Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Alegere card de credit / cumparaturi

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#37
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
In meniul aplicatiei un buton " Recomanda Orange Money "

Il dai unui prieten din agenda si pe mail merge

Prietenul isi face card , cumpara ceva de 50 lei tu primesti instant 150 lei

 Sara_28, on 17 august 2022 - 23:07, said:


A cumparat cineva online in rate vreun produs de pe eMAG cu Cardul de Credit asociat contului Orange Money?

 wertyck, on 20 august 2022 - 10:05, said:

@RZ, puteai să pui informația direct aici, cum să își ia omul bonusul... Care mai rolul forumului?

 rz, on 20 august 2022 - 10:25, said:

Bonusul nu intra direct la invitat... doar eu primesc 150 lei deci ii trimit ulterior 80 lei!
Invitatul trebuie sa ma contacteze in privat inainte sa faca plata, ca sa stiu ca o face el (nu trimit link-ul altcuiva, pana nu rezolv cu primul) iar dupa plata de minim 50 Lei cu cardul de credit imi trimite si nr. de telefon inregistat in OM, ca sa ii trimit prin transfer direct cei 80 Lei (evident dupa ce vad ca a intrat bonusul in balanta)

Asadar, este o procedura mai... privata
Nu prea e privata . e foarte publica

Attached Files



#38
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Procedura este privata, nu sistemul referral... trimite tu unui necunoscut 80 Lei atunci cand primesti 150 Lei (nici nu ai cum, daca nu ii cunosti numarul de telefon si daca nu esti sigur ca el a facut cumparatura).
Nu mai zic de unii tepari (ii vezi de regula pe FB si Instagram)... care nu iti mai trimit nimic, atunci cand se vad cu banii in cont

Edited by rz, 20 August 2022 - 11:55.


#39
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
Procedura este numai pentru cel ce recomanda . Cel care isi face card va recomanda la randul lui si va primi 150 lei de fiecare recomandare cu succes.

Nu este de loc privata este afisata pe situl Orange.

Daca tu vrei sa faci imparteala asta 80 , cu 50 e strict procedura ta. Eu iti doresc sa tina.

Si Revolut ofera un bonus similar daca nu cumva mai mare in situatie identica.

#40
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

 alex321, on 20 august 2022 - 12:00, said:

Daca tu vrei sa faci imparteala asta 80 , cu 50 e strict procedura ta. Eu iti doresc sa tina.

E bine macar ca ai inteles ceva... in cele din urma
''imparteala asta'' (80 el 70 eu) este practic procedura/partea privata - se face intre doi utilizatori si se da un nr. de telefon (plus alte date referitoare la prima cumparatura)

Nu era vorba despre ce face el ulterior si pe cine invita... daca invita foarte bine caci va avea 80 lei din bonusul meu plus inca 150 Lei din ce primeste de la prietenul invitat (daca nu ii da nimic sau daca invitatul este din familie).

Edited by rz, 20 August 2022 - 12:13.


#41
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
"in cele din urma " este strict problema ta cat de destept te crezi

lumea vede si a primit suficiente mail-uri

te rog sa te abtii de la alte categorisiri

Edited by alex321, 20 August 2022 - 12:23.


#42
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
@alex321 - nu te supăra pe rz.. știi că el trăiește din referrals și spamează tot forumul cu tot ce ține de asta. orice ai zice, nu-l scoți din film. Posted Image

#43
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Exact din asta traiesc... eram disperat ca nu am avut incasari luna asta
Asa se intampla cand vrei sa faci un bine cuiva care chiar are nevoie de orice banut (cu astfel de bonusuri se achita de ex. unele taxe/comisioane ori costul/emiterea cardului)
Ma uitam si pe thread-ul Revolut... sunt useri care isi pun problema cum si daca sa plateasca trimiterea cardului, desi taxa de transport este mica.
Pentru asa ceva sunt facute bonusurile de bun venit, nu pentru imbogatire.

In cripto dar si in cazul platformelor cu fiat (eur/usd/gbp) ca metoda de plata se folosesc astfel de bonusuri la amortizarea unor comisioane de transfer ori conversii valutare (la cripto mai apare si spread-ul)... dar ma rog, nu toata lumea economiseste in acest mod (da, cei care ruleaza zeci de mii probabil ca nu se mai uita la conversii/spread/comisioane)

Edited by rz, 20 August 2022 - 13:16.


#44
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005

 daddypuff, on 20 august 2022 - 12:52, said:

@alex321 - nu te supăra pe rz.. știi că el trăiește din referrals și spamează tot forumul cu tot ce ține de asta. orice ai zice, nu-l scoți din film. Posted Image
mi-am dat seama mai de mult

de bine ! :)

daca vrei card de credit Orange sa -mi spui.

Vorbesc cu mine sau cu Sara sa iti dea sau sa iti dau un link :)

#45
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

 daddypuff, on 20 august 2022 - 12:52, said:

@alex321 - el trăiește din referrals și spamează

Priveste cu un post mai sus cine se ocupa cu asa ceva...iti ofera probabil tot bonusul lui

 rz, on 20 august 2022 - 13:09, said:

In cripto dar si in cazul platformelor cu fiat (eur/usd/gbp) ca metoda de plata se folosesc astfel de bonusuri la amortizarea unor comisioane de transfer ori conversii valutare (la cripto mai apare si spread-ul)... dar ma rog, nu toata lumea economiseste in acest mod (da, cei care ruleaza zeci de mii probabil ca nu se mai uita la conversii/spread/comisioane)
Pentru asa ceva sunt facute bonusurile de bun venit, nu pentru imbogatire.

Si repet... pentru asa ceva sunt bonusurile, nu pentru mirajul/bucuria unor sume (deloc mari), care urmeaza a fi cheltuite pe tot felul de prostii
Asta pentru cine vrea sa inteleaga utilitatea invitatiilor

Edited by rz, 20 August 2022 - 13:24.


#46
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 31.07.2015
Pentru că crypto.

#47
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Mai ales in cripto... unde la 100 Euro depozit poti avea 20-25% bonus dupa o luna de pastrare depozit initial.
Cu aia 20-25 Euro obtinuti poti sa platesti o gramada de comisioane (comisioanele de schimb sunt, in medie, 0.5-1.5% la care se adauga si spread-ul)

Si ca sa revenim on-topic... la o platforma de cripto (ex. NEXO) poti avea un card de credit cu dobanda ZERO insa se aplica un alt sistem si este doar pentru cei care fac HOLD 2-3-4 ani
Practic, iti ofera o linie de credit care este in realitate X% din balanta... balanta aia este oricum pentru HOLD pe termen mediu/lung deci oricum nu te bagi in ea, este la pastrare, pentru profit.
Pana la o anumita limita, poti sa cheltui cu cardul pe datorie si fara dobanda (parca 30 de zile)... ei se asigura ca nu dispari cu banii asa ca iti blocheaza o parte din balanta (clar mai mult decat creditul) pana la restituire. Restituirea se face prin top-up normal, cand vrei tu si in cate rate vrei. Doar daca depasesti termenul lor sau vrei mai mult platesti o dobanda (sub 10%) pentru depasire.
Chiar azi am facut un mic test dar nu am platit cu cardul la comerciant ci am cumparat ETH cu 50 USDC din linia credit
Pun mai jos cateva capturi... functioneaza foarte ok totul.
Cei care nu vor volatilitate, pot utiliza exclusiv stablecoin-urile USDC sau USDT pentru cardul de credit de la NEXO

Attached Files


Edited by rz, 20 August 2022 - 14:31.


#48
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009

 rz, on 20 august 2022 - 09:04, said:

(...)

 rz, on 20 august 2022 - 13:09, said:

(...)
Trebuie cu adevărat să trăiești pentru bani ca să faci toate astea! iar faptul că îți găsești „justificări” pentru banii pe care-i faci, scuză-mă, de compătimit!

P.S. Din punct de vedere strict personal, ești parte a problemei cu care se confruntă lumea la momentul actual! Ați ajuns dependenți de cursa asta nebună după bani, cît mai mulți bani, bani în orice condiții, bani de oriunde! Ați uitat să trăiți, ați uitat să vă bucurați de viață! Și da, am folosit „ați” pentru că, din păcate, nu ești singurul...

P.P.S. Scuze pentru off-topic, dar nu m-am mai putut abține, mi-e prea scîrbă!Posted Image

#49
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Pai inseamna ca marea majoritate traieste pentru bani cu orice pret... daca te uiti pe forum, vei vedea ca tocmai thread-urile despre credite sunt cele mai animate.
Banii sunt un rau necesar... eu ii folosesc 90% pentru calatorii (deci ma bucur de viata) deoarece mi-am facut o situatie inainte de a aparea criza din 2008, piata cripto si chiar cardurile de credit actuale.
Si mie mi-e scarba de aia care ar calca pe cadavre pentru un sac de bani... iar aia care vor Lambo si alte tampenii de genul asta au castigat/obtinut degeaba niste bani - vor avea exact soarta celor care castiga la Loto, daca nu au o minima educatie financiara.
Personal, nu am luat niciodata un credit bancar... nici macar un credit pentru nevoi personale

Edited by rz, 20 August 2022 - 14:44.


#50
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009

 rz, on 20 august 2022 - 14:36, said:

(...)
Banii sunt un rau necesar (...)
De acord aici! Dar, întrebarea pe care să ți-o pui, atunci cînd ești doar tu și cu tine: trăiești ca să faci bani sau faci bani ca să trăiești?

 rz, on 20 august 2022 - 14:36, said:

Personal, nu am luat niciodata un credit bancar... nici macar un credit pentru nevoi personale
Nu pot decît să mă bucur pentru tine! Eu nu am avut asemenea „fericire”...

#51
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Dupa tot ce s-a intamplat in acesti ani, traiesc pentru a calatori... pentru asta trebuie sa fac bani (de vreo 3-4 ani nu mai cumpar electronice/electrocasnice si alte tampenii inutile pentru confort in casa)
Calatoritul iti schimba complet viata... este mesaj pentru tineri dar nu numai!

Edited by rz, 20 August 2022 - 14:59.


#52
satellite_pro

satellite_pro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 27.03.2019
Poți sa călătorești și folosind un credit card..  achiți o cazare de exemplu, prin credit card in n rate. Le plătești in perioada când nu ai călătorit… e și asta o varianta nu?

#53
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Normal ca este una dintre variante si chiar indicata in calatorit (nu doar pentru inchirieri auto)!
La cripto este insa varianta cu hold 2-3 ani si apoi calatorit din profit... sau exemplul de mai sus, cu cardul de credit de la NEXO
O alta varianta este jobul remote si completat cu creditul, daca sunt perioade mai costisitoare in calatorit si implicit situatii neprevazute (daca nu stiati, o muscatura de maimuta poate costa chiar si 2000 de euro, daca nimeriti un asigurator care nu va plateste tratamentul)

Edited by rz, 20 August 2022 - 16:40.


#54
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 11.10.2006
as vrea un card de credit fara dobanda pe 6-12-24 luni.

situatia mea - am rate apartament, auto si 2 carduri de credit - unul la BT si unul la Raiffaisen. Le platesc pe toate la zi, nu am datorii etc. A trebuit sa ma descurc in mare parte singur si banii nu au cazut din cer, normal prin rate, cine stie intelege, cine nu sa comenteze cat vrea. In mare parte am mers pe BT, dar dupa ani de zile - mi se pare foarte dezavantajos, dau 3 exemple:

1. rata auto - am luat un credit acum vreo 12 ani in urma cred de vreo 400 mil pentru a cumpara o masina. Credit in 5 ani. Dupa vreo 2 ani, am inapoiat bancii 300 mil. Ei imi calculau rata din suma de 400 milioane cat am calculat initial ! Rata nu mi-a scazut deloc si pentru 100 mil datorii la ei, plateam rate pentru 400 mil !!!! Am mai facut un efort si am dat toti banii si m-am lecuit de ei.
2. rata imobiliara - mai am un apartament in rate cu prima casa, cand a fost valabil. Am platit dupa ceva ani 1 miliard cu scaderea anilor (toata lumea zice ca asa e cel mai bine). Surpriza, rata nu a scazut decat extrem de putin si odata cu marirea dobanzilor si inflatiei, am mai mult de plata la banca decat inainte ! Datorez bancii mai multi bani decat atunci cand am luat creditul. Din ce am vazut in cont, am cam pierdut 1 miliard cu .... cred dobanzile lor, comisioane si ce au mai calculat. Ar trebui sa merg la un consultant financiar sau un economist sa analizeze un pic situatia mea sa vada pe ce s-au dus banii mei
3. credit nevoi personale - am si la BT, dar am avut nevoie de bani in 2 luni mai grele si am luat si lucruri in rate cu dobanda 0, am luat si bani cu dobanda cat au ei 10-30% nu stiu, am returnat si banii inapoi. ca idee, acum la 100 mil datorati, imi ia 10 mil/luna, la 200 mil datorati imi ia 20 mil/luna etc. Chiar daca returnez bani in avans, tot ma arde si ma arde rau tare ! Ziceau sau poate stiu eu gresit, daca iau 50 mil sa zic de la ei si depun rapid banii, nu intru la dobandda. Asa am si facut, luat o suma de bani si depus rapid in cont .... Nu conteaza, ma arde in fiecare luna. Am platit avans etc. ei avansul il considera cred la ratele fara dobana, ce am luat separat cu dobanda, nu pun banii acolo, motiv sa ma arda mereu si mereu. Multumesc BT, dar nu mai vreau la voi.

La Raiffaisen sunt extrem de multumit cu creditarea, foarte avantajosi si mi se par foarte corecti. Platesc cam de 4-6 ori mai putini bani la raiffaisen pe aceleasi datorii. Vrea sa imi mut toate datoriile de la BT, posibil la Raiffaisen, sper anul asta. Ani la randul am cotizat la BT, o banca aiurea la cum calculeaza ei. La case, am pierdut bani grei acolo, cred 2-3 miliarde, de asta zic mai bine vorbesc cu cineva in domeniu ca eu nu stiu toate ascunzisurile bancare.

La mine in oras, am BRD, BCR, CEC, Unicredit, Raiffaisen, BT etc. ING - am colaborat cu ei ani de zile foarte bine, dar si-au inchis sucursala la mine in oras si m-am retras si eu, imi pare rau ca au facut asa. Unicredit am colaborat cu ei vreo 4-5 ani si au fost ok, dar parca mai ok is Raiffaisen si ING.

Vreau, in primul rand sa imi achit liniile de credit. De asta vreau urgent sa ma mut de la "BT credit fara dobanda". Cred ca sunt cele mai ne-rentabile, daca iei bani cu dobanda, te-ai ars.
Vreau sa mai dau in avans la creditul auto, daca e rentabil sau poate e mai rentabil sa strang avans pentru noua masina (vreau sa o schimb peste 3-5 ani). Cred ca e mai bine sa o achit mai rapid.
Vreau sa ma mut cu credile imobiliare de la BT, la Raiffaisen cred - par extrem de ok. Neaparat trebuie sa gasesc pe cineva pentru o consiliere financiara sa vad unde s-au dus banii mei si unde se vor duce pe viitor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate