai sunt diverse promotii merg pe 9 sau 12. Mai este cardul Emag emis de raiffesen, care e bun ca are rate multe pe emag, si o retea decenta de parteneri. Cardul Bt-ului este slabut, ei voiau acum 4 sau 5 ani sa intre tare cu acest card, voiau sa faca un sistem ca atunci cand un posesor de card trecea prin fata unui magazin acceptator de card BT, sa primeasca automat notificare cu ofertele magazinului si nr de rate, dar se pare ca au renuntat. Eu ti-as recomanda cardul Emag.

#12
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005

View Postalecutabaccu22, on 09 iunie 2022 - 09:55, said:

Hey,

As dori sa-mi deschid un card de credit pentru a plati unele produse (in general electrocasnice sau poate vacante, dar nu numai) in rate fara dobanda. M-am interesat, m-am cultivat mult si am priceput ce si cum se foloseste. Daca ai grija la rata sa o platesti la timp, nu ai cum sa platesti dobanzi.

Insa, intervine o problema: nu stiu care banca ofera cele mai ok beneficii (m-ar interesa cel mai mult sa pot plati la orice comerciant); Nici nu m-am pus pe moment sa contactez fiecare banca, ci incep prin a intreba membrii de aici.

Salariul meu e in jur de 3000 net (ajunge chiar peste cu bonusuri) si il incasez la Banca Transilvania
.....
Am mai citit si despre CEC, foarte convenabil, si eram chiar la un pas de a-i contacta pentru a deschide un cont acolo, insa, nu sunt foarte multumit de distribuirea ratelor, sau chiar faptul ca nu le pot eu alege; Sa zicem ca iau un telefon de 2500-3000 lei in rate, cel mai rentabil pentru mine ar fi sa platesc in 6 rate sau cel mult 12, pentru ca nu vreau sa ma intind la maxim cu el; Mi se pare aiurea sa ma intind pe 2 ani pentru asta.

Cred că nu te-ai documentat suficient la CEC.

Nu orice plată se imparte în 24 de rate fără dobândă.


Plățile peste 100 RON și până în 300 lei, se împart în trei rate. Cele sub600 lei se împart în 6 rate...
Sunt paliere pentru sumele plătite cu cardul, și vei plăti rate fara dobândă, suma fiind împărțita in 3,  6,  9,  12,  18, 24 de rate, funcție de acea valoare.

Edited by wertyck, 09 June 2022 - 12:41.


#13
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 13.07.2006
Problema in cazul in care se face impartirea in numar mare de rate este in unele cazuri ca rambursarile anticipate nu acopera automat ratele scadente in viitor, si practic iti consumi limita si nu poti face alte tranzactii. In acest caz se suna in call center si se cere inchiderea planului de rate.
Altfel diferentele intre carduri sunt relativ nesemnificative, perioada de gratie mai mica sau mai mare, autentificare tranzactii ecomm cu 2FA sau aplicatie mobila, notificari, limite customizabile, inrolarea in *pay, mici bonusuri.

#14
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 31.07.2015
Aia se rezolvă, dai un telefon și faci rambursare anticipată.

#15
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007
La CEC nu mi se pare ca te incurca cu ceva ca iti imparte o achizitie in 24 de rate desi tu ai vrea in 6-12. Cea mai buna solutie in cazul asta e sa ai doua credit carduri, eu am un Star BT pe langa CEC, iar la Star BT am mai putine rate si control mai bun la numarul de rate in care vreau sa platesc (la Emag de exemplu, ca nu peste tot poti plati in rate cu el). Dar in general achizitiile mai mari le pun pe cardul CEC, chiar nu ma deranjeaza sa platesc in 24 de rate.

Edited by utopium, 09 June 2022 - 13:25.


#16
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
În principiu eu nu cred că este o idee bună să te îndatorezi,
Un credit sau o linie de credit atașată unui card de credit înseamnă o sumă de bani care nu îți aparține, dar pe care o folosești, și pentru care vei plăti la un moment dat o dobândă, și probabil nu una foarte mică. Este foarte ușor să calci alături.

Mai sănătos este să îți faci un plan de economii, să constitui un fond de siguranță și să cheltui din el atunci când ai o situație neprevăzută sau ai de făcut o cumpărătură mai importantă.

Toate cardurile de credit au niște taxe suplimentare, de emitere, de reemitere, comision lunar.
Verifică pe siturile băncilor toate informațiile corespunzătoare produselor discutate.

--

Cred că cea mai importantă categorie de produse achiziționată în rate au fost întotdeauna echipamentele electronice,
de-asta tocmai magazinele axate pe aceste produse au și cele mai multe parteneriate cu băncile care oferă carduri de credit, în special cu cele care oferă un număr de rate fără dobândă*.
*Chiar dacă ratele sunt fără dobândă, cardurile nu sunt fără costuri.


Ai deja un produs de la Banca Transilvania, iar produsul complementar cu ceeea ce ai deja este cardul Star. Poți plasa o plată în rate fără dobândă la principalele magazine de electronice și electrocasnice folosind acest produs.

Alte produse similare:
- Card Avantaj, Credit Europe Bank,
- Bonus Card Credit, Garanti BBVA,
- Cardul de cumpărături, Raiffeisen Bank,
- Cardul de Credit BRD SocGen,
- Cardul de Credit ING Bank,
- Alpha Visa sau MasterCard Credit,
- Cardul de credit BCR.

Un card de credit cu dobândă ceva mai bună, dar care nu este încă în lista marilor magazine este:
- Cardul MasterCard Enjoy Credit, Libra Bank (care are regim de card gold)

Iar cardul de credit de la CEC Bank este și el unul decent, cu una din cele mai avantajoase dobânzi din piață, însă, de asemenea, nu are încă oferte speciale în parteneriat cu marile magazine. Dar CEC Bank MasterCard Credit merită și el o privire.

În sfârșit,
Cardul de credit de la Orange Money permite plasarea în rate fără dobândă a tuturor plăților mai mari de 300 de lei, chiar dacă nu au explicit parteneriate cu comercianții.
Aplicația Orange Money este foarte practică, ușor de utilizat și foarte promptă în a anunța tranzacțiile efectuate (dacă aveți un telefon multifuncțional cu conexiune de date activă).
Singurul minus: Perioada de grație la plățile normale este un pic mai mică decât la majoritatea celorlalte carduri de credit, 46 de zile (celelalte au în general între 55 și 60 de zile).

.

#17
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005

View PostKoal, on 09 iunie 2022 - 14:57, said:


Iar cardul de credit de la CEC Bank este și el unul decent, cu una din cele mai avantajoase dobânzi din piață, însă, de asemenea, nu are încă oferte speciale în parteneriat cu marile magazine. Dar CEC Bank MasterCard Credit merită și el o privire.



.

Nu stiu ce parteneriate vrei la cardul de credit de la CEC, ca la el ai rate fara dobanda la ORICE plata mai mare de 100 lei, ORIUNDE ai plati cu el, in tara sau strainatate. Iar dobanda e de doar 11%, pentru cazul cand nu platesti la timp ratele fara dobanda. Ca daca le platesti, nu ai alt cost lunar, in afara de 4 lei, costul de administrare card CEC.

#18
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Teoretic, cardul cu cea mai mica dobanda; tu spui ca e 0; atunci, trebuie sa te uiti la paginile multe cu conditiile suplimentare.
Totusi, eu recomand sa nu faci nicun card de credit.
Spoiler
(Ironic), probabil, poti sa iti faci mai multe carduri de credit, ca sa vezi care e mai bun; si in felul asta poti sa treci de limita legata de salariu; daca ai mai multe carduri cu bani, aduni mai multi bani; sunt multe electrocasnice de cumparat intr-o casa, si multe locuri care asteapta sa fie vizitate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate